NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

22 lipca 2022, 15:01 - pt

Mówię o tym, że niezależnie od zapisanych licencji w pamięci, układ pomiarowy jest taki sam w I1 D3 i MDSENSOR3. Odchyłki są jak widać i jest czystym przypadkiem który gdzie się plasuje. Wszystkie czujniki jakie mam, jest ich 15 szt, od jutra 16 szt, mieszczą się w polu pokazanym w pierwszym poście z pomiarami, przy czym są rozsiane dość równomiernie. Kiedyś robiłem takie porównania, oczywiście warto by było ponowić, co oczywiście uczynię.

W kwestii problemu u Pana, radzę zrobić tak jak sugerowałem emailem. Za powiedzmy dwa, trzy miesiące będzie wszystko najzupełniej jasne. Wiemy już że prawdopodobnie widzi Pan wyraźnie różnicę między dwoma czujnikami jakie były użyte z Pana monitorem, teraz trzeba się upewnić czy to monitor odjeżdża, czy pogłębia się pańskie widzenie różnic.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
thunder01
Posty: 12
Rejestracja: 19 lipca 2022, 11:54 - wt

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

22 lipca 2022, 15:46 - pt

W ogóle nie mieszajmy do tego monitora który reklamowałem. Wolałbym skupić się na monitorze który ma 13,5 godziny przebiegu od kalibracji sensorem MDSENSOR3 wypożyczanym z Mastiff, więc on nie odjechał w tak krótkim czasie. Wszystkie inne które mam też kalibrowałem tym sensorem wyglądają do niego identycznie ale jego traktuje jako wzorcowy no bo prawie nie używany.

Różnica po skalibrowaniu moim nowym kalibratorem to około 400K (niech będzie 300K biorąc pod uwagę jakieś wahania). To samo +- 100K potwierdza Pan w swoich badaniach.

Od 2019 roku kalibruje wszystkie monitory NEC w moim otoczeniu za pomocą kalibratora wypożyczanego z Mastiff. Dlaczego?
Zapewniano mnie że są przebierane i weryfikowane z Konica C310. Przy użyciu zawodowym wymienia Pan kalibratory co pół roku (maks. rok), przy amatorskim co 2-3 lata. Kalibratory dodatkowo się starzeją i rozjeżdżają. Dodatkowo kalibratory MDSENSOR3 są lepsze od I1 Display Pro bo te mają rozrzut dwukrotnie większy.
Kalibrator MDSENSOR3 od Mastiff dostałem w 2019 roku i w 2022 - ten sam egzemplarz.
Więc wnioskuję, że wypożyczane kalibratory traktuje Pan w kategorii amatorskiej, akurat mu mija 3 lata to zostanie wymieniony,...... okej może i nawet mieć 5 lat dla mnie ale odkąd nim kalibruje zawsze barwy były cieplejsze więc miał to przesunięcie ok 300 - 400K.
Kontaktowałem się z producentem ColorCheckera i w zaparte twierdzi też, że efekt starzenia to jest marginalny, mają kalibratory 10 letnie które działają okej.
Założyłem, że będę miał spokój wypożyczając sprzęt od fachowca (to bez ironii) ale jak się okazało wszystkie argumenty to był tylko marketing. Kalibrator przez 3 lata jeździł i kalibrował gorzej niż nówka I1 Display Pro.
Przecież on powinien odpaść już dawno jeśli by Pan sprawdzał i przebierał te kalibratory czasowo.

Fajnie, że Pan udostępnił te wyniki. Na pewno się Pan zna na kolorze, zarządzaniem barwą itd.. Na pewno też konkurencja jest duża i w jakiś sposób trzeba przyciągnąć do siebie klienta (seria COLOR, lepsze kalibratory wypożyczane itp.).

Podsumowując z mojego punktu widzenia chciałem zdać się totalnie na kogoś, żeby mieć pewność co do koloru. Teraz gdy zacząłem czytać na forach w PL i zagranicznych wiele więcej wiem i wiem, że po prostu droga na skróty była dla mnie błędna.

Wniosek = nie wypożyczaj kalibratora, lepiej kup. Jeżeli chcesz mieć 100% pewności że jest on super wyślij kalibrator do sprawdzenia po zakupie, a potem np. po 3 latach.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

22 lipca 2022, 16:16 - pt

Pominął Pan jeden aspekt. Zakup kalibratora da taką samą przypadkowość, leżącą w tolerancji tych czujników. Swoje czujniki okresowo badam, w ciągu ostatnich 5 lat dwa padły i to z puli niewypożyczanej, więc nie jest tak jak Pan sugeruje, że wypożycza się nie wiadomo co. Jeśli weźmiemy same odchyłki tych czujników, nie mają one większego znaczenia przy kalibracji monitorów takich typów jak Pan ma, a nawet dużo droższych. Może mieć jednak znaczenie przy bezpośrednim porównaniu z drugim czujnikiem na tym samym monitorze, jak i drugim monitorem z tym samym czujnikiem. Jeśli ustawia Pan kilka różnych monitorów, przy kalibracji praktycznie zawsze powstanie różnica. Aby to zminimalizować, jest osobna procedura.

Jakiś czas temu pisałem, że jeśli ustawiam stanowiska wielomonitorowe, złożone z tych samych modeli monitorów, kupowanych w tym samym czasie, to również czujnik musi być ten sam. Inaczej pojawiają się różnice. Wówczas ktoś na forum mnie wyśmiał, że te kalibratory mają niemal zerowy rozrzut. Praktyka pokazuje, że jednak nie i w pewnych sytuacjach może być widoczny.

Czujnik z jakiego Pan korzystał nie jest ani lepszy, ani gorszy od pozostałych, Pan najprawdopodobniej widzi różnicę w zwykłej tolerancji. Co ważne, ta różnica jest w dwójnasób uwypuklona przy porównaniu z drugim ekranem. Normalnie nie byłby to żaden powód do niepokoju.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

22 lipca 2022, 16:52 - pt

PS. Przy okazji sprawdziłem: Kalibrator który Pan wypożyczał był kupiony 24.04.2019r. Czyli za pierwszym razem miał Pan nówkę nieśmiganą.

Zrzut_2022-07-22_16-50-46.png

Przejrzałem też raporty weryfikacji, jakie robię co pół roku. Aktualnie po 3 latach pokazuje z różnicą, ale minimalną.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

22 lipca 2022, 18:00 - pt

Dzieki za podanie wynikow!
thunder01
Posty: 12
Rejestracja: 19 lipca 2022, 11:54 - wt

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

22 lipca 2022, 18:45 - pt

Tak czy siak dużo naciąganych informacji przekazywał Pan w rozmowach żeby tylko skusić na wypożyczanie.

Moja ocena współpracy z Mastiff i Panem jest negatywna. Negatywna za sposób reakcji na rękojmie, odpowiedzi na moją reklamacje, wypominanie różnych rzeczy, opisałem to tutaj: viewtopic.php?t=4738#p67739 no i to z tymi kalibratorami nie różniącymi się niczym od zakupu ze sklepu (a miały być pewniejsze).

Jak się okazało jest Pan właścicielem tego forum więc mam nadzieję, że ten post nie zniknie jakimś magicznym trafem bo to nie byłoby fair.

Tom01 pisze:
22 lipca 2022, 16:52 - pt
PS. Przy okazji sprawdziłem: Kalibrator który Pan wypożyczał był kupiony 24.04.2019r. Czyli za pierwszym razem miał Pan nówkę nieśmiganą.

Zrzut_2022-07-22_16-50-46.png

Przejrzałem też raporty weryfikacji, jakie robię co pół roku. Aktualnie po 3 latach pokazuje z różnicą, ale minimalną.
Kupił Pan kalibrator 24.04.2019 a wysłany został do mnie 29.04.2019. Pamiętam że pudełko i kabel od niego było wymiętolone. Rzuciło mi się to w oczy bo to był pierwszy mój kontakt z kalibratorem wypożyczanym, pomyślałem że już dużo przeszedł. No ale pudełko to mógł Pan mieć losowe w sumie to o niczym nie świadczy
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

23 lipca 2022, 12:19 - sob

PA243W totalnie nie nadaje się do testowania rozrzutu i1D3, bo w SVII jest zrobiony „na sztukę” korektą macierzową nałożoną na starą kalibrację spektralną PA242W dającą dużo bardziej loteryjne rezultaty niż dobra kalibracja spektralna, co w kombinacji z podświetleniem szerokogamutowym daje odchyłki o 1-2dE większe niż w EA będącym normalnogamutowym W-LED ogarniętym czystą kalibracją spektralną.

Obstawiam na 99,9% że odchyłka międzyinstrumentowa dla EA będzie znacznie mniejsza, a problematyczna różnica między rentalowym a nowym i1D3 wynikała z losowego przypadku - przybrudzenia soczewki (wystarczy że np. ktoś wcześniej dotknął ją palcem), nieustabilizowania monitora, przyłożenia w innym miejscu, bądź czegoś jeszcze na co nie wpadłem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

23 lipca 2022, 13:05 - sob

thunder01 pisze:
22 lipca 2022, 18:45 - pt
Tak czy siak dużo naciąganych informacji przekazywał Pan w rozmowach żeby tylko skusić na wypożyczanie.

Naciąganych? Hmm? Jakich? Jedyną informacją jakiej udzielam w związku z wypożyczeniami jest fakt, że kalibrator jest potrzebny od wielkiego dzwonu, raz na rok lub rzadziej i kompletnie przy takim scenariuszu użytkowania nie opłaca się kupować swojego. Chyba, że temat kogoś interesuje, chce eksperymentować, sprawdzać różne scenariusze kalibracyjne, albo ma po prostu więcej monitorów częściej wymagających korekt.

Natomiast, to że dbam o swoje narzędzia to oczywistość. Użytkownik własnego kalibratora nie ma z reguły jak zweryfikować. Ja tak i w tym sensie są pewniejsze od losowego.

"Skusić" na wypożyczenie? Może Pana zdziwię, ale na tym wcale nie ma kokosów i bardziej jest to ukłon w stronę użytkowników a nie zarabianie kasy.

thunder01 pisze:
22 lipca 2022, 18:45 - pt
Moja ocena współpracy z Mastiff i Panem jest negatywna.

Niestety, jeśli negatywem jest niespełnienie Pana żądania, to nic na to nie poradzę. Przyłożyłem się solidnie do identyfikacji problemu i jeśli rzeczywiście by był ocena byłaby pozytywna?

thunder01 pisze:
22 lipca 2022, 18:45 - pt
Kupił Pan kalibrator 24.04.2019 a wysłany został do mnie 29.04.2019. Pamiętam że pudełko i kabel od niego było wymiętolone. Rzuciło mi się to w oczy bo to był pierwszy mój kontakt z kalibratorem wypożyczanym, pomyślałem że już dużo przeszedł. No ale pudełko to mógł Pan mieć losowe w sumie to o niczym nie świadczy

Owszem, świadczy, bo wypożyczane kalibratory są wysyłane w pudełkach po poprzednikach. Aby nie niszczyć transportem wszystkich fabrycznych opakowań na raz.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

23 lipca 2022, 13:09 - sob

Czornyj pisze:
23 lipca 2022, 12:19 - sob
PA243W totalnie nie nadaje się do testowania rozrzutu i1D3, bo w SVII jest zrobiony „na sztukę” korektą macierzową nałożoną na starą kalibrację spektralną PA242W dającą dużo bardziej loteryjne rezultaty niż dobra kalibracja spektralna, co w kombinacji z podświetleniem szerokogamutowym daje odchyłki o 1-2dE większe niż w EA będącym normalnogamutowym W-LED ogarniętym czystą kalibracją spektralną.

Nie pomyślałem o tym, dziękuję. Użyłem tego konkretnego monitora, bo inne wewnętrzne testy czujników robiłem na tym samym modelu i chciałem mieć przy okazji to samo pole rozrzutu. Zrobię te same pomiary na EA i podrzucę może w poniedziałek.

Czornyj pisze:
23 lipca 2022, 12:19 - sob
problematyczna różnica między rentalowym a nowym i1D3 wynikała z losowego przypadku - przybrudzenia soczewki (wystarczy że np. ktoś wcześniej dotknął ją palcem), nieustabilizowania monitora, przyłożenia w innym miejscu, bądź czegoś jeszcze na co nie wpadłem.

Monitor był ustabilizowany, kilka godzin ciągłej pracy od włączenia nowego. Czystość soczewek sprawdzona. Inne miejsce zawsze odrobinę oczywiście będzie.

Zrzut_2022-07-22_12-51-05.png
Zrzut_2022-07-22_12-51-05.png (5.08 KiB) Przejrzano 7437 razy
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

23 lipca 2022, 13:17 - sob

thunder01 pisze:
22 lipca 2022, 18:45 - pt
Jak się okazało jest Pan właścicielem tego forum więc mam nadzieję, że ten post nie zniknie jakimś magicznym trafem bo to nie byłoby fair.

Nikt tego wątku nie moderował, nie zamierza go usuwać. Moja firma jest w takich sytuacjach transparentna, jak mało która. Jest to kolejny dowód na zupełnie przeciwne zachowania mojej firmy niż Pan opisuje. Jedyną moją winą w całej tej sytuacji było, że pozwoliłem sobie na niezbyt uprzejmą JEDNĄ reakcję w korespondencji. W relacjach z firmą, nie kontaktuje się z jakimś bezosobowym tworem czy maszyną, tylko zawsze z drugiej strony jest człowiek, który ma prawo być znużony, poddenerwowany. Człowiek jest jednak tylko człowiekiem i warto o tym pamiętać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

24 lipca 2022, 14:26 - ndz

thunder01 pisze:
22 lipca 2022, 15:46 - pt
Kalibrator MDSENSOR3 od Mastiff dostałem w 2019 roku i w 2022 - ten sam egzemplarz.
Tom01 pisze:
14 stycznia 2019, 21:56 - pn
max pisze:
14 stycznia 2019, 21:49 - pn
W przypadku usługowego wypożyczania być może faktycznie trzeba je wymieniać często, bo po 3 latach zostają z nich wióry. Sam wolałbym takich wiórów nie wypożyczać. Jeśli jednak ktoś jest ich właścicielem i jedynym użytkownikiem, to absolutnie nie ma cienia szansy, aby doszło w tym czasie do zużycia filtrów dichronicznych.

Kalibratory się starzeją i nie chodzi tylko o filtry. Dioda płynie, przetworniki a/c i kupa innych elementów nie są wieczne. Owszem, krążą bajki o legendarnej trwałości, ale nawet na chłopski rozum to się nie klei. Porównywałem kilkukrotnie od kilku do kilkunastu sztuk tanich kalibratorów z czujnikiem klasy referencyjnej i różowo nie jest. Nawiasem mówiąc, różnice nawet w nowych są większe niż nieszczęsny "problem" wynikający z różnicy gamutów o który się Pan spierał.

Faktycznie ludzie niszczą nie swój sprzęt. Na dodatek wiem od klientów, że są firmy wypożyczające stare, mocno zdezelowane graty. Moje kalibratory są wymieniane co kilka miesięcy. W praktyce wypożyczane nie są starsze niż pół roku. Staram się ich mieć zawsze zapas.
Jak już pisałem, czytam to forum od dłuższego czasu i dostrzegam pewne "nieścisłości w zeznaniach". Świadek mówił "pół roku", robił " 3 lata". Jakby nie patrzeć dał się przyłapać na 6cio-krotnej (lub większej) różnicy w "zeznaniach".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

24 lipca 2022, 19:49 - ndz

Jeśli jest sprawny, po co wymieniać? Jako sztuka dla sztuki? Zdarzały mi się sporo młodsze czujniki, które zaczynały pokazywać herezje i poszły do wymiany. Wówczas też były szyderstwa, że niemożliwe. Może, dla pełni obrazu odnajdzie Pan ten wątek również?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

25 lipca 2022, 09:49 - pn

Ja tylko ustalam (drogą dochodzenia detektywistycznego) związek informacji forumowych z rzeczywistością. Wnioski niech każdy sobie sam wyciągnie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

25 lipca 2022, 12:06 - pn

Oczywiście, szczególnie czepliwość niektórych forumowiczów i szukanie dziury w całym, metodą konfabulacji i braku jakichkolwiek realnych dowodów na swoje "rewelacje". ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

25 lipca 2022, 12:33 - pn

Tom01 pisze: ... braku jakichkolwiek realnych dowodów na swoje "rewelacje". ;)
Zeznanie Podejrzanego:
Tom01 pisze:
14 stycznia 2019, 21:56 - pn
Moje kalibratory są wymieniane co kilka miesięcy. W praktyce wypożyczane nie są starsze niż pół roku.
Rzeczywistość, potwierdzona zeznaniem dwóch Świadków (w tym Podejrzanego):
thunder01 pisze:
22 lipca 2022, 15:46 - pt
Kalibrator MDSENSOR3 od Mastiff dostałem w 2019 roku i w 2022 - ten sam egzemplarz.
Realny dowód:
2022 - 2019 (lub mniej) >= 3 lata.
3 lata (lub więcej) >= 6x 0,5 roku (lub mniej).
Koniec dowodu. ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

25 lipca 2022, 12:36 - pn

Ciekawe, że pominął Pan dowód, opublikowany kilka postów wyżej, pokazujący, że w/w czujnik jest sprawny i jako taki, nie wymaga wymiany. Ale rozumiem, "dowody" zbiera Pan tylko w jedną stronę. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA245WMI-2 COLOR - błędy pomiarów?, różne czujniki

25 lipca 2022, 18:05 - pn

A widział Pan kiedyś, żeby Prokurator zajmował się obroną Oskarżonego?

Ale udzielam Obrońcy Oskarżonego pozwolenia na przesłuchanie własnych Świadków, potwierdzających Jego wersję zdarzeń, jeśli takowych ma. ;)

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu