Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

Problemy eksploatacyjne, serwis.
jakkobson
Posty: 3
Rejestracja: 16 maja 2020, 11:47 - sob

Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

16 maja 2020, 13:05 - sob

Cześć wszystkim,
Na wstępie chciałem zaznaczyć, że to mój pierwszy wpis na forum, choć czytelnikiem jestem już od jakiegoś czasu. Wczoraj kupiłem monitor NEC MultiSync EA271Q w wersji ColorTuned. Jest to moje drugie zetknięcie z monitorem przeznaczonym (choć w tym modelu - raczej amatorsko) do pracy z grafiką i kolorem. Piszę tutaj ponieważ nie jestem pewien kilku rzeczy, a widzę że na forum jest kilku specjalistów w dziedzinie monitorów i ich kalibracji, dlatego nieśmiało mam nadzieję zasięgnąć tutaj rady i rzetelnej opinii.
Pierwsze co rzuciło mi się w oczy po wyjęciu monitora z pudełka to raczej luźno spasowane ze sobą plastiki. Ramka na dolnej krawędzi ekranu, jest bardzo słabo osadzona i sprawia wrażenie kiepskiej jakości, dodatkowo w środkowej cześci pomiędzy matrycą a ramką jest luźna, spora szpara. W internecie przeczytałem że to kwestia naprężeń, i taki zabieg jest celowy, jednak nie jestem pewien, czy szpara powinna być aż tak duża? Kolejnym nurtującym mnie problemem jest srebrzenie. Rozumiem, że cechą matryc IPS jest dosyć kiepskie wyświetlanie czerni, jednak, jako że monitor jest po selekcji i kalibracji, nie spodziewałem się że może ono być aż tak duże. Czy takie dosyć duże "srebrzenie" mieści się w granicach normy? Zastanawiają mnie też te zafarby przy wyświetlaniu czerni. Telefon nieco je wyolbrzymił, ale tak mniej więcej to wygląda:
20200515_203910.jpg
100% Czerni, brak innych świateł.
20200515_224314.jpg
100% Czerni, światło zza monitora.
Przy wyświetlaniu koloru białego podświetlenie jest raczej równomierne, jedynie na krawędziach występują spadki jasności. Patrząc moim okiem na wyniki kalibracji wydaje mi się że tak po prostu jest i może za tę cenę (dla mnie raczej sporą) nie ma się spodziewać czegoś lepszego. Nie wiem czy mój wniosek jest słuszny. Dołączam wyniki kalibracji sprzętowej z oddziału NEC, chciałbym zapytać czy jeśli ktoś, kto zna się na rzeczy mógłby poświęcić chwilę i rzucić na nie okiem?
20200516_104321.jpg
Kalibracja_1
20200516_104335.jpg
Kalibracja_2
20200515_224216.jpg
100% Biel. światło z tyłu monitora.
Aha, ostatnią rzeczą która mnie zastanawia to lekko żółta biel. Być może to kwestia jasności monitora, jednak czy tak powinna wyglądać po kalibracji? Pracowałem jakiś czas temu na HP DreamColor 27 i z tego co pamiętam, tam ta biel wyglądała, no cóż - "biało".
Monitor będzie służył do półprofesjonalnej obróbki zdjęć i okazjonalnie wydruków tychże, tworzenia plakatów oraz pracy z grafikami do Internetu. Tutaj, na forum czytałem o tym modelu różne opinie - jednak raczej pozytywne, jednak teraz po zakupie mam już delikatny mętlik w głowie :?
Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź.
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

16 maja 2020, 13:51 - sob

Moę Ci powiedzieć z perspektywy byłego posiadacza dokładnie tej wersji CT monitora, że z ramką miałem podobnie. Niestety był u mnie na tyle krótko, że trudno mi osądzić kwestię zafarbów i przebijania w czerni - czy jest to norma, czy tez ponad. Co do żółtości bieli - cóż, może być tak, że masz wrażenie bieli nieprawidłowej ze względu na przyzwyczajenie do HP. Ja pracowałem długie lata na amatorskim Dell U2412M i jak przesiadłem się na EA271Q CT a potem PA271Q, to różnice wizualne są spore, trzeba się przyzwyczaić do tego. Niemniej jednak, wspominam ten model bardzo dobrze :) Poczekaj chwilę, na pewno jakiś spec się wypowie.
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

16 maja 2020, 14:07 - sob

Nie jestem specem, a tak z ciekawości zapytam. Pierwsze zdjęcie to na jakiej jasności był monitor ? Jeżeli to ten tryb skalibrowany i 80 cd/m2 to mocno świeci ta "czerń".
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

16 maja 2020, 15:01 - sob

Jeśli chodzi o biel, to na starym monitorze pewnie nie było 6500K, tylko np. 7648,5K, do czego się, pracując przez jakiś czas, najzwyczajniej przyzwyczaiłeś. Generalnie gdyby oba skalibrować prawidłowo do 6500K (a dokładnie po kalibracji temp. barwowej do wsp. chromatycznych x: 0,313 y: 0,329) , to biel będzie taka sama (przynajmniej tak było po kalibracji PVA CCFL i IPS LED).

Jeśli chodzi o srebrzenie na IPS bez OCF, to niestety standard.
AndN11 pisze:
16 maja 2020, 14:07 - sob
Nie jestem specem, a tak z ciekawości zapytam. Pierwsze zdjęcie to na jakiej jasności był monitor ? Jeżeli to ten tryb skalibrowany i 80 cd/m2 to mocno świeci ta "czerń".
Nie znając czasu naświetlania i "jasności" obiektywu, to nie ma sensu parzyć na takie zdjęcia (a nawet znając, to i tak trzeba mieć niezłe praktyczne obeznanie z takimi zdjęciami, by ta zabawa miała sens)
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

16 maja 2020, 15:45 - sob

Kyle pisze:
16 maja 2020, 15:01 - sob
...Nie znając czasu naświetlania i "jasności" obiektywu, to nie ma sensu parzyć na takie zdjęcia (a nawet znając, to i tak trzeba mieć niezłe praktyczne obeznanie z takimi zdjęciami, by ta zabawa miała sens)
Czas naświetlania 1/5s, przysłona f 1.7 (są dane EXIF w zdjęciu), czyli mniej więcej tak, jak powinno się wykonać takie zdjęcie (podawany jest czas 1/8s).
Autor napisał: "Telefon nieco je wyolbrzymił, ale tak mniej więcej to wygląda" i to jest jakiś wyznacznik.
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

16 maja 2020, 16:32 - sob

jakkobson pisze:
16 maja 2020, 13:05 - sob
jednak, jako że monitor jest po selekcji i kalibracji
To jest po selekcji? A kalibracja (jakkolwiek nazwać to, co robią w NEC-u) nie dotyczy nierównomierności ekranu.
jakkobson
Posty: 3
Rejestracja: 16 maja 2020, 11:47 - sob

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

16 maja 2020, 16:53 - sob

Dzięki serdeczne za odpowiedzi :)
Pandemiya pisze:
16 maja 2020, 13:51 - sob
z ramką miałem podobnie.
Pamiętasz może jak to wpływało na ergonomię? Przeszkadzało Ci w czymś, czy nie zwracałeś uwagi?
AndN11 pisze: Nie jestem specem, a tak z ciekawości zapytam. Pierwsze zdjęcie to na jakiej jasności był monitor ? Jeżeli to ten tryb skalibrowany i 80 cd/m2 to mocno świeci ta "czerń".
Nic nie zmieniałem w ustawieniach, zatem musi być to ten tryb skalibrowany. Teraz jak przeglądam Menu jasność ustawiona jest na 8.0%
Kyle pisze: Nie znając czasu naświetlania i "jasności" obiektywu, to nie ma sensu parzyć na takie zdjęcia
Tak jak napisał AndN11 - Czas naświetlania 1/5s, przysłona f 1.7, telefon którym robiłem to zdjęcie to Samsung S8, jeśli może to w czymś pomóc.
Kyle pisze: Jeśli chodzi o srebrzenie na IPS bez OCF, to niestety standard.
Masz na myśli, że standardem jest srebrzenie IPS w ogóle, czy chodzi Ci o monitor - że "srebrzy" w standardowym przedziale, (jeśli coś takiego jest)?
Kyle pisze: Jeśli chodzi o biel, to na starym monitorze pewnie nie było 6500K, tylko np. 7648,5K, do czego się, pracując przez jakiś czas, najzwyczajniej przyzwyczaiłeś.
Mogło tak być, to znaczy że prawidłową wartością powinno być 6500K?
voteck pisze: To jest po selekcji? A kalibracja (jakkolwiek nazwać to, co robią w NEC-u) nie dotyczy nierównomierności ekranu.
Być może źle się wyraziłem, chodziło mi o to że - jeśli dobrze zrozumiałem - podczas kalibracji egzemplarze są przebierane i odrzucane te z większymi nierównościami. Sądziłem że to jest czymś w rodzaju selekcji. Czyli nierównomierność podświetlenia to sprawa losowa?
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

16 maja 2020, 17:10 - sob

jakkobson pisze:
16 maja 2020, 16:53 - sob
..Mogło tak być, to znaczy że prawidłową wartością powinno być 6500K?...
Można tak powiedzieć. Najczęściej kalibruje się do takiej wartości.

Co do nierównomierności podświetlenia to mierzy się ją na białym ekranie i u Ciebie nie wygląda to źle. Może, co prawda, nie aż tak dobrze jak wskazywałby raport z kalibracji 5%. Najważniejsze, że nie ma widocznych przebarwień na białym tle. Srebrzenie (ta czerń, czy jej brak raczej) fakt duże, jak dla mnie, przy jasności tylko 80 cd/m2.
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

16 maja 2020, 18:52 - sob

jakkobson pisze:
16 maja 2020, 16:53 - sob
[...] jeśli dobrze zrozumiałem - podczas kalibracji egzemplarze są przebierane i odrzucane te z większymi nierównościami. Sądziłem że to jest czymś w rodzaju selekcji. Czyli nierównomierność podświetlenia to sprawa losowa?
Jeśli ja dobrze zrozumiałem, NEC nie dokonuje żadnej selekcji w monitorach ColorTuned. Parę lat temu, owszem, przynajmniej jeden ze sprzedawców (Mastiff) kontrolował w ramach tego programu panele pod kątem rażących nierównomierności, a do tego oferował dodatkową selekcję za dopłatą, chociaż o ile wiem, nawet ta druga opcja (z której zresztą sam skorzystałem) nie polegała na dobraniu „złotego egzemplarza”. Ale może Tom01 się wypowie.

Tak, nierównomierność (temperatury bieli, jasności) zależy od egzemplarza. Im niższej klasy sprzęt, tym bardziej jest to loteria. Z tego, co pisał swego czasu Tom01, wynika, że w co lepszych modelach kompensuje się ją w fabryce na zasadzie programowania mapy naturalnych nierówności. Ty kupiłeś monitor biurowy, który dzięki układowi z monitora graficznego został, jak sama nazwa wskazuje, jedynie "color tuned" (na środku ekranu) przez polskie przedstawicielstwo firmy.

Swoją drogą, wycieki światła widoczne w ciemności nie powinny być problemem w warunkach, które i tak trzeba sobie zapewnić do jakiejkolwiek pracy z kolorem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

16 maja 2020, 21:42 - sob

Voteck ma rację. Kiedyś program CT wyglądał inaczej. Obecnie monitory tej serii nie są selekcjonowane. Sprawdzane są tylko w wersji COLOR no i oczywiście selekcjonowane na życzenie.

Co do wyglądu czerni, parametry zdjęcia są grubo przesadzone, ten model nie ma takich wycieków. Tam jest panel PLS o naprawdę ładnej czerni. W rzeczywistości trudno dostrzec jakieś niedoskonałości. O ile oczywiście nie odpalimy dużej jaskrawości na czarnym ekranie przy słabym świetle.

"Żółta biel" najprawdopodobniej wynika stąd, że poprzedni monitor był niebieski. Ten efekt zniknie za jakiś czas, jak się oczy przyzwyczają do nowego, poprawnego obrazu.

"Słabo spasowane" elementy obudowy to działanie celowe, aby nie prowokować naprężeń, które przenoszą się na matrycę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

16 maja 2020, 22:23 - sob

Tak powinien wyglądać na wprost (EA271Q - CT)
https://www.dropbox.com/h?preview=VID_2 ... 171711.mp4
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

16 maja 2020, 23:50 - sob

NocnyJastrzab pisze:
16 maja 2020, 22:23 - sob
Tak powinien wyglądać na wprost (EA271Q - CT)
https://www.dropbox.com/h?preview=VID_2 ... 171711.mp4
Coś z tym linkiem jest nie tak.
jakkobson
Posty: 3
Rejestracja: 16 maja 2020, 11:47 - sob

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

17 maja 2020, 13:25 - ndz

voteck pisze: Tak, nierównomierność (temperatury bieli, jasności) zależy od egzemplarza. Im niższej klasy sprzęt, tym bardziej jest to loteria.
Rozumiem, u mnie, z tego co widzę nie wygląda to źle, są ściemnienia przy krawędziach, ale w tym monitorze chyba nie mogę oczekiwać jeszcze lepszych wyników, prawda?
Tom01 pisze: "Żółta biel" najprawdopodobniej wynika stąd, że poprzedni monitor był niebieski. Ten efekt zniknie za jakiś czas, jak się oczy przyzwyczają do nowego, poprawnego obrazu.
Ok, czyli tak powinno się wyświetlać biel. Nie pozostaje nic innego jak się przyzwyczaić.
Tom01 pisze: "Słabo spasowane" elementy obudowy to działanie celowe, aby nie prowokować naprężeń, które przenoszą się na matrycę.
Tom, wiesz może czy mogę tę szczelinę swobodnie czyścić sprężonym powietrzem? Widzę że na środku ramki zamontowane są czujniki, i nie chciałbym ich uszkodzić takim zabiegiem.
voteck pisze: Swoją drogą, wycieki światła widoczne w ciemności nie powinny być problemem w warunkach, które i tak trzeba sobie zapewnić do jakiejkolwiek pracy z kolorem.
Gdzieś przeczytałem, że warunki optymalne to białe lub szare ściany i lekkie oświetlenie tła za monitorem. I tutaj wydaje mi się, że powinienem użyć specjalnych żarówek. Czy znacie jakiś model godny polecenia, nie za miliony monet?

Aha, bardzo dziękuję każdemu z was za każdą odpowiedź :) Rozwialiście kilka moich wątpliwości, jestem już nieco spokojniejszy, bo wygląda, że w monitorze za tą cenę tak już po prostu jest. :|
EDIT: Ten link chyba faktycznie nie chce działać.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

17 maja 2020, 14:13 - ndz

jakkobson pisze:
17 maja 2020, 13:25 - ndz
Tom, wiesz może czy mogę tę szczelinę swobodnie czyścić sprężonym powietrzem? Widzę że na środku ramki zamontowane są czujniki, i nie chciałbym ich uszkodzić takim zabiegiem.

W żadnym wypadku! W ten sposób nadmucha się kurzu do środka matrycy. Nie jest przecież hermetyczna i silny strumień powietrza wtłoczy pod elementy montażowe brudy. Już przy duuuużo słabszych przepływach kurz dostaje się do środka bez problemu - patrz iMac-e. iMac to komputer, więc się grzeje i ma wentylatory, które ciągnąc powietrze do chłodzenia powodują słynne kurzenie matryc. Wygląda to potem paskudnie. Na zwykłych monitorach efekt jest wielokrotnie słabszy, ale jest i nie jest korzystnie dodatkowo go zwiększać.

imac27-przed1.jpg
imac27-przed1.jpg (14.7 KiB) Przejrzano 3990 razy
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Nowy monitor po kalibracji - czy tak powinno być? | NEC EA271Q CT

17 maja 2020, 18:38 - ndz

AndN11 pisze:
16 maja 2020, 23:50 - sob
NocnyJastrzab pisze:
16 maja 2020, 22:23 - sob
Tak powinien wyglądać na wprost (EA271Q - CT)
https://www.dropbox.com/h?preview=VID_2 ... 171711.mp4
Coś z tym linkiem jest nie tak.
Kurcze sorki..

https://www.dropbox.com/s/z03d5qdsv0rpq ... 1.mp4?dl=0
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68316
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu