NEC EA275WMi ^_^

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

Boruteczko
Posty: 44
Rejestracja: 26 kwietnia 2016, 13:41 - wt

Re: NEC EA275WMi ^_^

21 czerwca 2016, 23:54 - wt

No i kupiłem. :shock:
Mam nadzieję, że się zjawi do końca tygodnia. Spodziewajcie się więc wkrótce bardzo amatorskiej i silnie subiektywnej recenzji (albo antyrecenzji :twisted:).
Może jakieś sugestie co do "procedury" testu (na razie bez kalibratora) ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA275WMi ^_^

22 czerwca 2016, 00:05 - śr

Boruteczko pisze:Mijają kolejne tygodnie i nikt bogatszy ode mnie nie kupił tego NECa? :mrgreen:
Kupiłem. Stoi i czeka na łaskawe oko. ;)

A poważniej, jestem na wyjeździe do czwartku i nie mam jak się tym zająć.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: NEC EA275WMi ^_^

22 czerwca 2016, 02:42 - śr

Boruteczko pisze:No i kupiłem. :shock:
...i .co?...
Tom01 pisze:
Boruteczko pisze:Mijają kolejne tygodnie i nikt bogatszy ode mnie nie kupił tego NECa? :mrgreen:
Kupiłem. Stoi i czeka na łaskawe oko. ;)
Pańskie oko konia tuczy..Polska gra ze Szwojcarią damy radę..w piłce nożnej.. :)
Boruteczko
Posty: 44
Rejestracja: 26 kwietnia 2016, 13:41 - wt

Re: NEC EA275WMi ^_^

25 czerwca 2016, 21:54 - sob

W końcu EA275WMi trafił w moje ręce. Oto są moje pierwsze wrażenia, na gorąco (30°C w pokoju :twisted: ) i na pewno z czasem wyłapię jakieś wady. Po wyczerpującej walce z brakiem sygnału przez DisplayPort (HDMI to jakieś nieporozumienie!),w końcu udało mi się zobaczyć pulpit i muszę stwierdzić, że nawet bez zmian ustawień obrazu jest lepiej dla moich oczu. Używając specjalistycznej terminologii: monitor nawet przy białym ekranie nie "wali po oczach". :P Kolory są zdecydowanie bardziej naturalne, niż w Eizo EV2455, a przynajmniej mniej przesycone. Owszem, jest problem z kompensacją gamma i widać pasek na środku gradientów, cóż i tak w końcu trzeba pomęczyć się z ustawieniami. Równomierność podświetlenia jest zaskakująco dobra, obawiałem się, że przy takiej przekątnej może być tylko gorzej, ale nie - jest dużo lepiej niż w mniejszych EV2455. Jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, aby było tak mało wycieku światła, a tu mi się trafił(?) właśnie taki przypadek. Jestem zadowolony. 8-) Czerń, hmmm... Jak to IPS, ale nadal lepiej niż w przypadku EV2455, gdzie czerń już była "czerniawa" przy włączonym świetle. IPS glow jest oczywiście obecny, ale nie ma tragedii.
No i teraz tylko czekać, kiedy dorwę się do kalibratora.
PS. Nie da rady zaimportować profilu, jako bazy, z jakiegoś już skalibrowanego egzemplarza, żeby chociaż wstępnie uzyskać jakieś lepsze kolory?
PSS. Satynowy dyfuzor jest naprawdę lepszy od tego w EV2455, przynajmniej nie ma "skrzenia" i obraz jest bardziej naturalny, tylko trzeba wystrzegać się powierzchni, które mogą odbijać światło. Po prawej ręce mam ścianę, która odbija światło zza monitora i czasami widać (ale trzeba się o to postarać) odbicie w górnym narożniku, jeśli jest ciemne tło.
PSSS. Może lepiej to wrzucić do innego działu?
Boruteczko
Posty: 44
Rejestracja: 26 kwietnia 2016, 13:41 - wt

Re: NEC EA275WMi ^_^

26 czerwca 2016, 00:50 - ndz

Zapomniałem napisać o świetnej podstawce i "zarządzaniu kablami". Rozwiązania Eizo wypadają przy tym blado, w szczególności nieszczęsny pierścień. :roll:
cz
czuk

Re: NEC EA275WMi ^_^

26 czerwca 2016, 12:01 - ndz

W jakiej cenie kupiłeś?
Boruteczko
Posty: 44
Rejestracja: 26 kwietnia 2016, 13:41 - wt

Re: NEC EA275WMi ^_^

27 czerwca 2016, 22:02 - pn

Dałem 740€.

Miałem pisać o wadach i piszę.
Otóż nie ma regulacji współczynnika gamma! :cry:
Dla mnie to bardzo wielka wada, nie wszystkie programy mają możliwość regulacji gammy. Poza tym, opisany przeze mnie problem z kompensacją gamma nie daje się zlikwidować za pomocą korekcji gamma z poziomu sterownika karty graficznej. Przy zmianie gammy kolorowy pasek przesuwa się jedynie na boki. Według testów na http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6 ten monitor nawet w trybie sRGB ma kłopoty z każdym obrazkiem testującym gammę. Czy jedynym ratunkiem jest kalibracja sprzętowa i czy może okazać się, że i po kalibracji problem pozostanie? Na marginesie dodam, że zwykły Dell st2410 radzi sobie z tymi testami lepiej! :evil:
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA275WMi ^_^

27 czerwca 2016, 23:03 - pn

Nawet gdyby regulacja gamma była, nie oznacza, że byłaby dobra. Seria EA ma słabą naturalną liniowość i kanały zazwyczaj są trochę rozjechane. Dlatego gamma nie jest idealna. Poza tym gamma sRGB nie jest taka sama jak gamma 2.2 !!!
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Boruteczko
Posty: 44
Rejestracja: 26 kwietnia 2016, 13:41 - wt

Re: NEC EA275WMi ^_^

28 czerwca 2016, 01:24 - wt

NocnyJastrzab pisze:Nawet gdyby regulacja gamma była, nie oznacza, że byłaby dobra. Seria EA ma słabą naturalną liniowość i kanały zazwyczaj są trochę rozjechane.
Ale jak sobie z tym poradzić, aby kanały się "zjechały"? Na ile poprawi się naturalna liniowość po kalibracji? Tylko tryb programable byłby poddany kalibracji? Owszem, mógłbym kupić X-Rite i1Display Pro, ale tylko gdybym miał pewność, że sytuacja ulegnie diametralnej poprawie. Za ponad 900€ raczej znalazłoby się coś lepszego, nawet bez kalibracji? :shock:
NocnyJastrzab pisze:Poza tym gamma sRGB nie jest taka sama jak gamma 2.2 !!!
Zależy mi na wierności kolorów, ale sRGB nie jest w tej chwili koniecznością - nie będę nic drukować, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Chcę tylko, aby gamma była prawidłowa na ekranie. sRGB podałem jako przykład, bo spodziewałem się większej wierności wprost z pudełka.
NocnyJastrzab pisze:Dlatego gamma nie jest idealna.
Tylko dlaczego w monitorze wielokrotnie tańszym i to z matrycą TN, gamma wypada lepiej (w przypadku https://monitory.mastiff.pl/temp/szarosc.png wręcz idealnie :o )!?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA275WMi ^_^

28 czerwca 2016, 09:30 - wt

HHmmm.. Ciężko mi sobie wyobrazić idealny gradient na matrycy TN. No ale to zależy bardziej od stanu fabrycznej regulacji.

Aby kanały się zjechały, potrzebne jest wprowadzenie korekty do LUT karty graficznej lub bezpośrednio do monitora. A im większa korekta potrzebna, tym trudniej ustawić idealną gammę, zwłaszcza przy kalibracji programowej. Każdy NEC podczas kalibracji przestawia się sam w tryb Programable. Po kalibracji i1D Pro zazwyczaj jest znacząca poprawa, ale to w dalszym ciągu nie czyni monitora "graficznym". W tym momencie do 4000 zł z NEC tylko PA242W byłby dużo lepszy "z pudełka". A i oczywiście nowy EIZO CS2420. CS240 już wychodzi z obiegu.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Boruteczko
Posty: 44
Rejestracja: 26 kwietnia 2016, 13:41 - wt

Re: NEC EA275WMi ^_^

29 czerwca 2016, 00:32 - śr

NocnyJastrzab pisze:HHmmm.. Ciężko mi sobie wyobrazić idealny gradient na matrycy TN. No ale to zależy bardziej od stanu fabrycznej regulacji.

Aby kanały się zjechały, potrzebne jest wprowadzenie korekty do LUT karty graficznej lub bezpośrednio do monitora. A im większa korekta potrzebna, tym trudniej ustawić idealną gammę, zwłaszcza przy kalibracji programowej. Każdy NEC podczas kalibracji przestawia się sam w tryb Programable. Po kalibracji i1D Pro zazwyczaj jest znacząca poprawa, ale to w dalszym ciągu nie czyni monitora "graficznym". W tym momencie do 4000 zł z NEC tylko PA242W byłby dużo lepszy "z pudełka". A i oczywiście nowy EIZO CS2420. CS240 już wychodzi z obiegu.
Monitor nie musi być typowo graficzny, a nawet nie może. :cry: Lubię grać i niestety, ale monitory graficzne nadal się do tego nie nadają. Chociaż na papierze różnie z czasem reakcji wygląda - taki EV2455 miał niby niższy czas reakcji, a od razu widziałem "duszki". Ten NEC nie ma takich objawów, chociaż ma podobno wyższy czas reakcji. No i jednak kolory są dużo lepsze nawet bez tej przeklętej kalibracji - taki BF3 wygląda dużo bardziej naturalnie nawet bez żadnych zmian ustawień monitora, a na EV2455 trzeba było się pomęczyć (a i tak efekty nie były zachwycające), aby kolory nie były nazbyt "żarówiaste" (i jednak ta ROZDZIELCZOŚĆ 8-) ). No i czerń jest zdecydowanie lepsza, może to zasługa dyfuzora? Czy i1D Pro to jedyny "słuszny" wybór i nie ma nic tańszego w akceptowalnej jakości?
PS. Z tym "idealnym" gradientem na tym Dellu, to nieco przesadziłem, bo faktycznie nie ma kolorowego paska, ale boki gradientu w pewnym momencie się zlewają w jeden kolor. :mrgreen:
PSS. Na https://monitory.mastiff.pl/images/mva/frc1.gif i https://monitory.mastiff.pl/images/mva/frc2.gif nie ma mrugania, ale na Dell st2410, a nawet na LG W2220P (IPS i podobno 10-bit) zamiast siateczki widać wzorek a la polka dot. Dlaczego?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA275WMi ^_^

29 czerwca 2016, 09:19 - śr

Co do kalibratora to jedyna słuszna opcja od lat. Szybki, dokładny pomiar i pełna kompatybilność z różnym softem do kalibracji (zwłaszcza tym dedykowanym do monitorów NEC i EIZO). ColorMunki Display jest tańszy i jakość podobna, ale ma ograniczenia softowe i brak wsparcia dla kalibracji sprzętowej. Spyder 5 niestety jest wolny i ma duży rozrzut pomiarowy.

A te obrazki do FRC są wyświetlane zgodnie z instrukcją?

>> Wiele monitorów do wysterowania komórek ciekłych kryształów wykorzystuje zamiast pełnego minimum 8-bitowego słowa, sterowanie uproszczone, nie zawierające pełnej informacji o barwie. Częstym przypadkiem jest sterowanie matrycą za pomocą słowa 6-bitowego i "uzupełnianie" brakującej informacji przez obliczanie koloru na podstawie sąsiedztwa. Za działanie tego mechanizmu jest odpowiedzialny tzw moduł FRC, który jako proteza jest generalnie niepożądany. Załączone obrazy testowe należy wyświetlić w rozmiarze 100%. Jeśli mechanizm FRC działa, siatka będzie migotać tym bardziej, im większa jest ingerencja FRC w obraz.


Te dwa podane modele to kiepskie starocie. Dell był wypuszczony na starej matrycy TN (prawdopodobnie tylko 6-bit). LG ma e-IPS, czyli słabszą odmianę. Matryca może być 8-bitowa, ale raczej 6-bit+FRC.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Boruteczko
Posty: 44
Rejestracja: 26 kwietnia 2016, 13:41 - wt

Re: NEC EA275WMi ^_^

04 lipca 2016, 00:06 - pn

NocnyJastrzab pisze:ColorMunki Display jest tańszy i jakość podobna, ale ma ograniczenia softowe i brak wsparcia dla kalibracji sprzętowej.
A te obrazki do FRC są wyświetlane zgodnie z instrukcją?
Jak się mają te ograniczenia softowe do obsługi SpectraView II (raczej nic innego bym nie używał)? Nie bardzo rozumiem, o co chodzi z tym brakiem wsparcia dla kalibracji sprzętowej. Czy i jak odbiłoby się to na kalibracji EA275WMi? Czy w moim przypadku jest sens wydawać 80€ więcej?
Obrazki jednak wyświetlane były źle, w powiększeniu, tak się jakoś ustawiło w przeglądarce. Mea culpa.:oops:

I jeszcze jedna ważna sprawa - jak się przedstawia żywotność takiego sprzętu (i warto wydać to 80€ więcej? 8-) ? Jedni piszą, że po około trzech latach nadaje się do wymiany, a inni, że jeśli nie będzie się go używać do wbijania gwoździ, to powinien służyć lata. :mrgreen:
Co jest w końcu prawdziwe i czy tyczy się jednocześnie ColorMunki Display i X-Rite i1Display Pro? Przecież jako amator, tym bardziej nie używałbym ich codziennie.

PS. Mam nadzieję, że nie zaśmiecam wątku?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA275WMi ^_^

04 lipca 2016, 09:41 - pn

Color Munki Display nie współpracuje z softem do kalibracji sprzętowej dla NEC, EIZO, BenQ (SpectraView II, SpectraView Profiler, ColorNavigator, Palette Master, basICColor Display 5, GammaComp MD QA).

Przy sporadycznym użyciu (3-4 w roku) spokojnie taki czujnik powinien wystarczyć na 4-5 lat. Ważne, żeby nim nie rzucać i odpowiednio przechowywać. Objawy degradacji będą ujawniać się stopniowo w wynikach pomiarów. Ewentualnie jakby coś w kabelku puściło to też może to wpłynąć na wyniki.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Thom
Posty: 2
Rejestracja: 12 sierpnia 2016, 00:41 - pt

Re: NEC EA275WMi ^_^

12 sierpnia 2016, 00:50 - pt

Witam

Parę dni temu zakupiłem ten monitor. Wszystko działa ok aczkolwiek nie jestem pewien czy mam wadliwą sztukę, czy może "tak powinno być". Chodzi mi o przycisk zasilania - ten na prawo od niebieskiej diody. Panel jest dotykowy i "wciskanie go" nie powoduje włączenia/wyłączenia monitora tak jak jest to sugerowane w instrukcji. Obok mam Eizo także z panelem dotykowym i tam ta sama ikonka zasilania, powoduje wyłączenie lub włączenie monitora. Czy ktoś z użytkowników tego monitora może mi napisać czy u niego działa opcja włącz/wyłącz? Jedyną opcją wyłączenia na noc gdy np. zostawiam komputer do renderowania, jest wyłączenie go poprzez wyciągnięcie wtyczki zasilającej, co jest kompletnym bezsensem... Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA275WMi ^_^

12 sierpnia 2016, 02:00 - pt

A reszta przycisków działa normalnie? Zdarza się, że lubią się zacinać albo mają "opóźniony zapłon". Możliwe też, że jest uwalony i jedynie do serwisu.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Thom
Posty: 2
Rejestracja: 12 sierpnia 2016, 00:41 - pt

Re: NEC EA275WMi ^_^

12 sierpnia 2016, 17:54 - pt

Tak, reszta przycisków działa, choć jest tak jak piszesz - czasami działają z opóźnieniem lub u mnie wpadają w pętle i menu przelatuje parędziesiąt razy i jedyne co można zrobić to wyjąć wtyczkę zasilania. Monitor czasami uda mi się wyłączyć ale później jest problem z włączeniem - pomaga wyjęcie wtyczki :x . Może trzeba wyłączanie przytrzymać dłużej - mógłby mi ktoś napisać jak u Was działa wyłączanie zasilania? Czy natychmiastowo po dotknięciu ikonki zasilania czy musicie przytrzymać dłużej? W sumie taki patent raz działa, raz nie... W Eizo obok wyłączenie z panelu dotykowego działa natychmiastowo. Nie wiem jak ta sztuka przeszła testy QA.
cz
czuk

Re: NEC EA275WMi ^_^

13 sierpnia 2016, 09:11 - sob

Nie pociesze Cię,wprawdzie mam ea 244wmi ale sterowanie jest takie samo.U mnie działa wszystko bez zarzutu przy każdym dotknięciu każda ikonka reaguje natychmiastowo bez żadnych cyrków jakie opisujesz.Moim zdaniem sprawa musi oprzeć się o serwis.Możesz jeszcze odłączyć monitor od komputera,przy podłączonym tylko monitorze do sieci sprawdz czy ikonka zasilania reaguje od razu(pomarańczowe ,niebieskie światło) przy dotykaniu,myślę jednak,że to awaria sterowania.
b212
Posty: 51
Rejestracja: 27 lutego 2016, 11:46 - sob

Re: NEC EA275WMi ^_^

18 sierpnia 2016, 21:54 - czw

Szybkie pytanko do użytkowników EA275WMi - też macie tak nierównomierne podświetlenie (na zdjęciu lewy dolny róg):

Obrazek

Więcej w temacie: http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=2737

Tom01 już mi odpisał, ale nie wiem czy źle trafiłem czy nie warto wymieniać? Jeśli kolejny może mieć podobny defekt (a z tego co rozumiem - może i raczej będzie miał) to odpuszczę.

Swoją drogą tyle dobrego czytałem o tym monitorze i poza w/w mankamentem bardzo negatywne wrażenie zrobiła na mnie ramka, od dwudziestu lat kupuję różne monitory, ale tak beznadziejnej, kruchej i miękkiej obudowy monitora nie widziałem nigdy, już pal licho dotykowe przyciski, mam wrażenie, że cała obudowa po prostu w końcu pęknie przy regulowaniu monitora (szczególnie góra/dół - i nie chodzi mi o "podwyższanie" monitora a o pochylanie/obracanie panelu) :( Monitory za 800-900 zł przy tym NECu to po prostu klasa jeśli chodzi o wykonanie :/

Za to duży plus za tył obudowy, sporo wejść multimedialnych i fajny patent na ogarnięcie przewodów, z tych pierwszych myślałem, że nie będę korzystał, ale jednak bardzo wygodnie używa się myszki i klawiatury wpiętej wprost do monitora.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA275WMi ^_^

18 sierpnia 2016, 22:04 - czw

A jakbyś podniósł monitor zdecydowanue wyżej albo odchylił lekko do tyłu albo jedno i drugie. Zmieni się wówczas kąt patrzenia na ekran na bardziej prostopadły. Nie pomoże to odrobinę?

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu