Monitor biurowy 27" QHD

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
sizar
Posty: 2
Rejestracja: 02 lipca 2017, 13:53 - ndz

Monitor biurowy 27" QHD

02 lipca 2017, 14:04 - ndz

Witam serdecznie,

Już drugi raz przymierzam się do wymiany wysłużonego 20" Philipsa 200W6.
Niestety nie mogę znaleźć monitora, który by w przynajmniej tak samo dobry sposób zapobiegał wszelkim odblaskom.
Ponieważ oświetlenie mam niekorzystne i przy komputerze spędzam długie godziny to komfort pracy jest absolutnie najważniejszym elementem.
Wielkość ramki czy wygląd to też są elementy na które będę zwracał uwagę na samym końcu.

Krótko mówiąc:
Potrzebuję do pracy monitora 27" 2,560 x 1,440. Głównie programowanie i internet.
Odwzorowanie kolorów nie ma dla mnie większego znaczenia, czas reakcji matrycy również - nie gram.
Pivot jest mi zbędny, ilość portów USB czy wbudowane głośniki nie mają dla mnie znaczenia.

Budżet: 3500zł

Oczekiwania:
- technologie flicker free lub podobna (czy NEC EA275WMI z PWM 20kHz jest przyjazny dla wzroku?)
- maksymalnie matowy ekran
- 27" QHD

Czy możecie panowie i panie doradzić, który z dostępnych monitorów na rynku radzi sobie z rozpraszaniem odbitego światła najlepiej?

Moje aktualne typy i związane z nimi wątpliwości to:
- Dell U2715H (różne źródła podają, że matryca jest raczej błyszcząca)
- Dell U2717D (dwa komentarze w jednym ze sklepów internetowych potwierdzają dobre rozpraszanie światła w nasłonecznionym pomieszczeniu)
- Dell UP2716D
- NEC EA275WMi (viewtopic.php?f=31&t=2448&start=170, komentarz: "EIZO ma satynową, NECe natomiast praktycznie błyszczącą", ale dalej "Satynowy dyfuzor w NECzkach to najlepsze co może być.")
- Eizo EV2750 (zmieściłby się budżecie)

Wszelkie inne propozycje mile widziane.

Pozdrawiam,
Marcin
cz
czuk

Re: Monitor biurowy 27" QHD

02 lipca 2017, 14:24 - ndz

Dyskutować nie ma o czym bo propozycja jest tylko jedna Nec EA275WMI
Możesz oczywiście kupić tańszego Dell,ale to Pana wybór.
Co do matrycy ,wcale nie jest błyszcząca,a ma bardziej ostry obraz,jednemu pasuje ,drugiemu nie, to też Pana wybór.
Nec w wersji podstawowej kupisz poniżej 3000PLN w wersji CT około 3300PLN,czy warto wybór tylko zależy znowu od Pana.
Eizo serii EV 27 jest nieopłacalne ze względu na cenę,chyba ,że ona też Panu pasuje i to znowu Pana wybór ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor biurowy 27" QHD

02 lipca 2017, 14:48 - ndz

Co z tym oświetleniem? Czy na pewno nie da się nic poradzić?

Jeśli okno mamy za plecami to faktycznie problem nie do obejścia nawet rodzajem wykończenia ekranu.

Silnie matowe matryce też mają swoje wady. Miałem matowego i satynowego. Zdecydowanie wolę tego drugiego, ale zadbałem wcześniej o w miarę prawidłowe oświetlenie.
sizar
Posty: 2
Rejestracja: 02 lipca 2017, 13:53 - ndz

Re: Monitor biurowy 27" QHD

02 lipca 2017, 16:35 - ndz

Światło dochodzi przez okna połaciowe - są z boku miejsca pracy od strony południowo-wschodniej. Od strony zewnętrznej zamontowane są rolety przyciemniające (taka siatka), od wewnątrz roletki materiałowe.

Przy obecnym monitorze wszystko jest OK, ale w tym samym miejscu na laptopie (z matową matrycą) pracować się nie da, za dużo refleksów na ekranie. Tymczasowo miałem monitor Samsunga (już nie wiem dokładnie jaki model) i było to samo.

Zdaję sobie sprawy, że mocno matowe matryce mają wady, ale taką mam obecnie i sobie ją bardzo cenię :)
Stąd pytanie do szanownych forumowiczów, którzy z racji swoich zainteresowań z pewnością wiedzą, które modele renomowanych producentów spełniają moje wymagania.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor biurowy 27" QHD

02 lipca 2017, 17:24 - ndz

No i właśnie będzie problem z doradztwem, bo forumowi znawcy nawiązują głównie do EIZO I NEC. Oczywiście, na rynku nie brakuje modeli z pełną matową powłoką, ale raczej nikt Ci tutaj w ciemno nie poda konkretnego rozwiązania. I też mi się wydaje, że matowa matryca nie uratuje Cię przed każdym odblaskiem. Przy programowaniu i przeglądaniu neta to powinno mieć mniejsze znaczenie, niż przy zastosowaniach foto-video, gdzie matowa matryca może być lepsza, ale nie musi. Sam pracuję na NEC z satynową powłoką i wolę ją bardziej od wszelkich matowych. Ale to już są kwestie indywidualne. Zapewnienia sprzedawcy też trzeba traktować z lekkim przymrużeniem oka, bo większość pewnie nie widziała danego monitora (tylko przewalają kartony) i powiedzą CI prawie wszystko, aby sprzedać.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor biurowy 27" QHD

02 lipca 2017, 19:33 - ndz

Laptopy, z racji położenia ekranu ustawione nisko na blacie, zwykle są mocno odchylone do tyłu. To z kolei powoduje dobre odbicie światła od okien połaciowych.

Z kolei monitor stacjonarny, ustawiony z założenia wysoko (górna krawędź ekranu na lub nawet tuż nad linią oczu), winien być ustawiony niemal pionowo. Być może uda się w ten sposób uniknąć odbić.

Proponuję to jednak sprawdzić doświadczalnie i tak obrócić stół, biurko, monitor, krzesło, aby tych odbić nie było. Dalej wybierać monitor nie kierując się z założenia bzdurnymi parametrami.

PS. Dobrze oświetlone pomieszczenie to zaleta, nie wada. Jeśli światło odbija się od białej ściany to powiesić na nią coś ciemnego np. nocny portret jakiegoś kominiarza.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu