Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 17:30 - sob

Tom01 pisze:
17 czerwca 2017, 17:16 - sob
Wystarczy zastosować oświetlenie na stanowisku. Znacznie zmniejsza zmiany ilości światła w bezpośrednim otoczeniu monitora. To wystarczy, aby poprawnie widzieć i minimalizować rozmaite niekorzystne zjawiska fizjologiczne.
Zgadzam się, że oświetlenie stanowiska zmniejsza wpływ oświetlenia naturalnego za oknem. Uważam jednak, że w typowym biurze czy pokoju mieszkalnym wpływ ten jest i tak na tyle duży, że nie powinno się go ignorować. Uważam również, że większość pracowników biurowych za dnia pracuje przy (najlepszym jakościowo) świetle dziennym i wyłączonym świetle sztucznym. Natomiast wieczorem oświetlenie sztuczne należy oczywiście włączyć. Moim zdaniem różnice między obydwoma "scenariuszami" są na tyle duże, że nie powinno się ich ignorować. Dodatkowo, o ile oświetlenie sztuczne możemy uznać za stałe, o tyle naturalne dzienne zmienia się co trochę.
Komponowania profesjonalnego, stałego przez cały okres pracy, stanowiska do pracy biurowej wydaje mi się nieporozumieniem. Uważam, że monitor biurowy winien pracować w biurze przy naturalnym świetle dziennym, które oczywiście się zmienia wraz z porą dnia i pogodą, a Użyszkodnik winien regulować Brightness (jasność bieli) stosowanie do tego oświetlenia (na stanowisku). Kalibracja utrudnia takie typowe zachowania, gdyż blokuje regulator Brightness (i wszystkie inne), choć oczywiście ma pewne inne zalety. Zalety te wykorzysta fotograf lub grafik, z profesjonalnym i stałym oświetleniem oraz aplikacjami zarządzającymi barwą, a dla Użyszkodnika biurowego bez tej całej otoczki będą stanowiły raczej kłopot.
Ostatnio zmieniony 17 czerwca 2017, 17:46 - sob przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 17:45 - sob

max pisze:
17 czerwca 2017, 17:30 - sob

Komponowania profesjonalnego, stałego przez cały okres pracy, stanowiska do pracy biurowej wydaje mi się nieporozumieniem. Uważam, że monitor biurowy winien pracować w biurze przy naturalnym świetle dziennym, które oczywiście się zmienia wraz z porą dnia i pogodą, a Użyszkodnik winien regulować Brightness (jasność bieli) stosowanie do tego oświetlenia (na stanowisku). Kalibracja utrudnia takie typowe zachowania, gdyż blokuje regulator Brightness (i wszystkie inne), choć oczywiście ma pewne inne zalety. Zalety te wykorzysta fotograf lub grafik, a dla Użyszkodnika biurowego będą raczej stanowiły kłopot, a nie pomoc.
TOM 01 TO ROZUMIE, TYLKO BĘDZIE SIĘ BIŁ DO UPADŁEGO I SIĘ NIE PRZYZNA,A RACJI NIE MA.Popieram zdrowy rozsądek Max.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 17:48 - sob

max pisze:
17 czerwca 2017, 17:30 - sob
Komponowania profesjonalnego, stałego przez cały okres pracy, stanowiska do pracy biurowej wydaje mi się nieporozumieniem.

Zwykła lampka z marketu i w niej rozsądnej jakości źródło światła to tak wiele? Nawet proste oświetlenie zdecydowanie poprawia ergonomię, postrzeganie. Nie rozumiem skąd opór. Koszt oświetlenia w kontekście ceny monitora to są grosze a zasadniczo zmienia jakość pracy w pochmurny dzień, wieczorem i w nocy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 17:58 - sob

Zgadza się, ale co to ma wspólnego z tym co napisałem wyżej.

Mówi Pan, że kalibracja jest wykonana "w punkt" do zastanych warunków. Następnie nie zauważa Pan, że owy punkt stale się zmienia. Chyba nie uważa Pan, że kupienie lampki z marketu z "rozsądnej jakości" światłem powoduje, że typowe stanowisko biurowe czy mieszkalne (w pobliżu okna) będzie oświetlone w sposób w przybliżeniu stały przez całą dobę/rok?

PS. "Rozsądne źródło" światła o największe mocy 10W daje zaledwie 960 lumenów. W porównaniu ze światłem dziennym za oknem to niewiele, w wyniku czego zmiana jasności światła dziennego powoduje zmianę ogólnej jasności stanowiska, mimo zastosowania "rozsądnego źródła" o maksymalnej mocy.

Z tego powodu nasza kalibracja "w punkt", ale stała co do wartości, traci sporo na sensie, a własnoręczna regulacja Brightness na nieskalibrowanym (ale ustawionym na fabrycznym trybie sRGB) typowym monitorze biurowym na tym sensie zyskuje.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 21:04 - sob

max pisze:
17 czerwca 2017, 17:58 - sob
Chyba nie uważa Pan, że kupienie lampki z marketu z "rozsądnej jakości" światłem powoduje, że typowe stanowisko biurowe czy mieszkalne (w pobliżu okna) będzie oświetlone w sposób w przybliżeniu stały przez całą dobę/rok?

Oczywiście, że uważam. Nawet mała lampka za monitorem daje poziom odbicia światła od tła spokojnie umożliwiające kalibrację do praktycznie niezmiennych parametrów. Sprzymierzeńcem jest nasz własny mózg i fakt, że bierze do analizy tylko to co oczy widzą w stosunkowo małym kącie na wprost.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 21:26 - sob

Tom01 pisze:
17 czerwca 2017, 21:04 - sob
Sprzymierzeńcem jest nasz własny mózg i fakt, że bierze do analizy tylko to co oczy widzą w stosunkowo małym kącie na wprost.
Kupiłem sobie właśnie małą ledową lampkę LED za doradami tego forum ,aby nie siedzieć po ciemnicy przed monitorem i ustawiłem za monitorem,oświetlenie żadne,koszt lampki 30PLN,ale jednak z tyłu monitor powinien być oświetlony,polecam,aby tego nie bagatelizować.
Oświetlenie jest ważne i czyni różnicę.
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 21:35 - sob

Bardzo cieszy mnie, że moje pytania dały początek takiej ciekawej dyspucie.

W międzyczasie sprawdziłem, że model EV3237 został zapowiedziany już w lipcu 2014 oraz udostępniony do sprzedaży (o ile nie było opóźnień) - we wrześniu 2014.
Ponadto, max napisał trochę postów wyżej (przed rozpoczęciem dysputy o kalibracji) następujące zdania:
max pisze:
16 czerwca 2017, 15:35 - pt
A może EV3237 ma mieć następcę o numerze EV3250 lub EV3280? Albo inaczej. Kiedy się pojawi?
W związku z tym, chodzi mi po głowie taka myśl, czy 3-letni już model EIZO to byłby dobry model do zakupu. Czy przypadkiem wielkimi krokami nie nadchodzi jego następca?
Max, czy wymienione przez Ciebie nowe oznaczenia modeli, to jakieś świeże plotki? Czy wiesz coś więcej na ich temat?
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 22:13 - sob

Niech Pan kupi co uważa za stosowne,teraz ,choć na nowego NEC PA ,następcę PA272W może i warto by poczekać,Pan potrzebuje monitora biurowego do zastosowań ogólnych,monitor professionalny do koloru jest na 'wyrost' dla Pana potrzeb,pozostaje wybór, EA275UHD,EV2372,bo inaczej nigdy Pan nie kupi monitora
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

17 czerwca 2017, 22:56 - sob

Nie, nie znam żadnych przecieków.

Swoją dedukcję opieram na historii aktualizacji mniejszych przedstawicieli serii EV:
* EV2436W, EV2455, EV2456.
* EV2736W, EV2750, EV2780.
* EV3237W, EV32xx, EV32yy.

Dedukuję, że monitory większe i droższe sprzedają się po prostu w mniejszej liczbie sztuk, toteż następca może być zapowiedziany dopiero, gdy aktualny zaczyna znikać z magazynów. Najwidoczniej obecny znika w niespecjalnie zawrotnym tempie, czemu się w sumie trudno dziwić.

Z powyższego zestawienia widać, że następca EV3237W dość mocno się spóźnia. W zasadzie powinien już być następca tego następcy.
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

18 czerwca 2017, 13:38 - ndz

max pisze:
17 czerwca 2017, 22:56 - sob

Z powyższego zestawienia widać, że następca EV3237W dość mocno się spóźnia. W zasadzie powinien już być następca tego następcy.
Max,następca się nie pojawia ,bo Eizowi się pojebało w ich mózgu cenowo..można bu tu jeszcze coś dodać ,ale czy warto otwierać usta?
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

18 czerwca 2017, 13:39 - ndz

czuk pisze:
18 czerwca 2017, 13:38 - ndz
max pisze:
17 czerwca 2017, 22:56 - sob

Z powyższego zestawienia widać, że następca EV3237W dość mocno się spóźnia. W zasadzie powinien już być następca tego następcy.
Max,następca się nie pojawia ,bo Eizowi się pojebało w ich mózgu cenowo..można by tu jeszcze coś dodać ,ale czy warto otwierać usta?
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

18 czerwca 2017, 13:41 - ndz

czuk pisze:
18 czerwca 2017, 13:39 - ndz
czuk pisze:
18 czerwca 2017, 13:38 - ndz
max pisze:
17 czerwca 2017, 22:56 - sob

Z powyższego zestawienia widać, że następca EV3237W dość mocno się spóźnia. W zasadzie powinien już być następca tego następcy.
Max,następca się nie pojawia ,bo Eizowi się pojebało w ich mózgu monitorowym, cenowo..można by tu jeszcze coś dodać ,ale czy warto otwierać usta?
AMEN DLA ROZUMNYCH.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

18 czerwca 2017, 15:25 - ndz

Myślę, że wzorują się na firmie na A. Strategia marketingowa, polegająca na wypuszczeniu produktów skrajnie drogich, z bardzo wysoką marżą, w zamyśle klientów produktów luksusowych, przynosi czasem całkiem dobre rezultaty. Myślę jednak, że czas firmy na A., jak również strategia wytwarzania produktów skrajnie drogich i "luksusowych" przeminie wraz z agresywną polityką producentów koreańskich i chińskich. Ci ostatni jako jedyni coś tak naprawdę produkują, monitory (są to produkty firmy na A., NECi, matryce i inne podzespoły do EIZO), matryce LCD, ekrany, monitory i TV OLED. Jest to jedyna strategia skazana na końcowy sukces.
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

18 czerwca 2017, 15:43 - ndz

Zgadzam się całkowicie,producenci Nas kopią w dupę,oby niektórzy się opanowali i już się opamiętowują i aby każdemu się opłacało i nabywającemu sprzęt i sprzedającemu go i producentom produkującym go jakościowo coraz lepszym i tańszym,ten czas już jest bliski..
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

18 czerwca 2017, 16:04 - ndz

Producenci nas nie kopią. Oni nas liżą, podlizują się, podchodzą, zachodzą, ale kopnąć to akurat jeszcze nie mogą.

Należy pamiętać, że celem każdej firmy jest generacja zysku. Nie należy mieć jej tego za złe, ponieważ jest to objaw jak najbardziej normalny i porządany. Środki osiągania tego zysku są już przeróżne i z tego tylko należy, z punktu widzenia kupującego, zdawać sobie sprawę.

Rozważania te bynajmniej nie ułatwiają wyboru. ;)
cz
czuk

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

18 czerwca 2017, 16:10 - ndz

max pisze:
18 czerwca 2017, 16:04 - ndz


Należy pamiętać, że celem każdej firmy jest generacja zysku. Nie należy mieć jej tego za złe, ponieważ jest to objaw jak najbardziej normalny i porządany. Środki osiągania tego zysku są już przeróżne i z tego tylko należy, z punktu widzenia kupującego, zdawać sobie sprawę.

Rozważania te bynajmniej nie ułatwiają wyboru. ;)
Max ,ale to nie musi być wyzysk czarno/szarego luda jak to odbywa się obecnie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

18 czerwca 2017, 19:18 - ndz

To nie temat na forum o monitorach.
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

19 lipca 2017, 14:20 - śr

Podłączam mojego laptopa (z GeForce GT 650M), który obsługuje maks. FullHD, do telewizora FullHD (LCD Sony Bravia 40" sprzed 7 lat).
Podłączam kablem HDMI-HDMI (testowane 4 różne: 15-metrowy 1.4 PROLINK EXCLUSIVE, 2-metrowy 2.0 Better Media Professional, 2-metrowy kolejny przeciętniak, aż wreszcie 2-metrowa dobrej jakości Supra, ale chyba 1.4).
Kable 2-metrowe wypadły w teście bardzo podobnie, jedynie kabel 15-metrowy wypadł nieco gorzej.

Jednak wszystkie wyniki są żenująco słabe, bo ani FullHD, ani 1600x900, ani nawet 1280x1024 w ogóle nie były osiągalne (przez ułamek sekundy obraz, a potem telewizor wyświetla swój komunikat "Wybrana scena zmieniła się", i znowu próbuje wyświetlić obraz, wtedy znowu ułamek sekundy obrazu i znowu ten komunikat, i tak w kółko).
Udało mi się jedynie osiągnąć w miarę stabilny obraz w 1280x720, ale pod warunkiem, że nic dynamicznego nie dzieje się na ekranie (o włączaniu filmu 720p nie ma mowy - rozpoczyna się zabawa z "Wybrana scena zmieniła się").
Jedynie obraz w... 1024x768 był stabilny (chociaż nie wiem co by było gdybym uruchomił ten sam film). Jednak obraz w 1024x768 wygląda jak okienko w czołgu - pojawił mi się kwadracik z obrazem na środku ekranu telewizora.

Mam 2 pytania:
- dlaczego tak się dzieje?
- czy podłączając tego samego laptopa (laptop ma tylko wyjście HDMI, jedno) do monitora EIZO EV3237, również będę miał tak słabe rezultaty, czy będzie stabilny obraz w FullHD, nawet w filmach?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

19 lipca 2017, 15:57 - śr

Ad.1
- Karta nie daje poprawnego sygnału. Wypadałoby sprawdzić na jakimś monitorze.
- Telewizor nie akceptuje tego co wychodzi z karty.

Ad.2
W ogóle nie ma takiej możliwości. Nie prześle Pan przez HDMI rozdzielczości wymaganej przez EV3237. Potrzebny jest Display Port z obsługą UHD/4K.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
SonOfLibertyPL
Posty: 18
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 01:52 - wt

Re: Sens wyboru high-endowego monitora do pracy biurowej.

25 lipca 2017, 19:01 - wt

Panowie, piszę do Was już na nowym monitorze - EIZO EV3237. Wrażenie z przesiadki z laptopa 17" jest piorunujące. Jakość obrazu jak dla mnie jest niesamowita, a to dopiero FullHD (UHD będę mógł załączyć na stałe za jakieś 2 tygodnie). Załączyłem "Paper Mode", obniżyłem jasność ze 100% do 15%, i taka konfiguracja zdaje się bardzo mi służyć. Trochę czuję tą wielkość ekranu, ale spodziewam się, że to niedługo minie, tzn.: przyzwyczaję się.
Szczęśliwie nie ma żadnych martwych pikseli... tylko oby tak mu zostało na dobre :)
Mam takie pytanie do Was: w jaki sposób obniża/podwyższa się ekran oraz jak się przechyla do tyłu/przodu? Boję się żeby nie złamać, a ten filar sprawia wrażenie jakby był nie do ruszenia. W instrukcji nie znalazłem żadnych informacji (włącznie z tą na płycie CD - tam też na rysunku oznaczone jest tylko o ile stopni można regulować monitor). Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 25 lipca 2017, 19:11 - wt przez SonOfLibertyPL, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu