EIZO CX240

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
r102
Posty: 100
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 07:00 - sob

Re: EIZO CX240

26 października 2013, 22:00 - sob

Eee tam.
Proszę bez fałszywej skromności.

Kupiłem sobie "śmietnikowego" laptopa Lenovo t60p.
Od tego czasu spojrzenie na współczesne wyroby budzi we mnie odruchy wymiotne. :twisted:

Kupiłem sobie monitor Eizo S2243 /wydawał mnie się wielki a dzisiaj żałuję dzisiaj że nie kupiłem wersji 24 cale/.
Od tego czasu spojrzenie na inne monitory budzi we mnie odruchy jak powyżej :twisted:

Tak przy okazji całkiem offtopic czy Mastiff nie planuje schować w magazynku jakiegoś S2433 ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX240

26 października 2013, 22:13 - sob

r102 pisze:Tak przy okazji całkiem offtopic czy Mastiff nie planuje schować w magazynku jakiegoś S2433 ?
Ostatnia sztuka, stan jak nówka, produkcja 11.2012, czyli jeden z ostatnich, przebieg 1700h, poszedł 3-4 tygodnie temu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
r102
Posty: 100
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 07:00 - sob

Re: EIZO CX240

26 października 2013, 22:30 - sob

:(
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX240

30 października 2013, 12:47 - śr

A teraz niespodzianka sezonu. Wygląd czerni w porównaniu do PVA.

Na pierwszym planie EIZO SX2262W.

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO CX240

30 października 2013, 21:19 - śr

A na pulpicie same gry :)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO CX240

30 października 2013, 21:30 - śr

eee tam.. toż to takie "benchmarki" do moniotrów przecież :lol:
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX240

30 października 2013, 23:39 - śr

Proszę mi się tu nie nabijać. To komp moich chłopaków. Widać czym się hultaje zajmują zamiast pracować. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO CX240

30 października 2013, 23:58 - śr

A jednak.. Czułem, że to sprawka synów, ale nie chciałem przeginać.. Koniec dywagacji, temat zamknięty 8-)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
neo2006a
Posty: 10
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 20:06 - czw

Re: EIZO CX240

05 stycznia 2014, 23:48 - ndz

Witam. Mam takie pytanie. Zasugerowałem się waszymi dobrymi opiniami na temat CX240 i udałem się do jednego sklepu w którym organoleptycznie obejrzałem sobie jakość obrazu na tymże monitorze. Oczywiście szczęka opada jak widzi się czerń, zwłaszcza pod kątem ale zaniepokoiło mnie coś innego. Otóz monitor na czcionkach i krawędziach ikon po lewej stronie wyświetlał czerwoną poświatę, coś podobnego jak na starych CRT-ekach z rozjechaną zbieżnością kolorów. Coś nie tak ze strukturą pixeli? Widać to nawet na zdjęciu powyżej jak się powiększy obraz. Oczywiście tu może to wina obiektywu ale ja to widziałem tak samo lub mocniej w sklepie. Aż mnie oczy rozbolały. Czy to normalne czy poprostu jakiś walnięty egzemplarz???

ObrazekUploaded at ImageFra.me
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX240

05 stycznia 2014, 23:53 - ndz

O ile nie była to nieostrość przy połączeniu analogowym, to widzi Pan po prostu lewy subpiksel, właśnie czerwony. Na monitorach szerokogamutowych efekt jest bardziej widoczny, na wąskogamutowych mniej. Jeśli komuś to przeszkadza, wystarczy monitor przełączyć do sRGB.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
neo2006a
Posty: 10
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 20:06 - czw

Re: EIZO CX240

05 stycznia 2014, 23:57 - ndz

Dzięki za poradę, nie wpadłbym na to a monitorów na IPSach parę używałem. Przejdę się jeszcze raz w wolnej chwili i sprawdzę czy to to.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO CX240

06 stycznia 2014, 10:15 - pn

neo2006a pisze:Dzięki za poradę, nie wpadłbym na to a monitorów na IPSach parę używałem. Przejdę się jeszcze raz w wolnej chwili i sprawdzę czy to to.
Witam
A czy nie ma Pan może wady wzroku astygmatyzm korygowanej cylindrycznymi szkłami o znaczącej mocy?
To zjawisko widoczne jest szczególnie przez takie właśnie soczewki i dotyczy tylko podświetlenia szerokogamutowego. Na tradycyjnym, węższym gamucie tego nie widać, a przełączenie monitora szerokogamutowego w tryb sRGB niewiele tu daje. Widoczność kolorowych cieni przez soczewki cylindryczne jest szczególnie widoczna gdy patrzy się przez nie pod kątem, nie na wprost i jest spowodowana dyspersją wiązki promieni na kolory widma światła. Niestety, nawet stosowanie soczewek o wysokiej tzw. "liczbie Abbego", czyli parametru określającego skalę owej dyspersji (im wyższa tym lepiej - mniej rozszczepia wiązkę promieni) nie eliminuje postrzegania owych kolorowych cieni. W obrazie realnych obiektów, na ich krawędziach są to z reguły cienie żółtawe i fioletowe, w zależności od strony, w monitorach szerokogamutowych - czerwień i cyjan. Skala postrzegania zależy od mocy cylindra soczewek oraz od indywidualnych cech oka obserwatora.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX240

06 stycznia 2014, 10:17 - pn

Przełączenie w sRGB sporo daje, o ile oczywiście monitor ma 3DLUT. W innym wypadku rzeczywiście pomaga tyle co umarłemu kadzidło. Czerwony jest "jaskrawy" dla naszych oczu, stąd zmniejszając jego nasycenie, "cienie" są albo niewidoczne, albo mniejsze. Wszystko rzecz jasna w wypadku innym, niż opisana przez Pana aberracja chromatyczna.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO CX240

06 stycznia 2014, 10:37 - pn

Tom01 pisze:Przełączenie w sRGB sporo daje, o ile oczywiście monitor ma 3DLUT. W innym wypadku rzeczywiście pomaga tyle co umarłemu kadzidło. Czerwony jest "jaskrawy" dla naszych oczu, stąd zmniejszając jego nasycenie, "cienie" są albo niewidoczne, albo mniejsze. Wszystko rzecz jasna w wypadku innym, niż opisana przez Pana aberracja chromatyczna.
Skłaniam się również ku takiej mojej teorii, że osoby, które widzą kolorowe cienie na obrazie monitora szerokogamutowego również bez okularów, widzą je nie dlatego że mają super ostry wzrok i dostrzegają lewy subpiksel koloru czerwonego,ale dlatego, że liczba Abbego ich własnego oka jest mniejsza niż u osób, które tego nie widzą. Przeciętnie ludzkie oko ma liczbę Abbego = 45, co nie jest liczbą powalającą - soczewki nieindeksowane (nie pocieniowywane) mają ten parametr nawet 58.Oczywiście nie należy tu tego tak wprost porównywać. Być może zatem, ich własny aparat wzrokowy w pewnym stopniu rozszczepia na tyle wiązkę promieni,że w efekcie czego pojawiają się właśnie te aberracje chromatyczne. Oczywiście to tylko moja teoria:)
neo2006a
Posty: 10
Rejestracja: 02 stycznia 2014, 20:06 - czw

Re: EIZO CX240

06 stycznia 2014, 12:29 - pn

Panowie spokojnie. Astygmatyzmu nie mam ;) Monitor oglądałem bez soczewek/okularów. Monitorowi przyjrzę sie jeszcze za kilka dni bo nie wiem czym on był podpięty (bardzo wątpie żeby analogowo) i sprawdzę jakiej przestrzeni kolorów działa.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX240

07 stycznia 2014, 12:08 - wt

Oprócz zmniejszania gamutu pomóc może również zmniejszanie piksela. Innymi słowy 27"/0,233mm zamiast 24"/0,270mm.

PS. Przy patrzeniu na wprost, przez środek okularów, aberracja chromatyczna powinna być minimalna i mz. nieznacząca. Widać po prostu świecący szerokogamutowo tj. "żarówiasto" subpixel.
Ostatnio zmieniony 07 stycznia 2014, 12:12 - wt przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX240

07 stycznia 2014, 12:09 - wt

Albo zwiększenie odległości od monitora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mateusz
Posty: 11
Rejestracja: 26 stycznia 2012, 03:20 - czw

Re: EIZO CX240

15 stycznia 2014, 03:39 - śr

Panie Tomku, czy jest Pan już wstanie polecić jakiś kalibrator do tego monitora? Z tego co rozumiem, to liniowość CX240 powinna być co najmniej bardzo dobra prosto z pudełka, lecz wciąż trzeba ustawić jaskrawość i wyrównać balans bieli, na który może wpłynąć temperatura oświetlenia w pokoju?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX240

15 stycznia 2014, 09:12 - śr

Prosto z pudełka wszystko świeci przypadkowo. Kalibrator poprawnie działający z ww monitorem to np X-Rite I1 Display Pro. Tani i dobry.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO CX240

11 października 2014, 19:26 - sob

Dzień dobry,
Chciałbym podzielić się moimi wrażeniami z monitora CX240, którego niedawno zakupiłem i powiedzieć o sprawach o których wiele zostało powiedziane jak one wyglądają z mojej perspektywy.
Produkcja tego egzemplarza to luty 2014, więc chyba jedna z ostatnich serii. Mam teraz bezpośrednie porównanie z moim poprzednim monitorem – EIZO SX2462W, oba urządzenia stoją bok w bok na moim biurku.

Pierwsze co uderza i wręcz powala to gładkość i ciągłość obrazu. Za sprawą satynowego dyfuzora i chyba nieco zmniejszonych odległości pomiędzy pikselami w stosunku do poprzednich generacji matryc IPS od LGD obraz naprawę robi świetne wrażenie, szczególnie przy jasnych biało-pochodnych tłach. Przy tym zauważam, że obraz stał się nieco bardziej miękki tzn. ma nieco niższą ostrość, widać to przy czytaniu. Subtelnie, ale zauważalnie. W pracy mam Della U2313H, i nazwa serii ‘Ultrasharp’ coś tam jednak chyba znaczy, bo teksty są tam nieco ostrzejsze. Ustawienia standardowe, bez żadnych modyfikacji monitorów.
Monitor może się również pochwalić naprawdę świetną, natywną bielą, jak również bielą sRGB, która jest nieco cieplejsza, bardziej żółtawa niż natywna. Stojący obok, ustawiony na standardowe, fabryczne sRGB SX2462W jest przy CX240 nieco zaróżowiony. Oko widzi to przy zestawieniu, nie na solo. Postrzeganie temperatury barwowej jest u człowieka realatywne. W odróżnieniu od SX, tu mogę sobie dowolnie zmieniać temperaturę bieli na fabrycznym sRGB, który trzyma w ryzach nasycenie barw szerokogamutowego podświetlenia.

Obraz w ruchu nie wykazuje żadnych kolorowych cienio-smug, czyli czegoś na co choruje mój SX – to duży plus dla CX, choć powinienem powiedzieć, że minus dla SX, bo większość monitorów tego problemu nie ma.
Równomierność podświetlenia. Bardzo dobra. Aczkolwiek nie ideał. Dół jest delikatnie jaśniejszy od góry. W porównaniu z murą chrominancji, którą mam na SX to jest super i nie ma co narzekać. Tu oczywiście dochodzą kwestie jak oko postrzega różnice w funkcji jaskrawości obrazu i jak w tej funkcji działa układ DUE w poprawionej wersji (tak chwali się EIZO). Zdaje się, że im jaśniej tym lepiej wyrównuje, przynajmniej tak to postrzega oko.
Moje oko astygmatyka uzbrojone w soczewki cylindryczne o dość znacznym cylindrze w tym samym stopniu dostrzega kolorowe (głównie czerwone) cienie na krawędziach jasnych obiektów obserwowane pod kątem przez soczewki jak w każdym innym monitorze szerokogamutowym. Rodzaj podświetlenia (WG-CCFL czy LED) nie ma tu znaczenia. Liczy się zakres widma. Szczęśliwi nie astygmatycy. Na szczęście nie jest to wielki problem.
Z obserwacji porównawczych, które dokonałem zauważyłem, ze CX wyraźnie lepiej radzi sobie z dolnym zakresem szarości. To czego na SX już nie widać w ciemnych szarościach na zdjęciach jest widoczne na CX. Stawiam, że to głównie zasługa satynowego wykończenia matrycy i co za tym idzie klarowności i przezierności ekranu.

Dobra, żeby nie było tak słodko, to muszę odczarować nieco bajek, które zostały naopowiadane o czerni tego modelu.
Otóż, czerń tutaj świeci na bardzo porównywalnym poziomie jak każdy inny IPS. Świeci, nie jest smolista, bardziej czarna niż inne IPS i wcale nie przypomina czarnego brystolu. Dodatkowo wiele egzemplarzy, w tym mój, jest obarczona problemem wyciekania światła z narożników lub/i krawędzi. Mniej lub bardziej oczywiście. W moim przypadku nieco rozświetlony jest lewy, dolny róg. I to widać. Również w normalnym świetle. Niestety tak to wygląda. To nie żadna bajka.
Owszem, różnica pojawia się gdy zaczynamy patrzeć pod różnymi kątami na czarny ekran. Wówczas, gdy jakiś róg lekko wycieka światłem to ten efekt nieco rozjaśnia się pod kątem. Poza tym, potwierdzam, że nie ma znanego z matryc IPS srebrzenia czerni pod kątem i nie ma świecenia narożników z tytułu patrzenia na nich pod kątem. Są świecące, jak wyżej pisałem, ale z tytułu wyciekania światła, mającego miejsce np. w wyniku nieidealnego montażu matrycy na skutek którego występują naprężenia.
Co do czerni widzianej pod kątem. Przy dobrych (czyt. dość jasnych) warunkach oświetleniowych czerń widziana pod kątem rzeczywiście wygląda fajnie i bez istotnych zmian. W ciemniejszych warunkach jednak zauważymy, że to nie żaden czarny brystol widziany pod różnymi kątami. Zaczynają się pojawiać pewne fioletowawe poświaty i gdzieś tam w tle, jakby się przyglądać bliżej, ten obraz nie jest równy, tylko ma różne powiedzmy „izobary” czające się w tle nierówności. Nie łudźmy się, to technologia LCD i żadna powłoka nie sprawi, że czerń będzie prawdziwie czy chociaż zbliżona do naturalnej. Powłoka OCF robi tu nieco , ale też nieco tam miesza i nie jest neutralna dla czarnego obrazu. Mz. panele typu PVA miały lepszą czerń.

Poza tym, co bardzo istotne moim zdaniem, a o czym jakoś mało kto mówi. Mówimy tu na forum i ogólnie, że pracować z monitorem powinno się w dość jasnych warunkach. Zgadzam się, super. Tylko jak ktoś chce zobaczyć na monitorze z mniej lub bardziej satynowym wykończeniem czerń, skoro satyna odbija różne źródła światła z zewnątrz i generalnie jest pokryta zawsze różnymi poświatami rozjaśniającymi znacząco obszary tej czerni? Otóż nie da się. W dzień, nie zobaczymy tutaj żadnej świetnej czerni ponieważ zabiera ją nam satyna. Żeby była jasność – jestem fanem satyny i uwielbiam ten gładziutki, równy obraz, który stanowi nową jakość w wyświetlaczach i to on moim zdaniem jest tą rewolucją, a nie powłoka OCF, która nie czyni wcale tego co o niej naopowiadano. Jest nieźle, jest lepiej, ale to nie rewolucja, w technologii LCD nie uczyni się już chyba nic rewolucyjnego.
Agresywny, chmurkowy mat rozprasza światło z zewnątrz bardziej równomiernie, czyniąc czerń bardziej równą ale nieco płytszą. Satyna na odwrót. Jak widać, jak wszędzie działa żelazna zasada „coś za coś”. Ja osobiście wybieram satynę. Zdjęcia wyglądają bajecznie :) A że się światło odbija i tworzy poświaty – cóż, ekran monitora to nie czarna dziura, w której ginie światło.

Na koniec dwa słowa o wentylatorze. W tej serii, nowszej, z tego co wiem zmodyfikowano nieco firmware sterujący wentylatorem. Możliwe, że jest sterowanie jego szybkością w zależności od temperatury. Nie wiem, ale mogę powiedzieć, że wentylator nie stanowi żadnego problemu. Nie słychać go w ogóle siedząc normalnie przed monitorem przy komputerze. Mam cichego laptopa i gdy jego wentylacja działa na minimalnych obrotach słyszę tylko jego, w żadnym wypadku nie monitor. Wentylator monitora słyszę, gdy nachylę się(nie przyłożę ucho) nad jego tylną część - subtelny, chichy wentylator.

Podsumowując. To świetny monitor, teraz kosztujący mniej niż nowy CX241, który miałem okazję obejrzeć bezpośrednio obok tego. Mz. nie jest lepszy. CX240 to świetny monitor mający duże możliwości, ale nie idealny. Ideałów nie ma.. i chyba długo nie będzie w tej dziedzinie. Bez Color Navigatora można go kupić za znacząco mniej niż CX241, który obligatoryjnie sprzedawany jest teraz z CN. Cena jest nawet niższa (nie wszędzie) niż konkurencyjny NEC PA242W, którego mam nadzieję pooglądam za kilka dni. Mz. jednak CX240 jest nieco lepszym monitorem niż NECowy odpowiednik.
Aby nie być gołosłownym, proszę, oto relacja foto oraz video. Z lewej – SX2462W, z prawej CX240. Ocena należy do każdego z Was.
Zdjęcia zrobione w tych samych warunkach oświetleniowych, tym samym ustawieniem aparatu i monitorach ustawionych na 1/3 regulatora jasności.
Film nagrany na nieco jaśniejszych ustawieniach monitorów - 120cd/m2 CX240 , 40% - SX2462W i w nieco ciemniejszych warunkach aby było dobrze widać. Jak widać, podświetlenie CX240 jest dużo mniej równe niź SX-a.

FOTO: https://www.dropbox.com/sh/mk0z2ubl78qp ... U0gKa?dl=0
VIDEO: http://youtu.be/vLX1mp8cps8

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: AdsBot [Google], Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu