Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9)

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Manekj
Posty: 21
Rejestracja: 19 marca 2017, 01:16 - ndz

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 15:50 - ndz

Tom01 pisze:Porównanie do innych monitorów z IPS w pracy niekoniecznie musi być wiarygodne, wszak zapewne nie ogląda Pan ich po ciemku.
Tak o 21:00 przy zgaszonym świetle.

Ok czyli szukam matrycy do swojego aktualnego monitora.
Dziękuję za rozjaśnienie sytuacji na rynku monitorów.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 15:51 - ndz

Ja bym dał silne światło. Może nie będzie trzeba zmieniać monitora. Ja mam włączone co najmniej 2 żarówki 1500 lumenów w pobliżu biurka i drugie tyle na suficie, razem 6000 lumenów, a mimo to mam mniej niż 70cd/m2 na monitorze.
cz
czuk

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 16:10 - ndz

Manekj pisze:

Zdaję sobie sprawę z tego, że ten mój monitor nie jest doskonały w końcu to TN z marnymi kontami i kolorami z przetwarzaniem na 6 bitach, ale nie ma wycieków takich nawet pod katem jak AOC z jakby nie patrzeć nową matrycą, i brak martwych pikseli AOC pierwszy Piksel padł dokładnie po około 9 dniach użytkowania gdy, go podłączyłem pod HDMI. Moja matryca powoli się odkleja i zaczynają być widoczne paski pionowe, co mi zaczyna doskwierać.
Ja nie wiem czy zdajesz sobie sprawę?Ten AOC to 'beznadzieja w beznadziejnosci' tu nie chodzi o srebrzenie ,bo każdy IPS to ma, tu chodzi o zakres regulacji monitora zwłaszcza w Twoim przypadku jest to kluczowe ,a każdy nowy Eizo,Nec ma ją w bardzo dużym zakresie i oto chodzi.
max pisze:Ja bym dał silne światło. Może nie będzie trzeba zmieniać monitora. Ja mam włączone co najmniej 2 żarówki 1500 lumenów w pobliżu biurka i drugie tyle na suficie, razem 6000 lumenów, a mimo to mam mniej niż 70cd/m2 na monitorze.
Max tu mnie zadziwiasz, jak to nie trzeba wymienić monitora?
Jeżeli Ty przy swoim PA masz takie oświetlenie to co On musiałby zrobić przy swoim LG,AOC?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 16:17 - ndz

Bo 70cd/m2 to nie jest z gruntu zła wartość. Jest zła tylko, jeśli oświetlenie jest za słabe. Jednak za nisko z jasnością też bym nie schodził. Tak do 50cd/m2. Jeśli ktoś ma ochotę niżej to znaczy, że ma za ciemno w pomieszczeniu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 16:25 - ndz

Bayger pisze:Ustawa o prawach konsumentów przewiduje prawo do odstąpienia od umowy zawieranej na odległość po to, aby konsument mógł stwierdzić charakter, cechy i funkcjonowanie nabywanej rzeczy. Jeśli konsument stwierdzi, że rzecz nie spełnia jego oczekiwań może odstąpić od umowy. Jak dla mnie jest to właśnie prawo do tego, aby sobie coś przetestować i stwierdzić czy pasuje. :)
Ustawa daje szerokie uprawnienia konsumentom i jednocześnie zrzuca na sprzedawców odpowiedzialność za złą decyzję kupującego. Jest to skrajna niesprawiedliwość. Gdyby sprzedawca zapewniał Pana, że monitor nie srebrzy a jednak okazało się co innego, wówczas racja, zwrot jest jak najbardziej zasadny. Jeśli Pan jednak wie jakie są cechy monitora w tej kwestii, próba zwrotu jest zwykłym draństwem. To Pan powinien się trochę potrudzić, zobaczyć przed zakupem a nie zwalać na sklep koszty swojej decyzji. Sklep niczemu nie jest winien a dostaje w prezencie konkretne straty pieniędzy. Pan powinien być pewny zakupu a nie sklep.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Manekj
Posty: 21
Rejestracja: 19 marca 2017, 01:16 - ndz

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 16:42 - ndz

Tom01 pisze:
Bayger pisze:Ustawa o prawach konsumentów przewiduje prawo do odstąpienia od umowy zawieranej na odległość po to, aby konsument mógł stwierdzić charakter, cechy i funkcjonowanie nabywanej rzeczy. Jeśli konsument stwierdzi, że rzecz nie spełnia jego oczekiwań może odstąpić od umowy. Jak dla mnie jest to właśnie prawo do tego, aby sobie coś przetestować i stwierdzić czy pasuje. :)
Ustawa daje szerokie uprawnienia konsumentom i jednocześnie zrzuca na sprzedawców odpowiedzialność za złą decyzję kupującego. Jest to skrajna niesprawiedliwość. Gdyby sprzedawca zapewniał Pana, że monitor nie srebrzy a jednak okazało się co innego, wówczas racja, zwrot jest jak najbardziej zasadny. Jeśli Pan jednak wie jakie są cechy monitora w tej kwestii, próba zwrotu jest zwykłym draństwem. To Pan powinien się trochę potrudzić, zobaczyć przed zakupem a nie zwalać koszty na sklep. Sklep niczemu nie jest winien a dostaje w prezencie konkretne straty pieniędzy. Pan powinien być pewny zakupu a nie sklep.
Ok zgadzam się, i przed zapłatą poprosiłem przy odbiorze osobistym w Morele, o możliwość podłączenia tego monitora, niestety, ale sprzedawca powiedział, że jest to nie możliwe chodź w salonie były stanowiska gdzie taki monitor można było sprawdzić. Stwierdził, że mogę go oddać w ciągu 14 dni więc nie naciskałem na sprzedawce. Gdybym go w tedy sprawdził i zaakceptował to bym go nie oddał, a wykorzystał do innych zastosowań i szukał bym dalej innego monitora. Matryca IPS nie powinna zmieniać swoich właściwości pod kontami i to przy kontach około 5-10%. Dlatego nie chcę kupować w ciemno już pisałem, że nie chcę zwracać kolejnego monitora, chlałem na tym forum dowiedzieć się czy EIZO będzie świecił jednolicie pod kontem do około 60%, czy znów zastosowane podświetlenie W-LED zachowa się tak samo jak w AOC nie mam nic przeciwko świecącej czerni, bo i w TN ona świeci, ale świeci o jednakowych parametrach na około 95% wyświetlacza i mimo, że jest to TN nie rozjaśnia się tak bardzo przy niewielkich odchyłkach głowy.

AOC nie nadawał się do patrzenia na niego czy to w dzień czy to w nocy. Trza było siedzieć przed nim na wprost i każde odchylenie skutkowało zmianą parametrów obrazu, po prostu się bardzo rozjaśniał, co skutkowało zmianą kolorów kolory się rozjaśniały, w prawym dolnym rogu na około 8 centymetrów do środka ekranu biegł klin żółtej poświaty, przez co kolory zmieniały się w szarawo żółte aby to mniej więcej zminimalizować trza było monitor dać pod kątem do góry i siedzieć nieruchomo z prawej strony. Ogólnie w pomieszczeniu mam w nocy dość jasno, bo latarnia uliczna mi oświetla pokój, z tego powodu nie używam dodatkowych źródeł światła.

AOC wybrałem, ze względu na pozytywne opinie i test na tej stronie: https://ithardware.pl/testyirecenzje/te ... 699-5.html
Ostatnio zmieniony 19 marca 2017, 16:53 - ndz przez Manekj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 16:46 - ndz

Jeśli zwrot jest uzgodniony ze sprzedawcą to nie ma tematu.
Manekj pisze:Matryca IPS nie powinna zmieniać swoich właściwości pod kontami i to przy kontach około 5-10%.
Czego ma nie zmieniać? IPS nie zmienia gammy ani jasności w zasadzie niezależnie od kąta patrzenia. Srebrzy natomiast bardzo przy nawet minimalnej zmianie kąta.
Manekj pisze:AOC nie nadawał się do patrzenia na niego czy to w dzień czy to w nocy. Trza było siedzieć przed nim na wprost i każde odchylenie skutkowało zmianą parametrów obrazu, po prostu się bardzo rozjaśniał,
Może miał Pan wersję z VA? Ten typ właśnie się tak zachowuje.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 16:52 - ndz

Manekj pisze:Ogólnie w pomieszczeniu mam w nocy dość jasno, bo latarnia uliczna mi oświetla pokój, z tego powodu nie używam dodatkowych źródeł światła.
Tak, tak. Gwiazdy, Księżyc, świetliki, Duży Wóz, Mały Wóz, Radiowóz. Jasno jak w dzień. :twisted:
Manekj
Posty: 21
Rejestracja: 19 marca 2017, 01:16 - ndz

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 17:10 - ndz

max pisze:
Manekj pisze:Ogólnie w pomieszczeniu mam w nocy dość jasno, bo latarnia uliczna mi oświetla pokój, z tego powodu nie używam dodatkowych źródeł światła.
Tak, tak. Gwiazdy, Księżyc, świetliki, Duży Wóz, Mały Wóz, Radiowóz. Jasno jak w dzień. :twisted:
Mam stosunkowo jasno w nocy można na upartego nawet czytać gdyby było inaczej nie pisałbym bzdur.

AOC wybrałem dlatego, że w tym teście: https://ithardware.pl/testyirecenzje/te ... 699-5.html świecił akceptowalnie. Jak by tak świecił jak na zdjęciu w teście był bym w szczęśliwy.

Oryginalne parametry monitora AOC podaje w załączniku:
Parametry.jpg
Parametry.jpg (941.54 KiB) Przejrzano 1965 razy
Możliwe, że rzeczywiście nie była to matryca IPS, a właśnie AV lub podobna.

Monitora nie mogłem rozebrać.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 17:11 - ndz

Manekj pisze:Ogólnie w pomieszczeniu mam w nocy dość jasno, bo latarnia uliczna mi oświetla pokój, z tego powodu nie używam dodatkowych źródeł światła.
Proste pytanie: Czy ekran i tło mają podobną jasność, czy ekran jest jednak jaśniejszy?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Manekj
Posty: 21
Rejestracja: 19 marca 2017, 01:16 - ndz

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 17:25 - ndz

Przy ustawieniach minimalnych na podobnym poziomie oczywiście to kwestia subiektywna, ale w moim odczuciu jest wystarczająco dobrze. Dodatkowo mam za monitorem przyklejone paski ledowe, o ciepłym świetle i w razie potrzeby je załączam.



Nie wiem, co było nie tak z AOC wydaje mi się, że jedynie niestaranne poskładanie matrycy może dać taki efekt może się mylę, ale chciał bym się dowiedzieć jak świecą monitory EIZO z podświetleniem W-LED i czy jest duży rozrzut w tym segmencie monitorów.
Bo, co to za przyjemność korzystanie z monitora który mimo, że IPS działa jak chce. Coraz mniej wierzę jakimkolwiek testom.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 17:37 - ndz

Manekj pisze:Przy ustawieniach minimalnych na podobnym poziomie oczywiście to kwestia subiektywna
Nie, to nie jest kwestia subiektywna. Proponuję następujący trick: Proszę odwrócić się od ekranu o ok 60 st lub więcej. Tak aby stanowisko z monitorem było na skraju pola widzenia. Proszę patrzeć na wprost, nie w kierunku monitora. Czy widać wyraźnie monitor jako świecący prostokąt?

Proszę zobaczyć poniższe zdjęcie. To jest akurat przykład profesjonalny, ale wyraźnie widać, że monitor nie "świeci". Tak właśnie ma być.

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Manekj
Posty: 21
Rejestracja: 19 marca 2017, 01:16 - ndz

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 17:55 - ndz

Widzę bladą poświatę. Gdy zaświecę światło ekran praktycznie przestaje świecić po około 2-3 sekundach.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 18:07 - ndz

Manekj pisze:Widzę bladą poświatę. Gdy zaświecę światło ekran praktycznie przestaje świecić po około 2-3 sekundach.
No tak, ale zastrzeżenia co do połysku dotyczyły całkowitej ciemności.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Manekj
Posty: 21
Rejestracja: 19 marca 2017, 01:16 - ndz

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 18:12 - ndz

Ok to zrobię to jak się ściemni całkowicie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 18:17 - ndz

Manekj pisze:Ok to zrobię to jak się ściemni całkowicie.
Ja już wiem jaki będzie wynik. Proponuję rozważyć postawienie za monitorem małej lampki i najlepiej wkręcić w nią dobre źródło światła, takie:
https://monitory.mastiff.pl/oswietlenie/ ... cturer=620
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Bayger
Posty: 83
Rejestracja: 13 lutego 2011, 09:19 - ndz

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 18:19 - ndz

Tom01 pisze:
Bayger pisze:Ustawa o prawach konsumentów przewiduje prawo do odstąpienia od umowy zawieranej na odległość po to, aby konsument mógł stwierdzić charakter, cechy i funkcjonowanie nabywanej rzeczy. Jeśli konsument stwierdzi, że rzecz nie spełnia jego oczekiwań może odstąpić od umowy. Jak dla mnie jest to właśnie prawo do tego, aby sobie coś przetestować i stwierdzić czy pasuje. :)
Ustawa daje szerokie uprawnienia konsumentom i jednocześnie zrzuca na sprzedawców odpowiedzialność za złą decyzję kupującego. Jest to skrajna niesprawiedliwość. Gdyby sprzedawca zapewniał Pana, że monitor nie srebrzy a jednak okazało się co innego, wówczas racja, zwrot jest jak najbardziej zasadny. Jeśli Pan jednak wie jakie są cechy monitora w tej kwestii, próba zwrotu jest zwykłym draństwem. To Pan powinien się trochę potrudzić, zobaczyć przed zakupem a nie zwalać na sklep koszty swojej decyzji. Sklep niczemu nie jest winien a dostaje w prezencie konkretne straty pieniędzy. Pan powinien być pewny zakupu a nie sklep.
To prawda, ryzyko nieudanego zakupu zostało przerzucone w pewnym sensie na sprzedawcę. Natomiast brak możliwości fizycznego kontaktu z towarem przed zakupem uniemożliwia realne zapoznanie się z jego cechami (jak widać czytanie recenzji i patrzenie na monitory w sklepie nie wystarcza czasem). Ciężko póki co coś na to poradzić (czekamy na VR z prawdziwego zdarzenia :)). Z drugiej strony sprzedaż internetowa jest obciążona znacznie niższymi kosztami działalności. Nie trzeba otwierać stacjonarnego sklepu, zatrudniać i szkolić sprzedawców, tracić czasu na wystawianie towaru, a nawet nie ma często konieczności stykania się z samym towarem - wystarczy zamówić bezpośrednio towar z magazynu na adres klienta. Same zyski dla sprzedawców i nic dla konsumentów. Dlatego postanowiono stworzyć takie przepisy, aby i konsument coś z tego internetu miał i był chroniony. :) Inna sprawa, że ustawa ma jawnie niesprawiedliwe przepisy krzywdzące sprzedawców, jak choćby zapis o zwrocie kosztów transportu. Jasne, jak to zwykle bywa, znajdą się osobnicy nadużywający tych przepisów i jak to Pan ujął mogą potencjalnie używać ustawy jako metody na testowanie sprzętu. Choć to też kosztuje bo trzeba na własny koszt towar odesłać i uważać na towar żeby nie nosił śladów zużycia. Nie namawiam absolutnie do takiego postępowania. Sam w życiu raz skorzystałem z możliwości zwrotu towaru, bo po prostu nie pasował na mnie (nie, monitora nie zakładałem). ;)

Do autora wątku - ma Pan tak naprawdę 2 opcje. Albo nie kupować monitora z matrycą IPS, która będzie srebrzyła się w ciemności przy odchyleniu głowy od idealnego kąta patrzenia (im większy monitor tym większy problem) i przy okazji w 95% przypadków będzie miała nierównomiernie podświetloną czerń (tzw. light bleeding) i poszukać czegoś na P/MVA albo doświetlenie miejsca za monitorem. Opcja nr 2 jest zdecydowanie lepsza, gdyż IPSy mają zdecydowanie lepsze właściwości kolorystyczne przy patrzeniu pod kątami (brak odbarwień przy patrzeniu pod kątem) mimo tych problemów z czernią. No i trzeba zadbać o odpowiednią jasność ekranu. Sam posiadam ekran IPS i mimo, że to monitor Eizo i w dodatku jeszcze ma filtr niwelujący srebrzenie, to ma on wady IPSów (lekki light bleed i małe srebrzenie, choć w tym przypadku to raczej zielenienie albo czerwienienie czerni). Nie zamieniłbym go jednak na PVA o TN nie mówiąc.
Manekj
Posty: 21
Rejestracja: 19 marca 2017, 01:16 - ndz

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 18:40 - ndz

Ok chyba faktycznie rozważę rozwiązanie z światłem i postawię na EIZO, ale raczej nie kupie przez internet, poszukam jakiegoś sklepu gdzie fizycznie będę mógł zobaczyć dany produkt, a skłaniam się nad tym monitorem Monitor Eizo EV2451.

Co do testu.
Widzę poświatę z zasłoniętymi zasłonami
Z odsłoniętymi zasłonami jest troszkę mniejsza
Ze światłem jak już pisałem

Z mojej strony to raczej tyle dziękuje za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 18:42 - ndz

Co do wyboru, proponuję raczej NEC EA234WMi. Ma matrycę PLS Samsunga a EIZO ma IPS LG Display. Pierwsza ma efekt srebrzenia na nieco mniejszym poziomie. Niezależnie też od modelu, najsensowniejsza decyzja byłby po wypożyczeniu monitora i oględzinach u siebie, w swoim świetle.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Manekj
Posty: 21
Rejestracja: 19 marca 2017, 01:16 - ndz

Re: Monitor 24' (gry, text) do 1500zł, 60 Hz FHD (tylko 16:9

19 marca 2017, 18:54 - ndz

Aha.
To jeszcze zapytam czy można polegać na tej stronie ? http://www.displayspecifications.com/en/model/6d003e2

Bo według niej podany model NEC EA234WMi ma matrycę od LG 6-bitową? Czy źle z niej korzystam.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu