Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
krzysio
Posty: 69
Rejestracja: 12 października 2016, 19:50 - śr

Re: Jaka przekątna monitora do pracy biurowej/kodu HTML - odległość ok. 72-88 cm?

06 czerwca 2017, 13:01 - wt

Forum cenię za rzeczowość. Tu czytelnik dowie się, czego po topowych (i mniej topowych) monitorach można się spodziewać, czy różnią sie od tych tańszych, na co zwracać uwagę przy konkretnych zastosowaniach. Znajdzie też sporo informacji n/t tego, za co warto lub nie warto dopłacać. Tego max naprawdę jest tutaj sporo i rzeczowo. Ale niekiedy są sytuacje i jednostki, gdzie "palma odbija" i nie podciągniesz to pod logikę, co najwyżej można to nazwać po imieniu ;)

Nie traktuję tego jak wprowadzanie w błąd, raczej pokazanie jakiegoś rozwiązania/możliwości, powiedzmy mocno ekstrawaganckiego.
cz
czuk

Re: Jaka przekątna monitora do pracy biurowej/kodu HTML - odległość ok. 72-88 cm?

06 czerwca 2017, 13:18 - wt

krzysio pisze:
06 czerwca 2017, 12:08 - wt
max, ja nie wiem co zrobi założyciel tematu. Ja tylko napisałem, że nie wszystko w życiu musi być logiczne i mieć sens ekonomiczny, że jak najbardziej rozumiem tutaj ekscentryków ;)
Ja też wiem,że można zaszaleć jak kogoś na to stać,córka Berniego Ecclestona założyciela F1 wydała chyba około 2 miliardów dolarów w 2 lata w zapisanym jej przedwcześnie spadku,ja się tylko zastanawiam ,czy to jest rzeczywisty rozum?
krzysio pisze: Forum cenię za rzeczowość.
Ja też,kogo stać niech zaszaleje i kupi co chce,forum jest od tego żeby proponować optymalne rozwiązania,a przepłacać kupować kto chce, co chce i ile za to zapłaci to każdego osobista decyzja. :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaka przekątna monitora do pracy biurowej/kodu HTML - odległość ok. 72-88 cm?

06 czerwca 2017, 13:23 - wt

Zakup high-endowego monitora nie uważam za odbijanie palmy. Niektórzy spędzają przed ekranem masę czasu i BARDZO odczuwa się różnicę w klasie obrazu oferowanego przesz monitory za 2, 5 czy 15 tys zł. Trudno też mówić o braku rozsądku, jeśli się samemu nie ma takich potrzeb / widzimisię / preferencji albo po prostu nie sprawdziło na własnej skórze. Osobiście używam najlepszych monitorów jakie są na rynku, pomimo że głównie piszę, żadnej grafiki. Kiedy czasem siadam przed "zwykłym", nawet takim za 2-3 tys zł, oczy mi wypływają i dziwię, jakim cudem można się tak męczyć na własne życzenie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Jaka przekątna monitora do pracy biurowej/kodu HTML - odległość ok. 72-88 cm?

06 czerwca 2017, 13:24 - wt

max pisze:
06 czerwca 2017, 11:49 - wt
Podzielam powyższe zdanie. Częściowo.

* Do pracy wybrałbym również: NEC EA275UHD.
* Do filmów i gier: LG OLED55C7V.

Komplet obu jest w cenie PA322UD-2, o CG3118-4K czy CG3145 nie wspominając, a frajda i przyjemność z oglądania dużego OLEDa nieporównywalnie większa od, najlepszego nawet, małego LCDka.
Może założyciel wątku woli grać przy PC przy biurku z monitorem, a nie na kanapie z padem przy TV. TV OLED też smużą, rozmywają ruch tak samo jak monitory LCD. Przyglądałem się niedawno.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

06 czerwca 2017, 13:37 - wt

GrzesiekR pisze:TV OLED też smużą, rozmywają ruch tak samo jak monitory LCD. Przyglądałem się niedawno.
Skoro na tym polu mamy remis, można spokojnie ten aspekt wykluczyć z rozważań.
Pamiętaj tylko, że TV OLED ma matrycę 120Hz, a standardowy czy profesjonalny LCDek ma 60Hz. Ma to wpływ na smużenie. Pozostałe aspekty: wielkość, kontrast, HDR, wrażenie ogólne są już nieporównywalne.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

06 czerwca 2017, 13:39 - wt

max pisze:
06 czerwca 2017, 13:37 - wt
GrzesiekR pisze:TV OLED też smużą, rozmywają ruch tak samo jak monitory LCD. Przyglądałem się niedawno.
Skoro na tym polu mamy remis, można spokojnie ten aspekt wykluczyć z rozważań.
Pamiętaj tylko, że TV OLED ma matrycę 120Hz, a standardowy czy profesjonalny LCDek ma 60Hz. Ma to wpływ na smużenie. Pozostałe aspekty: wielkość, kontrast, HDR, wrażenie ogólne są już nieporównywalne.
Widocznie 120Hz nie rozwiązuje problemu albo nie każdy TV OLED ma 120Hz. Poza tym zignorowałeś to co napisałem w poprzednim zdaniu :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

06 czerwca 2017, 13:41 - wt

Specyfika rozmycia obiektów w ruchu to temat rzeka. Rozmywają nawet plazmy, które mają jakieś ułamkowe czasy reakcji. Bardziej jest istotna specyfika tego rozmycia a nie parametr syntetyczny. To już trzeba sprawdzać naocznie, z danych technicznych rzadko kiedy coś można wywnioskować. Wyjściem są monitory typowo skonstruowane do zawodowego grania, ale wówczas jakość ogólna jest niższa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

06 czerwca 2017, 14:00 - wt

GrzesiekR pisze:
06 czerwca 2017, 13:39 - wt
Poza tym zignorowałeś to co napisałem w poprzednim zdaniu :)
Nie wiem co woli. Każdy woli to co woli. ;)
Ja napisałem natomiast, jakiego wyboru lepiej dokonać z uwagi na całokształt pozostałych aspektów. Jest ich naprawdę mnóstwo. Proponuję poczytać:

OLED:
https://hdtvpolska.com/czym-jest-oled-i ... d-oled-tv/

Smużenie, rozmycie itp. Wpływ matryc 120Hz.
https://hdtvpolska.com/sledzaca-kamera- ... wzorowani/
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

06 czerwca 2017, 15:07 - wt

GrzesiekR pisze:
06 czerwca 2017, 15:06 - wt
Tom01 pisze:
06 czerwca 2017, 13:41 - wt
Specyfika rozmycia obiektów w ruchu to temat rzeka. Rozmywają nawet plazmy, które mają jakieś ułamkowe czasy reakcji. Bardziej jest istotna specyfika tego rozmycia a nie parametr syntetyczny. To już trzeba sprawdzać naocznie, z danych technicznych rzadko kiedy coś można wywnioskować. Wyjściem są monitory typowo skonstruowane do zawodowego grania, ale wówczas jakość ogólna jest niższa.
Wyraźnie napisałem, że sprawdzałem naocznie. Wygląda w praktyce tak jak na LCD, w podobnym stopniu. Jedyną nie rozmywającą ruchu technologią jaką widziałem było CRT. Plazma jest lepsza niż LCD/OLED w tym względzie ale nie idealna.
Nie widziałem wszystkich monitorów typowo skonstruowanych do zawodowego grania, ale to co widziałem też idealne nie było. Ruch owszem ostry, ale rozdwojony.

Max, wiem, znam ten link, podajesz go przy każdej okazji. Piszę tutaj co widzę na własne oczy, nie rozwodzę się nad teorią.
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

06 czerwca 2017, 17:20 - wt

Telewizor już mam, wprawdzie starszy i bez 4K, ale działa, więc nie mam póki co konieczności wymiany.
Poszukuję w tej chwili tylko monitora, tak jak napisał GrzesiekR. W gry oparte na strzelaniu/walce wręcz nie jestem w stanie skutecznie grać na padzie, dlatego Xboksa przeznaczyłem do FIFy czy Rocket League, natomiast do GTA czy Friday the 13th potrzebuję odpowiedniego monitora :)

Przeglądając zaproponowane przez Panów monitory, spotkałem przekątne od 24, do nawet 32 cali. Aby wybrać monitor, muszę najpierw ustalić jaką dokładnie przekątną powinien mieć, a to pozwoli bardzo zawęzić pole wyboru.

Czytałem opinie mówiące, że monitor do pracy biurowej powinien być mniejszy niż do gier/filmów, ponieważ w trakcie pracy muszę obejmować wzrokiem cały ekran bez przekręcania głowy na boki. W przeciwnym razie będę odczuwał duży dyskomfort, będzie to niewygodne, a nawet może prowadzić do dolegliwości fizycznych szyi/karku.
Czy to prawda? Jaką idealną przekątną monitora by Państwo dla mnie dobrali?

Przypomnę: odległość oczu od krawędzi biurka (przy ścianie) to ok. 72-88 cm, w zależności od nachylenia do przodu. Od tych wartości trzeba odjąć głębokość konkretnego monitora.
Nie mam możliwości pójścia do sklepu i sprawdzenia, ponieważ odtworzenie idealnie takich warunków jak przy moim biurku i tak byłoby mało prawdopodobne.

Żeby dać też coś od siebie, to odnośnie peryferiów komputerowych powiem, że jak dla mnie klawiatura mechaniczna z przełącznikami Cherry MX Blue jest o wiele wygodniejsza w użyciu i sądzę, że znacznie szybsza w pisaniu, porównując do zwykłej klawiatury, czy takich w laptopach. Mam porównanie od długiego czasu. Może komuś się przyda ta wiedza :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

06 czerwca 2017, 18:23 - wt

Przekątna im więcej, tym lepiej. Typowe "biurkowe" odległości nie są żadną przeszkodą dla rozmiarów do 40" a nawet więcej. Siedzi Pan stosunkowo daleko, także nie przejmowałbym się na zapas. Informacja o mniejszym do zastosowań biurowych to jakaś bzdura. Jest odwrotnie. Im mniej przewijania okien tym wygodniejsza praca. O obroty głowy proszę się nie martwić. Nawet jeśli byłby to monitor 50-60" i rzeczywiście musiałby Pan się po nim "rozglądać", wyszłoby to tylko na zdrowie, przy statycznym stylu pracy przy komputerze. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

06 czerwca 2017, 19:30 - wt

Tom01 pisze:
06 czerwca 2017, 18:23 - wt
Przekątna im więcej, tym lepiej. Typowe "biurkowe" odległości nie są żadną przeszkodą dla rozmiarów do 40" a nawet więcej. Siedzi Pan stosunkowo daleko, także nie przejmowałbym się na zapas. Informacja o mniejszym do zastosowań biurowych to jakaś bzdura. Jest odwrotnie. Im mniej przewijania okien tym wygodniejsza praca. O obroty głowy proszę się nie martwić. Nawet jeśli byłby to monitor 50-60" i rzeczywiście musiałby Pan się po nim "rozglądać", wyszłoby to tylko na zdrowie, przy statycznym stylu pracy przy komputerze. :)
hmm, dyskutowałbym. Przy odległości 70-80cm 24-27 cali to optimum. Patrzenie się pod dużymi kątami na peryferia wielkiego, przytłaczającego ekranu jakoś mnie nie przekonuje. Lepiej mieć dwa mniejsze. Zresztą ile razy już o tym mówiliśmy...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

06 czerwca 2017, 20:12 - wt

To jest kwestia gustu i przyzwyczajeń. Przykładowo, ja mam na biurku znacznie większy monitor przy znacznie mniejszej odległości i nie wyobrażam sobie mniejszego metr od oczu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

06 czerwca 2017, 22:55 - wt

GrzesiekR pisze:
06 czerwca 2017, 19:30 - wt
Przy odległości 70-80cm 24-27 cali to optimum.
Ale korzystasz z lornetki, czy już z lunety na statywie? ;)

Przy mniejszej plamce monitora UHD nie trzeba tak mocno odsuwać monitora. Moim zdaniem 60cm jest OK. 50cm to minimum. 70-80cm też może oczywiście być, ale to już przekątna winna być ze 40cali.

Faktem jest, że przy długotrwałej akomodacji wzroku na większej odległości wzrok się mniej męczy, ale wówczas ekran musi być bardzo duży, aby zachować odpowiednią wielkość kątową.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

06 czerwca 2017, 23:06 - wt

Akomodacja na większe odległości i mniejsze zmęczenie mięśni oka to setki metrów a nie centymetry. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
krzysio
Posty: 69
Rejestracja: 12 października 2016, 19:50 - śr

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 00:35 - śr

Hmmm, teraz nie wiem, czy ja coś źle robię, czy to kwestia upodobań. Ja siedzę ok 70cm przed 24" i bliżej czułbym dyskomfort. To co na pulpicie mam przeskalowane w górę, do przeglądarki też jakiś programik skalujący całość chyba 20%.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 06:57 - śr

max pisze:
06 czerwca 2017, 22:55 - wt
GrzesiekR pisze:
06 czerwca 2017, 19:30 - wt
Przy odległości 70-80cm 24-27 cali to optimum.
Ale korzystasz z lornetki, czy już z lunety na statywie? ;)
Tak, korzystam z lornetki ale outdoor-owo.
max pisze:
06 czerwca 2017, 22:55 - wt
Przy mniejszej plamce monitora UHD nie trzeba tak mocno odsuwać monitora. Moim zdaniem 60cm jest OK. 50cm to minimum. 70-80cm też może oczywiście być, ale to już przekątna winna być ze 40cali.
Bzdura. Oczywiście jak komuś wygodniej to niech się przysuwa do monitora, nikt nie broni.
max pisze:
06 czerwca 2017, 22:55 - wt
Faktem jest, że przy długotrwałej akomodacji wzroku na większej odległości wzrok się mniej męczy, ale wówczas ekran musi być bardzo duży, aby zachować odpowiednią wielkość kątową.
To nie są te różnice, jak Tom napisał.
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 08:36 - śr

krzysio pisze:
07 czerwca 2017, 00:35 - śr
Hmmm, teraz nie wiem, czy ja coś źle robię, czy to kwestia upodobań. Ja siedzę ok 70cm przed 24" i bliżej czułbym dyskomfort. To co na pulpicie mam przeskalowane w górę, do przeglądarki też jakiś programik skalujący całość chyba 20%.
Nic Pan nie robi zle normalna odległość od monitora to 70/80cm,chyba,że ja jestem ślepy,ale nie całkiem..
Zmierzyłem dzisiaj dla wiarygodności metrówką budowlaną i ta odległość jest zalecana do patrzenia na monitor.
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 08:59 - śr

60cm,przepraszam
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

07 czerwca 2017, 10:34 - śr

Odległość od 50cm do 80cm jest oczywiście prawidłowa. Zależy to od osobistych preferencji (krótkowidz, dalekowidz, okulary), wielkości monitora, wielkości plamki, skalowania elementów ekranowych.

Aby zachować stałą wielkość kątową należy tylko wziąć pod uwagę, że monitor ustawiony 80cm od nas powinien być 80/60=1,33x większy niż ustawiony w odległości 60cm.
O ile więc przy 60cm może być 24-27-32" to przy 80cm lepiej by było 32-36-42".

24'*1,33=32', 27'*1,33=36', 32'*1,33=42'.

Ponieważ duże monitory są absurdalnie drogie (nie wiadomo dlaczego, bo analogiczne matryce w TV LCD są dużo tańsze), wolę wybierać odległości bliżej środka z zalecanych widełek.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu