Wybór monitora p242w czy LCD2490WUXi2

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora p242w czy LCD2490WUXi2

10 stycznia 2019, 07:42 - czw

Czy Pan sam nie widzi jakie pieprzy głupoty? Pomogę Panu:
Oferowany przez nas sprzęt komputerowy przed wprowadzeniem do powtórnej sprzedaży przechodzi serię rygorystycznych testów
(...)
Niestety bratanek nie miał szczęścia. Komputer okazał się wadliwy i próba instalacji systemu generowała krzaczki na ekranie.

Gdzie te testy, jeśli się wysyła uszkodzony sprzęt? Wymiana takiego jest zafajdanym obowiązkiem i nie ma w tym nic wyjątkowego. Fakt, że coś-tam gratisowo za kłopot, to miłe, nie zmienia to jednak faktu, że żadna firma handlująca poleasingowym sprzętem, nic nadzwyczajnego nie robi, poza zapakowaniem. W praktyce, nawet się tego nie włącza do prądu ani nie otwiera obudowy. Zapakowanie w nowy karton jest koniecznością, bo z zachodu to przyjeżdża na paletach, luzem, zwalone jak jak worki kartofli, powiązane stretchem. Myśli Pan, że skąd spory procent tego towaru ma porysowane obudowy? Od stania na biurku? Za długo pracuję w tej branży i za dużo widzę, żeby wierzyć w bajki. Nie ma w tym żadnego oszczerstwa, to są proste, weryfikowalne fakty, zbierane przez masę lat pracy.

Kupno "poleasingowych" komputerów to stosunkowo bezpieczna rzecz. To się praktycznie nie zużywa. Nic w tym złego, można kupić dobrej jakości sprzęt za nieduże pieniądze. Sam mam w firmie trzy serwery tak kupione. Z urządzeniami zużywającymi się nie jest już tak miło. Drukarki praktycznie wszystkie mają obce elementy, podmienione tonery, modyfikowane liczniki. Zdarza się kupić drukarkę, zadeklarowaną jako niemal nową a w środku syf że ciężko uwierzyć i licznik skręcony z dwóch milionów na 5 tys. Z monitorami jest tak samo. Obudowy za to odświeżane stężoną wodą utlenioną. Nie zastanowiło was, dlaczego wszystkie "poleasingowe" sprzęty pachną w taki sam specyficzny sposób? To jest proceder masowy, są olbrzymie firmy taśmowo wręcz zajmujące się wizualnym "uzdatnianiem", stąd ten zapach, podobne ślady na różnych urządzeniach, te same kolory flamastrów, naklejki (nawiasem mówiąc jest to pierwotna ewidencja odpadów elektronicznych). Można oczywiście trafić rodzynek, ale to jest ułamek ofert i tak trzeba o tym uczciwie pisać. Dosłownie kilka dni temu, na sporą ilość sprawdzanych dla klienta, dwa się trafiły które więcej stały niż pracowały. Pracowały i tak kilka lat 24h, ale zużycie było minimalne. Reszta dramat. Proszę przejrzeć forum, nie tylko te. Znajdzie Pan sporo przykładów z "ciekawostkami", opisane przez nabywców skuszonych ceną. Przy czym trzeba wziąć poprawkę, że większość nabywców nie ma żadnego punktu odniesienia, kupuje jedną sztukę i najczęściej uznaje, że "tak ma być". Dlatego, pomimo, że większość to graty, ujawnia się stosunkowo mały procent użytkowników. No i dochodzi wstyd, bo nie honor się przyznać po fakcie, że się utopiło pieniądze. Pomimo to, parę przykładów:


Źródło canon-board:
Pierwsze wrażenie po resecie, gdy można było już bezkarnie spojrzeć na matrycę - coś nie tak z kolorami. Światła świecą lekko niebiesko, cienie i czernie na kolor żółto-brunatno-zielony-niewiadomojaki. Na podstawie wzorców znalezionych w Internecie, różnego rodzaju tablic kalibracyjnych do ustawianie manualnego a nie hardwarowego próbowałem jakoś to zbalansować. Poddałem się po 2 godzinach prób.



Kupiłem ze dwa tygodnie temu trzy sztuki, w jednym egzemplarzu obraz "pływał", a po tygodniu wypatrzyłem coś na kształt wypalonego prostokąta, jak poniżej. Ale trochę różniło się to od wypalonych pikseli, poza tym miejsce raczej nietypowe. Wymieniłem na drugi egzemplarz. Po 1-2 godzinach od włączenia - znów zauważyłem wypalone piksele (tym razem nie mam wątpliwości co to jest), ale... na drugi dzień zniknęły i przez 8 godzin się nie pojawiły. Trzeba będzie obserwować, w razie czego rok gwarancji jest. Do pracy z kolorem raczej bym takiego monitora nie kupił. Moje jedenastoletnie Eizo S2231W jest w zdecydowanie lepszym stanie, mimo 27 tysięcy godzin "przebiegu".
Szkoda, że już nie monitorów na takiej matrycy, ale w większym wydaniu.



Nasze forum:
Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Wybór monitora p242w czy LCD2490WUXi2

10 stycznia 2019, 09:36 - czw

Tom01 pisze:Czy Pan sam nie widzi jakie pieprzy głupoty? Pomogę Panu:
Oferowany przez nas sprzęt komputerowy przed wprowadzeniem do powtórnej sprzedaży przechodzi serię rygorystycznych testów
(...)
Niestety bratanek nie miał szczęścia. Komputer okazał się wadliwy i próba instalacji systemu generowała krzaczki na ekranie.

Gdzie te testy, jeśli się wysyła uszkodzony sprzęt? Wymiana takiego jest zafajdanym obowiązkiem i nie ma w tym nic wyjątkowego. Fakt, że coś-tam gratisowo za kłopot, to miłe, nie zmienia to jednak faktu, że żadna firma handlująca poleasingowym sprzętem, nic nadzwyczajnego nie robi, poza zapakowaniem. W praktyce, nawet się tego nie włącza do prądu ani nie otwiera obudowy. Zapakowanie w nowy karton jest koniecznością, bo z zachodu to przyjeżdża na paletach, luzem, zwalone jak jak worki kartofli, powiązane stretchem. Myśli Pan, że skąd spory procent tego towaru ma porysowane obudowy? Od stania na biurku? Za długo pracuję w tej branży i za dużo widzę, żeby wierzyć w bajki. Nie ma w tym żadnego oszczerstwa, to są proste, weryfikowalne fakty, zbierane przez masę lat pracy.

Kupno "poleasingowych" komputerów to stosunkowo bezpieczna rzecz. To się praktycznie nie zużywa. Nic w tym złego, można kupić dobrej jakości sprzęt za nieduże pieniądze. Sam mam w firmie trzy serwery tak kupione. Z urządzeniami zużywającymi się nie jest już tak miło. Drukarki praktycznie wszystkie mają obce elementy, podmienione tonery, modyfikowane liczniki. Zdarza się kupić drukarkę, zadeklarowaną jako niemal nową a w środku syf że ciężko uwierzyć i licznik skręcony z dwóch milionów na 5 tys. Z monitorami jest tak samo. Obudowy za to odświeżane stężoną wodą utlenioną. Nie zastanowiło was, dlaczego wszystkie "poleasingowe" sprzęty pachną w taki sam specyficzny sposób? To jest proceder masowy, są olbrzymie firmy taśmowo wręcz zajmujące się wizualnym "uzdatnianiem", stąd ten zapach, podobne ślady na różnych urządzeniach, te same kolory flamastrów, naklejki (nawiasem mówiąc jest to pierwotna ewidencja odpadów elektronicznych). Można oczywiście trafić rodzynek, ale to jest ułamek ofert i tak trzeba o tym uczciwie pisać. Dosłownie kilka dni temu, na sporą ilość sprawdzanych dla klienta, dwa się trafiły które więcej stały niż pracowały. Pracowały i tak kilka lat 24h, ale zużycie było minimalne. Reszta dramat. Proszę przejrzeć forum, nie tylko te. Znajdzie Pan sporo przykładów z "ciekawostkami", opisane przez nabywców skuszonych ceną. Przy czym trzeba wziąć poprawkę, że większość nabywców nie ma żadnego punktu odniesienia, kupuje jedną sztukę i najczęściej uznaje, że "tak ma być". Dlatego, pomimo, że większość to graty, ujawnia się stosunkowo mały procent użytkowników. No i dochodzi wstyd, bo nie honor się przyznać po fakcie, że się utopiło pieniądze. Pomimo to, parę przykładów:


Źródło canon-board:
Pierwsze wrażenie po resecie, gdy można było już bezkarnie spojrzeć na matrycę - coś nie tak z kolorami. Światła świecą lekko niebiesko, cienie i czernie na kolor żółto-brunatno-zielony-niewiadomojaki. Na podstawie wzorców znalezionych w Internecie, różnego rodzaju tablic kalibracyjnych do ustawianie manualnego a nie hardwarowego próbowałem jakoś to zbalansować. Poddałem się po 2 godzinach prób.



Kupiłem ze dwa tygodnie temu trzy sztuki, w jednym egzemplarzu obraz "pływał", a po tygodniu wypatrzyłem coś na kształt wypalonego prostokąta, jak poniżej. Ale trochę różniło się to od wypalonych pikseli, poza tym miejsce raczej nietypowe. Wymieniłem na drugi egzemplarz. Po 1-2 godzinach od włączenia - znów zauważyłem wypalone piksele (tym razem nie mam wątpliwości co to jest), ale... na drugi dzień zniknęły i przez 8 godzin się nie pojawiły. Trzeba będzie obserwować, w razie czego rok gwarancji jest. Do pracy z kolorem raczej bym takiego monitora nie kupił. Moje jedenastoletnie Eizo S2231W jest w zdecydowanie lepszym stanie, mimo 27 tysięcy godzin "przebiegu".
Szkoda, że już nie monitorów na takiej matrycy, ale w większym wydaniu.



Nasze forum:
Obrazek
To zależy od kogo się taki sprzęt kupuje. W 90% przypadków tak jest. Znam firmę z trójmiasta, która dostarcza takie komputery w idealnym stanie. Nie ma możliwości kupna u nich pc z marszu. Po zamówieniu, każdy jest przygotowywany do wydania. Kupiłem od nich z racji zawodu setki komputerów przez lata, reklamacji przez ten czas było kilka.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

dorjan
Posty: 6
Rejestracja: 15 grudnia 2018, 23:33 - sob

Re: Wybór monitora p242w czy LCD2490WUXi2

15 stycznia 2019, 00:15 - wt

dorjan pisze:
08 stycznia 2019, 01:18 - wt


Wygenerowałem kilka profili kalibracyjnych i wszystko ładnie świeci, ale kontrast w tym monitorze jest sporo wyższy niż w 2490WUXi2 i nawet przy 80 Cd/m2 wynosi powyżej 800:1. Czy skorygować ten parametr do niższych wartości?
Podpowiedzi brak, więc wygenerowałem kilka dodatkowych profili z obniżoną wartością kontrastu w granicach 400-550:1 w zależności od podświetlenia w Cd/m2. Teraz obydwa monitory świecą jednakowo i te same zdjęcia są nie do rozróżnienia gołym okiem. Nie potrafię natomiast zauważyć działania FRC w P242W. Wyświetlałem już obrazki trickowe do wykrywania zjawiska migotania i nic nie widzę. Na obydwu monitorach obraz jest stabilny i żadne elementy nie mrugają. Jak to jest? Mam szansę na wykrycie tego zjawiska?

Zupełnie poprawnie zaliczyły test wyświetlania kolorów w przeglądarkach https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/
i pomimo lepszej specyfikacji papierowej P242W wcale nie posiada szerszego gamutu i poza zakres sRGB ledwie się wychylają. Pod tym względem obydwa nieznacznie ulegają Eizo L997, który pomimo słusznego wieku potrafi zaskakiwać.

Na plus P242W vs LCD2490WUXi2 mogę zaliczyć zdecydowanie większy kontrast i łatwość profilowania dla niskich wartości podświetlenia. Są też niewielkie różnice w delta E i o ile LCD2490WUXi2 spokojnie mieści się w wartościach mniejszych od 1, to P242W kalibruje się dla delta E (CIE94) do wartości poniżej 0,4.

Nieuzbrojonym okiem nie da się jednak zauważyć różnicy w wyświetlanych kolorach. Monitor Nec P242W to następca P241W, a ten z kolei jest następcą LCD2490WUXi2. Jak na dwie generacje monitorów to różnice w wyświetlanym obrazku są żadne. Gdzie jest ten postęp i lepszość? Najstarszy Eizo L997 wiernością i jakością kolorów wcale nie ustępuje tym młodszym i przy deklarowanej palecie sRGB całkiem wyraźnie ją przekracza. Tymczasem polecane są ciągle najnowsze konstrukcje z wyraźnym przekazem o wyższych parametrach i najwierniejszym obrazie.

Prawda to, że obecne generacje dają zauważalnie poprawniejsze kolory i łatwiej się profilują?

Czy też używany 3-4 letni monitor z graficznej serii i przebiegiem 6-8k godzin zawsze będzie poprawniejszy od nowego „wynalazku” przeznaczonego do biura?

Profile P242W dla kilku wartości podświetlenia.

Obrazek...Obrazek

Obrazek...Obrazek



Obrazek...Obrazek

Obrazek...Obrazek

Jeszcze jedno. Nie rozumiem dlaczego Nec P242W przy starcie monitora i w informacjach menu podaje parametr 30bit. Jest to przecież panel 6 bitowy + 2FRC. Ma to coś wspólnego z monitorem, czy kartą graficzną?

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora p242w czy LCD2490WUXi2

15 stycznia 2019, 07:30 - wt

dorjan pisze:
15 stycznia 2019, 00:15 - wt
Nieuzbrojonym okiem nie da się jednak zauważyć różnicy w wyświetlanych kolorach. Monitor Nec P242W to następca P241W, a ten z kolei jest następcą LCD2490WUXi2. Jak na dwie generacje monitorów to różnice w wyświetlanym obrazku są żadne. Gdzie jest ten postęp i lepszość? Najstarszy Eizo L997 wiernością i jakością kolorów wcale nie ustępuje tym młodszym i przy deklarowanej palecie sRGB całkiem wyraźnie ją przekracza. Tymczasem polecane są ciągle najnowsze konstrukcje z wyraźnym przekazem o wyższych parametrach i najwierniejszym obrazie.

Seria P to najtańsza seria a L u EIZO wyższa. Nic dziwnego, że starszy trzyma poziom, pomimo postępu technicznego. Poza tym, następcą 2490WUXi jest PA241W nie P241W. Linia P to taki ni pies ni wydra. Moim zdaniem kontynuatorem linii P jest obecna seria EA w odmianach CT i COLOR.

dorjan pisze:
15 stycznia 2019, 00:15 - wt
Jeszcze jedno. Nie rozumiem dlaczego Nec P242W przy starcie monitora i w informacjach menu podaje parametr 30bit. Jest to przecież panel 6 bitowy + 2FRC. Ma to coś wspólnego z monitorem, czy kartą graficzną?

Przyjmuje sygnał 10 bitowy, choć go rzecz jasna nie wyświetla. Z ciekawostek, nowy EA271U, czyli najniższa kalibrowalna seria, też przyjmuje 10 bitów. Także to nic nie oznacza.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Wybór monitora p242w czy LCD2490WUXi2

15 stycznia 2019, 09:20 - wt

EA to seria biurowa z 1D LUT, z matrycą jak w monitorach biurowych.

P to seria profesjonalna z profesjonalna elektroniką sterującą (3D LUT z możliwością kształtowania gamutu), z matrycą jak w lepszych monitorach biurowych.

Wersja "COLOR" nie ma żadnego związku z serią monitorów NEC (EA, P, PA). To po prostu "twór", nazwa marketingowa, wymyślona przez Sprzedawcę. Nie ma czegoś takiego na stronie producenta (NEC Display Solutions).

10bit to rozdzielczość sygnału wysyłanego przez kartę grafiki. Wyświetlany jest on w 8 bitach, na matrycy 6bit+2FRC, jak widać z dobrym skutkiem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wybór monitora p242w czy LCD2490WUXi2

15 stycznia 2019, 10:02 - wt

max pisze:
15 stycznia 2019, 09:20 - wt
EA to seria biurowa z 1D LUT, z matrycą jak w monitorach biurowych.

W serii P siedzi taka sama.

max pisze:
15 stycznia 2019, 09:20 - wt
P to seria profesjonalna z profesjonalna elektroniką sterującą (3D LUT z możliwością kształtowania gamutu)

W monitorze niemal dokładnie sRGB nie ma to żadnego znaczenia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Wybór monitora p242w czy LCD2490WUXi2

15 stycznia 2019, 10:10 - wt

Tom01 pisze:
15 stycznia 2019, 10:02 - wt
max pisze:
15 stycznia 2019, 09:20 - wt
EA to seria biurowa z 1D LUT, z matrycą jak w monitorach biurowych.
W serii P siedzi taka sama.
Matryca taka sama, elektronika sterująca (odpowiadająca wg Pana za 80% obrazu) w serii P jest dużo lepsza.
Tom01 pisze:
15 stycznia 2019, 10:02 - wt
W monitorze niemal dokładnie sRGB nie ma to żadnego znaczenia.
W typowych zastosowaniach być może niewielkie ale różne mają ludzie zastosowania i zawsze lepiej za zbliżone pieniądze kupić monitor wyższej klasy niż niższej. Seria P ma czujniki podświetlenia, lepszą stabilizację DUC/DUE/ColorComp, wspiera obsługę MultiProfilera i sporo innych. Wie Pan o tym doskonale, a mimo to wciska ludziom swój towar, niższej klasy.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu