NEC PA271Q - wstępne wrażenia

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 11:54 - wt

Wojciech Kosek pisze:
02 października 2018, 11:46 - wt
Informacyjnie:

Gamut barwowy mierzony urządzeniem zewnętrznym np i1d pro lub i1 pro lub color munki może być różny niż programowany fabrycznie. Nawet jeżeli pomiar jest dobry to wynik może być zafałszowany ze względu na ułomność urządzenia pomiarowego i jego rozrzut. Szczególnie przy podświetleniu FPS, polecałbym zawierzyć sie pomiarom fabrycznym i wybrać w SVII taką własnie opcję.

Prosze mi wybaczyć że nie odnoszę sie do wszystkich kwestii zawartych w wątku, ale ich mnogość w czasie dnia pracy jest zbyt duża :)
I tak bardzo dziękujemy!!

Ułomnośc czujnika tak, ale jak wytłumaczyć, że silnik ZAWSZE zwraca fabryczne wartości domyślne danego gamutu, ustawione wg silnika? To nie przypadek na zasadzie ze SVII z czujnikiem próbują, ale nie wychodzi. To normalne że idału się nie osiągnie, ale skąd silnik podaje idealne??? Programowi z czujnikiem tak "nie wychodzi" że ich odchyła akurat IDEALNIE trafia w wartości wzorcowe wg silnikaSVE? No niemożliwe. Po prostu silnik sam je wyznacza (póki co, w PA271Q, to mogę stwierdzić doświadczalnie w tej chwili). I ja pytam o filozfię postrępowania własnie. Czy to jest ta filozofia, czy może to jest efekt obecnych problemów z PA271q tylko i po poprawie będzie się działo normalnie - czyli tak, jak się to dzieje z bielą w tej chwili! Bo z bielą dzieje się poprawnie przecież. POdczas kalibracji silnik nie ustawia autonomicznie sobie bieli i podaje SVII do odczytu, ale program faktycznie wyznacza ją sam, używając czujnika,. a mointor tylko pokazuje jakie to wg wyskalowania jego silnika są CIExy. I mnie by się marzyło, żeby z xy wierzchoklów gamutu np sRGB, AdobeRGB... bnyło TAK SAMO. Czy będzie? O to własnie pytam, o filozofię postępowania w tej kwestii w monitorach z SVE.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 11:58 - wt

Henioo pisze:
02 października 2018, 11:25 - wt


P.S. Jastrząb, w końcu nie napisałeś mi czy po wgraniu tej kalibracji MP/monitor podawał ci xy wzorcowe sla sRGB, czy jakieś inne? ;-) A to mnie najbardziej ciekawi!



Bez nazwy-2.jpg


Bez nazwy-5.jpg
Nie odpisałem, bo jestem teraz w pracy, a monitor w domu., nie wiem czy dziś zdążę, ale postaram się to sprawdzić.. WIem, że Wojtek Kosek sprawdzał w centrali i wyniki były lekko różne dla różnych czujników (tych samym). Także, trzeba poczekać na kalibracje spektralne do i1DP (bo ich brak też miał tutaj znaczenie) i na nowy firmware monitora, w którym poprawią wiadomą kwestię silnika SV oraz poboczną kwestię Exportu/Importu w MultiProfilerze (aktualnie zablokowane w PA271Q).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 11:59 - wt

Henioo pisze:
02 października 2018, 11:49 - wt
Wojciech Kosek pisze:
02 października 2018, 10:22 - wt
Informacyjnie:

Możliwość aktualizowania silnika SVE o dane z własnego sensora będzie odblokowana po aktualizacji FW monitora.
FW jest obecnie opracowywany.

Pozwoli to SVE na dokonywanie obliczeń zgodnie z pomiarem referencyjnym z czujnika klienta.
I to jest BARDZO dobra wiadomość, dziękuję! Czekam cierpliwie.

W imieniu swoim i innych dziękuję za informacje, które Pan tu zamieszcza, bo jak by nie było należą do tych o najwyższym poziomie wiarygodności.

Ale mam jeszcze prośbę, czy byłby Pan w stanie oficjalnie potwierdzić, jaka jest filozofia wytyczania współrzędnych CIExy wierzchołków syntetycznych gamutów (innych względem natywnego) w monitorach ze SVEngine? Tak samo, jak pan napisał jakie jest podejście do gammy i liniowości? Ucięłoby to nam te niekończońce się dyskusje i eksperymenty i czarno na białym wiedzielibyśmy wszyscy na co można liczyć w tej kwestii, kupując monitor NEC z silnikiem SV. Czy wyznaczanie xy dla wierzchołków tych gamutów jest robione przez program SVII i z użyciem czujnika zewnętrznego, czy też silnik sam je wyznacza, a SVII tylko mierzy i podaje do wiadomości po skończonej kalibracji? (przy założeniu wybranej w opcji w ustawieniach programu, żeby ten bazował na pomiarach czujnika a nie domyślnych wartościach xy).

Pozdrawiam.
Silnik SVE liczy gamut na podstawie pomiarów fabrycznych, a następnie ten mierzony jest przy użyciu urządzenia zewnętrznego lub oprogramowanie podaje wartości z silnika SVE - w zależności od wybranej opcji w SVII.

Oczywiście różnice w poziomie gamutu fabrycznego i ewentualnie zmierzonego są oczywiste i wynikają z zastosowania innych urządzeń pomiarowych - gamut liczony przez SVE jest bardzo dokładny - musicie mi Państwo wierzyć na słowo.

Jeżeli jednak istniałaby chęć obliczania gamutu i Trc przez SVE w oparciu o własne dane (pochodzące z czujnika) to będzie taka możliwość po aktualizacji FW monitora. Wówczas będzie można zaktualizować fabryczne pomiary i silnik SVE będzie korzystał z nowych danych pochodzących z czujnika.
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 11:59 - wt

max pisze:
02 października 2018, 11:49 - wt
Henioo, CG2730 nie jest konkurentem/zamiennikiem PA271Q. Jest nim dopiero CG279X za 9,5tysia.
To tylko opinia Czornego. Nie znam na tyle dobrze Eizo żeby polemizować, nie wiem, zresztą to co mówi przyjemnie łechce ego posiadacza PA271Q, więc nawet nie zamierzam :lol:
Pisałem o najbliższym porównywalnym sąsiedzie. Rozmiarowo, matrycowo (to samo), kalibracyjnie (podobne możliwości, acz najwyraźniej DIAMETRALNIE różne podejścia do jej przeprowadzania - nawiązuję tu do silnika SV, do jego rekalibracji, do podejścia do kalibrowania gammy i gamutu...). Ja kupując zastanawiałem się nad tymi dwoma, przyznam, ale cena Eizo była po prostu nie do przełknięcia. Już 5tyś to wystarczająco dużo na moją kieszeń ;)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 12:02 - wt

Najbliższe sąsiedztwo to faktycznie CG2730, ale uwzględniając całość specyfikacji typu: USB-C, Area Marker itd. to wychodzi CG279X.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 12:03 - wt

NocnyJastrzab pisze:
02 października 2018, 11:58 - wt
Henioo pisze:
02 października 2018, 11:25 - wt


P.S. Jastrząb, w końcu nie napisałeś mi czy po wgraniu tej kalibracji MP/monitor podawał ci xy wzorcowe sla sRGB, czy jakieś inne? ;-) A to mnie najbardziej ciekawi!



Bez nazwy-2.jpg


Bez nazwy-5.jpg
Nie odpisałem, bo jestem teraz w pracy, a monitor w domu., nie wiem czy dziś zdążę, ale postaram się to sprawdzić.. WIem, że Wojtek Kosek sprawdzał w centrali i wyniki były lekko różne dla różnych czujników (tych samym). Także, trzeba poczekać na kalibracje spektralne do i1DP (bo ich brak też miał tutaj znaczenie) i na nowy firmware monitora, w którym poprawią wiadomą kwestię silnika SV oraz poboczną kwestię Exportu/Importu w MultiProfilerze (aktualnie zablokowane w PA271Q).
OK, spokojnie, nie naciskam ;-) Tylko się przypomniałem. Ale pan Kosek już wyjaśnił, niestety potwierdzając moją mniej radosną wersję, więc już po sprawie. ;-)

P.S. Brak pomiaró spektralnych dla i1DP, czyli z polskiego na nasze - brak włąściwych tablic korekcyjnych, to trochę wstyd, przyznam. SVII obsługująca dany monitor ale nie posiadająca w sobie jeszcze adekwatnych tablic korekcyjnych???!!! To babol większy od tych o których dyskutujemy... Ale już żal dalej kopać leżącego zawodnika... :? Tym bardziej, że to skądinąd świetny i bardzo lubiany zawodnik ;-)
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 12:04 - wt

NocnyJastrzab pisze:
02 października 2018, 12:02 - wt
Najbliższe sąsiedztwo to faktycznie CG2730, ale uwzględniając całość specyfikacji typu: USB-C, Area Marker itd. to wychodzi CG279X.
I dlatego dla mnie, nawet ze smucącymi mnie niektórymi cechami u NECa (bo błędy będą poprawione, więc nie ma co szat rodzierać), jest on i tak bezkonkurencyjnie ciekwaszą pozycją rynkowo, niż Eizo... ;)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 12:05 - wt

Ta bardziej "wina" X-Rite a nie SV2, bo kalibracje spektralne robi się pod i1DisplayPro.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 12:11 - wt

Wojciech Kosek pisze:
02 października 2018, 11:59 - wt
Henioo pisze:
02 października 2018, 11:49 - wt
Wojciech Kosek pisze:
02 października 2018, 10:22 - wt
Informacyjnie:

Możliwość aktualizowania silnika SVE o dane z własnego sensora będzie odblokowana po aktualizacji FW monitora.
FW jest obecnie opracowywany.

Pozwoli to SVE na dokonywanie obliczeń zgodnie z pomiarem referencyjnym z czujnika klienta.
I to jest BARDZO dobra wiadomość, dziękuję! Czekam cierpliwie.

W imieniu swoim i innych dziękuję za informacje, które Pan tu zamieszcza, bo jak by nie było należą do tych o najwyższym poziomie wiarygodności.

Ale mam jeszcze prośbę, czy byłby Pan w stanie oficjalnie potwierdzić, jaka jest filozofia wytyczania współrzędnych CIExy wierzchołków syntetycznych gamutów (innych względem natywnego) w monitorach ze SVEngine? Tak samo, jak pan napisał jakie jest podejście do gammy i liniowości? Ucięłoby to nam te niekończońce się dyskusje i eksperymenty i czarno na białym wiedzielibyśmy wszyscy na co można liczyć w tej kwestii, kupując monitor NEC z silnikiem SV. Czy wyznaczanie xy dla wierzchołków tych gamutów jest robione przez program SVII i z użyciem czujnika zewnętrznego, czy też silnik sam je wyznacza, a SVII tylko mierzy i podaje do wiadomości po skończonej kalibracji? (przy założeniu wybranej w opcji w ustawieniach programu, żeby ten bazował na pomiarach czujnika a nie domyślnych wartościach xy).

Pozdrawiam.
Silnik SVE liczy gamut na podstawie pomiarów fabrycznych, a następnie ten mierzony jest przy użyciu urządzenia zewnętrznego lub oprogramowanie podaje wartości z silnika SVE - w zależności od wybranej opcji w SVII.

Oczywiście różnice w poziomie gamutu fabrycznego i ewentualnie zmierzonego są oczywiste i wynikają z zastosowania innych urządzeń pomiarowych - gamut liczony przez SVE jest bardzo dokładny - musicie mi Państwo wierzyć na słowo.

Jeżeli jednak istniałaby chęć obliczania gamutu i Trc przez SVE w oparciu o własne dane (pochodzące z czujnika) to będzie taka możliwość po aktualizacji FW monitora. Wówczas będzie można zaktualizować fabryczne pomiary i silnik SVE będzie korzystał z nowych danych pochodzących z czujnika.
NO! Bardzo dziękujemy za ten wpis!

Teraz już wszystko jasne i ja nie mam więcej pytań. Dziękuję jeszcze raz za wyklarowanie. Czyli jest tak, jak sugerowałem wszędzie powyżej. Gamut liczy sam silnik, tak samo jak i gammę. Ok, Akceptuję ten stan, bo co mam zrobić.

Możliwością zmiany tego stanu jest tylko rekalibracja silnika. Wszystko jasne.

Co do zaufania pomiarom silnika - nie miałbym z tym problemu, gdyby nie to co siilnik wyczynia z bielą... :? Jego niedokłądności w bieli już przy samym włączaniu różnych funkcji dodatkowych (jak DUC) są spore, czujnik potrafi pokazywać różnice nawet i 369kelwinów! Więc czy to też zwalić na niedokładność czujnika i1DisplayPro? No właśnie... Gdyby biel w silniku SVE była wiarygodnie bliska pomiarom... i konsekwentna w tym odczycie... to ja bym wytyczeniom gamutu wierzył w ciemno. A tak... to bliższy byłem/jestem jednak daniu wiary odczytom czujnika... Może błędnie, może z kolorami jest dużo lepiej niż z bielą... Pańskie słowa też nie są dla mnie bez znaczenia i kiedy Pan mówi, że gamut silnik wytycza BARDZO precyzyjnie i dobrze, to daje mi to również do myślenia... Nie podważam ani trochę tego, co Pan mówi, zestawiam to tylko z wynikami w bieli i to mąci trochę mój spokój.

Ale dziękuję jeszcze raz za wyklarowanie! Ja już mam jasność i nie mam więcej pytań 8-) . Czekam na update'y SVII i firmware.

Dziękuję i pozdrawiam!! :)
Crest
Posty: 36
Rejestracja: 28 września 2018, 12:48 - pt

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 12:19 - wt

Henioo pisze:
02 października 2018, 12:04 - wt
NocnyJastrzab pisze:
02 października 2018, 12:02 - wt
Najbliższe sąsiedztwo to faktycznie CG2730, ale uwzględniając całość specyfikacji typu: USB-C, Area Marker itd. to wychodzi CG279X.
I dlatego dla mnie, nawet ze smucącymi mnie niektórymi cechami u NECa (bo błędy będą poprawione, więc nie ma co szat rodzierać), jest on i tak bezkonkurencyjnie ciekwaszą pozycją rynkowo, niż Eizo... ;)
Tyle że okazuje się że różnice mogą być większe niż wcześniej sądziłem. Zgadzam się, że cenowo jest ciekawiej ale zaraz się może okazać że za wiele mniejszą funkcjonalność/jakość (i nie chodzi o USB-C itp) ..........

Ja ciągle jestem za NECiem ale dopiero kupię jak zrozumiem działanie SVE i SVII - bo na początku całego wątku wyglądało to tak że monitor nie da się skalibrować hardware'owo - można wybrać presety "zapisane" w silniku.
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 12:29 - wt

NocnyJastrzab pisze:
02 października 2018, 12:05 - wt
Ta bardziej "wina" X-Rite a nie SV2, bo kalibracje spektralne robi się pod i1DisplayPro.
Hmm... no możliwe, to tego już nie wiem. Ale dla konsumenta to taka sama wtopa, tylko jego złość rozkłada się na dwóch producentów, a nie na jednego :lol:

Niemniej, dzięki wpisom i obecności tutaj Pana Koska z NEC, w moich oczach firma i tak znacznie skuteczniej się rehabilituje, niż większość producentów rożnych niedopracowanych produktów na rynku. ;)

Panie Wojtku, szczerość względem konsumenta to najlepszy PR i cieszę się, że NEC choć trochę tę filozofię wyznaje! :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 12:40 - wt

Chyba chodzi o to, aby kupić nowy czujnik, który będzie wspierał coraz to nowe rodzaje podświetlenia. PA271Q/CG2730/CG279X ma nowe podświetlenie W-LED/PFS. Kup Pan do tego nowy czujnik, z nową charakterystyką spektralną pod nowe podświetlenie i będzie git. ;)

Ale to jest zapewne stanowisko producenta kalibratora, więc NEC, przynajmniej teoretycznie, nic na to nie poradzi.
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 12:45 - wt

max pisze:
02 października 2018, 12:40 - wt
Chyba chodzi o to, aby kupić nowy czujnik, który będzie wspierał coraz to nowe rodzaje podświetlenia. PA271Q/CG2730/CG279X ma nowe podświetlenie W-LED/PFS. Kup Pan do tego nowy czujnik, z nową charakterystyką spektralną pod nowe podświetlenie i będzie git. ;)

Ale to jest zapewne stanowisko producenta kalibratora, więc NEC, przynajmniej teoretycznie, nic na to nie poradzi.
A jakiś nowy czujnik ma wyjść? Nic nie wiem. To na co ja czekam to po prostu stworzenie właściwych tablic korekcyjnych dla I1DisplayPro (już nieistotne czy to leży po stronie NEC czy Xrite) i zaimplementowanie ich w kolejnej wersji SpecraViewII (przy założeniu, że prawdą jest co tu pisano, że jeszcze ich nie ma, bo sam tego przecież nie sprawdzę, SVII nic nie podaje w tej materii przecież). Tyle. Nie widzę powodu, żeby miało to nie nastąpić i zmuszało mnie do kupowania czegoś innego...
Konicę-Minoltę zawsze można sobie kupić :lol: ... albo wypożyczyć. Tylko to jedynie dla bardzo bogatych, albo dobrze prosperujących firm :D

Kiedyś może wyjdzie lepszy czujnik, nowszy... i będzie bardziej wspierany od i1DP, być może. Nie śledziłem... więc nic nie wiem w temacie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 12:54 - wt

Nowe tablice spektralne trzeba zaimplementować w kalibratorze, a nie w monitorze. To kalibrator źle mierzy, bo ma złe informacje o spektrum podświetlenia. Robisz błąd logiczny.

Widmo jakiegoś W-LED PFS
Obrazek

Widmo GB-r LED
Obrazek

Inne prawda?
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 13:00 - wt

max pisze:
02 października 2018, 12:54 - wt
Nowe tablice spektralne trzeba zaimplementować w kalibratorze, a nie w monitorze. Robisz błąd logiczny.

Obrazek
Swego czasu o to pytałem i o tym pisałem, i tablice korekcyjne są w programie kalibracyjnym, w samym czujniku niczego nie ma. Czekaj... znajdę ten wpis Czornego chyba...

viewtopic.php?f=21&t=3481

Punkt 1. Moje pytanie i odpowiedż Czornego: w profilerach.

Czyli w sofcie. Gdyby tak było jak mówisz, to czujnik nadawałby się tylko dla modeli podświetleń, które już były na rynku w momencie jego wypuszczania.

Kalibrator mierzy jak mierzy, a na pomiar soft nakłada tablice korekcji i uzyskuje poprawny wynik. Tak ja to rozumiem.
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 13:03 - wt

Czujnik nie zmienia swojej charakterystyki, mierzy cały czas tak samo - to zadanie oprogramowania, aby dobrze zinterpretować pomiar na urządzeniu które nie może wychwycić subtelnych "pików" na czerwieniach. W SV II pojawi się korekta dla podświetlenia z PFS.
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 13:04 - wt

Ale producent może nie wydać na daną serię nowych charakterystyk spektralnych i w ten sposób zmusić do zakupu nowego kalibratora, nowej serii. Proste?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 13:11 - wt

Jakiego "nowego" ?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Crest
Posty: 36
Rejestracja: 28 września 2018, 12:48 - pt

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 18:02 - wt

Panie Wojtku, może Pan będzie chciał się podzielić wiedzą również w kontekście TRC.

Za szeroko rozumianą jakość obrazu monitora odpowiada elektronika i samo podświetlenie (w uproszczeniu). Wychodząc z fabryki monitor jest w założeniu (i jak wynika z wypowiedzi i z praktyki) super zlinearyzowany. Czyli jak rozumiem elektronika tak wszystko koryguje że wyświetlany obraz wzorcowego gradientu szarości jest idealny - bez przebarwień i oparty o odpowiednią krzywą odpowiedzi tonalnej. Oczywiście to wszystko jest zmierzone i ustawione w oparciu o wyświetlany obraz a więc przy konkretnym w tym momencie "świeceniu" podświetlenia.

Ale z biegiem czasu jakość podświetlenia może ulec zmianie (załóżmy że jednak tak się stanie bo nic nie jest idealne).
Jak sobie z tym radzi SVE? Czy w takiej sytuacji konieczna jest rekalibracja SVE, bo inaczej to tylko profilowanie będzie musiało korygować oprócz barw również nieliniowość?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

02 października 2018, 18:47 - wt

Czujnik RGB mierzy stale barwę podświetlenia. Jak zużyje się np. luminofor zielony o 10%, to matryca przycina kanały niebieski i czerwony też o 10%, aby na końcu wyszedł ten sam kolor (wszystkie przycięte o 10%, z czego zielony na skutek zużycia, a pozostałe w celu wyrównania, kosztem niewielkiego spadku kontrastu). Wszystko dzieje się automatycznie. Sprawę oczywiście mocno uprościłem.

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu