Jaki monitor o wielkości min. 24 cale do użytku domowego.

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Matpn
Posty: 10
Rejestracja: 18 czerwca 2016, 18:19 - sob

Re: Jaki monitor o wielkości min. 24 cale do użytku domowego

26 czerwca 2016, 13:42 - ndz

NocnyJastrzab pisze:Nie ma "funkcji zmniejszania zmęczenia wzroku". Są za to odpowiednie regulatory + myślenie. Na początek powinno wystarczyć :mrgreen:
Zmniejszenie zmęczenia wzroku – Flickr-Free Screen http://www.eizo.pl/monitor/eizo-foris-fs2434/

Max czyli ten monitor nie ma takich opcji jak Flicker-Free Screen czy zmniejszenie niebieskiego podświetlenia za włączeniem jednej opcji w menu? Za każdym razem mam zmniejszać/zwiększać jasność itp. jeżeli przechodzę z vod do czytania tekstu?

Jeżeli mógłby mi ktoś wytłumaczyć lub dać linki do artykułów, jaka jest różnica dla zdrowia oczu przy korzystaniu z popularnego monitora wyposażonego w Flickr-Free Screen czy inne tego typu funkcję z monitorem wyższej klasy Nec/Eizo? Bo chyba lepsze oddanie kolorów czy przejścia tonalne nie maja żadnego znaczenia w tym przypadku.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jaki monitor o wielkości min. 24 cale do użytku domowego

26 czerwca 2016, 14:48 - ndz

Wszystkie monitory wyższej klasy, w których częstotliwość pracy przetwornicy PWM przekracza kilka tysięcy Herców są Flicker Free, niezależnie od tego, czy taka nazwa marketingowa widnieje w materiałach reklamowych.
Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy monitor jest Flicker Free. Należy włączyć monitor, wyświetlić białe tło, wyregulować jasność Brightness tak aby było komfortowo (czyli biel pokrywała się z jasnością białej kartki przed monitorem) i pomachać ołówkiem na tle ekranu.
Jeśli dostrzegasz skoki, monitor nie jest Flicker Free. Jeśli nie dostrzegasz, to jest. Testu nie wykonywać na jasności maksymalnej, a najlepiej poniżej 25%.
Każdy monitor, ktòry ma częstotliwość PWM powyżej kilku kHz przechodzi ten test śpiewająco i jest Flicker Free, niezależnie od tego co wpisał dział marketingowy w ulotce.

Jeśli zaś chodzi o niebieskie światło. Ma go dużo standardowa dioda W-LED, stanowiąca źródło podświetlenia zdecydowanej większości najtańszych monitorów. Ma wysoką wydajność świetlną, bierze mało prądu, jest tania. Ma za to marne widmo.
Obrazek
Ten niebieski pik chcemy trochę przyciąć. Jest na to kilka sposobów:

* zmniejszyć temperaturę bieli w menu monitora, tak że będzie żółta jak tradycyjna żarówka. Robi się to regulując temperaturę w menu. Jak bardzo chcesz obciąć ten niebieski pik zależ od ciebie. Wybierasz więc temperaturę 6000K, 5500K albo 5000K. Taka możliwość regulacji jest lepsza od tzw. trybu papier, czy trybu "ocznego", bo sam możesz go sobie dostosować. Ten tryb fabryczny to nic innego jak obniżenie temperatury bieli przez przycięcie matrycą.

* wybrać monitor W-LED (B-rg LED) z luminoforem zielono-czerwonym, zamiast żółtym jak wyżej
Obrazek

* wybrać monitor z podświetleniem GB-r LED
Obrazek
ale te są już dość drogie.

Należy też wybrać matrycę LCD 8bit, a nie 6bit+2FRC udającą tylko 8mio bitową. Są niestety droższe.

Podane przeze mnie parametry są skrzętnie ukrywane przez producentów, więc potrzeba nieco trudu, aby do nich dotrzeć.

Cała reszta to bełkot marketingowy, wycelowany w 99% społeczeństwa niemającego pojęcia o mniemaniu. ;)
Matpn
Posty: 10
Rejestracja: 18 czerwca 2016, 18:19 - sob

Re: Jaki monitor o wielkości min. 24 cale do użytku domowego

01 lipca 2016, 15:58 - pt

Właśnie podłączyłem EIZO Foris FS2434 i jestem mega zadowolony. Powiem szczerze że nie spodziewałem się takiego skoku jakościowego.

Monitor kupiłem 1,5 roczny z przebiegiem 2164h, zostało jeszcze 3,5 roku gwarancji.
Matpn
Posty: 10
Rejestracja: 18 czerwca 2016, 18:19 - sob

Re: Jaki monitor o wielkości min. 24 cale do użytku domowego

05 lipca 2016, 19:22 - wt

Mam problem w moim nowym monitorze Eizo 2334 z jedną funkcją ,która powoduje ciemnienie obrazu przy ciemnych scenach. Jak ja wyłączyć?
nemo
Posty: 4
Rejestracja: 23 marca 2017, 12:12 - czw

Re: Jaki monitor o wielkości min. 24 cale do użytku domowego.

18 lipca 2018, 15:59 - śr

Minimum 24", ale według mnie powinien być nie większy, niż 27". Zależy w jakim celu będziesz dokładnie go używał, ale jeśli tylko do typowego posiedzenia przy kompie, to większy będzie za duży moim zdaniem. No ale to już jednak Twój wybór. Zrezygnuj z monitora do gier, jeśli nie jesteś graczem, lub grasz mało. Gamingowe monitory mają zwykle matrycę TN, ona z kolei ma wąskie katy widzenia i słabszą jakoś obrazu. Ja u siebie mam: https://iiyama-sklep.pl/446-monitory-dl ... 16249.html. I tyle mi wystarcza jak na razie. Droższego ani lepszego nie potrzebuję, bo rzadko zdarza mi się pracować w domu, więc wymagań sprzętowych nie mam jakichś szczególnie wysokich.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Jaki monitor o wielkości min. 24 cale do użytku domowego

18 lipca 2018, 20:10 - śr

Matpn pisze:
05 lipca 2016, 19:22 - wt
Mam problem w moim nowym monitorze Eizo 2334 z jedną funkcją ,która powoduje ciemnienie obrazu przy ciemnych scenach. Jak ja wyłączyć?
Poszukaj tam jakiejś opcji "kontrast dynamiczny" i ją wyłącz.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Jaki monitor o wielkości min. 24 cale do użytku domowego.

18 lipca 2018, 21:52 - śr

Nie tam tylko w instrukcji.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu