Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

23 maja 2021, 17:22 - ndz

Murmichal pisze:
23 maja 2021, 15:43 - ndz
AndN11 pisze:
23 maja 2021, 14:25 - ndz
Nie wiem, czy profesjonalny gracz zdecydowałby się na monitor z takim czasem reakcji matrycy.
Nie wiem czy zauważyłeś, ale w przytoczonym przez Ciebie teście, redakcja przyznała FS2735 pierwsze miejsce, a jest to test monitorów do gier.
Owszem zauważyłem. Należy jednak zaznaczyć, że to test z stycznia 2017 r.
Tu bardziej aktualny ranking z 2021r: http://ewojownik.pl/monitor-do-csgo/
z uwzględnieniem jakich monitorów używają najczęściej zawodowi gracze.
Pierwszy na liście ma matrycę TN, a tylko jeden z ośmiu ma IPS. Dla producentów nieopłacalne jest zrobienie uniwersalnego monitora nadającego się do pracy z kolorem i dla najbardziej wymagających graczy. O tym chyba przekonała się firma Eizo z monitorem Foris. Takiego monitora i tak nie wybrałby zawodowy grafik (a nawet zaawansowany amator fotografii), ani profesjonalny gracz. Znowóż z przeznaczeniem dla amatorów, cena można powiedzieć zaporowa.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

24 maja 2021, 22:00 - pn

I właśnie dlatego projekt Foris został uśmiercony. Za mała grupa docelowa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Skogtroll
Posty: 43
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 00:53 - pt

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

21 stycznia 2022, 09:31 - pt

Wątek stricte o modelu PA271Q i o wrażeniach (i rozczarowaniach) z nim związanych, dlatego mam pytanko do właścicieli:
czy on tak ma bzyczeć? :shock:

Przy jasnych obrazach dźwięk jest głośniejszy. Ale nawet w ciemnych mrokach coś tam słyszę.
Co ciekawe:
Przy 85 cd/m² jest głośniejszy, niż kiedy włączę w MP "High Bright" (220 cd/m²).

Ten typ tak ma? Jakieś wiatraczki czy coś? Czy mam pecha i należy czym prędzej wymienić dziada?
Jakieś rady?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

21 stycznia 2022, 10:18 - pt

Nie ma żadnych wiatraczków. Jeśli cokolwiek słychać, to raczej przetwornica.. Ale to delikatnie i w totalnej ciszy. Zazwyczaj przy włączeniu lub wyłączaniu najbardziej..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

21 stycznia 2022, 10:41 - pt

Zasilacze impulsowe mogą wydawać dźwięki. Zdarza się to w każdym urządzeniu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

21 stycznia 2022, 13:09 - pt

Skogtroll pisze:
21 stycznia 2022, 09:31 - pt
Wątek stricte o modelu PA271Q i o wrażeniach (i rozczarowaniach) z nim związanych, dlatego mam pytanko do właścicieli:
czy on tak ma bzyczeć? :shock:

Przy jasnych obrazach dźwięk jest głośniejszy. Ale nawet w ciemnych mrokach coś tam słyszę.
Co ciekawe:
Przy 85 cd/m² jest głośniejszy, niż kiedy włączę w MP "High Bright" (220 cd/m²).

Ten typ tak ma? Jakieś wiatraczki czy coś? Czy mam pecha i należy czym prędzej wymienić dziada?
Jakieś rady?

Niestety, ten typ tak ma. Oczywiście można trafić na lepszą sztukę i będzie to mniej uciążliwe. Jednak PA271Q z jednej strony jest świetnym modelem i w kilku kwestiach NEC odrobił lekcje względem PA272W, ale w kliku innych to PA272W został "lepszym" modelem.
Bzyczenie to jeden z obszarów, gdzie PA271Q przegrywa z poprzednikiem.

Odnośnie 85 nitów, które jest głośniejsze niż High Bright, to wynika to ze sterowania elektroniką na różnych trybach obrazów.

Ustaw wszystkie tryby na 100 nitów i zobacz jak jest. Ustaw wszystkie na 120 nitów i zobacz jak jest.
To są jasności, które w normalnych warunkach powinny Ci nie przeszkadzać w pracy - jeśli tam będzie bzyczenie / skwierczenie, które będzie wyraźnie słychać, poproś sprzedawcę o wymianę monitora.

Jednak przy zupełnej ciszy, wsadzając głowę nad monitor, czy za monitor - zawsze coś usłyszysz, więc tym się nie zrażaj.
Skogtroll
Posty: 43
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 00:53 - pt

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

21 stycznia 2022, 17:03 - pt

@Tom01
Inne monitory i sprzęt obok nie wydają najmniejszego szmeru. Chyba że przykleję ucho, ale nie próbowałem. Ten monitor jest po prostu dość głośny. Ale tak, w umiarkowanej ciszy wokół.

@lukasso
Rzeczywiście przy 100 i 120 jest ciszej, ale stanowczo za jasno.

Ech. Trudno. Jeśli taki typ, to co poradzić. Widocznie mam za cicho u siebie na wsi, bo słyszę bzyki normalnie siedząc przed monitorem. No nic, ratunkiem niech będzie playlista z norweskim black metalem i heja do przodu ;) (Tyle że na starość jakoś wolę ciszę. No masz ci los.).

Ale dzięki ponownie Panowie za odpowiedzi!
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

21 stycznia 2022, 17:03 - pt

Szczerze mówiąc nie wiedziałem że ten model bzyczy - przerobiłem kilka sztuk i każda była bezszelestna :)
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

21 stycznia 2022, 17:17 - pt

Pandemiya pisze:
21 stycznia 2022, 17:03 - pt
Szczerze mówiąc nie wiedziałem że ten model bzyczy - przerobiłem kilka sztuk i każda była bezszelestna :)
Szczerze mówiąc, nie wiem jakie trzeba mieć szczęście w życiu , żeby dostać bezszelestną sztukę PA271Q ;)

Tyle co czytałem o tym modelu, a i sam na nim pracuje - dla mnie to już norma :(

A osłuchiwałeś dobrze pacjenta, czy od razu puściłeś playlistę z norweskim black metalem? ;)
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

21 stycznia 2022, 18:12 - pt

Nie mam ciągle włączonej muzyki :) Do tego siedzę blisko monitora i usłyszałbym, gdyby było jakieś irytujące bzyczenie.
Może zwyczajny fart, kto wie - albo jest to tak ciche że zlewa mi się z otoczeniem :)
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Endriu
Posty: 81
Rejestracja: 25 stycznia 2021, 17:00 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

21 stycznia 2022, 18:56 - pt

Jak szukałem CG2730, to brałem też pod uwagę PA271Q.
Z uwagi na te znane rozjazdy oraz jakieś martwe piksele olałem go.
Teraz czytając to powyżej tylko się upewniam, że dobrze wybrałem.
Błoga cisza z uchem przyklejonym do monitora ;)
EIZO CG2730 :D
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

21 stycznia 2022, 20:10 - pt

Endriu pisze:
21 stycznia 2022, 18:56 - pt
Jak szukałem CG2730, to brałem też pod uwagę PA271Q.
Z uwagi na te znane rozjazdy oraz jakieś martwe piksele olałem go.
Teraz czytając to powyżej tylko się upewniam, że dobrze wybrałem.
Błoga cisza z uchem przyklejonym do monitora ;)
Do czego używasz tego Eizacza?
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Endriu
Posty: 81
Rejestracja: 25 stycznia 2021, 17:00 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

21 stycznia 2022, 20:27 - pt

Pandemiya pisze:
21 stycznia 2022, 20:10 - pt
Endriu pisze:
21 stycznia 2022, 18:56 - pt
Jak szukałem CG2730, to brałem też pod uwagę PA271Q.
Z uwagi na te znane rozjazdy oraz jakieś martwe piksele olałem go.
Teraz czytając to powyżej tylko się upewniam, że dobrze wybrałem.
Błoga cisza z uchem przyklejonym do monitora ;)
Do czego używasz tego Eizacza?
Nie w celach zarobkowych.
Po prostu lubię mieć dobry sprzęt w budżecie o moim zasięgu.
Hobbystycznie: Photoshop, Illustrator, Affinity Designer, Premiere Pro, Resolve oraz After Effects ;)
EIZO CG2730 :D
Skogtroll
Posty: 43
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 00:53 - pt

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

01 lutego 2022, 13:38 - wt

Okej. Mamy zatem bzyczenie w tym modelu. A teraz kolejna ciekawostka. Jeśli ktoś byłby uprzejmy mi to wytłumaczyć:

Po włączeniu Netflixa monitor na sekundę się wyłącza. Pojawia się panel info w prawym górnym rogu (załącznik) i po chwili normalnie wszystko działa.
O co tu chodzi? Dlaczego on tak się zachowuje? Na czym polega to, że Netflix wpływa na monitor?
Znów, pierwszy raz takie coś widzę w monitorze. Tzn. może, kiedyś, milion lat temu, jakiś monitor klasy piwnicznej tak robił. Ale monitorro za 5 tysi? Ekhm.

A może rzeczywiście trafiłem na taki model i warto byłoby go wymienić? Bzyczenie, wyłączanie ekranu przy włączeniu Netflix. Co będzie dalej? Na razie mija miesiąc. Używać i obserwować? ;)

Ale zapewne to jakaś super nowoczesna technologia, a ja się spinam ;)
Załączniki
IMG_20220201_132851.jpg
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

01 lutego 2022, 13:45 - wt

A skąd pomysł, że to wina Netflixa? :lol: :roll:

Jakim kablem i do czego jest podłączony monitor?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Skogtroll
Posty: 43
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 00:53 - pt

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

01 lutego 2022, 13:47 - wt

NocnyJastrzab pisze:
01 lutego 2022, 13:45 - wt
A skąd pomysł, że to wina Netflixa? :lol: :roll:

Jakim kablem i do czego jest podłączony monitor?
Gdyż tylko i wyłącznie po włączeniu tegoż zachodzą takie reakcje? :roll:
Poza tym, ja się na tym nie znam, dlatego pytam tutaj. Po co te heheszki? Dla mnie to zachowanie dziwne (to monitora, nie twoje). Nieco niepokojące. Chciałbym zasięgnąć opinii.

Monitor podpięty displayportem (oraz USB) do kompa, do karty graficznej (GTX 1050 Ti).
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

01 lutego 2022, 14:21 - wt

Ja mam podpięty do MAC mini M1 po USB-C i nie kojarzę takiego przypadku. Aczkolwiek ostatnio nie włączałem Netflixa na kompie.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
mikedh
Posty: 39
Rejestracja: 08 października 2018, 19:18 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

01 lutego 2022, 17:51 - wt

Skogtroll pisze:
01 lutego 2022, 13:38 - wt

Po włączeniu Netflixa monitor na sekundę się wyłącza. Pojawia się panel info w prawym górnym rogu (załącznik) i po chwili normalnie wszystko działa.
O co tu chodzi? Dlaczego on tak się zachowuje? Na czym polega to, że Netflix wpływa na monitor?

Myślę że to kwesta ustawień systemu, sterowników. Może Netflix wymusza/sprawdza ustawienia HDCP lub inne DRM i resetuje połączenie z monitorem. Nie mam Netflixa żeby przetestować.

Skogtroll pisze: Monitor podpięty displayportem (oraz USB) do kompa, do karty graficznej (GTX 1050 Ti).

Nie napisałeś jaki system (W10 ?) reszta konfiguracji.

Jeśli masz GTX 1050Ti to pewnie standardowy sterownik GeForce Game Rady - jak dobrze pamiętam domyślnie instaluje się Nvidia Gforce Experience z oprogramowaniem do nagrywania/streamingu. Może tu być problem (Netflix się z tym "gryzie" i resetuje połączenie)

Jeśli masz PC z grafiką zintegrowaną w procesorze to spróbuj przez integrę podłączyć monitor i przetestować lub podłączyć innego kompa (np: laptop)

Jeśli nie to podmiana grafiki i testy. Żeby wyeliminować czy to monitor czy reszta systemu czy OS/sterowniki.

Jeszcze jedno przypomniało mi się:
Można zainstalować sterownik Nvidia Studio i przetestować - od serii GtX 10x0 w zwyż jest taka możliwość. Dodatkowo ten sterownik umożliwia włączenie toru 10 bpc zamiast 8 bpc (Mi jakimś cudem udało się to ze sterownikiem Game Ready ,980Ti na pokładzie i PA271Q podłączonym po DP)
Endriu
Posty: 81
Rejestracja: 25 stycznia 2021, 17:00 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

02 lutego 2022, 06:23 - śr

Skogtroll pisze:
01 lutego 2022, 13:38 - wt
Okej. Mamy zatem bzyczenie w tym modelu. A teraz kolejna ciekawostka. Jeśli ktoś byłby uprzejmy mi to wytłumaczyć:

Po włączeniu Netflixa monitor na sekundę się wyłącza. Pojawia się panel info w prawym górnym rogu (załącznik) i po chwili normalnie wszystko działa.
O co tu chodzi? Dlaczego on tak się zachowuje? Na czym polega to, że Netflix wpływa na monitor?
Znów, pierwszy raz takie coś widzę w monitorze. Tzn. może, kiedyś, milion lat temu, jakiś monitor klasy piwnicznej tak robił. Ale monitorro za 5 tysi? Ekhm.

A może rzeczywiście trafiłem na taki model i warto byłoby go wymienić? Bzyczenie, wyłączanie ekranu przy włączeniu Netflix. Co będzie dalej? Na razie mija miesiąc. Używać i obserwować? ;)

Ale zapewne to jakaś super nowoczesna technologia, a ja się spinam ;)
It's Not a Bug, It's a Feature :D
EIZO CG2730 :D
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

02 lutego 2022, 11:35 - śr

Bzyczenie to wada przetwornic impulsowych. Jeśli wydaje odgłosy to trzeba interwencji technicznej. Wymienić albo zalać należy cewkę w obwodzie tranzystora kluczującego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu