Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

Problemy eksploatacyjne, serwis.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

19 listopada 2014, 12:07 - śr

Oczywiście, że jest wadliwy, a raczej wadliwie zaprojektowany i wykonany. Mówię o tym ciągle a Wy się wciąż nabieracie na jego kalibrację sprzętową. W tej klasie pomaga to tyle co umarłemu kadzidło. Sporo ludzi nagania klientów na EA i wychodzi z tego takie samo rozczarowanie jak niegdyś P221W. Ten sam błąd. Polecać można i nie ma nic w tym złego, ale na zasadzie "co sam bym kupił" a nie wpychać ludzi na minę bo poleacający sympatyzuje z marką.

Proszę zobaczyć porównywalny cenowo EV2336W. Liniowość bez kalibracji jest podobna jak EA244WMi po i nic w nim nie mruga ani nie pływa. Jeśli jest możliwość, radzę zwrócić ten sprzęt. NEC ma w ofercie niezłe monitory, ale na pewno EA244WMi do nich nie należy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

19 listopada 2014, 12:55 - śr

Gear pisze:
aazinek pisze:W tym modelu nie da się po kalibracji uzyskać ładnego klina szarości - lekki banding obowiązkowy.
Tak też myślę. Najbardziej denerwuje mnie drżenie na jednolitych kolorach. Nie widziałem takiego nieprzyjemnego efektu nawet na dużo tańszych monitorach :(
Może jestem nadwrażliwy a może mój egzemplarz jest wadliwy ? Chociaż kolega "NocnyJastrzab" twierdzi, że to taki urok tego modelu niestety.

Czy po kalibracji GammaComp QA jest sens tworzyć dodatkowe profile w i1ProfilerSetup ?
Czy ustawić w monitorze PRGRAMMABLE i w systemie stworzony przez GammaComp profil i zapomnieć o pozostałych trybach menu monitora ?
Jeśli jesteś z Krakowa, to na mruganie mogę spróbować coś zaradzić ;)

Tworzyć dodatkowych profili nie ma sensu, niepotrzebnie wprowadzą dodatkową posteryzację. Niestety, przy 1D LUT o 10-cio bitowej dokładności lekki banding zawsze jest widoczny.
Gear
Posty: 21
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 22:10 - wt

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

19 listopada 2014, 13:06 - śr

Mieszkam w Warszawie :(. Czy w w 27 calowym WMi jest podobnie z tym miganiem co w 24" ? Żeby nie to to naprawdę super monitor jak na moje potrzeby
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

19 listopada 2014, 13:17 - śr

Według ostatnich forumowych dochodzeń w EA244WMi PWM=200Hz wchodzi w interferencje z FRC. Sposób polega na niewielkiej zmianie częstotliwości PWM, aby wyjść poza zakres wzajemnej interferencji.
W EA274WMi PWM=20.000Hz więc z FRC nie ma prawa wejść w interferencje.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

19 listopada 2014, 14:06 - śr

Jeśli 200 Hz wchodzi w interferencję z częstotliwością pracy modułu FRC to 20 KHz może tak samo. W końcu 20 Hz jest pierwszą harmoniczną. Sądzę że problem leży gdzie indziej, co pisałem w dziale laboratorium. W wolnej chwili, choć tych prawie nie ma, zrobię sobie przyrząd do badania "migotania" i będzie można udowodnić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

19 listopada 2014, 14:19 - śr

Tom01 pisze:Jeśli 200 Hz wchodzi w interferencję z częstotliwością pracy modułu FRC to 20 KHz może tak samo. W końcu 20 Hz jest pierwszą harmoniczną. Sądzę że problem leży gdzie indziej, co pisałem w dziale laboratorium. W wolnej chwili, choć tych prawie nie ma, zrobię sobie przyrząd do badania "migotania" i będzie można udowodnić.
Dlaczego 20Hz jest pierwszą harmoniczną. Może miało być 200Hz jest pierwszą harmoniczną równą PWM=200Hz :?:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Harmoniczna
wikipedia pisze:Harmoniczna jest definiowana jako składowa przebiegu o częstotliwości będącej całkowitą krotnością częstotliwości podstawowej.
Pierwsza składowa harmoniczna jest sygnałem o częstotliwości równej częstotliwości analizowanego sygnału okresowego, zaś częstotliwości kolejnych składowych harmonicznych są wielokrotnościami tej częstotliwości.
Jeśli tak, to 20.000Hz jest setną harmoniczną częstotliwości podstawowej 200Hz. Prawdopodobieństwo, że przy tak wysokich częstotliwościach obie (PWM i FRC) wejdą w interferencje w zakresie widocznym dla oka jest znikome.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

19 listopada 2014, 14:30 - śr

Tak, oczywiście. Brakuje zera. Problem jednak moim zdaniem wcale nie dotyczy współzależności podświetlenia i FRC. Udowodnić tego nie mam w tej chwili jak, a wystarczyłoby podłączyć szybką fotodiodę do jednego kanału oscyloskopu a zasilacz podświetlenia do drugiego. Jak wyjdą krzywe Lissajous to wnioski będą proste.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

19 listopada 2014, 14:40 - śr

max pisze:Według ostatnich forumowych dochodzeń w EA244WMi PWM=200Hz wchodzi w interferencje z FRC. Sposób polega na niewielkiej zmianie częstotliwości PWM, aby wyjść poza zakres wzajemnej interferencji.
W EA274WMi PWM=20.000Hz więc z FRC nie ma prawa wejść w interferencje.
Z EA274WMi nie ma problemu, a co do EA244WMi - gdybyś wybierał się kiedyś do Krakowa, to wpadnij z monitorem na kawkę ;)

Od wielkiego dzwonu bywam w Warszawie, akurat w ten poniedziałek składałem wizytę w Canon PL - szkoda, że nie dałeś znać wcześniej...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

19 listopada 2014, 14:48 - śr

Tom01 pisze:Problem jednak moim zdaniem wcale nie dotyczy współzależności podświetlenia i FRC. Udowodnić tego nie mam w tej chwili jak, a wystarczyłoby podłączyć szybką fotodiodę do jednego kanału oscyloskopu a zasilacz podświetlenia do drugiego. Jak wyjdą krzywe Lissajous to wnioski będą proste.
A ta szybka fotodioda co miałaby mierzyć? Światło emitowane przez ekran? Biały czy szary? Nie dojdzie w tym momencie do pętli w danych docierających do oscyloskopu? Mz. oba sygnały powinny być niezależne. Jeśli będą współzależne to oczywiście wyjdą różne dziwne rzeczy na wykresie, jak np. krzywe Lissajous.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_Lissajous
wikipedia pisze:Jedną z metod uzyskiwania krzywych Lissajous jest podanie na wejścia oscyloskopu, pracującego w trybie XY, dwóch sygnałów sinusoidalnych o częstotliwościach pozostających w stosunku a/b.
Jak już pisałem myślę, że takie rzeczy są do zaobserwowania przy niskich częstotliwościach np. 200Hz. Jeśli PWM ma 20.000Hz, a szumy i zakłócenia nie wynoszą kilkanaście procent lub więcej, to mz. nie ma szans na takie efekty. Jeśli wystąpią będą zdecydowanie poza bezwładnością ludzkiego wzroku.
Mz. na tym właśnie polega "urok" bardzo wysokich częstotliwości PWM. Można zaniedbać praktycznie wszystkie częstotliwości współzależne np. mruganie świetlówek w lampie na suficie.
(Zakładając, że mamy stare świetlówki mrugające jak prąd w gniazdku, to 200Hz jest czwartą harmoniczną sinusoidy w gniazdku 50Hz).

Zgodzę się natomiast, że w EA244WMi takie efekty nie powinny być widoczne i można to uznać za niedoróbkę.
aazinek
Posty: 9
Rejestracja: 24 października 2014, 13:20 - pt

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

19 listopada 2014, 15:30 - śr

A czy któryś z właścicieli EA244WMi jest w stanie sprawdzić wartość PWM3 FRQ z menu serwisowego? U mnie jest to wartość 047 co odpowiadałoby częstotliwości PWM około 282Hz. Może różne egzemplarze mają różne wartości i stąd u niektórych migocze, a u innych nie?
pozdrawiam
Gear
Posty: 21
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 22:10 - wt

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

19 listopada 2014, 15:51 - śr

Czornyj pisze:
max pisze:
Od wielkiego dzwonu bywam w Warszawie, akurat w ten poniedziałek składałem wizytę w Canon PL - szkoda, że nie dałeś znać wcześniej...
Szkoda :( A możesz zdradzić jak spróbować zniwelować ten przykry efekt ?
aazinek pisze:A czy któryś z właścicieli EA244WMi jest w stanie sprawdzić wartość PWM3 FRQ z menu serwisowego? U mnie jest to wartość 047 co odpowiadałoby częstotliwości PWM około 282Hz. Może różne egzemplarze mają różne wartości i stąd u niektórych migocze, a u innych nie?
pozdrawiam
A jak to sprawdzić ? Meny serwisowe ? Jak je uruchomić ? U nie to migotanie naprawdę jest widoczne i zmienia nasilenie z zależności od kąta pod jakim patrzymy na ekran.

Czy duża rozdzielność i wielkość plamki w 27" WMi jest równie komfortowa jak w 24" ? (internet, office )
Nie korzystam z monitora sam więc muszę to brać pod uwagę.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

19 listopada 2014, 17:41 - śr

[quote="Gear"Czy duża rozdzielność i wielkość plamki w 27" WMi jest równie komfortowa jak w 24" ? (internet, office )
Nie korzystam z monitora sam więc muszę to brać pod uwagę.[/quote]

Mz. w przypadku 24" wogóle nie ma mowy o komforcie w porównaniu z 27-ką - praca z rozdziałką 2560x1440px to dla mnie na chwilę obecną minimum socjalne, poniżej tego dostają kalustrofobiii i stanów lękowych. Problem może występować jedynie w przypadku osób o słabym wzroku, tu wielkie plamsko 24-ki może się lepiej sprawdzać.
Gear
Posty: 21
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 22:10 - wt

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

20 listopada 2014, 09:59 - czw

aazinek pisze:A czy któryś z właścicieli EA244WMi jest w stanie sprawdzić wartość PWM3 FRQ z menu serwisowego? U mnie jest to wartość 047 co odpowiadałoby częstotliwości PWM około 282Hz. Może różne egzemplarze mają różne wartości i stąd u niektórych migocze, a u innych nie?
pozdrawiam
Sprawdziłem u siebie też jest 047 (zakres regulacji 030-050). Pobawiłem się zmianą tej wartości i użytecznym dla mnie zakresie jasności ( 0-30 % ) najlepsze efekty osiągnąłem dla wartości 033. Tak zostawiłem i jest dużo lepiej. Myślę,że wartość tą powinien każdy sobie dopasować indywidualnie i jest ona mocno związana z wartością podświetlenia. Można to wyregulować ale jednak daleko temu rozwiązaniu do tego co widziałem w Eizo EV. Nie mam dużego doświadczenia ale wydaje sądzę,że Eizo w kwestii regulacji podświetlenia zrobiło model EV po mistrzowsku (pomijając soft EcoView w EV2436 poprawiony jednak w EV2455 dający pełną swobodę zakresu regulacji). W Eizo FRC było prawie nie widoczne. NEC niestety i w tym elemencie jest dużo gorszy.
Gear
Posty: 21
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 22:10 - wt

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

20 listopada 2014, 10:08 - czw

Czornyj pisze: Mz. w przypadku 24" wogóle nie ma mowy o komforcie w porównaniu z 27-ką - praca z rozdziałką 2560x1440px to dla mnie na chwilę obecną minimum socjalne, poniżej tego dostają kalustrofobiii i stanów lękowych. Problem może występować jedynie w przypadku osób o słabym wzroku, tu wielkie plamsko 24-ki może się lepiej sprawdzać.
Pewnie gdym tylko ja korzystał z monitora to kupił bym 27 ale służy on przede wszystkim córce i myślę, że mała czcionka nie będzie dla niej komfortowa.
Czornyj jak będziesz jechał do Warszawy to daj znać a jak możesz to wypowiedz się co do zmian tej wartości PWM FRQ.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

20 listopada 2014, 10:31 - czw

Gear pisze:...jak możesz to wypowiedz się co do zmian tej wartości PWM FRQ.
Wszystko na to wskazuje, że nie może...
Gear
Posty: 21
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 22:10 - wt

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

20 listopada 2014, 16:05 - czw

Jednak zmiana parametry PWM3 FRQ jest mocno związana z wartością podświetlenia. Jeżeli komuś będzie mocno w jakiś warunkach przeszkadzać mrowienie (migotanie) musi regulować wartość PWM3 FRQ w stosunku do danego poziomu jasności.
Wygodne to na pewno nie jest :( Zastanawia mnie czy to czego nie widać oczami a w kamerze jest widoczne nie jest przypadkiem szkodliwe dla oczu. Wielka szkoda,że inżynierowie NECa nie zastosowali patentu podobnego do Eizo na regulację podświetlenia :(
seba_god
Posty: 11
Rejestracja: 08 listopada 2014, 13:05 - sob

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

24 listopada 2014, 20:37 - pn

Witam

Przymierzam się do tego Neca. Proszę o subiektywną ocenę tego migotania.
Czy wzrok się męczy? Niektórzy twierdzą, iż migotanie widać tylko jak się temu przyglądnie i to przy jednolitych kolorach.
Jestem trochę rozdarty między Eizo a tym NEC-iem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

24 listopada 2014, 20:41 - pn

Tu nie ma co się rozdzierać. Technicznie EV jest o klasę lepiej zrobiony. Nie migocze, nie pływa, nic nie jest polepione w środku na taśmę klejącą. EA ma lepsze możliwości regulacji (korekta liniowości), ale to w tej klasie monitorów nie stanowi istotnej przewagi.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
seba_god
Posty: 11
Rejestracja: 08 listopada 2014, 13:05 - sob

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

24 listopada 2014, 21:26 - pn

Tom01 pisze:Tu nie ma co się rozdzierać. Technicznie EV jest o klasę lepiej zrobiony. Nie migocze, nie pływa, nic nie jest polepione w środku na taśmę klejącą. EA ma lepsze możliwości regulacji (korekta liniowości), ale to w tej klasie monitorów nie stanowi istotnej przewagi.
Nie wątpię, iż Eizo ma lepsze podświetlanie. Pytanie czy w NEC-u dla przeciętniaka jest to dokuczliwe albo zauważalne. Czytałem wszystko co udało mi się wyszperać o nim i gdyby nie to forum to nie dowiedziałbym się o tym zjawisku, więc zaczynam podejrzewać, iż trzeba mieć laser w oku aby to dojrzeć.
Widziałem nawet jedno porównanie tych monitorów i szary użytkownik więcej widział plusów w NEC-u niż w Eizo (fakt, że nie skupiał się na samej jakości obrazu ale całą resztą w tym bajerami typu dostosowanie jasności przez wbudowane czujniki).
Rozmawiałem również z jednym sprzedawcą, który ma oba monitory w ofercie i nie starał się mnie specjalnie do Eizo przekonywać, wręcz przeciwnie twierdził, że nikt mu się jeszcze na migotanie nie skrażył.

Nawet jeśli technologicznie Eizo jest lepszy to właśnie nie mam pewności czy ja to zauważe, nie chce mi się wierzyć, że jest dużo lepiej wykonany od NEC-a. Świadczy o tym choćby fakt, iż gwarancję też można wydłużyć do 5 lat za niewielką dopłatą - producent o jakość się nie boi.
cz
czuk

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

24 listopada 2014, 22:33 - pn

Nec na taśmę nie jest poklejony cena jest niższa od Eizo wcale się nie dziwię że wiele osób ma dylemat..a czy Eizo tak bardzo przerasta Nec jakością to sprawa dyskusyjna

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu