Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
destrrro
Posty: 5
Rejestracja: 14 października 2017, 12:59 - sob

Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

15 października 2017, 12:14 - ndz

Witam, fotografią ślubną zajmuję się od 2 lat. Wstyd przyznać ale do tej pory działałem na marketowym 24' monitorze Samsunga. Po ostatnim zleceniu miałem okazję przejrzeć swoje portfolio na monitorze znajomego ( Eizo ColorEdge CG247X ) i nie mogłem uwierzyć w to co widzę. Stąd też przyszła pora na decyzję o zakupie porządnego monitora - budżet jaki mogę przeznaczyć to 5,5k ( monitor + kalibracja ).
Budżet nie może ulec zwiększeniu bo metodą dołóż jeszcze 1k i będzie coś lepszego, a jak dołożysz jeszcze 500zł to będzie jeszcze lepiej zrobi się zaraz 8k :)
Głównie publikacja w internecie + wydruki w labie
Czy decydując się na 24' kosztem 27' mogę w tej cenie nabyć znacząco lepszy monitor?
Przeczytałem parę wątków ale nadal nie potrafię zdecydować się na konkretny model - będę wdzięczny za pomoc.
cz
czuk

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

15 października 2017, 13:52 - ndz

NEC PA272W.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

15 października 2017, 15:13 - ndz

Bierz PA272W + SV2. Kalibrator możesz pożyczyć, bo przy tym modelu nie jest na początku konieczny na stałe.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
destrrro
Posty: 5
Rejestracja: 14 października 2017, 12:59 - sob

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

15 października 2017, 15:34 - ndz

Jest szansa znalezienia tego monitora w ratach 0%? Jeśli nie jaki sprawdzony sklep mozecie polecić i osobę która pomoże przy kalibracji? Jestem z kujawsko-pomorskiego.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

15 października 2017, 17:49 - ndz

Raty 0% przez Allegro, ale z kolei dojdzie prowizja.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

15 października 2017, 20:14 - ndz

NEC PA272W albo PA272W, ewentualnie PA272W. Można rozważyć jeszcze PA272W, tudzież PA272W.

PS. Monitor najlepiej kupować w całości, a nie na raty. ;)

Zaoszczędzić można na początek na kalibracji, SV2 i kalibratorze. I tak będzie po stokroć lepiej niż dotychczas. Jak uzbierasz kasiorki to dokupisz SV2 i kalibrator albo zlecisz kalibrację, jeśli w międzyczasie jej nie opanujesz. Do tej pory dobre wyregulowanie (fabrycznie nowego) monitora wystarczy: sRGB, 80cd/m2 i oświetlenie stanowiska (patrz odpowiedni wątek).

Na razie kup dobry monitor, najtaniej jak się da, w najtańszej wersji, ale w miarę możliwości bez kredytu. Po roku, czy dwóch, dopieścisz go sobie kalibracją i1DisplayPro. 160zł za SV2 i 900zł za i1DisplayPro.

Lepsze to niż zapożyczanie się i późniejsze oszczędzanie na maśle do bułek. Bez masła słabo widać kolory (witamina D). ;)
Laku
Posty: 4
Rejestracja: 12 listopada 2017, 23:50 - ndz

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

13 listopada 2017, 09:51 - pn

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat, ponieważ mam podobny dylemat z monitorem do pracy, więc może wspólnie do czegoś dojdziemy.
Otóż od kilku lat używam 27 calowego monitora, teraz IIyama (kupionego na szybko bo stary się przepalił), prosty, tani bo 1000zł ale do użytku codziennego i gier, wystarczający ale...
również na nim pracuję przy obróbce zdjęć, zapewne nie jest to jest profesjonalna robota, ale staram się, żeby na taką wyglądała (to co zobaczę na nowym ekranie, pewnie zszokuje).

https://www.dropbox.com/s/nb5udrgzsewt3 ... t.jpg?dl=0
Link do zdjęcia z ostatniej sesji, jest obrobione, mógłby ktoś na to rzucić okiem i ocenić kolorystykę itd? Ewentualnie dać screena jak to u niego wygląda?
Może taki przykład okaże się pomocny w wyborze :D

Nie mam na ten cel określonego limitu, ale milionerem nie jestem i chciałbym na to przeznaczyć rozsądne na tą chwilę pieniądze.
Przez to, że tyle lat używam 27" przyzwyczaiłem się do tego i za takim monitorem się rozglądam, bo będą stały dwa obok siebie. Na tą chwilę racuję w sRGB.
Przeszło mi przez myśl, zaoszczędzenie pieniędzy i kupienie 24" do foto oraz 24" 144hz do gier i użytku codziennego, tylko nie wiem jak zmiana rozmiaru wpłynie na moje przyzwyczajenia.

Potrzebuję poczynić kroki do przodu, aby wszystko usprawnić i polepszyć jakość, dlatego inwestuję w nowy komputer oraz monitor, dlatego potrzebuję raczej coś pewnego, bo nie zmieniam sprzętu za często, wolę kupić raz, a dobrze, ale też zwykle sporo trwa zanim się namyślę. Rozglądając się za dobrymi monitorami, całość skupia się przy NEC i EIZO. Jak jeszcze nie zagłębiłem się w temat to mówiłem sobie, że upgrade będzie do Benq SW2700PT gdyż 3tyś to i tak już sporo, na rynku jakim pracuję aktualnie, wystarczy w zupełności, a kiedyś może zmienię na lepszy.
Niestety im bardziej w głąb, tym więcej znaków zapytania w głowie, że może jednak lepiej czekać, dozbierać i kupić raz, a dobrze? Tym sposobem monitora nadal nie mam, ale chcę kupić, tylko...

czy zostać przy 27" do obróbki zdjęć i może filmów, użytku codziennego i gier (drugi taki sam rozmiar)?
czy pracując na 24" odczuwacie jakiś dyskomfort, czegoś Wam brakuje?
czy mając do wyboru 24 vs 27, wzielibyście, któryś bez względu na cenę, tylko na swoje przyzwyczajenia?
czy potrzeba mi, aż tak mocnego upgradu monitora?
Zaciekawił mnie polecany przez Was NEC PW272W ale cena wysoka, a dochodzi jeszcze SV2 + kalibrator...
Jak często potrzebna jest kalibracja, aby była pewność, że podczas pracy monitora nic się nie "rozjechało"?
Jest jakiś kompromis, naciągany monitor, który macie, używacie i jest super, a nie kosztuje 5000zł?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

13 listopada 2017, 11:00 - pn

Zdjęcie jest OK :D U mnie nie widać przepałów, skóra naturalna lekko różowa. Ogólnie przyjemna fotka.
Co do monitora to zdecydowanie 27" i celowałbym w NEC EA275WMi-CT (ColorTuned).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Laku
Posty: 4
Rejestracja: 12 listopada 2017, 23:50 - ndz

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

13 listopada 2017, 12:45 - pn

NocnyJastrzab pisze:
13 listopada 2017, 11:00 - pn
Zdjęcie jest OK :D U mnie nie widać przepałów, skóra naturalna lekko różowa. Ogólnie przyjemna fotka.
Co do monitora to zdecydowanie 27" i celowałbym w NEC EA275WMi-CT (ColorTuned).
Dzięki, a na czym to oglądasz?

Pozwoliłem sobie wejść na Twoją stronę i w fotografiach ślubnych ta kolorystyka, powiedziałbym, nie do końca do mnie przemawia i pojawia się pytanie, czemu?
Czemu widzę zielone twarze, albo mocne solarki, czy sporo magenty, kolory nie naturalne, przekłamane, u osoby, która ma zapewne pro monitor i kalibruje inne monitory?
Czy jest to kwestia mojego monitora, że źle widzę barwy? Na telefonie widzę je tak samo. Czy zła obróbka?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

13 listopada 2017, 15:46 - pn

Hmm.. nie przypominam sobie, abym fotografował ufoludków :roll: Jedyne dwie zielone twarze są od świateł, ewentualnie lekko od liści. Magenta może i jest miejscami. Nie będę Cię przekonywał, że tak miało być. Różne są gusta i style. Też widziałem sporo zdjęć u innych "pro" fotografów spranych albo wyciętymi kolorami. Skóra ma wszak różne odcienie, a w fotografii (nie tylko ślubnej) nie zawsze liczy się wierność i naturalność. Nie wiem jak Ty widzisz, bo to zależy od monitora, ale też od indywidualnego postrzegania. A to potrafi czasem nieźle zamieszać.

PS. Korzystam od 3 lat ze Spectraview 272 i zapewniam, że jest dobrze skalibrowany. Mam też świadomość, że mój gust i sposób obróbki również wymagają ciągłej "kalibracji".. :mrgreen:
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Laku
Posty: 4
Rejestracja: 12 listopada 2017, 23:50 - ndz

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

14 listopada 2017, 09:23 - wt

No wiem wiem, gusta różne i różne obróbki, sam również czasami wprowadzam trochę kolorów, ale tutaj właśnie się zastanawiałem czy to celowe po prostu.

Można powiedzieć, że Twoja propozycja monitora trochę mnie uspokoiła, a przynajmniej dała trochę nadziei na mniejszy wydatek ale ciągle zastanawiam się też nad tym PA272W.
Czy ktoś jeszcze mógłby udzielić się w tej kwestii? Przeszperałem jeszcze forum pod tym kątem, część z Was zdecydowała się na tańszy, ale sporo też ludzi dopłaciło.
Kalkulując to wszystko aktualnie PA272W to jakieś 4500zł, chcąc mieć już wszystko, dochodzi kalibrator 900zł i oprogramowanie SV2 200zł czyli 5600zł za bardzo dobry monitor na lata, tak? Tylko czy mając kalibrator jestem w stanie sam w domu zrobić kalibrację?

NEC EA275 WMi-CT - a jak to jest z tym monitorem? Czemu np. na ceneo nie wyświetla żadnego sklepu z wersją CT, google pokazuje mi same monitory bez CT, dlaczego?
Z CT pojedyncze sztuki np w monitory.mastiff.pl - 3250zł, co potrzebuję do tego monitora? Też SV2 oraz kalibrator? Łącznie ok. 4400zł, tak?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

14 listopada 2017, 10:47 - wt

Zamiast 4400zł za EA275WMi z kalibratorem i SV2 zdecydowanie wolałbym gołego PA272W, bez SV2 i kalibratora. PA272W ma dość precyzyjnie fabrycznie wyregulowane regulatory w jednostkach bezwzględnych, toteż ustawienie go z menu lun MultiProfilera daje dość dobre rezultaty. A po 2-3-5 latach, jak monitor się trochę rozreguluje ze starości, to dopiero byś dokupił kalibrator.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

14 listopada 2017, 10:54 - wt

3-5 lat to dla niego pikuś, nic mu nie będzie. Świetlówkowe faktycznie brały zafarb po kilku latach. GB-r LED w PA nie rozjedzie się tak szybko.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

14 listopada 2017, 12:19 - wt

Na dodatek PA272W ma czujnik RGB, który stabilizuje barwę podświetlenia, wraz ze zużyciem, zmianą jasności, zmianą temperatury itp., co go uodparnia. EA275WMi nie ma takich frykasów i trzeba go zdecydowanie częściej kalibrować i kontrolować.
Laku
Posty: 4
Rejestracja: 12 listopada 2017, 23:50 - ndz

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

14 listopada 2017, 14:45 - wt

No i takie odpowiedzi rzucają całkiem inne światło na całość. Będzie PA272W w takim razie :) a jeszcze mam pytanie, są jakieś informacje, że mieliby już tego nie sprzedawać czy coś? Jakiś model wychodzący? Kupować będę na koniec roku dopiero.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

14 listopada 2017, 14:53 - wt

Jest już następca na styczeń i dobra rada: Brać póki jest starszy model. Najlepsza wersja w sensie cena/możliwości to PA272W-SV2. W grudniu pewnie będzie już pozamiatane.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

20 listopada 2017, 07:32 - pn

Laku pisze:
13 listopada 2017, 09:51 - pn
https://www.dropbox.com/s/nb5udrgzsewt3 ... t.jpg?dl=0
Link do zdjęcia z ostatniej sesji, jest obrobione, mógłby ktoś na to rzucić okiem i ocenić kolorystykę itd? Ewentualnie dać screena jak to u niego wygląda?
Bardzo mocno przesaturowana skóra przy linii włosów, przy cieniu na szyi i na dole podbródka, reszta twarzy poza policzkiem mocno wyprana z koloru, dłoń od połowy nagle jest czerwona, kontrast na twarzy mocno nie współgra z kontrastem rąk i fryzury. Ale nie ma kolorów na zasadzie ostrej żółtaczki lub czegoś podobnego.

też bym brał starszego PA zamiast nowszego EA.
bacardi
Posty: 38
Rejestracja: 05 listopada 2017, 14:53 - ndz

Re: Monitor dla fotografa i początkującego retuszera 5,5k

24 listopada 2017, 01:30 - pt

O proszę jakie gwiazdy się na forum ujawniają ;)

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu