monitor max do 24" - 16:9

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
wissnia
Posty: 3
Rejestracja: 27 listopada 2013, 20:32 - śr

monitor max do 24" - 16:9

27 listopada 2013, 21:59 - śr

Witam,
Interesuje mnie zakup monitora "uniwersalnego" bez zas. prof.
Przeglądając to forum jak i inne mam mentlik w głowie... Poszukuję monitora o rozdzielczości tylko i wyłącznie 1920x1080 dodatkowo ze zintegrowanymi głośnikami (ich jakość bez znaczenia), który będzie szanował moje oczy.
W pewnym momencie zapałałem chęcią na nowość od EIZO dla graczy, ale owszem grać będę (głównie strategie) jednak bardzo ważne są dla mnie kąty (filmy) no a tu tańsze NECe mają lepsze wyniki.
NEC EA244WMi bardzo ciekawy, ale odpada ze względu na format, a inne FORISy ze względu na pilot...
Cena to +/- max 2000zł.

Moją uwagę zwrócił NEC EA224WMi oraz EA234WMi.
Co do 22" znalazłem taki test http://extrahardware.cnews.cz/recenze/n ... strana/0/8 - tylko te czasy...
Natomiast o 23" bardzo skąpe informacje. Jedyne "testowe" wyniki jakie znalazłem to http://us.hardware.info/productinfo/194 ... estresults - czasy odrobinę lepsze, Input lag OK
Czy te modele po max ściemnieniu migoczą?? W którymś wpisie na forum czytałem, że większość modeli tegorocznych niema tego problemu (zauważalnego).


Może ktoś z szanownych forumowiczów coś mi zaproponuje.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: monitor max do 24" - 16:9

28 listopada 2013, 01:06 - czw

1. EIZO CS230 + Creative T20 + lampka z mocną świetlówką?
2. EIZO EV2336W + jw. + jw ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: monitor max do 24" - 16:9

28 listopada 2013, 10:53 - czw

max pisze:2. EIZO EV2336W + jw. + jw ?
EIZO serii EV ma głośniczki przecież. Poszanowanie oczu użytkownika na wysokim poziomie, minimum regulacji jaskrawości to 0,2nita bez mrugania. Większość monitorów ma poziom czerni taki jak te bieli, przy minimum jaskrawości.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wissnia
Posty: 3
Rejestracja: 27 listopada 2013, 20:32 - śr

Re: monitor max do 24" - 16:9

28 listopada 2013, 21:25 - czw

zgadza się, EV2336W mi „uciekł” - jeden z pierwszych na tapecie...
oddzielne głośniki odpadają - chyba, że całkowicie bezprzewodowe, ale takich niema... („matka” zawsze na „smyczy”). W moim konfigu, do muzy DOBRE słuchawki półotwarte/otwarte, reszta built in.
Tak więc „prosty” wybór: FlexScan EV2336W lub MultiSync EA234WMi - ich bezpośrednie porównanie rozwiałoby wszelkie wątpliwości. Co do NECa mam wątpliwość, co do funkcji Overdrive - w linku, który umieściłem wyżej podano m.in. czasy z OD, a w przeglądzie funkcji zaznaczono function not available... Cóż, taki miarodajny zapewne teścik... Na Prad.de czasy Eizo są gorsze - i komu wierzyć hehe.

Dam sobie do niedzieli czas na „reset” ...i na zakupy ;)


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: monitor max do 24" - 16:9

30 listopada 2013, 15:19 - sob

Brać NECa EA234WMi - jest tańszy, a lepszy. Szeroki zakres regulacji zapewnia komfortową pracę nawet w ciemności, migotanie nie jest zauważalne, a po sprzętowej kalibracji oferuje lepszą jakość wyświetlania niż w u konkurenta. Satynowa matryca AH-IPS daje klarowny, kontrastowy obraz i ładnie nasycone barwy.
wissnia
Posty: 3
Rejestracja: 27 listopada 2013, 20:32 - śr

Re: monitor max do 24" - 16:9

30 listopada 2013, 23:40 - sob

...co do EA234WMi, za dużo niewiadomych + przetwornica nazwijmy to niskich lotów otrzymana w spadku po P232W.
EV2336W natomiast jest dziedzicem EV2335W - ta sama matryca o innej rewizji, a w kontekście wyników tych testów:
http://extrahardware.cnews.cz/eizo-flex ... pi-japonci
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... fs-bk.html ...poprawiono "wnętrze" - timingi.
Niestety migotanie występuje: http://www.youtube.com/watch?v=A8_yRi4xreM

Ja jestem zwolennikiem zasady, że biednego nie stać na tanie zakupy... Oba monitory do tanich nie należą, lecz EIZO budzi większe nadzieje na długą bezawaryjność...
Oba monitory zobaczyć w akcji, by porównać - nie mam możliwości. Stawiam na mniejszą niewiadomą.

Pozdrawiam, dzięki za odzew.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: monitor max do 24" - 16:9

01 grudnia 2013, 00:56 - ndz

wissnia pisze:Niestety migotanie występuje: http://www.youtube.com/watch?v=A8_yRi4xreM
Żadnego migotania nie ma, to efekt interferencji rejestracji kamery i częstotliwości przetwornicy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Merlinek
Posty: 21
Rejestracja: 27 lipca 2012, 19:38 - pt

Re: monitor max do 24" - 16:9

01 grudnia 2013, 15:25 - ndz

Tom01 pisze:Żadnego migotania nie ma, to efekt interferencji rejestracji kamery i częstotliwości przetwornicy.
A to w takim przypadku, w jaki sposób na wyświetlanym obrazie objawia się praca przetwornicy, skoro zaczyna interferować z kamerą?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: monitor max do 24" - 16:9

01 grudnia 2013, 15:53 - ndz

Merlinek pisze:A to w takim przypadku, w jaki sposób na wyświetlanym obrazie objawia się praca przetwornicy, skoro zaczyna interferować z kamerą?
Zasilanie lamp podświetlenia praktycznie zawsze jest impulsowe. Kwestia kiedy częstotliwość pracy przetwornicy jest zbliżona lub jest harmoniczną częstotliwości rejestrowania klatek przez kamerę. Nic to nie mówi o migotaniu lub jego braku na ekranie. W czasie filmiku widać wyraźnie że relacja pomiędzy tymi częstotliwościami się zmienia i stąd na filmie pojawiają się pasy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: monitor max do 24" - 16:9

01 grudnia 2013, 20:11 - ndz

Ja mam L220x Lenovo i na żywo nie widzę migotania, a patrząc przez aparat widać paski, więc ten test nie jest miarodajny.
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
Merlinek
Posty: 21
Rejestracja: 27 lipca 2012, 19:38 - pt

Re: monitor max do 24" - 16:9

01 grudnia 2013, 20:50 - ndz

Tom01 pisze:Zasilanie lamp podświetlenia praktycznie zawsze jest impulsowe. Kwestia kiedy częstotliwość pracy przetwornicy jest zbliżona lub jest harmoniczną częstotliwości rejestrowania klatek przez kamerę. Nic to nie mówi o migotaniu lub jego braku na ekranie. W czasie filmiku widać wyraźnie że relacja pomiędzy tymi częstotliwościami się zmienia i stąd na filmie pojawiają się pasy.
Czyli wszystko jasne... nie rozumie Pan terminu "migotania podświetlenia" który jest taki popularny na różnych forach IT, rozumując je zbyt dokładnie ;)

Nie ma tutaj mowy o widocznym migotaniu, jak przy odświeżaniu 50-60Hz w monitorach CRT, lub pojedynczych widzialnych mrugnięciach. Tylko o błyskaniu podświetlenia rzędu 200-300 razy/s powodującego u niektórych osób szybkie męczenie się wzroku lub nawet poważniejsze dolegliwości, a wynikające z częstotliwości pracy przetwornicy impulsowej. Panu, mi i kilku osobom z forum to nie przeszkadza, ale jest wiele osób które to jednak odczuwają.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: monitor max do 24" - 16:9

01 grudnia 2013, 22:55 - ndz

Trzymajmy się terminów ścisłych, w końcu mówimy o rzeczach technicznych. Popularne na forach filmiki i zdjęcia z prążkami i paskami pokazują rzecz oczywistą, że napięcie, a więc i światło pojawia impulsowo. To, cytując klasyka, oczywista oczywistość i poraża mnie odkrywczość takich "testów". :)

Widoczność i wpływ na samopoczucie zależy od kilku innych czynników a nie tylko prostego faktu impulsowego zasilania. Problem w tym, że wielu ludzi tego nie łączy, nie rozumie zależności, główkując tylko na chłopski rozum: PWM = źle, a to bzdura.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Merlinek
Posty: 21
Rejestracja: 27 lipca 2012, 19:38 - pt

Re: monitor max do 24" - 16:9

01 grudnia 2013, 23:57 - ndz

Tom01 pisze:Trzymajmy się terminów ścisłych, w końcu mówimy o rzeczach technicznych.

Nie wymagajmy terminów ścisłych od nieścisłych umysłów. A że określenie to jest już używane powszechnie, nawet tutaj na forum, to proponuję również tak się do tego odnosić, żeby nie było nieporozumień.
Tom01 pisze:Popularne na forach filmiki i zdjęcia z prążkami i paskami pokazują rzecz oczywistą, że napięcie, a więc i światło pojawia impulsowo. To, cytując klasyka, oczywista oczywistość i poraża mnie odkrywczość takich "testów". :)
"Oczywista oczywistość"... a dla EV2436 ustawionego na 21% jasności jakoś się nie sprawdza...
Nie zawsze jest regulowana impulsowo, albo częstotliwość jest tak wysoka, że nawet kamera i aparat fotograficzny nie są w stanie jej wychwycić, a metoda optyczna jest szybka, tania i prosta.
Tom01 pisze:Widoczność i wpływ na samopoczucie zależy od kilku innych czynników a nie tylko prostego faktu impulsowego zasilania. Problem w tym, że wielu ludzi tego nie łączy, nie rozumie zależności, główkując tylko na chłopski rozum: PWM = źle, a to bzdura.
Niech to Pan powie osobom cierpiącym na padaczkę fotogenną, albo mojemu bratu, który od błysków lampy dostaje migreny...
Nie tłumaczy to też faktu że zmiana z masówki z PWM na masówkę z "Hi-PWM"/DC lub nawet głupie ustawienie jasności na 100% w laptopie powoduje zupełne ustąpienie problemu
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: monitor max do 24" - 16:9

02 grudnia 2013, 10:17 - pn

Merlinek pisze:Nie wymagajmy terminów ścisłych od nieścisłych umysłów.
Mam inne podejście. Nie jestem zwolennikiem obniżania poziomu z powodu niedokształcenia rozmówcy/słuchacza/czytelnika. Można (i czasem trzeba) oczywiście wyjaśniać zjawiska w sposób "popularnonaukowy", ale zbytnie rozmywanie pojęć, prowadzi do bełkotu. Należy wyrażać się i opisywać zjawiska precyzyjnie. Czytelnik, którego to zainteresuje, sam włoży minimum wysiłku w wgłębienie się w tematykę.
Merlinek pisze:"Oczywista oczywistość"... a dla EV2436 ustawionego na 21% jasności jakoś się nie sprawdza...
Ciągle nie dotrzymuję słowa, usprawiedliwię się brakiem czasu, ale zdejmę w końcu przebiegi z przetwornic EV, zobaczymy jak to naprawdę jest.
Merlinek pisze:Niech to Pan powie osobom cierpiącym na padaczkę fotogenną
Dlaczego ja? To nie mój problem. Owszem, gdyby stanęło zadanie doboru monitora dla człowieka z epilepsją, co zresztą już mi się zdarzyło w karierze, zaproponowałbym monitor, którego podświetlenie nie miga wcale, a nie dywagował przy jakich procentach może a przy jakich nie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
r102
Posty: 100
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 07:00 - sob

Re: monitor max do 24" - 16:9

02 grudnia 2013, 18:45 - pn

Tak przy okazji - jaki został dobrany ?
Merlinek
Posty: 21
Rejestracja: 27 lipca 2012, 19:38 - pt

Re: monitor max do 24" - 16:9

02 grudnia 2013, 22:07 - pn

Tom01 pisze:Mam inne podejście...
W gruncie rzeczy, trzeba się z tym problemem zwrócić do... Polonistów! Czy migotanie którego nie widać gołym okiem należy nazywać migotaniem. Z fizycznego punktu widzenia jeśli oświetlenie nie jest ciągłe to mruga, przecież to "oczywista oczywistość!" ;)
Tom01 pisze:Dlaczego ja? To nie mój problem.
No właśnie... Pana nie, ale DienoX http://mva.pl/viewtopic.php?f=5&t=1307 już ma taki problem. Także wiele innych osób nie dostaje co prawda ataku padaczki, ale w mniejszym lub większym stopniu cierpi przez zbyt niską częstotliwość pracy przetwornicy zasilającej diody LED.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: monitor max do 24" - 16:9

03 grudnia 2013, 22:05 - wt

Za czasów monitorów kineskopowych sprawa była bardziej oczywista. Albo częstotliwość odświeżania pionowego byłą dostatecznie wysoka dla danej rozdzielczości i było ok, oko nie strajkowało, albo za niska i nawet jeśli naocznie nie było widać wyraźnego migotania to oko bardzo szybko dawało znać, że odświeżanie jest za niskie, że coś jest nie tak. W LCD dużo się o tym mówi, ale nie jest to tak oczywiste, czy źle to wpływa na oko czy nie. Mz. jeśli coś się oku nie podoba to daje dość jasno o tym znać różnego rodzaju "sygnałami" (np. pieczenie itp.)
spirit
Posty: 5
Rejestracja: 03 grudnia 2013, 17:59 - wt

Re: monitor max do 24" - 16:9

05 grudnia 2013, 03:22 - czw

Tom01 pisze:Trzymajmy się terminów ścisłych, w końcu mówimy o rzeczach technicznych. Popularne na forach filmiki i zdjęcia z prążkami i paskami pokazują rzecz oczywistą, że napięcie, a więc i światło pojawia impulsowo. To, cytując klasyka, oczywista oczywistość i poraża mnie odkrywczość takich "testów". :)

Widoczność i wpływ na samopoczucie zależy od kilku innych czynników a nie tylko prostego faktu impulsowego zasilania. Problem w tym, że wielu ludzi tego nie łączy, nie rozumie zależności, główkując tylko na chłopski rozum: PWM = źle, a to bzdura.
PWM może być jednym z powodów nieprzyjemnej pracy z monitorem, który można przy zakupie rozważyć i od razu eliminować, dlatego warto o nim wspominać. Problem z miganiem oświetlenia jest stary jak świat, w starych świetlówkach przy 50Hz dało się zauważyć gołym okiem i były utrapieniem dla niektórych (http://www.lighting.pl/forum/viewtopic.php?t=916), dopiero elektroniczne stateczniki go wyeliminowały. Dziwne że przy projektowaniu monitorów nikt tego nie uwzględnił:) Ale widać tendencję że większość producentów w nowych seriach go eliminuje poprzez większą częstotliwość albo inne sposób zasilania (całkowita eliminacja) bo to zwyczajne uchybienie które łatwo wyeliminować. Oczywiście marketingowcy już to podchwycili i szumnie określają swoje nowe modele jako cuda na kiju z opcją "flickering free", ale wiadomo że wiele wcześniejszych modeli na CCFL (jak nie większość) też nie posiada tego problemu.

Trzeba jednak pamiętać, że innym osobom przeszkadza też mocne podświetlenie, agresywna powłoka, szklana powłoka, a nawet budowa piksela w poszczególnych rodzajach matryc:) Na dokładkę dodam, że mnie osobiście przeszkadza samo LCD, które po długich godzina powoduje dziwne uczulenie skóry, z którym do tej pory się nie uporałem, a przy starych bańkach go nie miałem. A mówiło się że to kineskopy takie niedobre ze swoim polem elektromagnetycznym. Ogólnie to jeszcze nie spotkałem drugiej osoby z taką przypadłością, to też uważam że jest to jakiś wybryk jedynie w moich genach:) Dowodzi to tylko że każdy jest inny, a osoby "delikatne" powinny staranniej dokonywać zakupów informując przy tym o swoich "wyższych progach czułości" na pewne zjawiska.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu