Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

Drukarki RGB i CMYK, fotolaby, kalibratory, oprogramowanie, baza profili drukarek.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

05 kwietnia 2014, 10:04 - sob

Hej wszystkim, to mój pierwszy post na tym forum,

Mam dwie sprawy, o ktore chcialem zapytac.

1) Zamierzam kupic zestaw do profilowania drukarki, ktory bedzie mi takze sluzyl do monitora. Mam do wydania max 2500 zl. Poczytalem duzo, na tym forum, w sieci, w literaturze i troche nie wiem co i dlaczego wybrac. Z jednej strony jest CMP ale wydaje sie ze soft jest dosc prosty a sam sensor malo stabilny termicznie. Z drugiej jest i1 Display Pro ktory wyglada bardzo ciekawie ale nim nie zrobie drukarki, z trzeciej Datacolor SpyderPRINT lub caly zestaw Datacolor SpyderSTUDIO do druku i monitora itd ale to zdaje sie nie jest spektorfotometr...

Moje potrzeby sa takie: drukarka Epson stylus photo 1400, tusze Lysona, papiery Epsona, profil zamowiony w sieci dosc dobrze dzialal, ale na oryginalnych tuszach bylo lepiej, moze zamienie tusze na te z L800 jak skonczy mi sie te pol litra ktore mi jeszcze zostalo ;-). Monitor Eizo FS L768 (ma 7 lat ale swieci zacnie) na razie jedzie na fabrycznych profilach. Teraz chyba sie atrament mi zestarzal, bo juz dosc dlugo go mam, albo drukarka szwankuje, bo barwy a zwlaszcza szarosci nie sa juz takie jak bym chcial. Dla mnie najwazniejszy jest BW (na razie nie bede kupowal pigmentowca, za jakis czas pewnie bedzie to R3000). Kolory tez powinny byc naturalne ale priorytetem jest czern i biel oraz zdjecia w sepii (o tym troche w pkt 2).

Co mi poradzicie - bede wdzieczny za kazda uwage! Jakby co to raczej mam przygotowanie informatyczne wiec Agryl mnie nie przeraza, choc nie uzywalem go jeszcze i pewnie wolalbym tez miec latwiejszy soft...

2) Zadanie: mam odbitke z analogowego labu (film BW), na papierze kolorowym gdzies sprzed 15 lat. Dla mnie wzorzec tego jak powinna wygladac sepia. Nie jestem w stanie powtorzyc tego zabarwienia stosujac rozne tonowania w PS. Mam tez oryginal negatywu. Pytanie - jak zrobic mechanizm robiacy mi ze zdjecia BW takia jak ta odbitka. W razie czego mam do dyspozycji skaner Epson V500 Photo oraz doba lustrzanke cyfrowa i ew zestaw o ktory pytam w pkt 1. Zadanie to zapewne zahacza o aspekty profilowania, dlatego dolaczam je do watku, ew moze macie pomysl jak to zrobic w samym PS...

Wszystkie zastosowania amatorskie (znaczy to moje hobby), choc w niektorych zastosowaniach potrzebna jest jakosc pro.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

05 kwietnia 2014, 12:30 - sob

Ad1. Najtańszy zestaw kalibracyjny który zrobi to Pan zamierza na ludzkim poziomie to X-Rite I1 Photo Pro 2. Urządzenia do profilowania za 2,5 tys to wyrzucone pieniądze.

Ad2. Najpierw powinien Pan widzieć nad czym Pan pracuje. Nie dysponuje Pan odpowiedniej klasy monitorem i od niego trzeba zacząć. Kontrola delikatnych odcieni w szarościach i lekkich zafarbach wymaga zastosowania monitora graficznego. W innym wypadku może Pan liczyć tylko na przypadek. Jeśli będzie Pan widział oryginał zdjęcia i będzie miał Pan nad nim kontrolę, jest całkiem prawdopodobne, że wcale nie będzie Pan musiał profilować drukarki.

Reasumując: Zaczyna Pan od złej strony. Wyda Pan pieniądze i nie uzyska Pan poprawy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

05 kwietnia 2014, 22:08 - sob

Tom01 pisze:Ad1. Najtańszy zestaw kalibracyjny który zrobi to Pan zamierza na ludzkim poziomie to X-Rite I1 Photo Pro 2. Urządzenia do profilowania za 2,5 tys to wyrzucone pieniądze.
hmm, nie wiem za bardzo jak mam sie odniesc, bo wydaje mi sie ze chyba sie nie zrozumielismy. Ja mam na mysli wydanie okreslonej kwoty na sprzet i oprogramowanie. Wydaje mi sie ze jaliekolwiek urzadzenie do drukarki i do monitora bedzie lepsze niz brak takiego urzadzenia (urzadzen), zwlaszcza ze monitor jest stary a drukarka drukuje na niefirmowych tuszach (pewnie jeszcze dojda za jakis czas niefirmowe papiery). stad moje pytanie jak optymalnie zagospodarowac posiadana kwote. Wiecej nie bede mial, na razie nie kupie innego monitora ani innej drukarki.
Tom01 pisze:Ad2. Najpierw powinien Pan widzieć nad czym Pan pracuje. Nie dysponuje Pan odpowiedniej klasy monitorem i od niego trzeba zacząć. Kontrola delikatnych odcieni w szarościach i lekkich zafarbach wymaga zastosowania monitora graficznego. W innym wypadku może Pan liczyć tylko na przypadek. Jeśli będzie Pan widział oryginał zdjęcia i będzie miał Pan nad nim kontrolę, jest całkiem prawdopodobne, że wcale nie będzie Pan musiał profilować drukarki.

Reasumując: Zaczyna Pan od złej strony. Wyda Pan pieniądze i nie uzyska Pan poprawy.
"...nad czym..." czy "...na czym..."? zdaje sobie sprawe ze powinienem miec lepszy/nowszy monitor, ale jak pisalem wyzej na razie mnie na niego nie stac.
Co do samego zadania w pkt 2) to tez wydaje mi sie ze nie do konca zrozumielismy sie. Ja nie mialem na mysli metody subiektywnej, "patrzenia" na zdjecie na monitorze itd, tylko poszukuje metody obiektywnej (numerycznej czy jak inaczej zwal) ktora pozwoli mi na uzyskanie, zapewne najpierw w samym zdjeciu (czyli w cyferkach) a potem w jego wydruku, własciwych barw jak na odbitce analogowej. wydaje mi sie ze drukarke bede musial i tak profilowac, np. jak bede zmienial tusze.

chyba ze gdzies upraszczam, ale jesli tak to bylbym wdzieczny o naprowadzenie gdzie i uzasadnienie, bo okreslenie "wyrzucone pieniadze" nie jest przekonywujace ;-)

pozdrawiam
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

05 kwietnia 2014, 22:22 - sob

Zrozumieliśmy się doskonale. Postawił Pan warunki niemożliwe do spełnienia oraz zabiera się Pan, jak pisałem, od złej strony do problemu. Jeśli koniecznie chce się Pan pozbyć 2,5 tys, proszę bardzo, ale będzie to samo co jest obecnie.

Przede wszystkim potrzebny jest monitor który pokaże co naprawdę ma Pan w plikach na dysku, bo tu jest w tej chwili pierwsza niewiadoma. Dopiero wówczas można myśleć o przelaniu tego na papier. Stawiam napój na "K", że jeśli puści Pan na maszynę kontrolowany materiał, nie będzie potrzebne profilowanie drukarki. Oczywiście nie na chińskich atramentach mieszanych kijkiem w wiaderku. Proponuję wrócić do oryginalnych tuszy. Wyjdzie to Panu taniej niż zestaw do profilowania. Jeśli będzie Pan się upierał nad "zamiennikami", będzie Pan musiał robić liczne próby, lub można zlecić profil. Koszt od 150 zł. Jest to minimum 30x taniej niż własny zestaw do profilowania ludzkiej klasy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

05 kwietnia 2014, 23:08 - sob

Tom01 pisze:Zrozumieliśmy się doskonale. Postawił Pan warunki niemożliwe do spełnienia oraz zabiera się Pan, jak pisałem, od złej strony do problemu. Jeśli koniecznie chce się Pan pozbyć 2,5 tys, proszę bardzo, ale będzie to samo co jest obecnie.
Poniewaz jest to hobby, a nie praca zarobkowa to nie kazdy wydatek jest racjonalny, ja przy tym chcialbym sie nauczyc istoty zagadnien zarzadzania barwa.
Chcialbym sie upewnic ze rzeczywiscie bedzie to samo co obecnie jesli oprofiluje swoj monitor przy pomocy i1 Display Pro (teraz jest profil ze strony producenta)?
Tom01 pisze:Przede wszystkim potrzebny jest monitor który pokaże co naprawdę ma Pan w plikach na dysku, bo tu jest w tej chwili pierwsza niewiadoma.
Wydaje mi sie ze jest to raczej wiadoma. Sa to skany srebrowych negatywow BW zapisane jako pliki tify grayscale 16bit, czasami pliki z aparatu cyfrowego ale tez w tym samym formacie bez koloru. Rzaczywiscie czasami zdarzaja sie pliki np. dziel sztuki gdzie jest kolor i na wydruku i monitorze powinien byc taki sam mozliwie najbardziej wierny, ale to nie jest dla mnie priorytet.
Tom01 pisze:Oczywiście nie na chińskich atramentach mieszanych kijkiem w wiaderku.
a czy istnieja nie-chinskie zamienniki bez wiaderka i kijka?
Tom01 pisze:Proponuję wrócić do oryginalnych tuszy. Wyjdzie to Panu taniej niż zestaw do profilowania.
hmmm, pol swiata jedzie na zamiennikach, wiec tak zle to chyba nie jest? poza tym jak zmienie papiery na inne to i tak bede musial profilowac
Tom01 pisze:Jeśli będzie Pan się upierał nad "zamiennikami", będzie Pan musiał robić liczne próby
bardzo chetnie, bo chce sie przy nich nauczyc
jak pisalem wczesniej byc moze wroce do tuszy Epsona, ale ze wzgledu na koszty tych od L800, a wydaje mi sie ze sa troche rozne od dedykowanych do mojej drukarki, wiec i tak trzeba bedzie robic proby
Tom01 pisze:lub można zlecić profil. Koszt od 150 zł.
tak juz robilem, efekty byly po zmianie tuszu dosc dobre, ale poniewaz chcialbym poeksperymentowac (nie dla semego eksperymentu) z wieloma papierami, tuszami itd koszt bylby wiekszy a przede wszystkim czas dlugi

to postawie pytanie inaczej - jaki sprzet/soft za wymieniona kwote bedzie najlepszy niekoniecznie idealnie realizujac moje potrzeby?
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 08:28 - ndz

unesco pisze:Poniewaz jest to hobby, a nie praca zarobkowa to nie kazdy wydatek jest racjonalny, ja przy tym chcialbym sie nauczyc istoty zagadnien zarzadzania barwa.
Chcialbym sie upewnic ze rzeczywiscie bedzie to samo co obecnie jesli oprofiluje swoj monitor przy pomocy i1 Display Pro (teraz jest profil ze strony producenta)?
Jasne, ale nie do końca racjonalny zakup a bezsensowny zakup to jest różnica. Pański monitor nie pokaże całkiem sporej ilości niuansów i to akurat z rejestrów jakie Pana interesują. Niezależnie jakim sprzętem lub sposobem będzie skalibrowany. A skoro nie pokaże, to materiał który pójdzie na drukarkę będzie przypadkowy, nieznany. Dalszą konsekwencją jest przypadkowy efekt na papierze.
unesco pisze:Wydaje mi sie ze jest to raczej wiadoma. Sa to skany srebrowych negatywow BW zapisane jako pliki tify grayscale 16bit, czasami pliki z aparatu cyfrowego ale tez w tym samym formacie bez koloru.
Nie widzi Pan ich. Jak więc może Pan pisać że wie co jest na dysku? Owszem wie Pan jaki to rodzaj materiału, ale kompletnie Pan nie wie jak wygląda.
unesco pisze:a czy istnieja nie-chinskie zamienniki bez wiaderka i kijka?
He, he... Chyba nie.
unesco pisze:hmmm, pol swiata jedzie na zamiennikach, wiec tak zle to chyba nie jest? poza tym jak zmienie papiery na inne to i tak bede musial profilowac
I co z tego? Wszyscy na "zamiennikach" walczą z kolorem i to jest fakt.
unesco pisze:bardzo chetnie, bo chce sie przy nich nauczyc
Tu nie chodzi o naukę. To jest rzeźbienie w guano, a nie nauka.
unesco pisze:to postawie pytanie inaczej - jaki sprzet/soft za wymieniona kwote bedzie najlepszy niekoniecznie idealnie realizujac moje potrzeby?
Nie podejmuję się decydować. Już Pan zna moje zdanie - żaden. Jeśli już się Pan uprze to przynajmniej niech Pan nie kupuje Spydera, to w ogóle nie jest spektrofotometr. Można coś-tam powalczyć z ColorMunki Photo, ale nieliniowość Pana drukarki, specyficzna metoda pomiarowa nie da Panu pozytywnego skutku na 1000%. Poza tym, tłukę do znudzenia, zacznie Pan grzebać w drukarce a tak naprawdę nie wie Pan co do niej idzie. Nie tędy droga. Najpierw trzeba widzieć zdjęcie a potem można się pokusić o wydruk taki jak widać. Jeśli widzimy na ekranie widzimisię monitora a nie oryginał zdjęcia, z drukarki wychodzi widzimisię drukarki to ma Pan funkcję dwóch zmiennych. Rzecz nie do ogarnięcia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 12:16 - ndz

Rozumiem ogolnie argumentacje, aczkolwiek nie jestem do niej w calosci przekonany ze wzgledu czasami na brak konkretnych argumentow w odpowiedzi - ale moja wiedza jest raczej mniejsza niz wieksza wiec akceptuje opisane przez szanownego kolege fakty.

To teraz zapytam inaczej - co moge zrobic za 2500 PLN zeby bylo lepiej. Zapewne monitora + zestaw do profilowania sie w tej cenie nie zmiesci. Zapewne sam monitor to co najmniej 3000 PLN. Czy potrzebuje szerokogamutowego? Minimum to 23 cale, 24 by sie przydaly, 27 nie chce. No i urzadzenie do profilowania i pewnie karte wymienic zeby displey port miala....

Planowalem zakup monitora ale za jakies 1-2 lata, bo tu na drukarke trzeba tyle samo, na optyke do aparatu, oswietlenie rozbudowac itd wiec wszystkiego nie jestem w stanie pokryc :?

Za sugestie bede wdzieczny.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 12:58 - ndz

Za 2,5 tys najlepsze co może Pan zrobić i faktycznie wyraźnie przełoży się na zwiększenie kontroli tego co Pan robi, to zakupić lepszy monitor. Najlepszy za te pieniądze to EIZO CS230. Oczywiście to nie będzie koniec wydatków, jeśli chce Pan ogarnąć zarządzanie barwą od A do Z, jednakowoż to najbardziej zdroworozsądkowy początek.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 13:24 - ndz

Sześciokolorowe drukarki Epsona nie są najlepszym kandydatem do druku B&W, a tusze oryginalne czy zamienne mają magiczne właściwości i potrafią skutecznie ogłupiać nawet drogi spektrofotometr. Nawet jeśli uda nam się stworzyć dobry profil, to wydruk mieni się kolorami tęczy za każdym razem, gdy zmieni się rodzaj światła - w świetle dziennym B&W jest neutralny, w sztucznym żarowym czerwony, w świetlówkowym/LED losowo - zielony-niebieski-różowy. Jedyny sposób na osiągnięcie dobrych rezultatów B&W z tej drukarki to zalanie jej tuszem K6 Neutral i drukowanie spod QTR.

Kwotę 2500PLN proponuję przepić i przehulać z pięknymi niewiastami, bo zabawa w kolor i B&W z jednego urządzenia to niestety b. drogie hobby - w moim przypadku jako-tako usatysfakcjonował mnie ploter za 28kPLN, do tego 30-o calowy monitor NEC za ok. 8kPLN, zestaw i1Publish Pro 2 za ok. 10kPLN. - przy czym chętnie przygarnąłbym kilka kolejnych ploterów, monitorów i kalibratorów :lol:
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 13:30 - ndz

Czornyj pisze:Kwotę 2500PLN proponuję przepić
Jak najbardziej będzie to miało ciekawy i kształcący skutek na jakość widzenia barwnego. :lol: :lol: :lol:
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 14:31 - ndz

Panowie, ja wiem ze jestescie ekspertami, ze powinno wszystko byc (prawie)idealne ale ja nie szukam absolutu tylko za podana kwote chce inkrementalnie poprawic to co mam, ze swiadomoscia ze do idealu bedzie daleko.

Tak jak pisalem, jestem swiadomy ograniczen mojej drukarki i zapewne zamienie ja za jakis czas na pigmentowa, pewnie R3000, ale wszystko powoli. Tusze w 6cio kolorowych rzeczywiscie sa troche nieprzewidywalne, dlatego chcialem troche powalczyc z materia zeby je lepiej opanowac, ale jak widze chyba sie nie da.

To jeszcze pytanie, czy potrzebuje monitora szerokogamutowego ?

Eeee, zamiast na picie to wole to wydac na obiektyw, tez moze sie mienic kolorami ;-)
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 15:55 - ndz

Tutaj pierwszym znaczącym elementem obiegu pracy jest monitor. Pan Tomasz słusznie podpowiada, że w tym przypadku on jest głównym ograniczeniem, nie drukarka.
Za równo obecna, jak i przyszła, mają zdolność reprodukcji większą, niż jest w stanie pokazać stary monitor. Stąd automatyczna odpowiedź na kolejne pytanie, że monitor szerokogamutowy byłby jak najbardziej wskazany. Aczkolwiek sensowne minimum to faktycznie CS230 + ColorNavigator (mając na uwadze ograniczenie monitora). Mając przynajmniej taki monitor, można pokusić się o wypożyczenie CM Photo i zrobienie kilku/nastu profili. Będzie Pan miał jakiś dalszy punkt wyjścia, czy zmieniać tusze, zbierać na nową drukarkę bądź też zestaw kalibracyjny..

Tak czy owak Tom01 i Czornyj mają w tych kwestiach większą wiedzę, dlatego warto się trzymać ich sugestii..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 15:59 - ndz

NocnyJastrzab pisze:Tutaj pierwszym znaczącym elementem obiegu pracy jest monitor. Pan Tomasz słusznie podpowiada, że w tym przypadku on jest głównym ograniczeniem, nie drukarka.
Za równo obecna, jak i przyszła, mają zdolność reprodukcji większą, niż jest w stanie pokazać stary monitor. Stąd automatyczna odpowiedź na kolejne pytanie, że monitor szerokogamutowy byłby jak najbardziej wskazany. Aczkolwiek sensowne minimum to faktycznie CS230 + ColorNavigator (mając na uwadze ograniczenie monitora). Mając przynajmniej taki monitor, można pokusić się o wypożyczenie CM Photo i zrobienie kilku/nastu profili. Będzie Pan miał jakiś dalszy punkt wyjścia, czy zmieniać tusze, zbierać na nową drukarkę bądź też zestaw kalibracyjny..

Tak czy owak Tom01 i Czornyj mają w tych kwestiach większą wiedzę, dlatego warto się trzymać ich sugestii..
Ok, zaczyna to wszystko brzmiec sensownie. Dziekuje.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 17:56 - ndz

NocnyJastrzab pisze:Tutaj pierwszym znaczącym elementem obiegu pracy jest monitor. Pan Tomasz słusznie podpowiada, że w tym przypadku on jest głównym ograniczeniem, nie drukarka.
Bzdura - nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych, nie bądźmy Pewexami.

Jeśli celem jest wykonanie szlachetnego, tradycyjnego powiększenia zdjęcia na uczciwym papierze, to punktem wyjścia jest urządzenie, które nam to umożliwi. Monitor jest kwestią wtórną - narzędziem, które ułatwi nam kontrolę fundamentalnego i nadrzędnego procesu, jakim jest wykonanie wydruku, przy czym jak niezbicie wykazuje historia fotografii bez dobrego monitora możemy uzyskać (kosztowną metodą prób i błędów) świetne powiększenie, natomiast najcudniejszy nawet monitor bez dobrej drukarki staje się urządzeniem zbędnym i niewiele wnoszącym do sprawy możemy sobie na nim przygotować zdjęcia do wrzucenia na fejsik, ajpadzik, ajfonik, internecik i telewizorek cioci.

Podejście monitorocentryczne, wideofilskie i szkłonanistyczne to symptom upadku i schyłku Ery Papieru, oraz smutnego trendu wirtualizacji fotografii. Pusty śmiech mnie ogarnia na widok manii kupowania aparatów analogowych, skanowania negatywów gównianymi skanerami za 300PLN i dopatrywania się w tej kaszanie wyświetlanej na produkcie monitoropodobnym jakiejś grubszej metafizyki. Piszę oczywiście z pozycji dinozaura, któremu na ASP wbito do głowy, że fotografia powstaje w ciemni - kwestie aparatów, obiektywów, monitorów i inszych pedalskich utensyliów były wtórne, pomijane wymownym, wyniosłym milczeniem i nikt specjalnie nie zawracał sobie głowy tymi głupotami ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 18:12 - ndz

Czornyj pisze:(...) bez dobrego monitora możemy uzyskać (kosztowną metodą prób i błędów) świetne powiększenie
Powiedział posiadacz monitora za 5-8 średnich, typowych polskich płac...

Prób i błędów? I o to się z grubsza rozchodzi. Jeśli kaszanka leży na dysku, to możemy do us*anej śmierci robić próby a i tak będzie niewoadomoco.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 18:28 - ndz

Jeśli regularnie drukuje się na metrowych rolkach papieru po >1tyś PLN tuszem droższym od sztucznej krwi, to zakup monitora za parę tysi jest jedynie kwestią posiadania elementarnego instynktu samozachowawczego.

Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że w przeszłości fotografowie obywali się bez monitorów - bez wysokiej jakości powiększeń już niekoniecznie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 18:35 - ndz

Czornyj pisze:Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że w przeszłości fotografowie obywali się bez monitorów
No... Tyle, że nawet w niedalekiej przeszłości pliki cyfrowe były tylko jak się zeskanowało kliszę. A jeszcze wcześniej, w sumie nie tak dawno, nie było ich wcale.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 18:43 - ndz

Tom01 pisze:
Czornyj pisze:Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że w przeszłości fotografowie obywali się bez monitorów
No... Tyle, że nawet w niedalekiej przeszłości pliki cyfrowe były tylko jak się zeskanowało kliszę. A jeszcze wcześniej, w sumie nie tak dawno, nie było ich wcale.
Teraz jest po prostu taniej, szybciej i łatwiej - za analoga powiększenia też nie robiły się same.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 18:50 - ndz

Czornyj pisze:
NocnyJastrzab pisze:Tutaj pierwszym znaczącym elementem obiegu pracy jest monitor. Pan Tomasz słusznie podpowiada, że w tym przypadku on jest głównym ograniczeniem, nie drukarka.
Bzdura - nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych, nie bądźmy Pewexami.

Jeśli celem jest wykonanie szlachetnego, tradycyjnego powiększenia zdjęcia na uczciwym papierze, to punktem wyjścia jest urządzenie, które nam to umożliwi. Monitor jest kwestią wtórną - narzędziem, które ułatwi nam kontrolę fundamentalnego i nadrzędnego procesu, jakim jest wykonanie wydruku, przy czym jak niezbicie wykazuje historia fotografii bez dobrego monitora możemy uzyskać (kosztowną metodą prób i błędów) świetne powiększenie, natomiast najcudniejszy nawet monitor bez dobrej drukarki staje się urządzeniem zbędnym i niewiele wnoszącym do sprawy możemy sobie na nim przygotować zdjęcia do wrzucenia na fejsik, ajpadzik, ajfonik, internecik i telewizorek cioci.

Podejście monitorocentryczne, wideofilskie i szkłonanistyczne to symptom upadku i schyłku Ery Papieru, oraz smutnego trendu wirtualizacji fotografii. Pusty śmiech mnie ogarnia na widok manii kupowania aparatów analogowych, skanowania negatywów gównianymi skanerami za 300PLN i dopatrywania się w tej kaszanie wyświetlanej na produkcie monitoropodobnym jakiejś grubszej metafizyki. Piszę oczywiście z pozycji dinozaura, któremu na ASP wbito do głowy, że fotografia powstaje w ciemni - kwestie aparatów, obiektywów, monitorów i inszych pedalskich utensyliów były wtórne, pomijane wymownym, wyniosłym milczeniem i nikt specjalnie nie zawracał sobie głowy tymi głupotami ;)
No wreszcie wypowiedz w duchu moich mysli, pewnie dlatego ze z ASP tez mialem duzo wspolnego (ale troche inaczej niz inni)! No wlasnie o to mi chodzilo w moim zamysle, i ta ciemnia! Co zapewne nie zmienia faktu z tego co napisaliscie, ze za ~2 kPLN nie kupie urzadzenia do profilowania drukarki, ktore mi sie nada i nie kupie tez monitora co bedzie wlasciwie "wirtualizowal" moj dysk. Widzialem kiedys w akcji E CX240 i rzeczywiscie bylo pieknie, tylko szkoda ze ta cena. Widzialem tez odbitki z R3000 i pewnie beda to moje docelowe urzadzenia jak jeszcze beda na rynku.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zestaw do profilowania do 2500 zł i małe zadanie

06 kwietnia 2014, 19:15 - ndz

Widzialem tez odbitki z R3000 i pewnie beda to moje docelowe urzadzenia jak jeszcze beda na rynku.
Póki co chyba się nie zapowiada na super nowości od Epsona. Ale równie dobrze można pomyśleć o PIXMIE PRO-10 (daje niezłe rezultaty dla B&W).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Profilowanie drukarek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu