i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
plxeper
Posty: 4
Rejestracja: 03 stycznia 2018, 18:57 - śr

i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

03 stycznia 2018, 19:06 - śr

Witam.
Drodzy forumowicze. Mam do Was pytanie - czy możliwe jest zmierzenie temperatury barwowej światła w pomieszczeniu z użyciem zestawu i1pro2 ?
Podczas procesu kalibracji monitora tym zestawem możliwe jest zmierzenie natężenia światła - to wiem. A temperatura barwowa? czy ktoś coś.. :?:

pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

03 stycznia 2018, 21:23 - śr

Nie ma czegoś takiego jak temperatura barwowa w pomieszczeniu. Pomieszczenie nie jest ciałem doskonale czarnym, ani nawet źródłem o choćby zbliżonym spektrum i światło jakie w nim panuje, ma całkowicie losowe widmo. Można oczywiście zmierzyć skorelowaną temperaturę barwową w jakichś miejscach w pomieszczeniu, ale sens tegoż jest zerowy.

Pytanie co naprawdę chce Pan zmierzyć i osiągnąć?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
plxeper
Posty: 4
Rejestracja: 03 stycznia 2018, 18:57 - śr

Re: i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

04 stycznia 2018, 11:12 - czw

Ok. Pytam o światło w pomieszczeniu a nie pomieszczenie. Oczywiście światło w konkretnym miejscu.
Dlaczego sens jest zerowy?

"Pytanie co naprawdę chce Pan zmierzyć i osiągnąć?" - dokładnie to o co pytam - wykonać pomiar temperatury barwy światła w danym miejscu.
Cel na potrzeby pytania jest nieistotny. Pytanie dotyczy samej możliwości a nie celu. Jeśli jednak tak bardzo Pana to nurtuje - to np. dla zwykłej ciekawości.

pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

04 stycznia 2018, 11:29 - czw

Światło w pomieszczeniu przecież zależy od pomieszczenia. Nie ma przecież idealnie czarnych ścian, umeblowania, bez okien itd. Światło z różnych źródeł miesza się, odbija od wszystkiego zmieniając widmo. Temperatura barwowa dotyczy tylko promieniowania ciała doskonale czarnego i odpowiada punktowi na krzywej temperatury, wynikającej z rozkładu Plancka. W sytuacji jeśli widmo jest przypadkowe, można co najwyżej rzutować zmierzone wartości kolorymetryczne na krzywą temperaturową. Wówczas mówi się o przybliżeniu, CCT, czyli skorelowanej temperaturze barwowej.

Przykład. Zmierzy Pan przyrządem punkt o współrzędnych xy, oznaczony kropką na wykresie. Zielono, bo ma Pan na przykład zielone ściany. Oczywiście, może to być dowolny inny punkt w przestrzeni, beżowe ściany lub jakakolwiek inna kolorystyka.

krzywa_plancka_i_cct.jpg

"Temperatura" jaką poda oprogramowanie miernika, będzie w rzeczywistości rzutem na krzywą temperaturową, czyli najbliższą odpowiadającą wartość temperatury barwowej. I wyjdzie Panu, np 4600K. Proszę sobie samemu odpowiedzieć: Ile ma wspólnego biel o temperaturze barwowej 4600K z przykładowym zielonym pokojem?

Reasumując: Nie da się "wykonać pomiar temperatury barwy światła w danym miejscu" i jeśli ktokolwiek próbuje sparametryzować pomieszczenie, trzeba wiedzieć po co, aby użyć właściwych metod upraszczających problem, który w swojej pierwotnej postaci jest praktycznie nierozwiązywalny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
plxeper
Posty: 4
Rejestracja: 03 stycznia 2018, 18:57 - śr

Re: i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

04 stycznia 2018, 12:08 - czw

Dziękuję za wykład. Wciąż jednak nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie.

Czy i1pro2 potrafi coś takiego https://www.youtube.com/watch?v=TfhBx1GF0zw w kwestii temperatury barwowej światła.

Proszę forumowiczów o odpowiedź TAK potrafi lub NIE nie potrafi. Jeśli tak - to będę wdzięczny o wskazówki jak to wykonać. I tylko tyle.


Dziękuję!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

04 stycznia 2018, 12:21 - czw

Dostał Pan dokładną odpowiedź na swoje pytanie. Jeśli Pan jej nie rozumie, proponuję najpierw sięgnąć po fizyczne podstawy tego, co chciałby Pan zrobić. To jest poziom szkoły średniej.

Na filmie absolutnie NIE MA MOWY o pomiarze temperatury barwowej! I1 Pro 2 ma jak najbardziej możliwość zrobienia podobnego pomiaru jak na filmie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
plxeper
Posty: 4
Rejestracja: 03 stycznia 2018, 18:57 - śr

Re: i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

04 stycznia 2018, 12:32 - czw

Być może zadałem pytanie w sposób nie precyzyjny lub nie "naukowy". To forum tematyczne a nie naukowe. Proszę o wyrozumiałość.

Robią pomiar CCT źródła oświetlenia.

Proszę o wskazówki w jaki sposób wykonać taki pomiar za pomocą i1pro2.

dzięki
m.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

04 stycznia 2018, 12:46 - czw

Rozróżnianie temperatury barwowej i CCT to podstawy, nie żadne naukowe terminy. Tc i CCT to są inne rzeczy.

Na filmie robią "pomiar" CCT, czyli skorelowanej temperatury barwowej i nie źródła, tylko światła jakie pada na obiekt fotografowany. W dobie aparatów i kamer cyfrowych, jest to bezużyteczna nadgorliwość. CCT jest bardzo zgrubnym przybliżeniem i można otrzymać taką samą wartość CCT przy wielu różniących się widmach światła. Jedynym wyjątkiem jest oświetlenie halogenowe przy silnym zdominowaniu światła zastanego. Uczulenie sensorów aparatów nie uwzględnia w ogóle nic innego niż skala Tc, co będzie skutkować innym wyglądem materiału przy pozornie takim samym ustawieniu balansu bieli jak CCT z pomiaru. Jeśli jednak bardzo będzie Pan chciał, da się to zrobić choćby w oprogramowaniu dołączonym do kalibratora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
waran3
Lokalizacja: Zielonka / Warszawa
Posty: 2
Rejestracja: 13 stycznia 2019, 22:04 - ndz

Re: i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

13 stycznia 2019, 22:35 - ndz

Podłączę się do pytania...bo trafiłem tutaj szukając odpowiedzi na bardzo podobny problem.
I wygląda na to, że tak samo rozumuję jak autor tego wątku ale przeczytałem wyjaśnienia i zapytam przedstawiając
efekt który chcę uzyskać.

Chodzi o to żeby doświetlić danie miejsce światłem ( barwa , spektrum czy co tam jeszcze ) takim samym jakie panuje naturalnie w danym pomieszczeniu. Dokładnie chodzi mi o filmowanie. Załóżmy, że głównym źródłem światła w pokoju jest okno. Czyli światło dzienne i dla mnie jest to 5200K. :-) Ponieważ światła jest powiedzmy za mało chcę je ( pomieszczenie ) doświetlić lampą LED.
Chodzi mi o to żeby lampa świeciła podobnie jak okno. :-) Cały czas myślałem o tym jako o ustawieniu temperatury barwowej światła.
Tak jak jest to w sprzęcie do filmowania czy do fotografowania. Ustawia się wszystko w Kelvinach albo na auto ( albo słoneczko - 5200K albo żarówka -3200K) i kamera stara się dopasować do istniejących warunków tak żeby białe było białe, a nie żółte ani niebieskie. Chciałbym żeby lampa robiła coś podobnego czyli w tym przykładzie i idąc moim tokiem myślenia żeby świeciła tymi 5200 Kelvinami.
Oczywiście lampa ma być sterowana ( na podstawie pomiaru ) układem odpowiednio dobierającym świecenie diod.

Mam nadzieję że jasno przedstawiłem temat :-)
Proszę o wskazówki co i czym mierzyć i w ogóle :-)

Pozdrawiam
ps i dlaczego: " W dobie aparatów i kamer cyfrowych, jest to bezużyteczna nadgorliwość. " ?
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2019, 22:56 - ndz przez waran3, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

13 stycznia 2019, 22:51 - ndz

Sęk w tym, że zgodność wartość w Kelwinach nie rozwiąże całkowicie problemu właśnie ze względu na różne widma.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
waran3
Lokalizacja: Zielonka / Warszawa
Posty: 2
Rejestracja: 13 stycznia 2019, 22:04 - ndz

Re: i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

13 stycznia 2019, 23:01 - ndz

Ale może będzie wystarczająca...?
Temperaturą barwową można sterować choćby mieszając diody ( zimne, ciepłe) , a jak sterować widmem ?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

13 stycznia 2019, 23:06 - ndz

Widmo zależy od konstrukcji źródła światła.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

13 stycznia 2019, 23:51 - ndz

waran3 pisze:
13 stycznia 2019, 23:01 - ndz
Ale może będzie wystarczająca...?

Jedyna skuteczna metoda, to umieścić planowane źródła światła w scenie i "spojrzeć" kamerą. Jeśli będą niezgodne, pomimo podobnej barwy w Kelwinach, to będzie widać wyraźnie żółty lub niebieski odcień.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: i1pro2 a pomiar temperatury barwowej światła?

10 marca 2019, 21:03 - ndz

waran3 pisze:
13 stycznia 2019, 23:01 - ndz
Ale może będzie wystarczająca...?
nie będzie, Pan Tomasz to dokładnie i przejrzyście wytłumaczył, tez kiedyś, bardzo dawno temu, myślałem, że się da w prosty sposób - nie da się!

w fotografii można modyfikować kolorystykę poprzez kalibrację, np używając Lumariver Profile Designer i dobrej, detalicznej tablicy wzorcowej. Polecam poczytać dokumentację (http://www.lumariver.com/lrpd-manual/), żeby zdać sobie sprawę, jak trudna to materia. Sprowadzenie losowego widma do temperatury barwowej określonej jedną wartością, w większości przypadków nie da dobrych rezultatów. dlatego np w moim studio foto wszystko co ma większą powierzchnie jest białe, szare lub czarne.

czy są narzędzia pozwalające na podobne zabiegi przy filmowaniu?, nie wiem. tam jest trudniej, bo scena i światło zazwyczaj się zmienia w czasie
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu