Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

12 czerwca 2017, 19:09 - pn

Panowie,
Na horyzoncie pojawił się jeszcze jeden (chyba) interesujący model monitora: http://www.eizo.pl/monitor/flexscan-ev3237/ .
Różnica pomiędzy nim, a NECiem EA275UHD, która najbardziej mnie niepokoi, to liczba kolorów.
EIZO EV3237 ma w specyfikacji podane tylko "16,77 mln", natomiast NEC ma "1,064 mld (10 bitów na kolor)".

Fragment opisu tego modelu na oficjalnej stronie EIZO, odnoszący się do tej kwestii, brzmi tak:
"Płynna reprodukcja przejść tonalnych
Monitor EV3237 wyposażony jest w 10-bitową tabelę LUT (look-up table) z 1.021 wzorcami kolorów. 8-bitowy sygnał otrzymywany z karty graficznej komputera optymalizowany jest w oparciu o w/w 10-bitowy LUT i wyświetlany na ekranie monitora z precyzyjnie dobranymi wartościami kolorów, co pozwala na uzyskanie płynnych przejść tonalnych."
.

Podsumowując, czy gdybym postawił te 2 monitory obok siebie, i poużywał na nich jednocześnie przeglądarki int., następnie uruchomił tę samą grę w UHD, a test zakończył tym samym filmem w UHD, to czy rezultat testu brzmiałby: "Ilość kolorów nie powoduje żadnej różnicy przy tych zastosowaniach"?

Byłbym wdzięczny za wnikliwą odpowiedź, bo spotkałem się już z trzema lekko odmiennymi opiniami na dokładnie takie zapytanie :)
Ostatnio zmieniony 12 czerwca 2017, 19:37 - pn przez SonOfLibertyPL, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

12 czerwca 2017, 19:19 - pn

Widzę, że dalej Pan drąży. W obu przypadkach ilość wyświetlanych kolorów będzie taka sama/zbliżona, bo oba operują na przestrzeni około sRGB i finalnie wypuszczają sygnał 8-bitowy. Różnica może być w precyzji przeliczania wcześniej tych barw, które mają być zreprodukowane na ekranie. Chociaż tutaj sytuacja jest podobna, bo oba monitory bazują na 10-bitowej tabeli LUT. Przy czym NEC EA oferuje wsparcie dla sprzętowej kalibracji. Tak ogólnie 10-bitowy tor sygnałowy nie jest wart zachodu!
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

12 czerwca 2017, 19:45 - pn

EA275UHD ma chyba 14to lub 16to bitowy programowalny 1D LUT.
Jeśli do tego miałby matrycę 8bit + 2 FRC mogłby wyświetlać więcej kolorów.
Do czego mogły by być one potrzebne?

Z komputera wychodzi 8 bit. Dalej te 8 bit wchodzi do monitora. Przechodzi przez LUT, układ DUC/DUE i jest wyświetlany. Mimo więc wysłanych 8bit przez komputer zastosowanie wielobitowego LUT oraz wielobitowej matrycy umożliwia zredukowanie posteryzacji wynikającej z działania DUC/DUE.

Moim zdaniem monitory wyposażone w DUC/DUE powinny posiadać LUT 14-16bit oraz matrycę 8bit+2FRC lub 10bit nawet do wyświetlania sygnału 8bit w celu uniknięcia posteryzacji.

Proste monitory biurowe bez DUC/DUE jak np. EV3237, nie muszą mieć wielobitowego LUT i matrycy. Wystarczy im LUT 10bit i matryca 8bit. Posteryzacja nie wystąpi z powodu braku zaawansowanej obróbki sygnału przez monitor.

W przypadku obu wymienionych monitorów rozważania są trochę teoretyczne. W przypadku prostego biurowego EV3237 wielobitowy LUT i matryca są zbędne, natomiast EA275UHD ma co prawda DUC/DUE ale uproszczony. Wymaga to co prawda zastosowania wielobitowego LUT i matrycy, ale z powodu redukcji nieporządanej posteryzacji. Gdyby ten DUC/DUE wyłączyć w menu wystarczył by do kalibracji LUT 12bit i matryca 8bit.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

12 czerwca 2017, 20:53 - pn

Widać, że założyciel wątku chciałby wydać nieco więcej kasiorki. Chciał by to jednak zrobić to z sensem. W przedmiotowym wypadku jest to jednak nieco problematyczne.

Proponuję więc rozważyć jeszcze opcję zakupu dwóch EA275UHD. Dostajemy wówczas 54" i 16 milionów pikseli.
Przy tak niedużej plamce i wysokiej ostrości można jeden z monitorów obrócić do pionu. Praca i edycja dokumentów A4 na 3840 pikselach w pionie jest dość wygodna. Można wyświetlić całą kartkę A4 na jednym monitorze, a na drugim poziomym mieć coś innego.

O ile mi wiadomo, konfiguracji takiej używa Właściciel niniejszego forum. I niech to posłuży za rekomendację co wybrać.

No w każdym razie uważam to za lepsze rozwiązanie, niż wywalanie 6ciu tysi na jeden monitor biurowy, choćby UHD i 32". Powoli jest takich na pęczki, choć nieco niższej jakości.
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

14 czerwca 2017, 09:05 - śr

Jeśli chodzi o 2 monitory, to rozważałem ten wariant na samym początku, jednak stwierdziłem, że:
- ogólnie mam trochę mało miejsca, zbyt małe biurko;
- dwa monitory 27-calowe pozwolą mi uruchomić grę/film "tylko" na 1 monitorze 27-calowym, podczas gdy na jednym większym monitorze uruchamiałbym je w 31,5 calach.

Jeśli mieliby Panowie wybrać (nie biorąc zupełnie pod uwagę ceny, tylko który produkt jest lepszy dla mnie ze względu na porównanie wszystkich pozostałych ważnych cech), to wybór padłby na EIZO EV3237 31,5" czy NECa EA275UHD 27"?
Bardzo doceniłbym również wskazanie, z jakich przyczyn wybrali Panowie właśnie ten monitor, które czynniki ostatecznie zdecydowały o jego zwycięstwie.

W międzyczasie aktywnie badam Internet w poszukiwaniu wiedzy, ale bez czucia tematu od podszewki da się ustalić tylko niektóre rzeczy.
Aby porównać monitory na własne oczy, najbliżej miałbym ponad 140 km (o ile X-kom w ogóle miałby na stanie obydwa modele do prezentacji). Obawiam się, że w sklepie, w innym oświetleniu, przez krótką chwilę w sklepowym chaosie, i tak moja ocena byłaby tylko pobieżna, toteż tak naprawdę więcej powie mi ocena osób, które rzeczywiście na takich sprzętach pracują lub mają z nimi styczność.

Jakie pytania jeszcze chodzą mi po głowie:

1) Jak w praktyce zachowuje się producent EIZO, a jak NEC, gdy na monitorze znajdę martwego piksela?

2) Tutaj na Forum ktoś napisał, że NEC czasami ma problemy z podświetleniem (chodziło chyba o niektóre konkretne trefne egzemplarze), i zgłaszanie się do producenta w razie takiego problemu skutkuje obmyciem rąk (dosłownie była mowa o tym, że mają klientów w tylnej partii ciała). Czy to prawda?

3) Dowiedziałem się od Obsługi Klienta nVidii, że monitory z 10-bitowymi kolorami są obsługiwane nie tylko przez karty Quadro (OpenGL), ale również przez GeForce GTX 900 oraz GTX-y serii 10 (DirectX), a więc moja 1x lub 2x GTX 1080 Ti będzie obsługiwać 1,07 mld kolorów.
W tej sytuacji, gdyby trzymać się suchych tabelek, EA275UHD w połączeniu z tą kartą wyświetlałby mi obraz w 1,07 mld kolorów, a to mogłoby stanowić ważny argument przy ostatecznym wyborze monitora. Powyżej max napisał jednak "natomiast EA275UHD ma co prawda DUC/DUE ale uproszczony", co nie wiem czy słusznie zrozumiałem jako fakt, że tak naprawdę ten monitor w ogóle nie będzie w stanie wyświetlać tego miliarda kolorów?

4) Przeczytałem też, że 10-bitowe kolory poprawiają przejście tonalne, co jest widoczne gdy na ekranie prezentowany jest jakiś duży obraz w jednym kolorze o wielu odcieniach, np. niebo albo zachód Słońca. Czy rzeczywiście to jedyna korzyść z 10 bitów?

5) Funkcja "Paper Mode", "Movie Mode" oraz "sRGB Mode" - jakie mają Panowie wrażenia? Czy posiada ją tylko ten EIZO, czy po prostu w NECu inaczej ona się nazywa? Szczególnie kręci mnie wyobrażenie o "Paper Mode", bo miewam "alergię" na białe ekrany (twórca tego Forum na pewno to rozumie, ale generalnie prawie wszyscy zmuszają do patrzenia na białe).

6) Czytałem w opisie tego EIZO, że posiada on 89% AdobeRGB. A jak jest w przypadku NECa? Specyfikacje podają dla obydwu monitorów wyłącznie "100% sRGB".

7) Czy traktować brak kalibracji sprzętowej w EIZO jako wadę? Czy w NECu kalibracja byłaby robiona, jeśli nie jestem grafikiem ani fotografem?

8) W jakich godnych zaufania sklepach dostanę monitor na pewno zapakowany fabrycznie, tzn. nie wymacany przez poprzedniego niedoszłego nabywcę (który dokonał jego zwrotu lub obmacanie odbyło się w sklepie stacjonarnym)? :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

14 czerwca 2017, 09:49 - śr

Ad.1 EIZO jest objęte gwarancją braku wad pikseli. W NEC trzeba ją dodatkowo dokupić.

Ad.2 Obydwa modele nie są profesjonalnymi, dopuszczalna jest spora nierównomierność podświetlenia i nie jest to traktowane jako wada. Nie ma większych różnic pomiędzy NEC EA i EIZO EV. Jeśli monitor ma mieć niższe błędy niż średnia, należy zamawiać egzemplarz selekcjonowany.

Ad.3 Aby był sens walczyć o 10 bitowy kolor, monitor musiałby go najpierw wyświetlać. Najtańszy monitor z w pełni 10-bitowym torem i 10-bitową matrycą to NEC PA302W. Ani jeden, ani drugi z omawianych NIE wyświetla, tylko go może przyjąć i próbować zasymulować.

Ad.4 Tak, o ile posłuży się Pan wyjątkowo wrednymi obrazami testowymi. Proszę zwrócić uwagę, że materiały reklamowe "pokazujące" paskowanie na jednej kulce (wyświetlanie 8 bitowe) i gładkie przejścia na drugiej (wyświetlanie 10 bitowe) jest prezentowane NA PAŃSKIM monitorze, który ma 8 bitową paletę!

Ad.5 Wbudowane tryby są dla, za przeproszeniem, idiotów lub leni patentowanych, którzy nie potrafią sami ustawić sobie monitora. Generalnie nie używa się ich. Jeśli ktoś nie trawi agresywnej bieli o CCT ~6500K, wystarczy przestawić monitor na niższą. Przy czym, jeśli chodzi to Panu po głowie, zdecydowanie lepiej byłoby nabyć bardziej zaawansowany monitor, najlepiej ze sterowanym podświetleniem, który w dużo lepszy sposób umożliwia tak dużą zmianę wyświetlania bez skutków ubocznych jak zawężanie dynamiki czy zwiększone zużycie luminoforu.

Ad.6 EV3237 ma nieco większy gamut niż EA275UHD. Obydwa mają przestrzeń mniej więcej w połowie między sRGB i AdobeRGB. Nie ma to jednak żadnego znaczenia w zastosowaniach nie związanych z kontrolą koloru.

Ad.7 Tak, choć EIZO jest fabrycznie bardzo ładnie zlinearyzowane. Jednak w miarę zużycia, monitory podświetlane W-LED będą coraz bardziej leciały w niebieski. Bez kalibracji sprzętowej, po przekroczeniu pewnego poziomu zużycia, monitory takie staną się "nieregulowalne". Wczoraj miałem przypadek, w terenie, u człowieka, który używa monitor z takim podświetleniem i pomimo zaledwie 8 tys godzin przebiegu, choć winą użytkownika było, że katował go ustawiony bardzo jaskrawo, podświetlenie jest dramatycznie zdegradowane. Przy niskich poziomach jaskrawości (poniżej 80 nitów), bardzo spadła emisja luminoforów i nie jest możliwe optymalne wyregulowanie obrazu. Obraz jest wręcz błękitny, bo dominuje niebieska dioda i nie ma uzupełnienia składową żółtą lub czerwono-zieloną (zależnie od konstrukcji), pochodzącą z luminoforów.

Ad.8 Jak na pewno Pan zauważył, na forum jest kilku przedstawicieli rzeczonych firm i są to wyłącznie ludzie godni zaufania. Nie ma tu przygodnych handlarzy, przedstawicieli "sieciówek" ani cwaniaków.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

14 czerwca 2017, 10:56 - śr

Gdybym miał komfort wybierania bez potrzeby patrzenia na cenę wybrał bym większy, czyli 32".
Obydwa omawiane monitory wyświetlają 2^8*2^8x2^8 kolorów, czyli 16mln. Nie zrozumiałeś mojego wywodu, ale nie przekmuj się tym.

Myślę, że jeden 27" w poziomie i jeden 27" w pionie powinien się zmieścić na większość biurek. Jeśli nie, to lepiej wybrać 32". Ja osobiście jednak uważam wybór EV3237 za nieopłacalny. Problem w tym, że nie ma nic porównywalnego i tańszego. EA275UHD jest dobry ale mniejszy.

Sam posiadam NEC PA272W i gdybym mógł zaszaleć wybrałbym PA322UHD-2, ewentualnie poczekał bym co zaprezentuje NEC na jesień. Jestem takim samym amatorem jak Ty, tyle że z fixum dyrdum na punkcie świecidełek.
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

16 czerwca 2017, 05:56 - pt

@Tom01:
Ad. 5. Odnośnie patrzenia na białe - możliwe, że pomoże matowa matryca oraz mniejsza jasność monitora niż dotychczasowe ustawienie.
Chciałbym monitor profesjonalny, ale te z UHD strasznie drogie. Najtańszy jest za ok. 17,5 tys. zł. A gdy za rok albo 2 pojawi się monitor 5K, i do tego jeszcze z lepszym odświeżaniem, to nie miałbym szansy sprzedać poprzedniego bez ogromnej straty.

Ad. 7. Odnośnie błękitnego obrazu po 8 tys. godzin - tyle godzin to ok. 2 lata użytkowania monitora. Gwarancja w EIZO to 5 lat. Czy opisany przez Pana przypadek podlega gwarancji?

Gdyby miał Pan do wyboru tylko EV3237 lub EA275UHD, to który by Pan wybrał, jeśli nie brać zupełnie pod uwagę różnicy w cenie?


@max:
- A co wiadomo o planowanej prezentacji EIZO w jesieni? Jest szansa na jakieś co najmniej UHD?
Skoro mówimy dopiero o prezentacji, to po jakim czasie od momentu prezentacji monitory tego producenta da się kupić?

- No właśnie mam małe biurko, i w przypadku 2 monitorów miałbym chyba zbyt mało miejsca na inne przedmioty :)

- Czy o wskazaniu przez Ciebie EV3237 jako lepszego zdecydował wyłącznie jego rozmiar, czy jeszcze jakieś cechy?

- "Tak mi się jeszcze przypomniało. Wersja CT kalibrowana jest chyba do 80cd/m2. Prawdopodobnie będzie to za jasno do pracy biurowej na jasnym tle. W ogóle praca na sztywno ustawionej jasności będzie niewygodna. Regulator Brightness jest po to, aby go używać przy zmieniającym się oświetleniu. Kalibracja go blokuje. Trzeba by kalibrować do kilku jasności, co przy pracy biurowej zaczyna się robić trochę bez sensu."
> A dlaczego kalibrowanie do kilku jasności byłoby bez sensu? Czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl?
> Czy gotowe ustawienia dla różnych jasności przełącza się potem łatwo jednym przyciskiem na monitorze?


Jeszcze z nowych pytań:

1) Biorąc pod uwagę same dodatkowe funkcje - który z tych 2 monitorów wyposażono w więcej bardziej przydatnych funkcji?

2) Regulacja pochylenia w górę w EIZO to 25 st., a w NECu to 30 st. Czy w praktyce kiedykolwiek pochyla się ekran w górę bardziej niż o 25 st.?

3) Który producent ma lepszy serwis gwarancyjny? To znaczy: który chętniej uznaje naprawę gwarancyjną za zasadną oraz szybciej realizuje naprawę i odsyła sprzęt do klienta?

4) Czy w przypadku wyboru EV3237 potrzebowałbym usługi Selekcji ( https://monitory.mastiff.pl/kalibracja-3 ... itora.html )?
Czy ta usługa oznacza, że wybrany dla mnie egzemplarz jest włączany na 100 godzin, a następnie sprawdzany pod kątem martwych pikseli oraz błędów w podświetleniu, a w razie wykrycia takich problemów nieobjętych gwarancją, jest odrzucany, i kolejny egzemplarz przechodzi taki sam test, i w razie potrzeby również kolejne egzemplarze, aż do znalezienia dla mnie monitora pozbawionego takich wad? :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

16 czerwca 2017, 06:37 - pt

Strasznie dużo pytań. Trzeba by książkę napisać.

Na jesień mają się pojawić nowe profesjonalne NECi, nie EIZO.

Kalibracja monitora ma sens w pełni, gdy używa się go wraz z odpowiednio przygotowanym stanowiskiem do oceny kolorów. Stanowisko takie winno być oświetlone jasnym, rozproszonym światłem, o wysokim współczynniku oddawania barw, które nie odbija się od monitora. Po skalibrowaniu monitora należy wczytać jego profil do systemu. Z tego profilu potrafią skorzystać, w przypadku Windows, wyłącznie aplikacje fotograficzne, posiadające zarządzanie barwą np. Photoshop.
Ty, jako pracownik biurowy, na monitorze, którego nie da się skalibrować sprzętowo (biurowy, niekalibrowalny EV3237), nieposiadający profesjonalnego oświetlenia, nieużywający programów zarządzających barwą, miał byś zlecić kalibrację monitora do kilku wartości i co roku je powtarzać, z powodu braku automatyki pomiarowej, podtrzymującej zadane wartości. Uważam to za szczyt głupoty, a za wyczyn uznam znalezienie łosia, który da się na to namówić i za to zapłaci.

Omawiane monitory kosztują kilka tysięcy zł. Są to monitory biurowe najlepsze i najdroższe jakie istnieją. Proces selekcji musi przechodzić pozytywnie 95-99% sztuk. W przeciwnym wypadku do tego zajęcia trzeba by dopłacać. Jak myślisz? Czy ktoś dopłaca z własnej kieszeni, aby sprawdzić dla Ciebie kilka monitorów i wybiera najlepszy, pozostałe odrzucając do kosza?

Odsprzedawanie sprzętu komputerowego bez ogromnej straty uważam za nierealne. Dlatego należy kupić monitor na miarę potrzeb i pracować na nim 5-10 lat, aż padnie.
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

16 czerwca 2017, 08:06 - pt

max pisze:
16 czerwca 2017, 06:37 - pt
Strasznie dużo pytań. Trzeba by książkę napisać.
Zawsze to szansa na jakieś nowe (jak sądzę) doświadczenie. Od strony merytorycznej chyba jesteś przygotowany. Dla mnie jeden egzemplarz gratis, za inspirację do twórczości :)
A tak na poważnie - spisując tyle pytań, po prostu liczę na ogół na odpowiedzi 1-2-zdaniowe, a nawet "tak" lub "nie".
max pisze:
16 czerwca 2017, 06:37 - pt
Na jesień mają się pojawić nowe profesjonalne NECi, nie EIZO.
Rzeczywiście, przepraszam, pomyłka. Skoro profesjonalne, to raczej nie ma co czekać, bo znowu będzie drogo.
max pisze:
16 czerwca 2017, 06:37 - pt
Czy ktoś dopłaca z własnej kieszeni, aby sprawdzić dla Ciebie kilka monitorów i wybiera najlepszy, pozostałe odrzucając do kosza?
Chodziło mi raczej o samą zasadę działania usługi Selekcja - czy rozumiem ją prawidłowo.

A jeśli EA275UHD ma kalibrację sprzętową, to wystarczyłoby zrobić raz dla kilku jasności, i potem monitor sam się regularnie kalibruje na nowo, czy trzeba odnawiać manualnie, tak jak w EIZO?
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

16 czerwca 2017, 10:12 - pt

SonOfLibertyPL pisze:
16 czerwca 2017, 08:06 - pt


A jeśli EA275UHD ma kalibrację sprzętową, to wystarczyłoby zrobić raz dla kilku jasności, i potem monitor sam się regularnie kalibruje na nowo, czy trzeba odnawiać manualnie, tak jak w EIZO?
Przecież to wszystko wcale nie jest trudne do pojęcia.
Jak chcesz kupić EA275UHD to kup w wersji CT.
Jak wybierzesz EV3237 to kup w wersji fabrycznej i ustaw go tak jak Ci pasuje.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

16 czerwca 2017, 11:20 - pt

SonOfLibertyPL pisze:
16 czerwca 2017, 05:56 - pt
Ad. 5. Odnośnie patrzenia na białe - możliwe, że pomoże matowa matryca oraz mniejsza jasność monitora niż dotychczasowe ustawienie.
Chciałbym monitor profesjonalny, ale te z UHD strasznie drogie. Najtańszy jest za ok. 17,5 tys. zł. A gdy za rok albo 2 pojawi się monitor 5K, i do tego jeszcze z lepszym odświeżaniem, to nie miałbym szansy sprzedać poprzedniego bez ogromnej straty.

Profesjonalny 32" UHD kosztuje ok 14 tys a nie 17. Pomimo niemałej ceny, wart każdej złotówki.

SonOfLibertyPL pisze:
16 czerwca 2017, 05:56 - pt
Ad. 7. Odnośnie błękitnego obrazu po 8 tys. godzin - tyle godzin to ok. 2 lata użytkowania monitora. Gwarancja w EIZO to 5 lat. Czy opisany przez Pana przypadek podlega gwarancji?

Zużycie nie podlega gwarancji.

SonOfLibertyPL pisze:
16 czerwca 2017, 05:56 - pt
Gdyby miał Pan do wyboru tylko EV3237 lub EA275UHD, to który by Pan wybrał, jeśli nie brać zupełnie pod uwagę różnicy w cenie?

Bardzo trudne pytanie. Nie wiem, pomimo, że oba te monitory miałem dość długo przed oczami.

SonOfLibertyPL pisze:
16 czerwca 2017, 05:56 - pt
- "Tak mi się jeszcze przypomniało. Wersja CT kalibrowana jest chyba do 80cd/m2.

Dwie firmy w PL robią wersje CT. Jeśli chodzi o wersję ode mnie, monitor ma cały szereg scenariuszy w komplecie w dużym zakresie jaskrawości.

SonOfLibertyPL pisze:
16 czerwca 2017, 05:56 - pt
> A dlaczego kalibrowanie do kilku jasności byłoby bez sensu? Czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl?

Nie tylko nie jest bez sensu, ale wręcz wskazane. Celem jest dopasowanie monitora do oświetlenia a to rzadko kiedy możliwe, jeśli monitor ma zaaplikowaną jedną nastawę.

SonOfLibertyPL pisze:
16 czerwca 2017, 05:56 - pt
> Czy gotowe ustawienia dla różnych jasności przełącza się potem łatwo jednym przyciskiem na monitorze?

Są dwa sposoby, oba proste.

SonOfLibertyPL pisze:
16 czerwca 2017, 05:56 - pt
1) Biorąc pod uwagę same dodatkowe funkcje - który z tych 2 monitorów wyposażono w więcej bardziej przydatnych funkcji?

NEC.

SonOfLibertyPL pisze:
16 czerwca 2017, 05:56 - pt
2) Regulacja pochylenia w górę w EIZO to 25 st., a w NECu to 30 st. Czy w praktyce kiedykolwiek pochyla się ekran w górę bardziej niż o 25 st.?

Nie ma znaczenia praktycznego.

SonOfLibertyPL pisze:
16 czerwca 2017, 05:56 - pt
3) Który producent ma lepszy serwis gwarancyjny? To znaczy: który chętniej uznaje naprawę gwarancyjną za zasadną oraz szybciej realizuje naprawę i odsyła sprzęt do klienta?

EIZO.

SonOfLibertyPL pisze:
16 czerwca 2017, 05:56 - pt
4) Czy w przypadku wyboru EV3237 potrzebowałbym usługi Selekcji ( https://monitory.mastiff.pl/kalibracja-3 ... itora.html )?

Sam Pan musi odpowiedzieć na to pytanie. Przy wykupionej usłudze ma Pan pewność, że na ekranie nie będzie żadnych "niespodzianek". Firma bierze na siebie ryzyko trafienia na nieidealny egzemplarz.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

16 czerwca 2017, 15:35 - pt

Zgadzam się z Tomem.

A może EV3237 ma mieć następcę o numerze EV3250 lub EV3280? Albo inaczej. Kiedy się pojawi?
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 03:43 - sob

Tom01 pisze:
16 czerwca 2017, 11:20 - pt




SonOfLibertyPL pisze:
16 czerwca 2017, 05:56 - pt
> A dlaczego kalibrowanie do kilku jasności byłoby bez sensu? Czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl?

Nie tylko nie jest bez sensu, ale wręcz wskazane. Celem jest dopasowanie monitora do oświetlenia a to rzadko kiedy możliwe, jeśli monitor ma zaaplikowaną jedną nastawę.


Wskazane do Czego?, interesu kalibrującego,czy tego co to kalibruje ,może Pan rozjaśnić trochę temat ,bo sam już nie pojmuję Pana wypowiedzi.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 08:02 - sob

Również uważam, źe dla użytkownika biurowego lepszym rozwiązaniem jest po prostu ustawienie monitora na fabryczny tryb sRGB i używanie wyłącznie regulatora jasności podświetlenia Brightness w celu dopasowania jasności bieli monitora do jasności otoczenia wokół monitora. Do zastosowań biurowych kalibracja obu tych monitorów jest moim zdaniem zbędna. Ważne jest natomiast, aby Użyszkodnik spreparował sobie jasne, rozproszone oświetlenie stanowiska i pamiętał o regulacji, jeśli oświetlenie się zmienia (za oknem).

Propozycja Toma daje oczywiście wyższą wierność standardowi sRGB i zakłada dopasowanie do typowego oświetlenia biurowo-mieszkaniowego, ale trochę to wszystko niewygodne. Trzeba by skalibrować EA275UHD do 50, 60, 80, 100, 120cd/m2 i przełączać. Z całą pewnością da się, ale do Worda nie warto. EV3237 nie da się (sprzętowo). Przypuszczam, że w praktyce po skalibrowaniu prawie nikt z Użyszkodników biurowych nie przełącza tych kalibracji, zapomina o tym i jedzie cały czas na jednej jasności.

Kalibracja EA275UHD jest wysoce zalecana ale dla fotografów, grafików lub amatorów fotografii. Dla Użyszkodnika biurowego co najwyżej wskazana, ale pod warunkiem co najmniej trzykrotnego, solennego zapewnienia wszystkich forumowiczów, że się będzie tego używać. Przyrzeczenie należy odnawiać co miesiąc, a kalibrację co roku.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 09:21 - sob

Niepotrzebnie komplikujecie sobie w głowie. Kalibracja jest precyzyjnym ustawieniem monitora do określonych parametrów. Przy robocie zdalnie, siłą rzeczy istnieje ryzyko, że nie uda się za każdym razem trafić w punkt. Dlatego robię wiele scenariuszy, nie jeden. W praktyce wcale nie muszę po sobie poprawiać, ale procedura awaryjna być musi. Wybór właściwego jest w czasie uruchamiania i konfiguracji. Później już się go nie zmienia. O ile procedura "uruchomienia" wymaga pewnego zaangażowania, o tyle później użytkowanie jest sporo wygodniejsze, bardziej ergonomiczne. Nie rozumiem skąd się bierze jojczenie, jakież to upierdliwe itd. Rekalibracja w użytkowaniu amatorskim może być dopiero kiedy użytkownik sam stwierdzi, że coś jest nie tak. W bardziej ambitnych, faktycznie raz na rok/dwa trzeba skorygować starzenie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 09:58 - sob

Tom01 pisze:
17 czerwca 2017, 09:21 - sob
. Nie rozumiem skąd się bierze jojczenie, jakież to upierdliwe itd.
Jojczenie bierze się z stąd,że nie trza kalibrować wszystkiego zaczynając od AOC,a na najdroższym Eizo za 22000pln kończąc.
Pan ciągle uważa,że tak, kalibracja jest niezbędna w każdym wypadku monitora kupującego go,bo monitor nie będzie w stanie wyświetlać poprawnego obrazu bez kalibracji ,moim zdaniem, mówię zdaniem przeciętnego kupującego,że Nec ,Eizo ,fabryczny jest w stanie tego dokonać i wyświetlać prawidłowy obraz bez kalibracji i tu się różnimy w ocenie sytuacji.Kalibracja ma sens jak ktoś wie co robi i do czego jest mu przydatna,ale kalibrowanie wszystkiego/niepotrzebnego traci sens,to ujmuje sensowi samej kalibracji.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 17:12 - sob

Tom01 pisze:
17 czerwca 2017, 09:21 - sob
Kalibracja jest precyzyjnym ustawieniem monitora do określonych parametrów. Przy robocie zdalnie, siłą rzeczy istnieje ryzyko, że nie uda się za każdym razem trafić w punkt. Dlatego robię wiele scenariuszy, nie jeden. W praktyce wcale nie muszę po sobie poprawiać, ale procedura awaryjna być musi. Wybór właściwego jest w czasie uruchamiania i konfiguracji. Później już się go nie zmienia.
Ale przecież owe "określone parametry", owy "punkt", przy normalnej pracy biurowej w domu lub typowym biurze się zmienia wraz ze zmianą pory dnia, pory roku, pogody, zachmurzenia itp. Nie można, a w każdym razie nie powinno się, nie zmieniać np. Brightness, gdy ustawiliśmy go w jasny, słoneczny dzień, a pracę kontynuujemy później wieczorem, przy lampce biurkowej.
Tom01 pisze:
17 czerwca 2017, 09:21 - sob
Nie rozumiem skąd się bierze jojczenie
Przedstawiam swój punkt widzenia i, wydaje mi się, każdorazowo go uzasadniam. Wystarczy przeczytać uzasadnienie i objaw niezrozumienia powinien sam ustąpić.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 17:16 - sob

czuk pisze:
17 czerwca 2017, 09:58 - sob
Pan ciągle uważa,że tak, kalibracja jest niezbędna w każdym wypadku monitora kupującego go,bo monitor nie będzie w stanie wyświetlać poprawnego obrazu bez kalibracji

Dokładnie tak jest.

max pisze:
17 czerwca 2017, 17:12 - sob
Ale przecież owe "określone parametry", owy "punkt", przy normalnej pracy biurowej w domu lub typowym biurze się zmienia wraz ze zmianą pory dnia, pory roku, pogody, zachmurzenia itp. Nie można, a w każdym razie nie powinno się, nie zmieniać np. Brightness, gdy ustawiliśmy go w jasny, słoneczny dzień, a pracę kontynuujemy później wieczorem, przy lampce biurkowej.

Wystarczy zastosować oświetlenie na stanowisku. Znacznie zmniejsza zmiany ilości światła w bezpośrednim otoczeniu monitora. To wystarczy, aby poprawnie widzieć i minimalizować rozmaite niekorzystne zjawiska fizjologiczne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 17:23 - sob

Tom01 pisze:
17 czerwca 2017, 17:16 - sob
czuk pisze:
17 czerwca 2017, 09:58 - sob
Pan ciągle uważa,że tak, kalibracja jest niezbędna w każdym wypadku monitora kupującego go,bo monitor nie będzie w stanie wyświetlać poprawnego obrazu bez kalibracji

Dokładnie tak jest.


DOKŁADNIE TAK JEST WEDŁUG panA MNIEMANIA,NIE MOJEGO,bez urazy.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu