Walidacja Colornavigator 7

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
gooduser
Posty: 5
Rejestracja: 04 marca 2023, 08:34 - sob

Walidacja Colornavigator 7

04 marca 2023, 22:00 - sob

Witajcie kolorystyczni wariaci!
Mam takie pytanie. Zrobiłem dziś walidację monitora Eizo 318-4k i pewnie coś spierniczyłem bo spośród 72 pól testowych może z kilka wyszło mi w granicach deltaE < 3, reszta to jakiś kosmos delta była nawet >10. Walidację wykonałem przez Photoshop 2023 obydwa profile ustawione takie same tzn. profil walidacji w CN7 oraz w PS2023. Czekam na wskazówki co robię źle. Dzięki.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Walidacja Colornavigator 7

05 marca 2023, 16:35 - ndz

Co to znaczy "Walidację wykonałem przez Photoshop 2023"? Do kalibracji i walidacji tej serii służy CN7. Ew jeśli chce Pan dodatkowo sprawdzenie, choć w ogóle nie ma takiej potrzeby, to profilowanie np Dispcalem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gooduser
Posty: 5
Rejestracja: 04 marca 2023, 08:34 - sob

Re: Walidacja Colornavigator 7

06 marca 2023, 08:34 - pn

Przede wszystkim nie określiłem o co mi w ogóle chodzi i jak rozumiem proces walidacji - ponieważ może na tym poziomie popełniam błąd. Skrót myślowy "Walidację wykonałem przez Photoshop 2023" oznacza tylko tyle, że PS23 dawał możliwość ustalenia pól testowych w taki sposób, aby obejmowały cały czujnik oraz bardziej intuicyjne wybranie odpowiedniego profilu.

Punktem wyjścia do walidacji były akie ustawienia w CN7.

<a href="https://images92.fotosik.pl/651/86b6be8cad452439.png"

Zapytam może w takim razie jak rozumieć ten proces? Ponieważ wynik tego procesu miał w moim odczuciu odpowiedzieć na pytanie z jaką wiernością przy danym profilu w przestrzeni - w tym przypadku CMYK - monitor będzie wyświetlał obraz. A tymczasem tak jak pisałem wcześniej odchylenia były spore. Proszę może zatem o wyjaśnienie czy dobrze rozumiem ten proces. Dziękuję.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Walidacja Colornavigator 7

06 marca 2023, 10:42 - pn

Jeżeli wyniki walidacji wyszły źle, to albo ColorNavigator ma znowu jakiś błąd w module walidacji (co jest notoryczne), albo walidacja CMYK ma jakieś specyficzne, idiotyczne wymagania (np. wymaga skalibrowania monitora do D50 lub D55).

Ogólnie walidacja to niemal zbędna funkcja dająca niepotrzebne złudzenie „sprawdzania jakości” wyświetlacza, wprowadzona w celu poprawienia samozadowolenia użytkownika z zakupu drogiego monitora. W przedmiotowym wypadku jakaś niedoróba oprogramowania lub nieprzewidziana zmiana w OS niweczy ów misterny plan i niepotrzebnie prowadzi do wręcz przeciwnego wniosku.
gooduser
Posty: 5
Rejestracja: 04 marca 2023, 08:34 - sob

Re: Walidacja Colornavigator 7

06 marca 2023, 12:23 - pn

Dzięki. Nie no nie oceniajmy Japończyków po coś to tam wymyślili. Ale ok, przyjmuję tą argumentację. Dodam tylko, że dla RGB walidacja wychodzi lepiej niż dobrze. Więc tego trochę nie ogarniam.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Walidacja Colornavigator 7

06 marca 2023, 12:59 - pn

gooduser pisze:
06 marca 2023, 12:23 - pn
Dzięki. Nie no nie oceniajmy Japończyków po coś to tam wymyślili. Ale ok, przyjmuję tą argumentację. Dodam tylko, że dla RGB walidacja wychodzi lepiej niż dobrze. Więc tego trochę nie ogarniam.
Historycznie wymyślili to Niemiaszki, żeby jedne monitory przechodziły, a inne nie przechodziły certyfikacji FOGRA/UGRA (instytuty normalizujące dla przemysłu poligraficznego). Ich UDACT sprawdzał, czy gamut monitora kryje całego CMYKa offsetu na papierach powlekanych (Fogra 39 obecnie 52).

Od dawien dawna monitory szerokogamutowe kryją CMYKa, więc sprawdzanie tego nie bardzo ma sens - szególnie w przypadku matrycy Panasa, o ekstremalnie dużym gamucie. Jeśli zatem walidacja RGB wychodzi poprawnie, to na logikę walidacja CMYK powinna wyjść równie dobrze, a jeśli nie wychodzi to z powodu nieistotnych dupereli, błędów, lub braku aktualizacji softu - o ile bowiem monitory EIZO są elektronicznie bardzoniezłe, o tyle z softem bywa różnie i nie należy się tym zbytnio przejmować.
gooduser
Posty: 5
Rejestracja: 04 marca 2023, 08:34 - sob

Re: Walidacja Colornavigator 7

06 marca 2023, 16:44 - pn

Amen :-)

Dzięki Panowie! Miłego.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu