Nowa seria monitorów NEC, a ceny starych

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Nowa seria monitorów NEC, a ceny starych

13 listopada 2018, 20:09 - wt

ColorTuned samoistnie zostały zdewaluowane lub bardziej właściwie, odebrany został potencjał. Pisałem o tym. Trudno, to nie była moja decyzja. Cena zakupu CT oraz seryjnego + gwarancja + licencja jest praktycznie taka sama. Jedyną przesłanką powstania COLOR jest chęć robienia czegoś lepiej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Wolfgang
Posty: 49
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 01:22 - śr

Re: Nowa seria monitorów NEC, a ceny starych

13 listopada 2018, 20:10 - wt

max pisze:
13 listopada 2018, 19:41 - wt
A jeśli kogoś nie stać na PA271Q to najlepiej kupić seryjny EA, oryginalnie zapakowany i zlecić kalibrację za 100-150-200zł.
Jestem ciekaw jak wyglądają ogólnopolskie statystyki sprzedaży i jak duży jest to rynek.
Myślę że zdecydowanej większości na to nie stać (co nie jest równoznaczne z tym, że nie mogą sobie pozwolić w ten czy inny sposób- ale życie to życie i są priorytety). Perspektywa średnich i większych firm to jedno, ale osoby uczące się czy pracujące na własny rachunek na pewno były by zadowolone z większej przystępności cenowej takich produktów.

Dosłownie zerknąłem na chwilę na zagraniczne sklepy i tam gdzie jest, to po cenach raczej wnioskuję że u nas jest zachód. Nikt za pół darmo swojego sprzętu nie będzie wrzucał na rynek, ale szkoda że dobrej jakości monitory stanowią taką niszę i wszędzie dominuje badziewie. To samo w sobie jest oczywiste- większość nabywców do domu czy pracy nie potrzebuje niczego ponad średnią, ale osoby które o tym myślą mają raczej pod górkę. Prawie wszystko półka okolicy 2/2,5k zł, a potem przeskok do 5-6k. Można szukać długo ale te EA to jedyne co się wyróżnia.

W tabletach graficznych na szczęście już jest konkurencja i nie jest się skazanym tylko na Wacoma, w smartfonach i innych sprzętach też, ciekaw jestem kiedy się pojawi jakiś dalekowschodni gracz z konkurencyjną linią o relatywnie wysokich parametrach matrycy. Może się nie pojawi? Jakby się opłacało i była by w tym kasa to obecnie działający producenci pewnie by tego spróbowali.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Nowa seria monitorów NEC, a ceny starych

13 listopada 2018, 20:15 - wt

Przecież do cholery nic nie wzrosło. Chyba wam ciśnienie, kto ma więcej racji. Coś się tak tych uczepili? Cały czas są w normie.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Nowa seria monitorów NEC, a ceny starych

13 listopada 2018, 20:17 - wt

Potencjał matryc jest tylko większości bardziej się opłaca masówka.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Nowa seria monitorów NEC, a ceny starych

16 listopada 2018, 14:43 - pt

eye664 pisze:
13 listopada 2018, 13:18 - wt
Jako nieświadomy konsument chciałbym zapytać co daje super dokładna kalibracja i linearyzacja wykonywana w centralnym punkcie na kilku procentach powierzchni matrycy podczas gdy pozostała część ekranu "świeci" inaczej/gorzej (plamy, nierówne podświetlenie, wycieki itp.). Piszę akurat o serii EA bo w mojej karierze miałem 4 różne monitory EA z czego 2 nie nadawały się do niczego poza Excelem i to pod warunkiem, że komuś nie przeszkadza inny odcień bieli/szarości pomiędzy lewą/prawą stroną, narożnikami, krawędziami itp.

Jaki to ma sens? :) Fotograf ma obrabiać zdjęcia na 10% powierzchni matrycy dokładnie na środku, żeby być jak najbliżej ideału?
Niedokładnie zlinearyzowany i oprofilowany monitor może mocno przekłamywać barwy obrabianych fotografii - nawet grubo ponad 10∆E.

Brak równomierności na dużych powierzchniach może stanowić dysonans estetyczny, ale realny wpływ na obróbkę zdjęć jest aptekarski, bo na niewielkich walorach barwnych kompletnie tego nie widać, przekłamania braw są na granicy postrzegalności.
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: Nowa seria monitorów NEC, a ceny starych

16 listopada 2018, 15:19 - pt

Czornyj pisze:
16 listopada 2018, 14:43 - pt
eye664 pisze:
13 listopada 2018, 13:18 - wt
Jako nieświadomy konsument chciałbym zapytać co daje super dokładna kalibracja i linearyzacja wykonywana w centralnym punkcie na kilku procentach powierzchni matrycy podczas gdy pozostała część ekranu "świeci" inaczej/gorzej (plamy, nierówne podświetlenie, wycieki itp.). Piszę akurat o serii EA bo w mojej karierze miałem 4 różne monitory EA z czego 2 nie nadawały się do niczego poza Excelem i to pod warunkiem, że komuś nie przeszkadza inny odcień bieli/szarości pomiędzy lewą/prawą stroną, narożnikami, krawędziami itp.

Jaki to ma sens? :) Fotograf ma obrabiać zdjęcia na 10% powierzchni matrycy dokładnie na środku, żeby być jak najbliżej ideału?
Niedokładnie zlinearyzowany i oprofilowany monitor może mocno przekłamywać barwy obrabianych fotografii - nawet grubo ponad 10∆E.

Brak równomierności na dużych powierzchniach może stanowić dysonans estetyczny, ale realny wpływ na obróbkę zdjęć jest aptekarski, bo na niewielkich walorach barwnych kompletnie tego nie widać, przekłamania braw są na granicy postrzegalności.
To jest praktyczne i konkretne stwierdzenie naszego guru z miasta Kraka. Ja jako amatorszczyzna nigdy bym się nie odważył takich "herezji" na forum popełnić jak kolega Czornyj :D . Poprzednio miałem Eizo EV2436, obecnie Nec PA271Q i uwierzcie mi, żadnej drastycznej różnicy w obróbce zdjęć nie zauważyłem, co nie znaczy, że żałuję nowego zakupu. Gdybym postawił obydwa monitory obok siebie, być może coś bym zauważył. Widocznie stary Eizo nie był taki zły.
Nowy oczywiście bardzo cieszy z powodu większej przekątnej i rozdzielczości, menu, kalibracji sprzętowej, Multiprofilera i że tak dużo kosztuje :D
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Nowa seria monitorów NEC, a ceny starych

16 listopada 2018, 16:34 - pt

2marekm pisze:
16 listopada 2018, 15:19 - pt
Poprzednio miałem Eizo EV2436, obecnie Nec PA271Q i uwierzcie mi, żadnej drastycznej różnicy w obróbce zdjęć nie zauważyłem, co nie znaczy, że żałuję nowego zakupu. Gdybym postawił obydwa monitory obok siebie, być może coś bym zauważył. Widocznie stary Eizo nie był taki zły.
Nowy oczywiście bardzo cieszy z powodu większej przekątnej i rozdzielczości, menu, kalibracji sprzętowej, Multiprofilera i że tak dużo kosztuje :D
EV2436W były nieźle ogarnięte fabrycznie i miały zupełnie przyzwoitą liniowość. Analogiczna zasada przyświecała powstaniu serii ColorTuned - bierzemy wyświetlacz z precyzyjnym sterowaniem, linearyzujemy i uzyskujemy poprawność wyświetlania barw bliską referencyjnej.

Wyświetlacze bliskie referencji po prostu wyglądają tak samo, lub niemal tak samo, z aptekarskimi różnicami bez realnego wpływu na obróbkę zdjęć, co nie powinno być ani wielkim objawieniem, niczym zaskakującym.

Oczywiście PA271Q ma dodatkowo poszerzony gamut, 3DLUT, satynowy dyfuzor dający klarowniejszy obraz, wyższy kontrast, OCF dający piękną czerń, ma natywnie świetną homogeniczność wyświetlanego obrazu (porównywanie go do serii ColorTuned to robienie sobie jaj z pogrzebu i tworzenie szamańskiej mitologii - co wielokrotnie doprowadziło do forum do nieporozumień j.w.), jest perfekcyjnie skalibrowany fabrycznie i praktycznie się nie rozkalibrowywuje w funkcji czasu, ale zdjęcia w sRGB na jednym i drugim wyglądają łudząco podobnie, z różnicami na poziomie aptekarskich niuansów ;)

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu