EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie...

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

Regulamin forum
Działy firmowe są dedykowane konkretnym firmom. Pytania można zadawać tak, jakby kierowali je Państwo bezpośrednio do fabryki lub przedstawicielstwa. Wszelkie publikowane informacje są potwierdzone u źródła lub w serwisie fabrycznym. Użytkownicy z oznaczeniem marki w nazwie "rangi" są pracownikami firm związanych z producentem i je reprezentują.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

14 listopada 2014, 21:45 - pt

Tu macie test - po łebkach, ale coś jest : http://blog.graficzne.pl/monitor-eizo-c ... -testujemy.
Wg mnie wystarczy on do podjęcia decyzji zakupu przez internet, no chyba ze ktos jest graczem.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

14 listopada 2014, 22:11 - pt

Tom01 pisze:A kto powiedział, że nie ma czujników?
Tom01 pisze:Zajrzę do środka i będzie wiadomo. Wątpię jednak aby nie było stabilizatora podświetlenia, skoro nawet tańsze modele miały i to bodajże od 10 lat. To standard w EIZO.
blog.graficzne.pl pisze:Monitor ten w porównaniu do modelu CX241 nie posiada dodatkowej stabilizacji panelu, więc z przyłożeniem kolorymetru odczekujemy 30 min.
O jakiej stabilizacji mowa? Temperatury? Barwy podświetlenia? Jak na brak stabilizacji jest bardzo równy. Może trzeba było by powtórzyć walidację po kilku dniach...
g88
Posty: 68
Rejestracja: 16 października 2014, 12:40 - czw

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

25 listopada 2014, 11:33 - wt

Dzisiaj dotarł do mnie i1 dispaly pro. Skalibruje monitor, wrzucę zdjęcia i wyniki ;)
Tiboo
Posty: 5
Rejestracja: 03 stycznia 2015, 17:07 - sob

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

03 stycznia 2015, 22:01 - sob

Pierwszy post więc witam wszystkich serdecznie i do rzeczy.
We wszystkich materiałach dot. CS240/230 chwalą się na lewo o prawo, że potrafi wyświetlać obraz 10-bitowy. Pytanie czy ma to jakiekolwiek zastosowanie praktyczne i czy daje jakikolwiek zauważalnie lepszy efekt niż starsze modele które tego nie potrafiły, oraz które karty graficzne wypuszczają 10-bitowy sygnał - podejrzewam że wszystkie Quadro, jakieś jeszcze?
Jest to realnie gra warta świeczki czy marketingowe naciągactwo?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

03 stycznia 2015, 22:22 - sob

Gra niewarta świeczki. Droga karta, odpowiednio ustawiony Windows, tylko w PS - a efekt widoczny raczej na syntetycznych obrazach testowych niż gdziekolwiek w praktyce.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

03 stycznia 2015, 22:31 - sob

Z tymi 10bitami sprawa nie jest taka prosta. Po pierwsze, mozna miec 10bit, a ich nie miec. Czesto dzieje sie tak w lapkach albo systemach gdzie oprocz karty z 10bit support, jest jeszcze druga wbudowana np Intela (która oczywiście ma max 8 bitów) i do tego wspolny bufor ramki typu Optimus. Efekt jest taki, ze na zewnatrz niby jest 10bit i monitor to pokazuje w Info, natomiast autentycznie tych 10bitow nie ma, bo wewnetrznie przestrzen jest przycinana do 8 a nawet 6 bitów. Widać to w postaci bandingu na szarościach - zbita dupa z tych 10bitów. Podejrzewam, że gdyby one faktycznie dzialaly to byloby to widoczne w pewnych subtelnosciach - np NEC ma takie demko z obracajacymi sie obok siebie oswietlonymi szescianami - jednym w 8 a drugi w 10 bit.
Moim zdaniem, gdyby drivery nie oszukiwaly, a matryce byly prawdziwie 10bit, to byloby te 10bit widac. A tak, to...mozna sobie odpuscic.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

03 stycznia 2015, 23:28 - sob

10 bit wymaga wyświetlania specjalnym torem i tylko lokalne w oknach aplikacji, nie ma globalnego trybu 10-cio bitowego koloru w całym interfejsie systemu. Demo NEC to dobry przykład - jedno okno wyświetla treść z 8-o bitową kwantyzacją, drugie s 10-cio bitową kwantyzacją - poza tą specjalną, 10-cio bitową wyrwą cała reszta treści jest nadal 8-o bitowa. Warto zauważyć, że wzmiankowane demo NEac wyświetla wyjątkowo wredne gradienty :D
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

04 stycznia 2015, 00:07 - ndz

Co rozumiesz przez to, ze nie ma globalnego trybu 10bit? Jak wcisne info na monitorze, to mam 30bit. Drivery kart Quadro wrecz nie pozwalaja przelaczyc sie na 8bit jesli w torze sa: karta wspierajaca 10bit, monitor 10bit wpiety po Dp. Rozmawialem o tym ostatnio z supportem Nvidii i uwazam, ze jest to glupota, ale oni to potwierdzili. Temat zaczalem rozgrzebywac po moich podejrzeniach, ze to wlasnie tryb 10bit powoduje u mnie niestrawny dla oka obraz na który tak narzekam w innym wątku.

A skoro wzmiankowane demo NEC jest Ci znane, to czy zauwazasz u siebie jakies roznice na tych 2 szescianach w 2 roznych okienkach? Bo ja ich zupelnie nie widze.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

04 stycznia 2015, 00:41 - ndz

Windows? Wyłączone Aero?
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

04 stycznia 2015, 00:52 - ndz

Czornyj pisze:Windows? Wyłączone Aero?
Włączone (wystarczy ustawic set deep color in 3d na false) czy wyłączone - ten sam efekt.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

04 stycznia 2015, 12:55 - ndz

Jeśli nie widać różnicy, to najwyraźniej coś nie działa. Systemowo cały czas jest 8bit, 10bit da się uzyskać tylko lokalnie w oknach aplikacji. Sterownik nie ma tu nic do rzeczy, połączenie może być 10-cio bitowe, a treści pozostają 8-o bitowe. Na pewno konieczne jest wyłączenie Aero, bez tego 10 bitowej palety nie uzyskasz raczej na pewno ;)
Tiboo
Posty: 5
Rejestracja: 03 stycznia 2015, 17:07 - sob

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

04 stycznia 2015, 14:35 - ndz

p0is0n pisze:Temat zaczalem rozgrzebywac po moich podejrzeniach, ze to wlasnie tryb 10bit powoduje u mnie niestrawny dla oka obraz na który tak narzekam w innym wątku.
Czyli więcej z tym kłopotów niż pożytku? Gdzie ten wątek bo bym chętnie zajrzał?
Czornyj pisze:Systemowo cały czas jest 8bit, 10bit da się uzyskać tylko lokalnie w oknach aplikacji.
Jest gdzieś jakieś opracowanie na ten temat? Bynajmniej nie chcę podważać twojej wiedzy ale tak na chłopski rozum to wydaje mi się to jakieś dziwne i jaki miałoby to mieć sens? Przecież przesyłanie obrazu w ten sposób musi być pierońsko bardziej skomplikowane niż normalnie, dla całej ramki.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

04 stycznia 2015, 15:02 - ndz

Wszędzie jest wyraźnie napisane, że 10 bitowe wyświetlane wymaga wspierającej ten bajer aplikacji, np PS CS5 wswyż - na cholerę 10-cio bitowa paleta w systemie, gdy wszystkie elementy GUI są 8bit, całe internety są 8 bit i ogólnie 99,9% istniejących treści jest 8 bit?
Przydatność tego fjuczeru jest dyskusyjna nawet w zastosowaniach super-hiper pro, różnicy na zdjęciach praktycznie nie idzie się dopatrzyć, widać to głównie na syntetycznych grafientach czy renderach - po cholerę zatem pierońsko zwiększać wielkość strumienia danych kosztem uzyskania czegoś, co ciężko zauważyć?
GrzesiekR
Posty: 1274
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

04 stycznia 2015, 15:12 - ndz

Czornyj pisze:Wszędzie jest wyraźnie napisane, że 10 bitowe wyświetlane wymaga wspierającej ten bajer aplikacji, np PS CS5 wswyż - na cholerę 10-cio bitowa paleta w systemie, gdy wszystkie elementy GUI są 8bit, całe internety są 8 bit i ogólnie 99,9% istniejących treści jest 8 bit?
Przydatność tego fjuczeru jest dyskusyjna nawet w zastosowaniach super-hiper pro, różnicy na zdjęciach praktycznie nie idzie się dopatrzyć, widać to głównie na syntetycznych grafientach czy renderach - po cholerę zatem pierońsko zwiększać wielkość strumienia danych kosztem uzyskania czegoś, co ciężko zauważyć?
Słyszałem, że różnice widać przy płynnych, subtelnych przejściach barwy, np. błękitu nieba na zdjęciach. Na standardowej 8bitowej palecie można dostrzec brak płynności, 10bitowa jest całkowicie płynna nawet przy najsubtelniejszych przejściach. Niestety tylko słyszałem, ale od osoby od wielu lat zawodowo zajmującej się grafiką/zdjęciem i monitorami.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

04 stycznia 2015, 15:34 - ndz

GrzesiekR pisze:
Czornyj pisze:Wszędzie jest wyraźnie napisane, że 10 bitowe wyświetlane wymaga wspierającej ten bajer aplikacji, np PS CS5 wswyż - na cholerę 10-cio bitowa paleta w systemie, gdy wszystkie elementy GUI są 8bit, całe internety są 8 bit i ogólnie 99,9% istniejących treści jest 8 bit?
Przydatność tego fjuczeru jest dyskusyjna nawet w zastosowaniach super-hiper pro, różnicy na zdjęciach praktycznie nie idzie się dopatrzyć, widać to głównie na syntetycznych grafientach czy renderach - po cholerę zatem pierońsko zwiększać wielkość strumienia danych kosztem uzyskania czegoś, co ciężko zauważyć?
Słyszałem, że różnice widać przy płynnych, subtelnych przejściach barwy, np. błękitu nieba na zdjęciach. Na standardowej 8bitowej palecie można dostrzec brak płynności, 10bitowa jest całkowicie płynna nawet przy najsubtelniejszych przejściach. Niestety tylko słyszałem, ale od osoby od wielu lat zawodowo zajmującej się grafiką/zdjęciem i monitorami.
To się zgadza, tyle że tego typu przejścia niezmiernie rzadko występują na zdjęciach - w praktyce tego typu partie zawsze są lekko zaszumione, co skutecznie maskuje posteryzację. Różnice widać dopiero na wrednych gradientach utworzonych bez ditheringu (roztrząsania), ogólnie jednak w fotografii przydatność tej funkcji jest nikła. Adobe długo olewało temat, bo ich inżynierowie koloru nie widzieli praktycznej potrzeby implementacji tej opcji traktując ją jako zbędny bajer.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

04 stycznia 2015, 21:44 - ndz

Czornyj pisze:Jeśli nie widać różnicy, to najwyraźniej coś nie działa. Systemowo cały czas jest 8bit, 10bit da się uzyskać tylko lokalnie w oknach aplikacji. Sterownik nie ma tu nic do rzeczy, połączenie może być 10-cio bitowe, a treści pozostają 8-o bitowe. Na pewno konieczne jest wyłączenie Aero, bez tego 10 bitowej palety nie uzyskasz raczej na pewno ;)
Jak juz pisalem, z wylaczonym Aero efekt wizualny jest dokladnie ten sam - czyli brak roznicy miedzy 8/10bit szescianem. U Ciebie widac taka roznice-prosze o szczera odpowiedz czy tylko teoretyzujesz?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie...

04 stycznia 2015, 21:54 - ndz

U mnie różnicy nie ma, bo używam Apple, a OSX w ogóle nie ma wsparcia dla 10 bit. Wielokrotnie jednak widziałem ten test odpalony pod Windowsem+Quadro/Fire Pro+NEC po DP i różnica była albo ewidentna, albo coś było nie halo i po prostu ten fjuczer nie działał - nb. wiele osób miało problemy z jego uruchomieniem z dość nieodgadnionych powodów.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

05 stycznia 2015, 00:41 - pn

Czornyj pisze:U mnie różnicy nie ma, bo używam Apple, a OSX w ogóle nie ma wsparcia dla 10 bit. Wielokrotnie jednak widziałem ten test odpalony pod Windowsem+Quadro/Fire Pro+NEC po DP i różnica była albo ewidentna, albo coś było nie halo i po prostu ten fjuczer nie działał - nb. wiele osób miało problemy z jego uruchomieniem z dość nieodgadnionych powodów.
Ten programik detekuje tryb 10bit na starcie i w wypadku jego braku sie nie uruchamia. U mnie sie uruchamia, ale nie ma roznicy, wiec cos musi byc wewnetrznie "nie tak".
Kagor
Posty: 7
Rejestracja: 29 marca 2015, 19:32 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 marca 2015, 23:06 - ndz

Dzień dobry!
dużo informacji znalazłem na forum dotyczących CS240. WIele z tego pozostaje dla mnie pewnym żargonem. Douczę się. Tak piszę celem usprawiedliwienia poniższych pytań.
A teraz proste pytania:
1. Czy dla wyświetlania tych wszystkich biliona kolorów potrzebuję wogule karty graficznej. Obecnie bazuję na grafice w Intelu i7-4790K. Czy to wystrczy?
2. Jeżeli ta garfika wystarczy, czy mogę przyłączyć monitor kablem Display Port <-> DVI-D. Na płycie głównej brak złącza Display Port.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3882
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 marca 2015, 23:19 - ndz

1. Wystarczy.
2. A płyta ma DVI? Jeśli tak, to połączysz kablem z zestawu (DVI-D - DVI-D).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68394
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu