NEC MultiSync EA271Q

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Damix
Posty: 21
Rejestracja: 17 maja 2019, 13:04 - pt

Re: NEC MultiSync EA271Q

24 stycznia 2021, 14:03 - ndz

Czyli to matryca klasy 2?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC MultiSync EA271Q

24 stycznia 2021, 14:56 - ndz

Damix pisze:
24 stycznia 2021, 13:09 - ndz
Jest gdzieś opisane jakiej klasy jest panel w tym modelu monitora? "Wyskoczyły" dwa subpiksele i próbuję ustalić czy kwalifikuje się to na gwarancję.

jaka to wersja? Jeśli EA271Q COLOR to ma gwarancję na takie defekty, niezależnie od miejsca wystąpienia i rodzaju. Jeśli "zwykły" albo CT to niestety, trzeba się będzie nauczyć z tym żyć.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Damix
Posty: 21
Rejestracja: 17 maja 2019, 13:04 - pt

Re: NEC MultiSync EA271Q

24 stycznia 2021, 15:13 - ndz

Zwykły niestety, zawiodłem się na jakości, do tego jeszcze pękająca dolna nakładka na ramce. Kiedyś monitory tego producenta były o wiele solidniej wykonane.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC MultiSync EA271Q

24 stycznia 2021, 16:20 - ndz

"pękająca dolna nakładka na ramce"??? Co Pan z nią robi, że połamał Pan obudowę? :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: NEC MultiSync EA271Q

19 lutego 2021, 10:23 - pt

Dzień dobry, a może ktoś dać odpowiedź, skąd ten spadek jakości w obszarach związanych z powtarzalnością dostępności "dobrych", czy zdrowych sztuk np właśnie w EA271Q? Tak samo trudniej dostać w pełni zdrowy PA272Q, aniżeli to było z PA272Q.
Czy ktoś wie o co kaman? :)

A może ktoś wie z Szacownych Forumowiczów, czy może nadciąga jakąś nowsza wersja, i będzie np PA272Q lub EA272Q?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC MultiSync EA271Q

19 lutego 2021, 17:08 - pt

Obniżanie kosztów widać we wszystkich branżach. Monitory nie są żadnym wyjątkiem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
JozefSzwejk
Posty: 14
Rejestracja: 10 stycznia 2021, 01:36 - ndz

Re: NEC MultiSync EA271Q

15 października 2021, 15:48 - pt

Witam, właśnie kupiłem tego EA271Q. Mam problem taki, że nie mogę go poprawnie skalibrować. Konkretnie chodzi mi o to, że po kalibracji czerwień jest mega nasycona, aż bije po oczach. Widać to gołym okiem, nie trzeba nawet stawiać obok innego monitora. Nieco przesycona jest zieleń. Niebieski jest w punkt. Monitor nie ma zafarbu w żadną stronę, kolory się zgadzają, tylko ta czerwień jest wręcz radioaktywna. Postawiłem go obok PA271Q i nie ma co do tego wątpliwości. Im kolor jest bliższy czystej czerwieni RGB 255,0,0 tym większe przesycenie. Kolory pochodne zawierające czerwień i pomarańcz, np. ludzka skóra też są przesycone, choć aż tak tego nie widać. Zieleń RGB 2,255,0 też jest przesycona choć już nie tak bardzo.

Gdy wybiorę oryginalny nieskalibrowany preset "sRGB" (preset będący wynikiem kalibracji nazywa się "programmable") przesycenia nie ma. Jest wręcz przeciwnie, kolory są bardzo wyprane.

Po kalibracji TRC wygląda ładnie, a pliki typu rzeźnik.png całkiem przyzwoicie i znacznie lepiej niż przed kalibracją.

Natomiast ten czerwony i w pewnym stopniu zielony to kompletna bzdura.

Używałem SVII oraz i1Display Pro. Tego samego kalibratora używam do PA271Q i nie mam zastrzeżeń do jego pracy.

Ktoś podpowie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC MultiSync EA271Q

15 października 2021, 15:54 - pt

Ten monitor ma gamut nieco powyżej sRGB i bez zarządzania barwą może być taki efekt. Przydałby się jakiś obiektywny wzornik i wówczas należy zrobić porównanie z programem mającym CMM. Coś z grupy Adobe na przykład.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
JozefSzwejk
Posty: 14
Rejestracja: 10 stycznia 2021, 01:36 - ndz

Re: NEC MultiSync EA271Q

15 października 2021, 16:01 - pt

Sprawdziłem w Photoshopie - czyli te same obrazy na dwóch monitorach (drugi PA271Q) podłączonych do tego samego kompa. Przesycenie jest ewidentne, rażące. Tak samo jest w Firefox i IrfanView, z włączonym CMM oczywiście. Jak wspomniałem, widać to gołym okiem, drugi monitor postawiłem tylko po to aby się upewnić.

Co ciekawe przy kalibracji nie można ograniczyć gamutu do sRGB. SVII wymusza native gamut.
JozefSzwejk
Posty: 14
Rejestracja: 10 stycznia 2021, 01:36 - ndz

Re: NEC MultiSync EA271Q

15 października 2021, 16:22 - pt

Porównałem też z Color Checkerem MyPassport. Nie ma wątpliwości, że nasycenie jest odjechane.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC MultiSync EA271Q

15 października 2021, 16:34 - pt

Photoshop nie potrafi wyświetlać na dwóch monitorach podłączonych do tego samego komputera. Na drugim monitorze zastosuje profil z pierwszego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
JozefSzwejk
Posty: 14
Rejestracja: 10 stycznia 2021, 01:36 - ndz

Re: NEC MultiSync EA271Q

15 października 2021, 16:40 - pt

ok, sprawdzę na dwóch osobnych kompach, choć jak napisałem, odchylenie nasycenia jest gigantyczne.
chudyabc
Posty: 3
Rejestracja: 21 października 2021, 14:29 - czw

Re: NEC MultiSync EA271Q

21 października 2021, 14:55 - czw

Również kupiłem ostatnio EA271Q. Jestem delikatnie mówiąc rozczarowany jakością odwzorowania kolorów. Podobnie jak u kolegi powyżej - kolor czerwony wręcz wypala oczy. Skóra wchodzi w delikatny róż. W porównaniu bezpośrednim z EIZO EV2450 ten NEC wypada bardzo słabo. Czy według Was jest w ogóle możliwość zmniejszenia tej jaskrawość w jakiś sposób bez użycia kalibratora? Zastanawiam się nad zwrotem tego monitora.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC MultiSync EA271Q

21 października 2021, 20:00 - czw

To nie problem z monitorem tylko kwestia indywidualnej podatności na adaptację. No sorryyy.. Niektórzy potrzebują więcej czasu na ten proces, a i może się zdarzyć, że ktoś tego nie przetrawi. Tak się składa, że akurat gamut tego monitora wystaje troszkę poza sRGB w zakresie czerwieni i zieleni, bez możliwości przycięcia gamutu do "czystego" sRGB z pomocą kalibratora. Można by próbować ręcznie dłubać poprzez Menu OSD monitora, ale karkołomna to sztuka..

Co do "jakości odwzorowania kolorów" - po kalibracji ciężko mu coś zarzucić. "Przesycenie" czerwonego (jak wspomniano) wynika z gamutu natywnego (zależnego od kombinacji LED użytych do podświetlenia.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC MultiSync EA271Q

22 października 2021, 10:24 - pt

Poziom nasycenia w 6 poszczególnych kanałach barwnych, w tym czerwonym, można regulować w menu monitora (ADJUST > SATURATION). Można go zmniejszyć osiągając wyraźną różnicę.
Ostatnio także zakupiłem ten model, w podstawowej wersji i jestem z grubsza zadowolony. Może niedługo napiszę nieco więcej.
Jeśli chodzi o odwzorowanie barw, mi raczej odpowiada i nie razi, ale jest prawdą, że np. kanał czerwony jest dość mocno nasycony w profilu FULL. Mam porównanie do EIZO CS2410, który mam obok i widzę to wyraźnie. Ale to można zmienić jak podałem powyżej. U mnie na ustawieniu 0 nie jest ta czerwień jakoś rażąco przesycona. Matryca ma gamut nieco wykraczający poza sRGB i na profilu FULL to widać. Ale na profilu sRGB nasycenia są na oko OK i na tym profilu też można regulować nasycenia, barwę czy jasność kanałów barwnych.
JozefSzwejk
Posty: 14
Rejestracja: 10 stycznia 2021, 01:36 - ndz

Re: NEC MultiSync EA271Q

25 października 2021, 16:33 - pn

Pogrzebałem w temacie i jest tak:

Jako referencję używam postawiony obok NEC PA271Q. Monitor o co najmniej klasę lepszy, raczej o dwie.
Dwa monitory podłączone do jednego kompa
System Windows 10

Moim błędem było pierwotnie wybranie "duplikuj ekrany". Wówczas coś wali się z profilami i widać to przesycenie (również w obszarze roboczym aplikacji zarządzających barwą). Jeśli wybiorę "rozszerz ekrany", profile ładują się właściwie i przesycenia nie widać. Ale oczywiście tylko W APLIKACJACH ZARZĄDZAJĄCYCH BARWĄ I TYLKO W ICH OBSZARZE ROBOCZYM. Np. Photoshop, Firefox, IrfanView. Cały interface windows i aplikacji (również tych zarządzających barwą) będzie przesycony. Wynika to chyba z tego nieco poszerzonego względem sRGB gamutu, którego nie można przyciąć przy kalibracji do sRGB, co jest bzdurą, bo np. w PA271Q można to zrobić i nie ma takich sensacji. Rozwiązaniem byłoby zrobienie w końcu poprawnego zarządzania barwą w Windows, które obejmowałoby cały system (w tym interface). Może w Win 11? - nie sądzę :(

Podobne przesycenie widać zresztą w monitorach szerokogamutowych ustawionych w np. AdobeRGB. W obszarze roboczym aplikacji zarządzających barwą jest ok, ale ikonki interface'u świecą jak irański zakład wzbogacania uranu.

Czyli generalnie jest OK, ale tylko w obszarze roboczym aplikacji zarządzających barwą. Wówczas porównanie ze stojącym obok PA271Q wypada całkiem nieźle. Kontrast trochę słabszy i srebrzenie dużo silniejsze, w EA271Q, oczywiście. Barwy i nasycenie są poprawne. Nie ma przekłamań. Interface Windows oczywiście będzie zwalony i nic nie da się z tym zrobić. Może Mac'u będzie ok, lepiej ponoć zarządza barwą. Ale tu niech jakiś "Macowiec" się wypowie, ja się nie znam.

Któryś z kolegów wyżej napisał, że jeśli wybrać profil firmowy "sRGB" to przesycenia nie widać. To prawda, ale słaby jest ten profil - jak się popatrzy dla porównania na stojący obok PA271Q to w oczy rzuca się zbyt słabe nasycenie barw, wyprany, mydlany kontrast. Nie ma porównania, pomyłka, nie nadaje się to do pracy z kolorem.

Moje uwagi tyczą się profilu, który powstaje po przeprowadzeniu sprzętowej kalibracji i nazywa się "programmable" (pojawi się w menu OSD monitora dopiero po sprzętowej kalibracji).

I któryś z kolegów wyżej napisał, że można zdjąć nasycenie w menu OSD monitora - tak można, ale tylko w firmowych profilach. W profilu "programmable" nic nie można dłubać i koniec.

Nie po to kupuję monitor ze sprzętową kalibracją, aby go potem ustawić poprzez modyfikację "na oko" firmowych profili. Próżny trud.

Podsumowując, monitor jest całkiem przyzwoity po kalibracji - w obszarze roboczym aplikacji zarządzających barwą. A więc do pracy z kolorem jak najbardziej się nadaje. Interface będzie zwalony, ale da się z tym żyć, nie ma to znaczenia dla pracy z kolorem. Aby poprawić wygląd inteface'u, Windows musiałby zarządzać barwą po całości, albo SpectraView musiałby potrafić przyciąć gamut tego Neca do typowego sRGB. Żadna z tych opcji nie jest na razie dostępna.

Pozdrawiam wszystkich!
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: NEC MultiSync EA271Q

25 października 2021, 19:42 - pn

Win 11 zachowuje się jak nakładka na win 10, więc zmian w tym względzie oczywiście nie ma.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC MultiSync EA271Q

25 października 2021, 20:56 - pn

Seria EA nie ma 3D LUT, dlatego nie da się przyciąć gamutu. To nie kwestia SpectraViewII. Przesycenia w Windows poza z aplikacjami z CMS to też problem systemu, a nie samego monitora.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
JozefSzwejk
Posty: 14
Rejestracja: 10 stycznia 2021, 01:36 - ndz

Re: NEC MultiSync EA271Q

25 października 2021, 23:29 - pn

wocek pisze:
25 października 2021, 19:42 - pn
Win 11 zachowuje się jak nakładka na win 10, więc zmian w tym względzie oczywiście nie ma.
Tak myślałem. Ikonki, ramki, cukiereczki. Co naprawdę należałoby zrobić, leży od lat. Jak się głębiej w Win10 poklika, to niektóre okna pamiętają czasy Windows 95
JozefSzwejk
Posty: 14
Rejestracja: 10 stycznia 2021, 01:36 - ndz

Re: NEC MultiSync EA271Q

25 października 2021, 23:32 - pn

NocnyJastrzab pisze:
25 października 2021, 20:56 - pn
Seria EA nie ma 3D LUT, dlatego nie da się przyciąć gamutu. To nie kwestia SpectraViewII. Przesycenia w Windows poza z aplikacjami z CMS to też problem systemu, a nie samego monitora.
Tego, że nie ma 3D LUT, nie wiedziałem. Dzięki. A to, że przesycenia w Win poza aplikacjami zarządzającymi kolorem to problem systemu, napisałem.

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu