Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 10:23 - sob

Szukam być może nietypowego monitora, gdyż zależy mi na monitorze, który będzie jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim codziennym UNIWERSALNYM korzystaniu.

Sprawa wygląda następująco - posiadam Monitor Eizo Foris FS2333, nie ma flicker free, bo wtedy o tym nie słyszałem a ma tylko 60Hz i migocze, szczególnie jak go ściemnię to widać migotanie a tak głównie pracuję tj. dzień jasność 20-25, wieczorem ok 15 czasami niżej. Wiem, że ten monitor ma matrycę IPS, nie wiem jakie ma podświetlenie pewnie w-led a nie CCFL i pewnie niespotykane w tym budżecie GB-r LED.

Ogólnie bardzo dużo korzystam z monitora bo w pracy 8 godzin z przerwami na różne rzeczy - mam Benq GL2450 ale może wymienią mi na benq GW2470 z flicker free i redukcją niebieskiego światła ale 60 Hz - lepszego nie dostanę, nawet większego bo wszyscy by chcieli :)

W domu też sporo korzystam z komputera (głównie www, programy biurowe, youtube, muzyka) ale od czasu do czasu lubię sobie pograć - np. w weekend z 8 godzin a może i więcej, nigdy nie liczyłem.

Postanowiłem zatem kupić monitor większy czyli powiedzmy 27 cali, który będzie jak najzdrowszy dla oczu przy założeniu długiego korzystania, który nie migocze. Czy więcej niż 60Hz - pewnie tak, bo gram sobie w Diablo 3 (tylko w tą grę), chociaż 60Hz nigdy mi jakoś nie przeszkadzało ale chodzi o migotanie, bo może nawet 240 Hz byłoby najlepiej? Matryca musi być matowa. Kupię też okulary do pracy (i domu) żółte Gunnar.

Myślę, że taki monitor powinien obsługiwać gsync albo freesync. Aktualnie mam kartę graficzną MSI GTX 950 - bo jest bardzo cicha, półpasywna i jeśli w przyszłości będę wymieniać kartę graficzną to na taką, która też jest półpasywna i cicha a z tym chyba lepiej radzi sobie nvidia.

Budżet - planuję go kupić w ramach darmowych rat Alle... za ok 2000 zł ale jeśli warto byłoby dopłacić i wydać więcej to jestem w stanie to zrobić z uwagi na te darmowe raty. Tylko czy jest sens, bo może moje potrzeby spełni monitor za ok 1000-1500 zł. Monitor może być nowy lub używany. Tak na prawdę nie wiem na co patrzeć, bo to że matryca IPS jest lepsza do TN to wiem, ale matryca IPS matrycy IPS (szczególnie takich firm jak Eizo/NEC) nierówna. Nie wiem czy lepsze dla oczu są flickerfree + redukcja niebieskiego światła czy może 240 Hz albo oba razem, a może wystarczy 144 Hz już dla oczu bo dla samych gier wystarczy mi 144 Hz? A może trzeba patrzeć lepiej na podświetlenie CCFL jeśli w ogóle jeszcze takie można kupić albo na drogie modele z podświetleniem GB-r LED? Są jeszcze systemy regulacji jasności PWM i DC, po co mi DC czy hybryda jak pracuję na niskiej jasności, bo przy wyższa zawsze męczyła mi oczy i czułem, jakby mi ktoś latarką świecił w oczy?

A jeśli by jeszcze starczyło to wiadomo, że matryca mogłaby być IPS albo rozdzielczość w poziomie 2560px ale pewnie w tym budżecie nie da rady. Monitory do gier raczej nie mają matryc IPS a ja nie będę obrabiać zdjęć co nie zmienia faktu, że chciałbym mieć dobre kolory.

Monitor kupuję na 5 lat jeśli nie dłużej. Następny pewnie będzie już OLED.
MisioJedi
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2017, 08:48 - wt

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 12:00 - sob

Należałoby zacząć od tego, że te "60 Hz" o których wspominasz to jest odświeżanie a nie częstotliwość pracy PWM.
Odświeżanie 60 Hz to było mało w czasach monitorów kineskopowych, dla LCD jest w zupełności OK. Wyższe jest potrzebne tylko przy graniu w szybkie gry sieciowe.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 12:45 - sob

Postawione są sprzeczne warunki. Z tekstu postu wnioskuję, że użytkownik stawia bardzo wysoko wymóg ergonomii, do tego rozmiar 27" przy budżecie właściwym dla dobrej biurówki o przekątnej 23-24".
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 13:44 - sob

@Tom01, dziękuję za odpowiedź. To od Ciebie kupiłem tego Fortisa :) Wskazany budżet ok 2000 zł może być dla 23-24 cale jednakże nie jest dla mnie problemem dołożyć kilkaset zł, żeby zakupić monitor 27 cali. Jeśli będę mieć do wyboru 23-24 cale za tyle z tym a tym oraz 27 cali za tyle z tym a tym i będę wiedzieć świadomie co kupuję tj. co zyskuję dopłacając albo z czego rezygnuję - podejmę świadomą decyzję.

@MisioJedi - pisząc 60 Hz tak to rozumiem, że jest odświeżanie matrycy. Nie wiem jaka może być albo lepiej - jaka powinna być częstotliwość pracy PWM/DC, żeby była jak najlepsza dla wzroku. Domyślam się - teraz - że na zmęczenie oczu ma wpływ częstotliwość pracy PWM a nie odświeżania matrycy. Są modele monitorów, które mają nawet 240Hz odświeżanie matrycy. Najwyraźniej mi się takie nie przydadzą dla poprawienia ergonomii. Przydałyby mi się gdybym grał w szybkie gry sieciowe i to często. Ja natomiast jestem takim niedzielnym graczem, który gra w jedną grę od czasu do czasu, czasami częściej, czasami rzadziej, czasami nie gram wcale przez kilka mies., a czasami potrafię grać przez jakiś czas systematycznie codziennie np. 1-2h a w weekend dłużej. Jak mam czas i chęci mogę sobie na to pozwolić. Choć ostatnio kończyło się to tym, że miałem zmęczone oczy i odpuszczałem. To wszystko nie zmienia jednak faktu, że takie dodatki jak 144Hz odświeżanie matrycy, obsługa g-sync - mogą poprawić wrażenia z gry. Najczęściej jednak monitor wykorzystuję do internetu czyli www, youtube, muzyka, poczta, word, excel, film raczej w TV. Jeśli w budżecie zmieści się g-sync albo i 144Hz (pewnie niedostępne w eizo i nec, w zakładanym budżecie, a innych firm mi nic nie polecicie z wiadomych względów), będę szczęśliwy a jeśli nie - będę musiał coś wybrać, z czegoś zrezygnować. Zawsze grałem na 60Hz i dramatu nie było. Ergonomia przede wszystkim nawet kosztem kolorów tj. matrycy ips, bo obrabiać zdjęć nie będę a okulary Gunnar i tak mi zafałszują kolory. Poza tym Fortisa zamierzam zatrzymać.

@Tom01 + @MisioJedi - tak czy siak zamierzam kupić okulary Gunnar redukujące niebieskie światło i używać ich w pracy, bo skoro nie mogę liczyć na lepszy monitor w pracy i wymianę świetlówek na nie niemigoczące, chociaż tak mogę sobie pomóc. Chyba, że kupię i przyniosę swój monitor do pracy :)
Myślę, choć mogę się mylić, że zakup tych okularów lepiej zredukuje niebieskie światło niż te rozwiązania w monitora, w zakładanym budżecie, w którym nie będzie podświetlenia GB(r)-LED.

Dodam tylko, że używane monitory też biorę pod uwagę a starego Fortisa, chyba nie sprzedam, będzie drugim monitorem, który może mi się od czasu do czasu przydać.

Jeszcze jedna rzecz - zarówno w pracy jak i w domu - oba monitory 23-24 cale 1980x1080 mam ustawione w Windows na 125% wielkość zawartości, pomimo że siedzę przed monitorem. Pomimo wad wzroku, nie potrzebuję nosić okularów, tak mi się korzysta wygodniej.
cz
czuk

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 15:34 - sob

Nec EA 275 wmi.Rozpisałeś się strasznie.
Ma powłokę satynową na matrycy moim zdaniem to zaleta ,bo wyostrza jakość obrazu.
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 16:09 - sob

@czuk - wolę napisać więcej niż za mało :)

No dobrze a co ten Nec za prawie 3000 zł ma takiego super?
Ja widzę (nie znam się), że ma matrycę IPS i 2560 x 1440 przy 60 Hz, dla mnie wyższa rozdzielczość niekoniecznie lepsza. Nie ma flickerfree i redukcji niebieskiego światła, nie wiem czy ma PWM czy DC i ile Hz.
A co jeszcze powinien mieć jeśli chodzi o ergonomię?
cz
czuk

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 16:22 - sob

Gwiazdor pisze:
02 września 2017, 16:09 - sob
@czuk - wolę napisać więcej niż za mało :)

No dobrze a co ten Nec za prawie 3000 zł ma takiego super?
Ja widzę (nie znam się), że ma matrycę IPS i 2560 x 1440 przy 60 Hz, dla mnie wyższa rozdzielczość niekoniecznie lepsza. Nie ma flickerfree i redukcji niebieskiego światła, nie wiem czy ma PWM czy DC i ile Hz.
A co jeszcze powinien mieć jeśli chodzi o ergonomię?
Ma dobrą regulacje jakości obrazu, dużą przekątną,nie migocze PWM,jak Pan nie gra w szybkie gry to 60 Hz wystarczy,dla Diablo w zupełności ,ogólnie to dobry monitor w swojej cenie.Kolory ładne,ja bym się nad nim zastanowił.
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 16:42 - sob

Na pewno się nad nim zastanowię i nad jego mniejszą wersją ea245wmi- bo już wyczytałem na forum, że to może być dobry monitor a mniejszy bardziej odpowiada mojemu budżetowi. Możliwe, zastanawiam się, że jeśli miałbym wydać 3000 zł czy nie lepiej wziąć 24 cale a lepszy niż gorszy a 27.

Jak mam traktować "nie migocze PWM"?
Znaczy się, że nie ma DC (hybrydy jak eizo a może nawet samego dc jeśli coś takiego istnieje) a tylko PWM a jeśli PWM to ile ma kHz, muszę mieć jakieś dane, żeby móc to porównać z jakimś innym monitorem np. eizo czy nec.
Czy to oznacza, że można powiedzieć, iż ma flickerfree? Jeśli ma, czemu tego nie napisano tak wprost jak to robi eizo?
A co z redukcją niebieskiego światła? Nie ma?

Ilu bitowa jest w nim matryca i jak można ją skalibrować - programowo czy sprzętowo?
MisioJedi
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2017, 08:48 - wt

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 17:35 - sob

Gwiazdor,
obecnie prawie wszystkie monitory mają "flicker free".
Różnica jest taka że jak PWM pracuje z częstotliwością poniżej 1 kHz to machając ołówkiem przed ekranem zobaczysz jakby wachlarz z kilku ołówków,
natomiast jeśli częstotliwość jest wysoka to będziesz widział smugę ołówka.

Redukcja niebieskiego to chwyt marketingowy - coś jak "nasz olej rzepakowy nie zawiera cholesterolu".

Za 2000zł dostaniesz najwyżej jakiegoś Della, u Eizo i NEC luksus 27" kosztuje od 2800.

G-sync i Free-sync bym sobie podarował jak nie jesteś gaczem semi-profi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 18:01 - sob

Gwiazdor pisze:
02 września 2017, 13:44 - sob
Wskazany budżet ok 2000 zł może być dla 23-24 cale jednakże nie jest dla mnie problemem dołożyć kilkaset zł, żeby zakupić monitor 27 cali.

Jak mówiłem, za 2 tys kupuje się dobrą biurwę. Najlepsi przedstawiciele:
- EIZO EV2450, EV2455
- NEC EA245WMi-CT

Jeśli budżet można nieco zwiększyć, w polu widzenia pojawi się NEC EA275WMi-CT. Zmiana na 27" jest tym korzystniejsza, że ma mniejszą plamkę i po przekalowaniu obraz będzie mniej zdegradowany.

Gwiazdor pisze:
02 września 2017, 13:44 - sob
zamierzam kupić okulary Gunnar redukujące niebieskie światło

Szarlataństwo i wyrzucone pieniądze. Proponuję darmowy programik flux i przesterowanie karty graficznej. Efekt całkiem niezły, o ile jakość koloru nie jest priorytetem.

Co do "flicker free", proponuję nie truć sobie głowy. Żaden rozsądnej klasy monitor nie miga. Co do redukcji niebieskiego, nie ma to wielkiego znaczenia w normalnych monitorach, które choć W-LED nie "walą" po oczach 10 000K. Rozsądnej jakości monitory, a do takich zaliczają się wyżej wymienione, nie powodują negatywnych skutków, acz konstrukcja podświetlenia sprzyja "wyłażeniu" niebieskiego przy dużym zużyciu. Całkowita eliminacja problemu jest w monitorach GBr LED, ale to nie ten budżet.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 18:15 - sob

Czy im wyższa częstotliwość pracy PWM powyżje 1 kHz typu 5, 10, 15, to lepiej?

Z tą redukcją niebieskiego światła - też tam myślę, dlatego myślę o okularach Gunnar, wg mnie one działają a jakie jest Wasze zdanie jeśli macie?

Za ok 2000 zł dostanę 23-24 eizo, które chyba będzie lepsze niż mój fortis? Może być 27 za 2800 zł, choć widzę i 3500 zł za ev2570.

Tak przypuszczam, że nic poza tym NEC Nec EA 275 wmi (mniejszym ea245wmi) i monitorami eizo z serii EV mi nie doradzicie?

Pytanie tylko czym te monitory eizo z serii ev się różnią oprócz matrycy bo są ev2316w 23' 1100 zł i ev2416w 24,1' 1339 zł na matrycach TN a są i na IPS:

23-24,1'
ev2450 1350 zł
ev2451 1520 zł
ev2455 1860 zł
ev2456 2200 zł

27'
ev2736w 2600 zł
ev2750 3500 zł

Mogę sobie wybrać dowolnie czy któryś jest lepszy pod względem ergonomii a któryś gorszy? Różnica w cenie 27'cali to 900 zł w zamian za co?
Tak samo w wersjach 23-24,1 cala. Jak mam płacić chcę wiedzieć za to oprócz wielkości matrycy i rodzaju TN/IPS ew. rozdzielczości?

Jak te monitory mają się np do ASUS, ACER, AOC, Dell, które potrafią mieć 144Hz?
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 18:26 - sob

@Tom01 - skoro wiemy, bo już napisałem, że jakość kolorów nie ma takiego znaczenia jak ergonomia to może po prostu lepiej kupić np. jeśli 23-24 cale
ev2316w za 1100 zł niż ev2450 czy naweb ev2455? Czy pod względem ergonomii to będzie to samo?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 18:26 - sob

Im wyższa częstotliwość tym lepiej, ale powyżej 75-200Hz i tak nie widać. Dalsze zwiększanie częstotliwości pracy przetwornic umożliwia zwiększenie zakresu regulacyjnego.

Okulary, jak już mówiłem, bez sensu. Dokładnie to samo można zrobić wprost na monitorze i to za darmo.

Propozycje padły monitorów lepszych od FS2333, nie gorszych. Dlatego nie ma propozycji Asusów, AOC-ów czy innych DELL-i.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 18:47 - sob

@Tom01 - dobrze, nie pytam już o asusy, delle i aoc-e.

Pisząc o kolorach i monitora z matrycą TN miałem też na myśli ten program flux, temat okularów muszę zgłębić - Twoje stanowisko już znam.

Czym te monitory

23-24,1'
ev2450 1350 zł
ev2451 1520 zł
ev2455 1860 zł
ev2456 2200 zł

27'
ev2736w 2600 zł
ev2750 3500 zł

różnią się pod względem ergonomii?

Dlaczego polecasz mi - EIZO EV2450, EV2455, NEC EA245WMi-CT, NEC EA275WMi-CT a nie tańsze odpowiedniki? Różnica w cenie jest i chcę po prostu wiedzieć za co dopłacam, nawet jeśli w obu przypadkach jest matryca IPS?

A jeśli te 4 co wymieniłeś, to lepiej nec czy eizo?

Gdzie sprawdzę - ile każdy z tych monitorów ma kHz pracy?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 19:38 - sob

Monitorów z matrycą TN nie bierz pod uwagę. To najniższa klasa.

Częstotliwość PWM powinna być wysoka. Najlepiej jak machasz ołówkiem przed białym ekranem, żeby nie widzieć klatkowania, jak wyżej napisał MisioJedi, czyli powyżej 1kHz.

Aby zredukować jakoś ten wpływ niebieskiego piku najlepiej wybrać monitor z podświetleniem wyposażonym w luminofor zielono-czerwony, a nie żółty. A zatem jest to W-LED, w którym dioda niebieska pobudza do świecenia luminifor zielony i czerwony.

Dobrze by byĺo, gdyby matryca była 8 bit, a nie 6bit + 2 FRC. Oczywiście tylko IPS, ewentualnie VA, nie TN.

Monitor powinien mieć regulację jasności pozwalającą obniżyć jasność bieli poniżej 50cd/m2, a najlepiej poniżej 30cd/m2.

Monitor musi mieć regulację położenia wysokości ekranu.

Monitor powinien wyświetlać obraz zbliżony do standardu sRGB czyli: przestrzeń kolorów sRGB, gamma 2.2 lub sRGB, jasność bieli około 60cd/m2 do użytku w domu, temperatura barwy bieli 6500K. Nie musi to być dokładnie, tylko (pi x drzwi) wystarczy.

Żółte soczewki są bez sensu, jeśli nie zalecił Ci ich lekarz okulista. Warto natomiast na zewnątrz, na słońcu nosić soczewki z filtrem UV i antyrefleksem, szczególnie gdy masz wadę wzroku.
Jeśli koniecznie chcesz jeszcze te żółtawe to Jeleniogórskie Zakłady Optyczne robią niezłej klasy tego typu soczewki. Są delikatnie żółtawe, więc nieco redukują składową niebieską. Mimo wszystko uważam ich zastosowanie za nazbyt ostrożne. Lepiej, jeśli już musisz, ustawić sobie w Widowsie czy jakimś fluxie pomarańczowawą biel, aczkolwiek w ciągu dnia to również uważam za bezcelowe. No chyba, że masz kiepski monitor, świecący na niebiesko 7000-10000K, to wtedy tak.

Koniecznie!!! należy wieczorem pracować przy mocnym, rozproszonym oświetleniu i monitorze wyregulowanym na jakieś 60cd/m2 +/-10, jeśli pracujesz na białym tle. Jeśli gry czy filmy to może być sporo jaśniej.

No i na koniec.
Spędzanie dużej ilości czasu przy komputerze jest niezdrowe. Nie ma czegoś takiego jak zdrowy monitor. Jeśli chcesz być zdrowy po prostu unikaj długiego czasu spędzanego przy komputerze.

viewtopic.php?f=44&t=3241
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 22:16 - sob

@max

"Częstotliwość PWM powinna być wysoka. Najlepiej jak machasz ołówkiem przed białym ekranem, żeby nie widzieć klatkowania, jak wyżej napisał MisioJedi, czyli powyżej 1kHz."

Gdzie znajdę informację o tym, skoro im więcej kHz tym lepiej, jest to ważne a producenci nawet tacy jak eizo/nec ukrywają takie informacje?

Teraz tak ogólnie. Nie zamierzam kupować kota w worku. Jeśli ktoś pisze, że jakiś monitor jest dobry lepszy, zainteresuj się tymi - powinien umieć to uzasadnić, a mnie to interesuje, bez tej informacji podanie modelu monitora firmy itd. uważam za niepełną informację, dla mnie na tyle mało istotną, że nie potrafię dokonać świadomego wyboru. Wnioskuję, że PWM i im większa ilość kHz jest lepsza.

"Aby zredukować jakoś ten wpływ niebieskiego piku najlepiej wybrać monitor z podświetleniem wyposażonym w luminofor zielono-czerwony, a nie żółty. A zatem jest to W-LED, w którym dioda niebieska pobudza do świecenia luminifor zielony i czerwony."

Każdy W-LED? Chyba nie a więc które monitory spełniają ten warunek. Znowu producenci nie podają, co najwyżej piszą W-LED.

"Dobrze by byĺo, gdyby matryca była 8 bit, a nie 6bit + 2 FRC. "

Patrzę na opis przykładowo NEC EA245WMi i Eizo EV2455 - albo źle szukam albo znowu obaj producenci ukrywają takie dane. Skąd mam to wiedzieć, skoro to ważne?

"Monitor powinien mieć regulację jasności pozwalającą obniżyć jasność bieli poniżej 50cd/m2, a najlepiej poniżej 30cd/m2."

Jak wyżej - to chyba jakieś jaja są - obaj producenci podali tylko jasność 300 cd/m² - znowu brak istotnych danych.

Może się czepiam, może marudzę ale nie wygląda mi to na profesjonalne podejście do klienta. Istotne dane się ukrywa i każe kupować kota w worku. Czy to BenQ czy Eizo taki sam kit wciska o redukcji niebieskiego światła i flickerfree.

Kupiłem monitor Eizo ok 5 lat temu z zamieram, że też będzie dobry dla oczu i da się na nim pograć. To wiem, że nie ma zdrowych monitorów ale szukam najzdrowszego. Wtedy też sądziłem, że ten monitor będzie zdrowy dla oczu, a okazuje się że migocze i zwykły BenQ za niecałe 500 zł jest od niego lepszy. Za 5 lat znowu może się okazać, że powinienem postawić na coś, czego ten monitor nie ma. Dlatego teraz chcę kupić świadomie nie zdrowy monitor a jak najzdrowszy jak na monitor w moim budżecie a jeśli trzeba to dopłacę, nawet kosztem wielkości - blisko monitora siedzę, więc może wcale 27 nie jest mi potrzebny.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 22:37 - sob

A czy ja gdzieś pisałem, że te dane łatwo znaleźć? Nie, wcale nie łatwo. Są to natomiast dane decydujące o ergonomii i w pewnym stopniu o jakości.

Mój wpis ma na celu uświadomienie Tobie co jest ważne. Z Twoich przydługich wpisów wynika, że skupiasz się na rzeczach, na których chcą producenci i sprzedawcy, a nie na rzeczywiście istotnych.

PS. Spróbuj wyszukać nieco informacji na temat NEC EA245WMi, aczkolwiek znalezienie rodzaju luminoforu, częstotliwości PWM, jasności minimalnej, liczby bitów matrycy, jest dość trudne. Może chociaż dokopiesz się do części informacji.
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

02 września 2017, 22:47 - sob

Takie utrudnianie znalezienia wartościowych informacji zniechęca do firm (każdej) i zakupu.

Czy jest gdzieś zatem jakaś ściąga, na co faktycznie należy zwrócić uwagę? Wiem, częściowo już napisałeś ale może coś jeszcze jest i nadal nie wiem, ile kHz powinno mieć podświetlenie, bo im więcej tym lepiej - niekoniecznie może być prawdą. Jakiś producent napisze dużo, bardzo dużo a to nie będzie miało odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Bardzo trudno jest kupić dobry monitor. Za trudno.
MisioJedi
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2017, 08:48 - wt

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

03 września 2017, 01:17 - ndz

Wszyscy wiemy że "bardzo trudno jest kupić dobry monitor".
Jak masz taki natłok pytań to po prostu poczytaj to forum przez tydzień, dwa i sporo ci się rozjaśni.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

03 września 2017, 01:40 - ndz

W skrócie:

1. W okolicach planowanego budżetu proponowano EIZO serii EV lub NEC serii EA. Od siebie dodam, że jeśli NEC EA to koniecznie w wersji CT. Skrót ten oznacza monitory linearyzowane sztuka w sztukę, a poprawna liniowość jest jednym z istotnych warunków ergonomii obrazu.

2. Nie ma potrzeby szczegółowo uzasadniać "flicker free" czy "neutralizacji" niebieskiego w podanych monitorach, gdyż w obu, w klasie cenowej do ok 4 tys zł, nie można nic zarzucić ergonomii w kwestii migania czy uciążliwego niebieskiego. Nie mają też znaczenia parametry PWM, luminoforów, zakresów regulacji itp. Wszystkie te warunki oba spełniają z dużym zapasem.

3. Jeśli rzeczywiście chce Pan monitor możliwie nieszkodliwy, proponuję NEC PA242W. To najtańszy monitor na rynku z podświetleniem GBr, które nie ma tak dużej energii w niebieskiej części widma jak W-LED, niezależnie od wersji i nie jest tak wrażliwe na zużycie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu