Czy warto kupić iMac M1 2021?

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Awatar użytkownika
Delaroun
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3
Rejestracja: 24 czerwca 2021, 14:10 - czw

Czy warto kupić iMac M1 2021?

24 czerwca 2021, 14:57 - czw

Cześć, mój wiekowy sprzęt powoli się sypie, więc zastanawiam się nad nowym iMac M1 (2021) i tu moje pytania:

1. Na jakim poziomie jest jakość samego monitora, czy za "ładnymi kolorkami" obudowy i logo Apple stoi produkt, który sprawdzi się w pracy i czy jest zwyczajnie dobrym sprzętem w swojej cenie? (zajmuję się grafiką użytkową, głównie branding a więc w większości grafika wektorowa w Ai i Affinity Designer/Publisher, sporo druku, raczej małe formaty, logo/typografia/wizytówki/ulotki itd, czasem prosta ilustracja na plakaty/infografiki)

2. Próbuję swoich sił w digital paintingu (głównie grafika koncepcyjna 2D w PS), póki co jest to hobby, które w przyszłości może się przerodzić w coś więcej, dlatego chciałbym wiedzieć czy pod tym kątem również będzie to trafny wybór?

Jeśli ktoś miał już styczność z tym sprzętem i poleca/nie poleca, to chętnie poznam opinie.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i porady.

link do specyfikacji - https://support.apple.com/kb/SP839?locale=pl_PL
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy warto kupić iMac M1 2021?

24 czerwca 2021, 18:15 - czw

1. Ładne kolorki to podstawowa cecha iMaców, niezależnie od modelu. Nie jest to ekran ani do pracy fotograficznej ani graficznej.

2. PS działa na M1 jak głupi, ale proszę pamiętać, że Arm to architektura całkowicie inna niż x86 i odcięcie się od gigantycznej bazy oprogramowania na Intela może być bolesne. Jakakolwiek praca wymagająca softu działającego pod Win będzie niemożliwa. Ot, choćby podpis cyfrowy. Już jedna taka przesiadka była w wykonaniu Apple i okazała się porażką. Nie wiadomo czy historia nie zatacza właśnie koła.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Delaroun
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3
Rejestracja: 24 czerwca 2021, 14:10 - czw

Re: Czy warto kupić iMac M1 2021?

24 czerwca 2021, 19:24 - czw

Tom01 pisze:
24 czerwca 2021, 18:15 - czw
1. Ładne kolorki to podstawowa cecha iMaców, niezależnie od modelu. Nie jest to ekran ani do pracy fotograficznej ani graficznej.
Tego się właśnie obawiałem... Niestety jestem całkowicie przyzwyczajony do pracy na macOS, moim poprzednim komputerem był macbook, ale jak już wspomniałem ma swoje 5 czy 6 lat a dobór kolorów do druku to absolutna katorga, więc gdyby przesiadka na iMac rozwiązywała ten problem byłoby to dla mnie ideałem.

Rozważałem również zakup maca mini M1 + monitor graficzny za ok 3k - 3,5k, ale z mojej nikłej wiedzy w temacie i tego co zdążyłem poczytać na forum wynika, że zarówno NEC jak i EIZO nie bardzo się z produktami Apple lubią.

No nic, bardzo dziękuję za odpowiedź, będę kombinował.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy warto kupić iMac M1 2021?

24 czerwca 2021, 19:36 - czw

Dlaczego się "nie lubią"? Wszystko chodzi bez problemu. Był krótki epizod z niekompatybilnością oprogramowania z M1 ale już po temacie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Delaroun
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 3
Rejestracja: 24 czerwca 2021, 14:10 - czw

Re: Czy warto kupić iMac M1 2021?

24 czerwca 2021, 19:43 - czw

Tom01 pisze:
24 czerwca 2021, 19:36 - czw
Dlaczego się "nie lubią"? Wszystko chodzi bez problemu. Był krótki epizod z niekompatybilnością oprogramowania z M1 ale już po temacie.
Naprawdę? W kilku innych tematach na forum rzuciło mi się w oczy, że mają jakiś problem z OS'ami i najwyraźniej nie zakodowałem, że był to problem przejściowy. W takim razie pomyślę nad tym rozwiązaniem.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Czy warto kupić iMac M1 2021?

29 czerwca 2021, 20:32 - wt

Potwierdzam, że M1 + Spectraview II działa już bez problemu. Eizo zdaje się działało już wcześniej. Zamiast iMaca rozważ któregoś lapka. Ja mam Air i nie da rady go zmęczyć niczym poza 3D. Macbooka Pro nie da się zmęczyć niczym :) iMac 24 ma w środku dokładnie to samo co MBP a fajnie go odpiąć od monitora i siąść na kanapie.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68321
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu