NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

Problemy eksploatacyjne, serwis.
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

21 marca 2022, 10:02 - pn

Znalazłem sugestię, że objawy wskazują na ograniczenie w "pixel clock" w implementacji w HDMI w monitorze oraz że EDID monitora nie wykazuje opcji 2560x1440@60Hz dla HDMI. Jeśli dobrze rozumiem EDID, to brak tej opcji w monitorze wskazywałby jednak na ograniczenie fabryczne, a nie awarię portu... Będę wdzięczny za wszelkie komentarze odnośnie tej tezy.

Narzędzia do EDID z https://www.monitortests.com

btw - wg wikipedii 10 bit 1440p@60Hz potrzebuje przepustowość 7.04 Gbit/s (przy RGB lub Y′CBCR 4:4:4)
https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI#Version_1.4
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

24 marca 2022, 14:00 - czw

Będę bardzo wdzięczny, jeśli ktokolwiek, kto ma dostęp do NEC PA272w wrzuci zdjęcie monitora z wyświetlonym info o sygnale (z menu monitora) w trybie 1440p @ 60Hz przez złącze HDMI (lub jakimś innym potwiredzeniem, że monitor działa przez HDMI w 1440p@60Hz)
zonkinho
Posty: 20
Rejestracja: 23 marca 2015, 07:00 - pn

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

26 marca 2022, 23:13 - sob

Podłączyłem kabel HDMI 2.0 pod monitor i grafikę RTX3060. Nadal tylko 30Hz (dokładniej podaje 29,95Hz).
To co? Pozew zbiorowy do producenta? :twisted:

Wg instrukcji do monitora:

"HDMI: Port HDMI to rozwiązanie przyszłościowe zapewniające możliwość skalowania i stosowania z nowoczesnymi monitorami. Tego typu
port pozwala na wyświetlanie najwyższych rozdzielczości z najwyższą częstotliwością odświeżania i największą głębią kolorów za pomocą
standardowych przewodów szczególnie w przypadku elektroniki użytkowej." :lol:
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

27 marca 2022, 11:11 - ndz

Wysłać do serwisu, niech sprawdzą port/elektronikę.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

27 marca 2022, 14:13 - ndz

NocnyJastrzab pisze:
27 marca 2022, 11:11 - ndz
Wysłać do serwisu, niech sprawdzą port/elektronikę.
Dzwoniłem do seriwsu w PL - za pierwszym razem połączono mnie z technikiem, który na pytanie o kwestię 30Hz po HDMI odpowiedział, że na specyfikacji się nie zna, tylko wie co ma wymienić/przelutować wg listy (nie była to rozmowa, po której bezgranicznie ufałbym serwisowi, ale ok, rozumiem, że technik nie musi znać na pamięć tych specyfikacji). Drugi telefon - odp - nie mają tego modelu monitora, żeby sprawdzić - poproszono o wysłanie maila z opisem sprawy. Wysłałem. Po 2 tygodniach nadal cisza.

Serwis UK - najpierw dostaję instrukcję od technika, że mam ustawić 30Hz, żeby działało (czyli wnioskuję, że w dostępnej u nich w serwisie sztuce nie działa 60Hz przez HDMI - ale to tylko domysł - z drugiej strony, pan nawet przygotował zdjęcia z opisem i wskazaniem, że monitor musi pokazywać 30Hz!!! Pełna profeska! (i to bez ironii) oprócz tego, że na pytanie, dlaczego nie działa 60hz odpowiedzieli, że mam ustawić 30Hz...)
- na kolejne pytanie, czy monitor w ogólne obłsluguje 60Hz prez HDMI, dostaję odpowiedż, że "tak powinien, jeśli jest podłączony do odpowiedniego sprzętu" - Dalsza rozmowa kończy się pytaniem o to, czy nie chce wysłać do nich do serwisu do naprawy.

Serwis DE - odpowiadają momentalnie - dostaję printscreen ze specyfikacji, który mówi że nie wszystkie tryby są obsługiwane przez wszystkie systemy :) ALE, po kilku pytaniach o ustawienia i próbach pomocy w rozwiazaniu problemu przeimły pan odpowiada, że owszem, podobne problemy z portem HDMI wstępowały w modelu EA271q, ale o tym, że seria PA miałaby mieć podobne, centrala w JP nic nie wie.
Po kilku kolejnych mailach oferują odpłatną naprawę...

Zdecydowana większość pytanych osób mówi (nie licząc pracowników NEC), że w sumie to HDMI nigdy nie sprawdzała, ale jak już podłączy to 30Hz... Do tego wszystkie konkurencyjne EIZO, które sprawdzałem, mają w instrukcji napisane wyraźnie - po HDMI 30Hz... NEC z kolei ma napisane, że HDMI 1.4 (które 60hz przy 1440p powinno obsłużyć).


Wobec powyższego, zanim cokolwiek wyślę do serwisu, szczególnie odpłatnego, chciałbym:
- zobaczyć chociaż jeden (nieserwisowany) monitor z tej serii, który po hdmi wyświetla 60Hz (może być fota ekranu z info)
- wiedzieć, jaka awaria może powodować to, że port HDMI nie przyjmuje sygnału w 60Hz (ale oprócz tego wszystko ok)
- i najlepiej: jaki chip (model, nr) odpowiedzialny za HDMI, wg specyfikacji powinien znajdować się w PA272w. Oraz czy jest on przylutowany do "płyty głównej" monitora, czy może znajduje się w jakimś module.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

28 marca 2022, 09:52 - pn

No tak.. w sumie znając odpowiedzi na powyższe można by próbować samemu to dłubnąć, przynajmniej by nie było ewentualnych pretensji do serwisu. No i oszczędność czasu oraz kosztów.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

28 marca 2022, 10:07 - pn

To pewnie niewiele wniesie, ale w instrukcji stoi jeszcze coś takiego:

"Zostanie wyświetlony komunikat OUT OF RANGE (Przekroczenie zakresu) (ekran monitora jest czarny lub wyświetlane są wyłącznie niewyraźne obrazy).
• Wyświetlany obraz jest niewyraźny (brak pikseli) i wyświetlane jest ostrzeżenie menu ekranowego OUT OF RANGE (Przekroczenie zakresu): Możliwe, że częstotliwość sygnału lub rozdzielczość są zbyt wysokie. Wybierz jeden z obsługiwanych trybów.
• Ostrzeżenie ekranowe OUT OF RANGE (Poza zasięgiem) wyświetlane jest na czarnym ekranie: Częstotliwość sygnału wykracza poza zakres. Wybierz jeden z obsługiwanych trybów."


PS. Z ciekawości.. Jaka jest historia tego monitora? Kupiony jako nowy czy używany? Na podstawie dotychczasowych wpisów, sugeruje (zgodnie z Tomaszem), że jednak jest jakaś usterka w monitorze.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

28 marca 2022, 21:28 - pn

Bardziej chodzi o oszczędnosć czasu - skoro odpowiedź na maila zajmuje ponad 2 tygodnie, to nie spodziewam się, żeby ewentualna diagnoza/naprawa zajęła mniej czasu.

Informacje na zadane pytania są dla mnie istotne z pkt widzenia szacowanej wyceny naprawy (wiadomo, że najłatwiej wymienić całą elektornikę). co do zasadności pobierania opłaty na razie sie nie wypowiadam, bo nie wiem, czy to awaria czy niezgodność ze specyfikacją, chociaż instrukcja jest tak napisana, że nie jest jasne czy port hdmi działa w 60Hz.

nie chce się babrać z otwieraniem monitora i żonglowaniem kondensatorami z układu zasilania :) ale prawdę mówiąc kusi mnie troche, żeby sprawdzić model układu odpowiedzialnego w tym monitorze za HDMI i sprawdzić jego specyfikację.
NocnyJastrzab pisze:
28 marca 2022, 10:07 - pn
To pewnie niewiele wniesie, ale w instrukcji stoi jeszcze coś takiego:
[...]
• Ostrzeżenie ekranowe OUT OF RANGE (Poza zasięgiem) wyświetlane jest na czarnym ekranie: Częstotliwość sygnału wykracza poza zakres. Wybierz jeden z obsługiwanych trybów."


PS. Z ciekawości.. Jaka jest historia tego monitora? Kupiony jako nowy czy używany? Na podstawie dotychczasowych wpisów, sugeruje (zgodnie z Tomaszem), że jednak jest jakaś usterka w monitorze.
Monitor miał jednego właściciela (kupiony nowy), używany głównie przez Display Port.
Szczerze, to nie widzę za bardzo, co miałoby się tam zepsuć, co skutkowałoby tylko takimi symptomami (sprowadza się to w zasadzie do ograniczonego "pixel clock" do ok 220Mhz dla HDMI w monitorze). Znalazłem za to w necie oferty kilku chipów o podobnym parametrze.
Źle przylutowany port/chip skutkowałby raczej poważniejszymi objawami, zwarcie też :)

Pierwsza odpowiedz z serwisu UK opierała się właśnie na tym fragmencie z instrukcji • "Ostrzeżenie ekranowe OUT OF RANGE (Poza zasięgiem) wyświetlane jest na czarnym ekranie: Częstotliwość sygnału wykracza poza zakres. Wybierz jeden z obsługiwanych trybów."

Wygląda też na to, że EDID monitora dla HDMI wskazuje, że ten NIE obsługuje 60Hz dla 1440p (brak tej opcji w wykazie - ale przy połączeniu DVI/DP jest), co sugerowałoby, że chip działa zgodnie z zapisanymi w EDID parametrami... a jeśli dobrze rozumiem, to dane w EDID nie są dynamicznie modyfikowane przez soft monitora (?)
zonkinho
Posty: 20
Rejestracja: 23 marca 2015, 07:00 - pn

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

28 marca 2022, 22:50 - pn

NocnyJastrzab pisze:
28 marca 2022, 10:07 - pn

PS. Z ciekawości.. Jaka jest historia tego monitora? Kupiony jako nowy czy używany? Na podstawie dotychczasowych wpisów, sugeruje (zgodnie z Tomaszem), że jednak jest jakaś usterka w monitorze.
It's not a bug, it's feature - jak to mówią w Apple. W moim egzemplarzu, który mam od nowości jest ten sam problem. Nigdy nie szło 1440p w 60Hz po HDMI, maks 30.
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

18 lipca 2022, 14:43 - pn

Mały update:




Sprawdziłem kilka monitorów - z różnych lat produkcji i różnym firmware - wszystkie miały ten sam problem z HDMI. Tak, wiem - próba mała do wyciągania wniosków odnośnie całej produkcji - jednak wydaje mi się bardzo mało prawdopodobne, że trafiłem akurat na wadliwe sztuki przy takiej rozpiętości dat produkcji. Niedopowiedzenia w oficjalnej specyfikacji monitora oraz przytaczana już w tym wątku komunikacja z serwisami UK i DE, według mnie, wskazują na to, że przynajmniej część monitorów z tej serii po prostu nie działa przez HDMI w 2560x1440 @ 60Hz.

Miałem okazję zapoznać się z “service manual” dla tego modelu i problemy tego rodzaju oficjalnie powinny skończyć się wymianą płyty głównej monitora… 

Czy jest jakaś droga “nieoficjalna” rozwiązania tego problemu inaczej - nie wiem :) 
Może przelutowanie procesora obrazu? :) ale osobiście bym się na to pewnie nie zdecydował.

Okazuje się jednak, że układ odpowiedzialny za HDMI wprawdzie nie wykazuje chęci pracy w 2560x1440 @ 60Hz, ale już @50Hz (czy też 55 lub 57Hz) jak najbardziej.



Problemem jest tylko zmuszenie monitora do pracy w takim niestandardowym trybie.

W Windowsie z osobnymi GPU amd czy nvidia sprawę rozwiązują “custom resolutions”. Przy zintegrowanej grafice intela sytuacja się trochę komplikuje, bo starsze procesory nie dają możliwości wyboru dowolnej rozdzielczości i timingów w oficjalnej appce intela. 6th gen i nowsze oferują już taką możliwość - jednak dla uzyskania więcej niż 44Hz trzeba ręcznie prowadzić parametry sygnału.


Na komputerach Apple nie udało mi się wyjść poza 30Hz przez HDMI (ale jeśli ktoś wie jak, to chętnie się dowiem) 



Być może dałoby się też zmodyfikować EDID/firmware monitora, żeby sam komunikował tryb w stylu 50Hz, ale tego jeszcze nie próbowałem.

Tak czy inaczej - poniżej timingi, które u mnie działają ze zintegrowaną grafiką intela:


Horizontal: 2560
Sync: 32
Front porch: 47
Back porch: 80

Vertical: 1440
Sync: 5
Front porch: 3
Back porch: 33

Polarity: P, N
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

18 lipca 2022, 15:05 - pn

Wygląda na to, że HDMI w tym monitorze nie przenosi po prostu pełnego pasma potrzebnego do 2560x1440, 60Hz:
2560x1440*60Hz*3subpiksele*10bit=6.635.520.000 bit/s.
2560x1440*60Hz*3subpiksele*8bit=5.308.416.000 bit/s.
Mam ten monitor, ale nigdy nie korzystałem z HDMI przy natywnej rozdzielczości. Korzystałem z DVI DualLink i DisplayPort i to działa.
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

18 lipca 2022, 15:26 - pn

max pisze:
18 lipca 2022, 15:05 - pn
Mam ten monitor, ale nigdy nie korzystałem z HDMI przy natywnej rozdzielczości. Korzystałem z DVI DualLink i DisplayPort i to działa.
Tak, u mnie Display Port i DualLink DVI też bez problemów, ale nie o tym wątek.
Spekuluję, że ktoś w NECu tez doszedł do wniosku, że odbiorcy tego monitora w znacznej większości powiedzieliby "Mam ten monitor, ale nigdy nie korzystałem z HDMI przy natywnej rozdzielczości." :) więc po co wpisywać w specyfikacji, że HDMI nie działa w 60Hz :)
Ale oprócz tego monitor jest świetny.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

18 lipca 2022, 16:51 - pn

Ja bym powiedział, że w tym monitorze HDMI działa przy 60Hz, ale tylko przy standardzie FullHD czyli 1920x1080.

PS. Próbowałem kiedyś podłączyć tuner TV kablowej do tego monitora i też zonk.
Mój tuner kablówki 1080p nie wypluwa. 1080i nie działa, bo ten monitor nie usuwa przeplotu. Zadziałał dopiero tryb 720p, 60Hz. Trzeba wtedy też ustawić Rec.709, aby monitor miał dobrą dynamikę.
To po prostu monitor do "wyższych" celów i podłączeń niż biznesowe laptopy i tunery TV. ;)
I tak, jest świetny, jak Ferrari, które musi mieć gładką drogę, gdyż inaczej plomby wypadną kierowcy na hopkach :)
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

18 lipca 2022, 19:32 - pn

Jeśli już nalegamy na analogie z branży motoryzacyjnej, to bardziej bym to widział jako Subaru Impreza WRC, który ma założony limit, dajmy na to 30km/h, na asfaltowe drogi publiczne... :D

Ferrari w tej analogii to raczej coś w stylu CANON DP-V3120 albo Sony BVM-HX310
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

18 lipca 2022, 19:51 - pn

Ale na poważnie - uważam za karygodne pominięcie przez NEC-a w instrukcji obsługi PA272w dokładnej specyfikacji HDMI dla tego monitora. Jak również to, że słowo "Dual LINK" przy DVI pada tylko w wykazie dołączonych kabli - a powinno to być wraźnie oznaczone, że monitor przyjmuje tylko DualLink (i żadne adaptery z wyjątkiem aktywnych nie będą działać poprawnie).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

19 lipca 2022, 09:23 - wt

Żaden monitor 2560x1440 60Hz nie zadziała w natywnej rozdzielczości na kablu DVI Single Link.
A zatem wyjście DualLink musi mieć i karta graficzna (zwykle ma każda dedykowana karta grafiki do blaszaka, natomiast integry na płytach głównych zwykle nie mają), jak i sam kabel musi mieć wszystkie piny DualLink.

Obrazek

DVI DualLink przesyła po prostu dwa półobrazy 1280x1440 obok siebie, co daje razem 2560x1440, a samego połączenia półobrazów nie widać.

Podobnie było z HDMI w czasach wprowadzania tego monitora. HDMI obsługiwało wyłącznie standard telewizyjny FullHD, czyli 1920x1080 50-60Hz.
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

19 lipca 2022, 10:29 - wt

max pisze:
19 lipca 2022, 09:23 - wt
Żaden monitor 2560x1440 60Hz nie zadziała w natywnej rozdzielczości na kablu DVI Single Link.
A zatem wyjście DualLink musi mieć i karta graficzna (zwykle ma każda dedykowana karta grafiki do blaszaka, natomiast integry na płytach głównych zwykle nie mają), jak i sam kabel musi mieć wszystkie piny DualLink.
(...)
DVI DualLink przesyła po prostu dwa półobrazy 1280x1440 obok siebie, co daje razem 2560x1440, a samego połączenia półobrazów nie widać.
Przekopiowanie obrazka z wikipedii za wiele tu nie wnosi do dyskusji.
Kwestia DVI w tym monitorze była już rozwiązana kilkanaście postów temu.

Dla przypomnienia:
problem polegał na tym, że PA271w po DVI działał z większością pasywnych adapterów DP-DVI, natomiast PA272w wymaga aktywnego adaptera DualLink, które są zazwyczaj kilka razy droższe. Ponadto obecnie dostępne adaptery aktywne DP-DVI wydają się być kiepskiej jakości, a dodatkowo potrzebują zasialania z USB, więc nie jest to idealne rozwiązanie.
PA271w działał w 2560x1440 @60Hz nawet z macbookiem po adapterze HDMI-DVI.
Więc, jeśli ktoś robi upgrade z PA271w do PA272w to może mieć niemiłą niespodziankę, jeśli korzystał lub korzysta z adapterów.

Uważam, że taka zmiana (czy też zmiana wymagań odnośnie sygnału DVI) względem poprzedniego modelu powinna być wyraźnie zaznaczona w instrukcji obsługi. Podbonie, jak kwestia portu HDMI, który nie działa (czy też może nie działać) w 60Hz.
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

19 lipca 2022, 10:38 - wt

max pisze:
19 lipca 2022, 09:23 - wt


Podobnie było z HDMI w czasach wprowadzania tego monitora. HDMI obsługiwało wyłącznie standard telewizyjny FullHD, czyli 1920x1080 50-60Hz.
z Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI#Version_1.4
HDMI 1.4 was released on June 5, 2009, and first came to market after Q2 of 2009.[63][100][101] Retaining the bandwidth of the previous version, HDMI 1.4 added support for 4096 × 2160 at 24 Hz, 3840 × 2160 at 24, 25, and 30 Hz, and 1920 × 1080 at 120 Hz.[65]: §6.3.2 
HDMI 1.4b was released on October 11, 2011,[110] containing only minor clarifications to the 1.4a document. HDMI 1.4b is the last version of the standard that HDMI LA is responsible for. All future versions of the HDMI Specification were produced by the HDMI Forum, created on October 25, 2011.[34][111]


Monitor był chyba wprowadzony jakoś w 2013/2014?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA272 - HDMI tylko 30Hz i DVI "out of range"

19 lipca 2022, 11:56 - wt

Wiele pyt głównych produkowanych współcześnie potrafi mieć stare implementacje HDMI. Producenci szukają oszczędności często w absurdalnych miejscach. Sądzę, że wynika to z telewizyjnego rodowodu HDMI i założenia, że będzie szedł standard TV a nie komputerowy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu