Lista polecanych monitorów do fotografii i grafiki

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
pete67

Re: Lista polecanych monitorów do fotografii i grafiki

23 cze 2016, o 07:48

czy DELL U2413 występuje tylko w jednej odmianie H czy są jeszcze jakieś inne?
spotkałem się ze sprzecznymi parametrami i n abrałem wątpliwości.
Pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
max

23 cze 2016, o 08:22

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... u2413.html

Wersja szerokogamutowa, z podświetleniem GB-r LED. Teoretycznie matryca zdecydowanie lepsza od standardowej W-LED, pod warunkiem jednak, że w monitorze jest zaawansowana elektronika sterująca i został precyzyjnie dostrojony układ DUC/DUE w fabryce. W DELLach tego raczej nie ma na wystarczająco wysokim poziomie, stąd szerokogamutowe matryce są tu bardzo podatne na kolorowe plamy.

PS. Taka sama lub prawie jest matryca w NEC PA242W i chyba w EIZO CS240, ale to są lepsze monitory z uwagi właśnie na lepszy DUC/DUE, stabilizację, sterowanie (zwłaszcza w NECu).
pete67

23 cze 2016, o 08:58

czuk pisze:
pete67 pisze: i n abrałem wątpliwości.
Pozdrawiam
Piotr
I dobrze ..bo zazwyczaj każdy idiota jest z siebie ZAWSZE zadowolony..
czyli wystarczy RAZ JEDEN być z siebie niezadowolonym i już się nie jest idiotą???
Pachnie propagandą...

@MAX
Jednak poproszę o odpowiedź konkretną
jest jedna wersja H czy są jeszcze inne?
widziałem aukcję na monitor z literką F ale już sięskończyła :/ i był tam opis 16 mln kolorów i zero wspominków o pokryciu gamoutu.
To jeszcze kwestia monitorów refabrykowanych.
Warto?
cena jest o połowę cięta...
http://allegro.pl/monitor-dell-24-u2413 ... 28733.html
w sumie szukam sprzetu głównie do sortowania zdjęć.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2016, o 09:18 przez pete67, łącznie zmieniany 2 razy.
ksmp

7 gru 2016, o 19:05

Czy ktoś korzystał z monitora BENQ 27" SW2700PT? Warto w to inwestować?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab

7 gru 2016, o 20:47

Zależy Co? Jak? Po co? i Dlaczego? :mrgreen: Niektórym wystarczy, ale wybór musi być świadomy.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Fotografia Ślubna, Kalibracja monitorów
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Zvornik

7 gru 2016, o 22:22

Czy ktoś korzystał z monitora BENQ 27" SW2700PT? Warto w to inwestować?
Tutaj masz recenzję http://www.tomshardware.co.uk/benq-sw27 ... 380-8.html ponoć wiarygodna strona jeśli chodzi o recenzję, tak ktoś zasugerował w innym wątku na tym forum.
W wielu a nawet większości testów wypadł lepiej niż NEC PA 272W ( monitor 2000 zł droższy niby z innej półki ) raczej nie ma słabych stron a jak są to niewiele wnoszące, również jak przeczytasz opinie użytkowników wszystkie są pozytywne.
Jak nie masz joba żeby widzieć znaczek NEC lub EIZO, a chodzi ci o rozsądnie wydaną kasę to masz odpowiedź.
Też jestem na etapie wyboru monitora i od kilku dni czytam. Ja zastanawiam się nad kupnem innego modelu Benq PV270 ale nie znalazłem jeszcze żadnych recenzji, chyba niewiele osób na tym forum go ma bo nikt nic nie pisał.
ksmp

7 gru 2016, o 22:33

Raczej amatorska obróbka zdjęć z perspektywą rozwoju.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

7 gru 2016, o 22:52

Zvornik pisze:W wielu a nawet większości testów wypadł lepiej niż NEC PA 272W
Bardzo proszę nie wypisywać takich herezji, szczególnie że nie miał Pan ani jednego ani drugiego przed oczami. Porównywanie profesjonalnego monitora ze wszystkimi szpejami jakie technika do tej pory wymyśliła, z biurwą o rozszerzonym sterowaniu jest mówiąc delikatnie, niepoważne.
Tomasz - monitory.mastiff.pl
Masz problem z kolorem, wal śmiało! GG:189335, Skype:zpkmastiff, Tel:601888312
Monitory EIZO, NEC, kalibracja z prawdziwego zdarzenia
Najblizsze kalibracje w terenie
Zvornik

7 gru 2016, o 23:08

Ja nie miałem ale w wielu redakcjach je mieli i przetestowali i wyniki wykładam czarno na białym w tym wątku jak i we wcześniejszym w którym Pan również się udzielał.
Róznica jest taka, że ja przedstawiak argumenty, co prawda nie swoje ale też nie zwykłych czytelników tylko fachowców którzy się podejmują napisania recenzji, Pan tylko pisze że to niepoważne ale NIC A NIC nie wnosi.
Wczoraj Pan mi zasugerował że testy na stronie www.prad.de są niepowazne, zadałem pytanie to jakimi recenzjami mamy się sugerowac, bo zapewne kilka innych osób też jest zainteresowanych ... jakoś nagle nic Pan nie odpisał.
Pisze Pan tu pisze Pan tam ale niech Pan siebie od czasu do czsu przeczyta ... EIZO EIZO EIZO wszystko inne syf, tylko NICZYM Pan tego nie argumentuje.
Może mi Pan odpisać w tym wczorajszym wątku bo naprawdę nigdzie nie moge doczytać co takiego słabego jest w Benq PV270 ...
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab

7 gru 2016, o 23:33

"co takiego słabego jest w Benq PV270 ..."

Zdaje się chodziło o SW2700PT.. PV270 nawet jeśli lepszy to i tak porównanie do PA272W raczej niewłaściwe. Poza tym BenQ nie miało na celu bezpośrednio konkurować z EIZO i NEC. Przynajmniej tak się deklarują. Próbują się czymś wybić, ale marketing mają chyba mocniejszy od "zalet" tych monitorów. Owszem, są co prawda przyzwoicie wykonane, mają niezłą funkcjonalność. Ale nie dorównują zaawansowaniem do EIZO i NEC absolutnie. Akurat miałem na oględzinach SW2700PT, a sam używam osobiście NEC Spectraview 272 (brandowany PA272W). Pewnie gdybym był niezorientowanym amatorem rozważałbym BenQ. Kalibracja jest bardzo ograniczona (nie rzeczywistego 3D LUT), jednorodność podświetlenia względnie do akceptacji (zależnie od użytkownika i przeznaczenia). Za to odchyłki punku bieli, zwłaszcza te lokalne, zbyt duże.

Wracając do recenzji i testów to polski internet nie rozpieszcza. Wiele opinii, nawet pochlebnych, jeszcze o niczym nie świadczy. Małe które były pisanie z czystej chęci.
Zvornik

8 gru 2016, o 00:19

Zdaję sobie sprawę że profesjonalista ,taki naprawdę profesjonalista tego nie kupi ale większośc osób podchodzi do tego nie w ten sposób ze siedzi i zamiast pracować przed monitorem to codziennie go kalibruje i sprawdza czy są jakieś odchyłki od normy tylko po to żeby udowodnić sobie że ma lepszy ... ale w rzeczywistości tego nie widać !
Jest to chyba wykonalne wyprodukowanie przez trzecią firmę monitora który jeśli nawet jest nieco gorszy od prefesjonalnego przez duże P to warty zakupu lub chociażby zwrócenia uwagi, a nie od razu pisania ze to wielki syf bo to np BenQ.
Jak pisałem ja tych monitorów nie testuję, dla mnie nia ma znaczenia jaka firma go wyprodukowała, ale są redakcje które się tym zajmują.
Gdy się o tym napisze na tym forum nagle jakiś facet się unosi , nic od siebie konkretnego nie napisze oprócz tego że to wszystko herezja ... NO ŻAŁOSNE jak sie takie coś czyta.
Czytałem recenzję i podałem do nich linki, nie trzeba się denerwować od razu na innych, że ktoś napisał pozytywnie o BenQ i lepiej go zrecenzował w wielu testech niż NEC z wyższej półki.
Zresztą ten BenQ SW 2700PT zdobył w tym roku nagrode TIPA 2016 na najlepszy monitor do fotografii ... dlaczego NEC ani EIZO nie zdobyli ? Też wypuscili nowe modele w tym czasie ... no chyba że byli nieobecni na TIPA :D
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

8 gru 2016, o 00:49

Zvornik pisze: ... ale w rzeczywistości tego nie widać !
Ojojoj.... Proponuję się nie rozpędzać z takimi wnioskami. Jak Pan zobaczy różnokolorowe plamy zamiast białej kartki to zrewiduje Pan poglądy.

PS. WSZYSTKIE testy SW2700PT są sponsorowane. Mówiąc po naszemu, ktoś zapłacił aby dobrze wyszło.
Zvornik pisze:Gdy się o tym napisze na tym forum nagle jakiś facet się unosi , nic od siebie konkretnego nie napisze oprócz tego że to wszystko herezja ... NO ŻAŁOSNE jak sie takie coś czyta.
Wie Pan co, jak nagle ktoś wyskakuje na forum matematycznym, że 2+2=5 to co powiedzieć? Z Benqami brylować można na benchmark czy innej pcarenie, ale nie tu, gdzie ludzie wiedzą jak wyglądają porządne monitory.
Zvornik pisze:Zresztą ten BenQ SW 2700PT zdobył w tym roku nagrode TIPA 2016 na najlepszy monitor do fotografii ... dlaczego NEC ani EIZO nie zdobyli ?
Powiem więcej. NIGDY, ŻADEN profesjonalny monitor nie zdobywał żadnych tipa, eisa czy cokolwiek. A i z tco były problemy. Dlaczego? Bo firmy robiące profesjonalny sprzęt nie zawracają sobie dupy takimi pierdołami. Te wszystkie "nagrody" i "cetryfikaty" są po to, aby pobudzać sprzedaż sprzętu który sam z siebie nie ma czym się pochwalić.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab

8 gru 2016, o 01:12

Z całym szacunkiem, ale nagroda TIPA jeszcze cudów nie czyni. Tak samo jak recenzje na prad.de. Nie twierdzę, że nie warto kupić BenQ. Chodzi o odrobinę zdrowego rozsądku. NEC robi monitory graficzne, w których priorytetem są zupełnie inne walory oferowane przez BenQ. Firma raptem 3 lata temu zaczęła myśleć o rynku "PRO" i dziś ma monitor "lepszy" od NEC?! Przecież to się kupy nie trzyma.

Poza tym dobrego monitora nie trzeba codziennie kalibrować! A już na pewno nie po to, by udowadniać jego "lepszość". I proszę wierzyć, że są różnice i często są one widoczne. Jeśli nie od razu to wychodzą w użytkowaniu. I to nie jest tylko moja opinia. Różne "redakcje" mogą sobie pisać, bo muszą mieć coś do roboty. Nie robią tego z czystej ciekawości, tylko ktoś im tą robotę podsuwa. W Polce jest kilka osób na prawdę znających się na monitorach i z tego co wiem, żadna nie pracuje w żadnej redakcji. Każdy łapie się dobrych opinii, bo chciałby w nie wierzyć. Ale mało kto się skupia na negatywnych komentarzach, bo też takie są.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab

8 gru 2016, o 01:20

I tu są cyrki.. Oba "neki" gorsze.. śmiech, niemożność.

Obrazek
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab

8 gru 2016, o 01:36

Kolejna "głupota".. Skąd takie wyniki? Oba "neki" mają pokrycie 100% sRGB i ok. 99,6% Adobe.

Obrazek
ksmp

8 gru 2016, o 08:25

Zapytam inaczej: co w takim razie, w podobnej cenie, Panowie polecają? (Nie musi być 27 cali)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

8 gru 2016, o 09:22

ksmp pisze:Zapytam inaczej: co w takim razie, w podobnej cenie, Panowie polecają? (Nie musi być 27 cali)
27" EIZO EV2736W, NEC EA275WMi
24" EIZO CS2420

PS. W odpowiedzi na któryś wcześniejszy post: NIE, nie ma nic interesującego na rynku "cywilnym" poza tymi dwiema firmami. Kiedyś, za czasów CRT, ok jedenaście form robiło sensowne monitory. Przy przejściu na LCD większość odpadła. Część skończyła definitywnie z monitorami, część upadła a reszta robi badziewie, byle płaskie i ładne. Tylko dwóm producentom udało się z sukcesem przejść na nową technikę bez straty poziomu. Cała reszta robi sprzęt łatwiejszy w produkcji i zbycie, czyli masowy oraz co najwyżej korporacyjny.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:

8 gru 2016, o 09:57

NocnyJastrzab pisze:Kolejna "głupota".. Skąd takie wyniki? Oba "neki" mają pokrycie 100% sRGB i ok. 99,6% Adobe.

Pokrycie gamutu można liczyć na wiele sposobów - w CIE XYZ, L'u'v, L*a*b - na pewno jednak pomiar czymkolwiek poniżej Spektroradiometru <5nm FWHM nie jest miarodajny, do tego dochodzi kwestia definicji czerni TRC ɣ2,2 co jest sprawą umowną i może prowadzić do nieporozumień. Tom's Hardware radośnie mierzy sobie przy pomocy i1Pro i i1D3, w dodatku posługując się Calmanem więc jest to amatorszczyzna.
Fakt faktem bęku może mieć nieco większy gamut niż dość już leciwe konstrukcje NEC, bo ZTCW jest na białoledzie z QD. Znaczenie dla sprawy ma to jednak minimalne, różnice są aptekarskie i w praktyce mało prawdopodobne by dało się je zauważyć. Szczególnie w fotografii, gdzie pewnie ponad 90% zdjęć nie wykracza poza 80-90% maksymalnego nasycenia sRGB.
To measure and calibrate monitors, we use an X-Rite i1Pro spectrophotometer, Spectracal C6 colorimeter and version 5.2.0.1374 of SpectraCal’s CalMAN software. Test patterns are provided by AccuPel DVG-5000 and DVDO AVLab TPG video signal generators via HDMI. This approach removes video cards and drivers from the signal chain, allowing the display to receive true reference patterns.
Awatar użytkownika
max

8 gru 2016, o 10:33

Czornyj pisze:Szczególnie w fotografii, gdzie pewnie ponad 90% zdjęć nie wykracza poza 80-90% maksymalnego nasycenia sRGB.
Ciekawe zagadnienie. A jakie obiekty w przyrodzie (naturze) mają barwy w sposób wyraźnie widoczny wykraczające poza przestrzeń sRGB. (Nie mam tu na myśli wydruków CMYK, czy złożonych z większej liczby barw składowych, ale rzeczywistość.) Bo jakie barwy wykraczają teoretycznie poza obie przestrzenie to widać po zrzutowaniu brył gamutu na poniższą płaszczyznę.
Obrazek
Wypadałoby na las, ale czy faktycznie liście w Polsce są takie pieruńsko zielone, a niebo błękitne? :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

8 gru 2016, o 10:37

Wychodzi wszystko co bardzo nasycone. Inna sprawa, że widoczną różnicą monitorów AdobeRGB są większe odstępy kolorymetryczne między odcieniami. Na przykładzie zdjęcia lasu, wyraźnie widać różnorodność owej zieleni.

Wróć do „Polecane monitory”