Krótkie porównanie: NEC EA245WMi-2 kontra NEC EA245WMi-2 COLOR

Nie wiesz czym się różnią jakieś dwa monitory? Zapytaj właśnie w tym dziale.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 13115
Rejestracja: 9 lis 2009, o 20:58

Krótkie porównanie: NEC EA245WMi-2 kontra NEC EA245WMi-2 COLOR

12 mar 2019, o 08:10

NEC EA245WMi-2 / NEC EA245WMi-2 COLOR

- Matryca IPS / IPS (równoważne)
- Rozmiar ekranu 24" / 24" (równoważne)
- Proporcje 16x10 / 16x10 (równoważne)
- Rozdzielczość 1920x1200 / 1920x1200 (równoważne)
- Gamut sRGB / sRGB (równoważne)
- Czujnik autokorekcyjny brak / brak (równoważne)
- Prekalibracja brak / szeroki zakres scenariuszy (+ dla COLOR)
- Sprzętowa kalibracja brak licencji / jest (+ dla COLOR)
- Gwarancja 3 lata / 5 lat (+ dla COLOR)
- Gwarancja na piksele brak / jest (+ dla COLOR)
- Defekty liniowości po kalibracji dE do 4 / dE do 1 + dla COLOR)


WYNIK

Porównanie dotyczy tego samego modelu, ale w dwóch, dość wyraźnie różniących się wersjach. Zasadniczo, cała seria NEC EA jest w rzeczywistości klasą uniwersalno - biurowo - korporacyjną. Część modeli, w tym omawiany EA245WMi-2, co jest nietypowe, zostały skonstruowane z wykorzystaniem "elektroniki" od graficznego monitora profesjonalnego, dzięki czemu wykazuje zupełnie inny poziom i potencjał niżby się wydawało. A trzeba pamiętać, że to nie matryca decyduje o jakości obrazu a "elektronika". W celu łatwiejszego uzmysłowienia wagi tej cechy, można powiedzieć, że od matrycy zależy 15% a od elektroniki sterującej 85% tego co finalnie ujrzymy na ekranie. To właśnie dzięki "elektronice" aż się prosi o wykorzystanie możliwości, które leżały odłogiem. Z tego powodu, stosunkowo niedawno pojawiły się modyfikowane wersje NEC-ów serii EA i szturmem zaczęły podbijać nisze wcale dla nich nie projektowane.

NEC EA245WMi-2 COLOR dzięki uruchomieniu sterowania matrycą i poprawieniu rozrzutu fabrycznego, wykazuje wielokrotnie niższe defekty liniowości niż EA245WMi. Przede wszystkim monitory COLOR mają weryfikowane panele pod kątem naturalnej liniowości i wad fabrycznych w tym pikseli. Część modeli monitorów ma modyfikowaną konfigurację oprogramowania wewnętrznego i są "postarzane" czyli mają stabilizowane parametry. Zakres przygotowania obejmuje optymalne skorygowanie liniowości, kilkanaście scenariuszy użytkowania z podziałem na dopasowanie do różnych warunków oświetleniowych. Niebagatelną różnicą jest obligatoryjna 5 letnia gwarancja uwzględniająca gwarancję na wady pikseli.

Konstrukcyjnie, większość modeli EA ma rozwiązania techniczne takie same lub lepsze niż monitory profesjonalne sprzed kilku lat, a najważniejszą z nich jest 14 bitowa programowana tablica koloru (LUT). W fabryce, monitory profesjonalne, po zmontowaniu, przechodzą wygrzewanie, są mierzone i programowane, strojone indywidualnie każda sztuka w sztukę. Analogicznie jak auto wyścigowe, ma dostrajane parametry pracy układu napędowego, zawieszenia itd. Zapewne zwróciliście uwagę, że nieodzownym elementem "wyposażenia" samochodu wyścigowego, jest kilku facetów z laptopami. Gdyby ich nie było, pełny potencjał nie byłby wykorzystany optymalnie. Posługując się tym przykładem motoryzacyjnym, wersja COLOR jest efektem przebierania najlepszych egzemplarzy i poddaniu ich "dokończeniu" procedury, tak samo jak się to robi w przypadku modeli klasy zawodowej.

Końcowy werdykt:. NEC EA245WMi-2 COLOR jest pod każdym względem lepszy od swojej odmiany bazowej EA245WMi-2. W przypadku zastosowań, gdzie wiarygodność reprodukcji nie ma większego znaczenia, z powodzeniem sprawdzi się wersja podstawowa. Jeśli jednak w grę wchodzi precyzja wyświetlania, nie tylko materiałów barwnych, ale również ogólnie pojęta jakość obrazu, odmiana EA245WMi-2 COLOR deklasuje EA245WMi-2. Oczywiście pamiętajmy, że to nie jest w pełni monitor zawodowy graficzny. Profesjonalne monitory graficzne mają zaawansowaną automatykę i sensorykę, jeszcze lepsze sterowanie matrycą, najczęściej przestrzenne z możliwością softproofingu. Jednak podobne rozmiarowo modele kosztują 2 - 3 razy więcej. W tym kontekście, COLOR zapełnia lukę, pomiędzy klasą biurowo - korporacyjną reprezentowaną przez EA245WMi-2 a zawodowymi monitorami do pracy z obrazem.

Szczegółowe parametry znajdują się pod linkami: NEC EA245WMi-2, NEC EA245WMi-2 COLOR


UWAGI

Ten post jest opisem najbardziej istotnych różnic między konkretnymi modelami monitorów. Ten i pokrewne posty z frazą "Krótkie porównanie", stanowią gotowe szablony odpowiedzi na pytania, które spływają do mnie różnymi środkami komunikowania.
Proszę nie prowadzić w tym wątku dyskusji, chyba, że związaną z tym konkretnym porównaniem.
Tomasz - monitory.mastiff.pl
Masz problem z kolorem, wal śmiało! GG:189335, Skype:zpkmastiff, Tel:601888312
Monitory EIZO, NEC, kalibracja z prawdziwego zdarzenia
Najblizsze kalibracje w terenie

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], voteck
Najwięcej użytkowników (17) było online 18 lis 2018, o 19:33
Liczba postów: 54349
Liczba tematów: 3193
Liczba użytkowników: 3369
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: toniemarcin
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu