Pomoc w skalibrowaniu dwóch monitorów.

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
dpstudio
Posty: 3
Rejestracja: 14 listopada 2022, 09:33 - pn

Pomoc w skalibrowaniu dwóch monitorów.

14 listopada 2022, 09:46 - pn

Witam!
Nigdy nie miałem do czynienia z kalibratorem ani kalibracją monitorów, aż do ostatnich dni, w których kupiłem drugi monitor. Mam dwa monitory BenQ BL2711U oraz BenQ PD2700U. Kiedy pracowałem na jednym monitorze, kolory wydawały się ok, jednak gdy doszedł drugi, różnica mnie trochę przeraziła, bo na nowszym BenQ PD2700U wszystko było zielonkawe, w porównaniu do starszego BenQ BL2711U. Postanowiłem kupić sobie kalibrator Spyder X oraz zainstalować Display Cal, jednak po pierwszych próbach kalibracji obu monitorów, nie jestem nadal zadowolony. Zielonkawy odcień zniknął, jednak różnica nadal jest znacząca. Nie wiem, jak ustawić Display Cal, aby zniwelować tę różnicę, a jednocześnie, aby oba monitory były dobrze skalibrowane. Interesuje mnie kalibracja pod produkcję filmową, postprodukcję i korekcję kolorów. Czy jest ktoś kto może mi w tym pomóc?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Pomoc w skalibrowaniu dwóch monitorów.

14 listopada 2022, 10:30 - pn

Dla laika to lekko karkołomne zadanie, tym bardziej ze Spyderem.. Na początek radzę przestudiować możliwości displayCAL (instrukcja+materiały wideo na YT). Jeśli starszy monitor jest jako główny spróbować w pierwszej kolejności z niego wycisnąć maks, potem bawić się drugim. Te same ustawienia nigdy nie dadzą takich samych wyników. Na 99% trzeba będzie drugi monitor dostroić bardziej wizualnie. Ustawienia wyjściowe: Luminacja: 100-120 nitów, gamma 2.2, punkt bieli D65, gamut Rec.709, reszta preferencji domyślnie. W razie potrzeby powtarzać operację do skutku (zależnie od wytrwałości), albo zlecić komuś kumatemu kto szybciej i łatwiej ogarnie temat.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
dpstudio
Posty: 3
Rejestracja: 14 listopada 2022, 09:33 - pn

Re: Pomoc w skalibrowaniu dwóch monitorów.

14 listopada 2022, 10:35 - pn

To jest naprawdę dziwne, ponieważ kiedy patrzę się na te dwa ekrany jeden jest nieco bardziej czerwony, drugi zielony, ale kiedy chcę zrobić zdjęcie tych monitorów telefonem, oba wydają się mieć tę samą barwę. Kiedy ustawie ręcznie na oko, tak że oba wyglądają podobnie, to wizualnie są ok, ale kiedy chcę zrobić zdjęcie telefonem to oba znacznie się od siebie różnią. Ufać bardziej temu, co widzi aparat w telefonie, czy moim oczom?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Pomoc w skalibrowaniu dwóch monitorów.

14 listopada 2022, 11:21 - pn

Oczom ;p

Rozjazd odcienia na różnych modelach to norma. Dlatego potrzeba dobrego czujnika i odrobinę wiedzy, by to poprawnie zmierzyć i ustawić.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Pomoc w skalibrowaniu dwóch monitorów.

14 listopada 2022, 11:25 - pn

Jeszcze jedno: oba monitory mają prawdopodobnie zwykły WLED. Proszę sprawdzić czy jest różnica w wynikach przy wybraniu korekty i bez niej (none) w displayCAL.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Pomoc w skalibrowaniu dwóch monitorów.

14 listopada 2022, 13:30 - pn

Metameryzm aparatu różni się od metameryzmu oka ludzkiego, więc monitory na fotografii zawsze mają kompletnie przypadkowy odcień w stosunku do tego co widzi oko ludzkie - gdyby było inaczej, to po prostu można by kalibrować monitory aparatem.

W przedmiotowym wypadku należy w DisplayCALu włączyć tryb advanced i wypróbować kalibracje z użyciem innej CMF, zaczynając od obserwatora 10º CIE 1964. Spydera X poprawiono pod pewnymi względami, ale DataColor nie byłoby sobą gdyby przy okazji czegoś nie spieprzyło - przestali tworzyć im indywidualną charakterystykę spektralną, więc nie można skutecznie korzystać z kalibracji spektralnych dla różnych rodzajów podświetleń, zresztą oba te monitory to W-LEDy, tylko o nieco innych luminofrach.
dpstudio
Posty: 3
Rejestracja: 14 listopada 2022, 09:33 - pn

Re: Pomoc w skalibrowaniu dwóch monitorów.

14 listopada 2022, 19:39 - pn

Dzięki chłopaki, ale chyba jednak wybrałem sie z motyka na księżyc... Nie potrafię sobie z tym poradzić. Może jest jakiś łatwiejszy soft? Mam spyder x w wersji pro, a z tego co czytałem to oprogramowanie to słabo się do czegokolwiek nadaje, a zwłaszcza do kalibracji dwóch monitorów.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Pomoc w skalibrowaniu dwóch monitorów.

14 listopada 2022, 20:38 - pn

Trzeba było kupić Calibrite Display Pro ;) A poważnie, to nie poddawaj się. Temat jest do ogarnięcia tylko trzeba się gimnastykować. Łatwiejszy soft na pewno nie pomoże. Ostatecznie ustaw na oko (rozwiązanie tymczasowe) albo zleć to komuś.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w skalibrowaniu dwóch monitorów.

15 listopada 2022, 20:14 - wt

Kalibrator w takim przypadku pomaga jak umarłemu kadzidło. Nie do tego on służy tak naprawdę. Wyrównanie trzeba robić wizualnie. Metodę podałem w innym wątku viewtopic.php?p=68496#p68341, teraz tylko trzeba wykazać się silniejszym samozaparciem, ew pewną zawartością portfela, o ile ktoś będzie miał ochotę się w nich grzebać, bo nie czarujmy się, to dziadostwo jest.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu