Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

11 lutego 2021, 10:54 - czw

martinik pisze:
10 lutego 2021, 18:15 - śr
Спасибо большое, Marcin, за видео. Да, похоже, углы обзора прекрасны, никаких странных теней, как иногда видел у некоторых других IPS.

Про то, что у PA311D такая матрица Panasonic, как у PA271Q - верю, что они очень похожи, но всё же не та же самая матрица, так как размер другой, ну и читал, что на PA311D были кое какие улучшения.

У Panasonic наверное нет такого хаоса, как у LG, у которого панели по близкой цене и параметрам могут очень сильно визуально отличаться; но некоторые сомнения всё же остались; хотелось бы увидить конкретно видео с PA271Q.

В любом случае, спасибо за отзывчивость; если есть желание, могу перекинуть благодарность на Paypal или Amazon, если пришлите мне в сообщение контакт, куда отправить. Всё же я оторвал от дел, пока снимали видео.

Пожалуйста, не нужно ничего платить. Я хорошо знаю матрицу PA271Q и кроме размера очень похожа, но я подготовлю видео как можно скорее.
martinik
Posty: 4
Rejestracja: 10 lutego 2021, 13:00 - śr

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

11 lutego 2021, 13:13 - czw

Спасибо, буду ждать.

PA271Q уникальный в своем роде - самый дешевый 27" с защитой от IPS-glow. Жаль, что это не стало массовым решением - ведь не может же эта A-TW-подобная пленка быть такой дорогой, а за то дала бы возможность производителью похвастаться "У нас темные тона глубже!", как это делает Eizo.

За цену PA271Q можно и LG OLED купить, но это уже 48" - не удобно для моего режима работы (монитор на кронштейне - руке; и регулирую часто, в зависимости от позы и задачи). И у OLED есть свои недостатки.
С PA271Q может получится дожить до времени, когда microLED (или что-то похожее) станет доступным в 27" - может лет через 10.
martinik
Posty: 4
Rejestracja: 10 lutego 2021, 13:00 - śr

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

25 marca 2021, 10:04 - czw

Купил PA271Q. В целом всё отлично, но всё же оказалось, что углы обзора именно по яркости у него немного хуже моего старого VP2365WB.

Сравнительная картинка в приложении. На фото получилось немного преувеличено; глаза не видят такого сильно потемнения на PA271Q, но всё же различие есть ощутимые. Видно, что PA271Q темнеет с довольно заметным переходом - верхняя часть намного светлее середины. А VP2365WB темнеет как то плавнее, что-ли.

Так как мне из-за близоруксти приходится работать ближе к экрану, из-за такого поведения яркости на PA271Q, я вижу градиенты там, где их нет. Пройдет какое то время, пока психологически привыкну и научусь отличить, где реально градиент, а где картинка темнеет из-за особенностей LCD панели.

Конечно, если я не работал 10 лет на VP2365WB, я бы и не заметил никаких проблем на PA271Q. Просто так совпало, что у VP2365WB какая то особенная матрица или поляризатор, или антибликовое покрытие, что он меньше других темнеет даже на более экстремальных углах обзора.

Наверное, оставлю себе PA271Q. Похоже, что ничего лучше не найду.

Конечно, немного обидно, что монитор, который два раза дороже старого, оказался в каком то плане немного хуже, но я видел и мониторы намного хуже.

Надоело уже искать, заказывать, возвращать. Если бы удалось связаться с каким нибудь инженером по LCD, думаю, он смог бы за пару минут собрать монитор с характеристиками яркости не хуже VP2365WB, но вот простому смертному не дано контактировать прямо с инженерами. Я уже писал в поддержку NEC и Eizo - там только простые операторы, они не понимают, о чем вообще речь.
Załączniki
brightness_falloff_nec_vs.jpg
Endriu
Posty: 81
Rejestracja: 25 stycznia 2021, 17:00 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

03 kwietnia 2021, 16:32 - sob

Pan na filmie oraz inni w komentarzach wspominają, że w PA271Q z nowej produkcji błąd już nie występuje.
Może ktoś z Was to potwierdzić i podać datę produkcji z pudełka/monitora? ;)

https://www.youtube.com/watch?v=IDn0GFIqCKM
EIZO CG2730 :D
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

03 kwietnia 2021, 18:18 - sob

Myślę że osoba na tym filmie przesadza z monitorami 24 calowymi albo bądź ich nie lubi.
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

04 kwietnia 2021, 09:25 - ndz

Jakby ktoś się zastanawiał czy warto pod ten model monitora podpiąć Nintendo Switcha - potwierdzam, jak najbardziej :) Skalowanie do FHD cudowne, wrażenia wizualne z gier na wysokim poziomie :)
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

05 kwietnia 2021, 00:08 - pn

Mag pisze:
03 kwietnia 2021, 18:18 - sob
Myślę że osoba na tym filmie przesadza z monitorami 24 calowymi albo bądź ich nie lubi.
Mnie specjalnie nie dziwi taka opinia. Monitory 24 cale o rozdzielczości FHD (czy 1920 x 1200) były dobre, ale blisko 10 lat temu. Jakiś postęp jednak mamy, choć jeśli chodzi o monitory to powolnie to idzie.
Bardziej mnie dziwią słowa autora filmu (od 14 minuty) jakoby Eizo CS 2740 UHD (rozdz. 3840 x 2160) był pod każdym względem gorszy od monitora PA 271Q (rozdz. 2560 x 1440 px ). Obydwa 27 calowe z poszerzonym gamutem Adobe RGB.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

06 kwietnia 2021, 14:27 - wt

Endriu pisze:
03 kwietnia 2021, 16:32 - sob
Pan na filmie oraz inni w komentarzach wspominają, że w PA271Q z nowej produkcji błąd już nie występuje.

Nic się nie zmieniło.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
JozefSzwejk
Posty: 14
Rejestracja: 10 stycznia 2021, 01:36 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

09 maja 2021, 23:28 - ndz

Wracam do tematu (pisałem tu chyba w styczniu).

W moim "update internal calibration" działa. Zapuściłem, skalibrowałem. Wynik niezły. Max grayscale delta E 1,01. Średnia grayscale delte E 0,56. Krzywa na wykresie bliska ideału. Ale ..... "rzeźnik" nie wypada idealnie. Paski magentowe są minimalnie widoczne jako żółte. Tak odrobinę.

I teraz najlepsze - jak podłączę ten skalibrowany monitor do innego komputera (laptopa) niż ten, na którym był kalibrowany (też laptop) to "rzeźnik" wypada idealnie!!! Sprawdziłem w te sposób 5 (słownie: pięć) laptopów i zawsze jest idealnie.
Na każdym instalowałem Multi Profilera (a więc profil ICC był załadowany). Do wszystkich komputerów używałem tego samego kabla HDMI.

Czyli lekki zafarb jest tylko na tym kompie, na którym był kalibrowany. Czy ktoś potrafi to wyjaśnić? I co zrobić aby na tym "głównym" lapku na którym był kalibrowany również "rzeźnik" wypadł doskonale?

Czy taki wynik (Max grayscale delta E 1,01. Średnia grayscale delte E 0,56) świadczy o tym, że ten monitor jest dotknięty problemem czy nie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

10 maja 2021, 00:43 - pn

Proponuję sprawdzić zakres dynamiczny w opcjach karty graficznej. HDMI potrafi wycinać niezłe numery. Najlepiej by było po prostu przejść na DisplayPort.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
JozefSzwejk
Posty: 14
Rejestracja: 10 stycznia 2021, 01:36 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

10 maja 2021, 23:29 - pn

Przeklikałem dokładnie ustawienia karty graficznej i nie widzę takiej opcji. Laptop ma USB C/Thunderbolt4, więc wypluwa też zapewne Display Port. Zorganizuję kabel i zobaczę jak będzie na DB.
A te "wyniki" max grayscale delta E 1,01 i średnia 0,56 uznać można na satysfakcjonujące i wskazujące na brak problemu?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

11 maja 2021, 00:41 - wt

USB-C z obsługą video = DisplayPort
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
JozefSzwejk
Posty: 14
Rejestracja: 10 stycznia 2021, 01:36 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

20 maja 2021, 01:22 - czw

Zorganizowałem kabel DP, SpectraView oczywiście domagał się nowej kalibracji (inne podłączenie), skalibrowałem więc. Krzywa odpowiedzi tonalnej praktycznie idealna. Gray scale delta E max 0,4, average 0,2. Czyli spadło i jest dobrze. Jednak magentowe paski rzeźnika nadal baaardzo delikatnie widać po środku jako żółte. Rzeźnik staje się natomiast idealny jak wyłączę zarządzanie barwą, np. w IrfanView. Czyżby rzeźnika trzeba było oglądać właśnie przy wyłączonym zarządzaniu? Dodam, że w tych innych lapkach, które podłączałem do monitora zarządzenia barwą było właśnie wyłączone (wcześniej tego nie zauważyłem).
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

20 maja 2021, 10:21 - czw

Tak, oglądać bez zarządzania barwą.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

20 maja 2021, 11:32 - czw

JozefSzwejk pisze:
20 maja 2021, 01:22 - czw
Zorganizowałem kabel DP, SpectraView oczywiście domagał się nowej kalibracji (inne podłączenie), skalibrowałem więc. Krzywa odpowiedzi tonalnej praktycznie idealna. Gray scale delta E max 0,4, average 0,2. Czyli spadło i jest dobrze. Jednak magentowe paski rzeźnika nadal baaardzo delikatnie widać po środku jako żółte. Rzeźnik staje się natomiast idealny jak wyłączę zarządzanie barwą, np. w IrfanView. Czyżby rzeźnika trzeba było oglądać właśnie przy wyłączonym zarządzaniu? Dodam, że w tych innych lapkach, które podłączałem do monitora zarządzenia barwą było właśnie wyłączone (wcześniej tego nie zauważyłem).
rzeźnik z mva ma albo przydzielony profil sRGB, albo twoja przeglądarka ma domyślną interpretację nieotagowanych treści jako sRGB - problem polega na tym, że NEC jest skalibrowany do 𝛄2,2 podczas gdy TRC sRGB to kombinacja 𝛄1 w okołoczerniach i 𝛄2,4 od cieni po biel co powoduje lekki zafarb.
JozefSzwejk
Posty: 14
Rejestracja: 10 stycznia 2021, 01:36 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

20 maja 2021, 14:12 - czw

Rozumiem.

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Pozdrawiam!
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

20 maja 2021, 15:15 - czw

AndN11 pisze:
05 kwietnia 2021, 00:08 - pn
Mnie specjalnie nie dziwi taka opinia. Monitory 24 cale o rozdzielczości FHD (czy 1920 x 1200) były dobre, ale blisko 10 lat temu. Jakiś postęp jednak mamy, choć jeśli chodzi o monitory to powolnie to idzie.
Bardziej mnie dziwią słowa autora filmu (od 14 minuty) jakoby Eizo CS 2740 UHD (rozdz. 3840 x 2160) był pod każdym względem gorszy od monitora PA 271Q (rozdz. 2560 x 1440 px ). Obydwa 27 calowe z poszerzonym gamutem Adobe RGB.
Za wielu ludzi przesadza z opiniami 24 calowymi. Przypominam że ważna jest elektronika monitora a nie przekątna. Dużo ludzi zapomniało o tym.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

20 maja 2021, 15:50 - czw

Mag pisze:
20 maja 2021, 15:15 - czw
Za wielu ludzi przesadza z opiniami 24 calowymi. Przypominam że ważna jest elektronika monitora a nie przekątna. Dużo ludzi zapomniało o tym.
Powiedziałbym za wielu ludzi uważa (przesadza), że tylko Nec/Eizo ma dobrą elektronikę. Skoro mój monitor przez 2 lata użytkowania w praktyce nie zmienił swoich parametrów (można rzec błędy pomiarowe kalibratora i1DP) to jaką ma elektronikę ? Oczywistym jest także, że monitor za kilkaset złotych (czy tam do 1 tyś. zł.) dobrej elektroniki mieć nie może. Co do przekątnej to w sumie każdy wybiera na miarę swoich potrzeb, miejsca na biurku i nie oszukujmy się także zasobności portfela. Swoją opinię, zacytowaną w poprzednim poście, jednakowoż podtrzymuję i się z niej nie wycofuję.
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

20 maja 2021, 18:10 - czw

AndN11 pisze:
20 maja 2021, 15:50 - czw
Powiedziałbym za wielu ludzi uważa (przesadza), że tylko Nec/Eizo ma dobrą elektronikę. Skoro mój monitor przez 2 lata użytkowania w praktyce nie zmienił swoich parametrów (można rzec błędy pomiarowe kalibratora i1DP) to jaką ma elektronikę ? Oczywistym jest także, że monitor za kilkaset złotych (czy tam do 1 tyś. zł.) dobrej elektroniki mieć nie może. Co do przekątnej to w sumie każdy wybiera na miarę swoich potrzeb, miejsca na biurku i nie oszukujmy się także zasobności portfela. Swoją opinię, zacytowaną w poprzednim poście, jednakowoż podtrzymuję i się z niej nie wycofuję.
Widzę że za bardzo bronisz swój monitor. Ale to już jest Twoja sprawa.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

20 maja 2021, 18:40 - czw

Mag pisze:
20 maja 2021, 18:10 - czw
Widzę że za bardzo bronisz swój monitor. Ale to już jest Twoja sprawa.
Jesteś w dużym błędzie. Bronię innych firm jak np. Dell, AsusPro Art. w cenie powiedzmy powyżej 2 tyś. zł. Ty powiesz pewnie (z góry), że szajs (nędzna elektronika), bo przecież inaczej być nie może. Nie jest zupełnie istotne, że tego nie pomierzyłeś, nie sprawdziłeś parametrów z upływem lat.

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu