Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

06 września 2017, 13:54 - śr

Skąd tj. od kogo można wypożyczyć? Graficzne.pl? Dodam, że nie chodzi o nowy z kartonu tylko bardziej testowy/ekspozycyjny bo szkoda, żeby nowy rozpakowywać, jak wezmę tylko jeden z nich albo w najgorszym wypadku - żaden.

Ile to kosztuje i jakie są koszta wysyłki - odsyłki (na własny koszt kurierem?)?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

06 września 2017, 14:10 - śr

Jakie kurde graficzne? Proszę się trochę wysilić nad tą "zagadką".

Koszt to wysyłki z ubezpieczeniem w obie strony. Wysyłane są oczywiście monitory do tego przeznaczone, tzw "demo".
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

06 września 2017, 14:26 - śr

Graficzne.pl to taki sklep internetowy i może stacjonarny, w którym można kupić różne rzeczy dla grafików jak np. monitory, o których rozmawiamy. Kalibrują monitory, można u nich kupić wersję np. 275WMI-CT
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

06 września 2017, 15:17 - śr

Tom01 uprzejmie oznajmia, że może Ci takowe monitory wypożyczyć, zgodnie z tym co napisał. Wszystkie dane i namiary są w jego profilu (wystarczy kliknąć w nick), strona sponsora itd.
MisioJedi
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2017, 08:48 - wt

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

07 września 2017, 09:05 - czw

Gwiazdor,
bądź łaskaw podzielić się wrażeniami jak już będziesz testował.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

07 września 2017, 09:58 - czw

W graficzne.pl w Gdyni jak najbardziej można się umówić na oględziny monitora NEC lub EIZO. I to w warunkach domowych :) Sam korzystałem. Mam nadzieję, że nie zostanę zbanowany za polecanie innego sklepu niż sklep administratora forum :)
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

08 września 2017, 14:31 - pt

Zrobiłem sobie takie małe zestawienie, porównanie 3 monitorów na podstawie danych zebranych w internecie m.in. na tym forum. Jeśli są jakieś błędy proszę o poprawienie i uzupełnienie tego, co brakuje.

MONITOR NEC PA242W / NEC EA275WMI / NEC PA272W
matryca AH-IPS / IPS (czy AH-IPS?) / AH-IPS
podświetlenie GR-r LED / W-LED (ziel.czerw.) / GB-r LED
jasność 340 / 350 / 340
kontrast 1000:1 / 1000:1 / 1000:1
rozdzielczość 1920x1200 / 2560x1440 / 2560x1440
format 16:10 / 16:9 / 16:9
kolory 10-bit prawdziwe / ??? / 10-bit prawdziwe
LUT 14-bit / ??? / 14-bit
czas GtoG 8 ms / 6 ms / 6 ms
Hz 60 Hz / 60 Hz / 60 Hz
gwarancja 3 lata / 3 lata (CT-podobno 5 lat) / 3 lata
częstotliwość
podświetlenia
matrycy PWM 20 kHz / ?20 kHz??? / 44 kHz
kalibracja sprzętowa / sprzętowa??? / sprzętowa

min. jasność ??? / ??? / ???
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

08 września 2017, 15:12 - pt

PA2x2W mają matryce 8bit + 2FRC = 10bit. Dopiero PA302W ma 10bit. Jednak nie należy się tym przejmować.

Jasność minimalna:
* PA272W - 20cd/m2
* PA242W - 40cd/m2

PA2x2W mają 3D LUT z 14bitową precyzją.
EA2x5WMi mają 1D LUT z 14bitową precyzją.

Jedne i drugie mają sprzętową kalibrację.

Monitory z 3D LUT mogą symulować inny gamut, np. szerokogamutowy GB-r LED może wyświetlać sRGB.

Monitory z 1D LUT nie mogą zmieniać gamutu. EA2x5WMi mają podświetlenie zbliżone do sRGB, ale nie idealnie równe, z tym że tej niedokładności na oko nie widać.

PA2x2W mają kalibrowany indywidualnie fabrycznie DUC/DUE, czyli układ elektronicznej kompensacji nierównomierności podświetlenia, za pomocą wbudowanego w monitor procesora i matrycy. Samo podświetlenie się nie zmienia, tylko matryca przyciemnia miejsca gdzie podświetlenie jest rozjaśnione.

EA ma DUC, ale bardzo uproszczony, nie ustawiany indywidualnie, tylko statystycznie.

PA ma czujnik RGB barwy podświetlenia, który działa w czasie rzeczywistym. Częściowo zmienia na żywo, niezależnie zasilanie G i B diód, a częściowo kompensuje to matryca. Całością steruje procesor automatycznie.

EA nie czujnika RGB. Nie ma też regulowanej barwy podświetlenia, ponieważ to dioda niebieska i luminofor.

PA, wyposażone w 3D LUT, współpracuje z MultiProfilerem. Można za jego pomocą symulować sprzętowo dowolny wyświetlacz lub wydruk.

I tak dalej. Na razie więcej grzechów nie pamiętam.
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

08 września 2017, 21:11 - pt

@max - czy coś Ci wiadomo, ilu bitową matrycę ma NEC EA275WMI, czy jest to IPS (czy AH-IPS? gdzieś w sieci pisało) i ile kHz ma PWM?

Tutaj mam takie dane http://www.necdisplay.com/p/desktop-mon ... a275wmi-bk ale nie wiem czy wiarygodne.

Napisałeś: "PA2x2W mają kalibrowany indywidualnie fabrycznie DUC/DUE"

Jak mam to rozumieć, że sam mogę sobie wyregulować nierówne podświetlenie matrycy czy ona już jest wyregulowana?

Napisałeś: "PA ma czujnik RGB barwy podświetlenia, który działa w czasie rzeczywistym. Częściowo zmienia na żywo, niezależnie zasilanie G i B diód, a częściowo kompensuje to matryca. Całością steruje procesor automatycznie."

Nie bardzo wiem o co chodzi. Mógłbym tak bardziej na chłopski rozum?:) Jaką będę mieć z tego korzyść?

A teraz pytanie do wszystkich - wyczytałem - to może być błędna informacja o czym pisze sam autor:
"zaryzykuję i stwierdzę, że W-LEDy będą żywotne, podczas gdy GB-LED z powodu zastosowania w nich luminoforu fosforowego będą się wypalały szybciej"
Źródło: http://forum.benchmark.pl/topic/26242-f ... c-monitor/

Co o tym myślicie, to prawda?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

08 września 2017, 21:28 - pt

Co do EA to niestety nie wiem dokładnie. Niespecjalnie interesowałem się tym modelem.

DUC/DUE
Każda matryca LCD posiada podświetlenie. Każda podświetla ekran nierówno. Nierówna jest zarówno jasność jak i barwa.
W czasie produkcji, na linii montażowej:
* robi się "zdjęcie" matrycy (świecącej na biało i pewnie też w innych kolorach) przy pomocy specjalnego czujnika/kamery, o niskiej rozdzielczości ok. 1Mpix, ale o bardzo wysokiej czułości, Konika Minolta
* na zdjęciu wychodzą wszystkie ciemniejsze i jaśniejsze obszary ekranu oraz obszary bardziej czerwone/zielone/niebieskie
* do pamięci i procesora wysyła się te dane i zapisuje w pamięci monitora
* procesor w monitorze, przed wyświetleniem każdej klatki, a więc 60x na sekundę, koryguje obraz tak aby:
- miejsca rozjaśnione przyciemnić do najciemniejszego miejsca na ekranie, tak aby cały ekran świecił równo
- skorygować wszystkie przebarwienia, aby monitor świecił równo
- a zatem matryca ciekłokrystaliczna koryguje nierówne podświetlenie, co je poprawia, a skutkiem ubocznym jest niewielki spadek kontrastu tak duży, jak duża jest największa nierównomierność (zwykle 10-20%)

Można powiedzieć, że wyświetlając biały ekran matryca LCD wyświetla negatyw nierównomierności podświetlenia, będącej tu pozytywem. Po zsumowaniu wyświetlania pozytywu podświetlenia i negatywu matrycy dostajemy równo świecący ekran.

To jest wykonywane w fabryce i nie da się tego wykonać samemu.
Procedura pomiarowa indywidualna przyrządami Konika Minolta wykonywana jest tylko dla monitorów profesjonalnych PA.
Wojciech Kosek pisze:
25 stycznia 2014, 22:25 - sob
Witam serdecznie,

Nazywam się Wojtek Kosek i jestem osobą odpowiedzialną za dział technologiczny/techniczny NEC Display Solutions w regionie Central South East Europe. Dodatkowo jestem członkiem grupy EMEA odpowiedzialnej za rozwój monitorów z profesjonalnych serii NEC.

Nie chcę odnosić się do tego co Panowie piszecie, chciałbym przestawić tutaj surowe fakty oraz uciąć spekulacje odnośnie monitorów z serii PAxx2W oraz ich funkcjonalności o których Panowie wspominacie:


1. Monitory z serii PA posiadają następujące rozdzielczości bitowe paneli: PA242W - 8bit+FRC, PA272W - 8bit+FRC, PA302-10bit
2. Monitory z serii PA posiadają niezależne sterowanie jasnością diody zielonej i niebieskiej w układzie GB-r, gdzie obie diody pokryte są czerwonym fosforem. Obie diody posiadają niezależne układy zasilania! Pragnę nadmienić, że zupełnie inne diody stosowane są w przypadku paneli PLS.
3. Monitory z serii PA posiadają zintegrowany czujnik RGB badający podświetlenie w zakresie jego jasności oraz skorelowanej temperatury barwowej w czasie rzeczywistym! Czujnik ten pozwala na utrzymanie zadanej jasności i temperatury barwowej w określonym czasie.
4. Czujnik RGB jest dodatkowo REKALIBROWANY za pomocą oprogramowania SpectraView II, które dostępne jest dla klientów z rynku Ameryki Północnej i Południowej. Po więcej technicznych szczegółów bardzo proszę o bezpośredni kontakt ze mną poprzez biuro NEC Display Solutions w Krakowie. Rekalibracja odbywa się każdorazowo przy kalibracji za pomocą zewnętrznego kolorymetru.
5. Monitory z serii PA posiadają możliwość programowania tablicy LUT o rozdzielczości 14 bit na każdy kanał R,G,B. Oznacza to w praktyce możliwość sprzętowej kalibracji za pomocą oprogramowania SpectraView II, które jest niedostępne dla klientów z regionu EMEA. Niemniej jednak monitory z serii PA posiadają taką funkcjonalność!
6. Procesor monitora poza informacjami z wewnętrznego czujnika RGB, układu niezależnego zasilania diody zielonej i niebieskiej oraz układu PWM pobiera również informację z czujnika temperatury otoczenia i panelu oraz czujnika położenia panelu (pion/poziom) w celu poprawnego wyświetlenia kolorów na ekranie. Po więcej technicznych szczegółów bardzo proszę o bezpośredni kontakt ze mną poprzez biuro NEC Display Solutions w Krakowie.
* Post jest sprzed kilku lat. Nie ma już żadnych ograniczeń kalibracji w naszym regionie i w Polsce, także ta część informacji jest już nieaktualna.
Gwiazdor pisze:
08 września 2017, 21:11 - pt
Tutaj mam takie dane http://www.necdisplay.com/p/desktop-mon ... a275wmi-bk ale nie wiem czy wiarygodne.
To jest oficjalna strona NECa, także to są moim zdaniem wiarygodne informacje.

Luminofor/fosfor zawsze się zużywa.
* W W-LEDzie luminofor jest żółty lub zielono-czerwony
* w GB-r LEDzie luminofor jest czerwony
Zużywa się w jednym i drugim. Nie mam pojęcia gdzie szybciej, ale:
* GB-r LED jest podświetleniem stosowanym w monitorach profesjonalnych, W-LED w amatorskich, wnioskuję więc, że GB-r LED jest lepszy
* w PA istnieje system kompensacji zużycia podświetlenia, w tym czerwonego fosforu, poprzez czujnik RGB wykonujący pomiary w czasie rzeczywistym. Monitor PA potrafi więc zrekompensować zużycie podświetlenia i robi to bez przerwy.
* w EA nie ma czujnika. Zużycie zielono-czerwonego luminoforu powoduje, że ekran świeci coraz bardziej niebiesko, a więc jak dioda. Jedynym ratunkiem jest tu własnoręczna rekalibracja co kilka lat, aby skorygować zużycie i zmianę barwy podświetlenia. Na ile jest to problem praktyczny, a nie teoretyczny, to dokładnie nie wiem.
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

10 września 2017, 14:36 - ndz

Max - a Ty używasz tylko jednej tej żarówki Philips co podałeś na tył monitora?

Teraz napiszę coś, co być może powinienem napisać wcześniej. 2 lata temu miałem problem z błędnikiem, który od czasu do czasu troszkę (w porównaniu z tym co było) potrafi mi się "odezwać". Najprawdopodobniej w wyniku przemęczenia, zbyt intensywnej i szybkiej pracy przy komputerze w pracy, zbyt długotrwałego korzystania z komputera. Czytając w weekend więcej o tym problemie, dochodzę do wniosku, że potrzebny mi będzie monitor:
- redukujący niebieskie światło
- może ważniejsze od powyższego, z dużą rozdzielczością, żeby czcionki były ostre.

W tej sytuacji chyba złotym środkiem okazuje się zakup dobrego monitora 4-5K z przewijających się w tym wątku NEC 275 ale UHD (zamiast PA272W).

Czy Tom01 mógłbyś się wypowiedzieć w tej kwestii. Co ważniejsze jeśli wiesz - niebieskie światło (PA272W) czy 4K (NEC275UHD)?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

10 września 2017, 15:41 - ndz

Przy biurku mam dwie żarówki:
* 1szt. 4000K 13W/1520lm, jako światło dzienne/chłodne/do monitora
* 1szt. 2700K 11W/1050lm, jako światło ciepłe/wieczorne

Na suficie mam:
* 2szt. 4000K 13W/1520lm, jako światło dzienne/chłodne/do monitora
* 1szt. 2700K 13W/1520lm, jako światło ciepłe/wieczorne

Już pisałem wcześniej. Masz typowe objawy zbyt długiej i częstej pracy przy komputerze. Pamiętasz jeszcze wywód o gwoździu? Znowu chcesz kupić jeszcze lepszy, tym razem cały ze złota?

Widzę, że już doszedłeś już szybko i gładko do 5.000zł. 8-)
Najlepiej zrobisz (dla własnego zdrowia), jak wydasz te 5.000zł na biednych. Będziesz miał, na jakiś czas, z głowy problem z monitorem.

PS. Monitor, w którym zredukowane jest niebieskie światło świeci po prostu na żółto. Jest to barwa dopełniająca dla barwy niebieskiej. Stanowi po prostu barwę powstającą na skutek zsumowania dwóch pozostałych barw, czyli zielonej i czerwonej.
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

10 września 2017, 20:14 - ndz

Dzięki max - przypomniałem sobie wywód o gwoździu :)

Niestety w dzisiejszych czasach nie da się tak ograniczyć korzystania z różnych dobrodziejstw. W pracy masz komputer a w domu spotkasz się z włączonym TV, choć ja osobiście korzystam więcej z komputera (z TV może byłoby lepiej - odległość). To samo smartfon, a to pocza, a to facebook, a to ktoś napisze sms, zadzwoni, pogodę sprawdzisz.

Robię pewne postępy (na razie prowizorka) w sprawie oświetlenia i zauważyłem, że jest lepiej.

Jeśli wieczorem albo w nocy korzystasz z komputera to jakie masz włączone światło w senie żarówki za monitorem - 1szt. 2700K 11W/1050lm?
Na suficie też włączasz 1szt. 2700K 13W/1520lm, czy tylko lampka za monitorem jak na zdjęciu co było dodane w wątku?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

10 września 2017, 20:29 - ndz

Jeśli korzystam z monitora to włączam 4000K o dużej mocy (1x13W na biurku i ew. wg ochoty + 2x13W na suficie), ponieważ pasuje do barwy bieli monitora i zmniejsza kontrast monitora z otoczeniem.

Do wałęsania się przed spaniem używam delikatne i ciepło-żółte 2700K (1x11W na biurku ew. wg ochoty + 1x13W na suficie).

Nie są to jednak oczywiście sztywne zasady. Po prostu tak mi wyszło, że jest najlepiej.

Światło zimne 4000K i jasne zasadniczo należy używać w ciągu dnia i wczesnym wieczorem do pracy, ponieważ rozbudza.

Światło ciepłe 2700K i przyciemnione należy używać późnym wieczorem oraz gdy nie używamy komputera.
MisioJedi
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2017, 08:48 - wt

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

11 września 2017, 08:36 - pn

Lampka za monitorem to jedynie dodatek podnoszący komfort.
Jednak przede wszystkim pomieszczenie powinno być wypełnione rozproszonym światłem.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

11 września 2017, 10:13 - pn

Jeśli lampka biurowa znajduje się blisko ściany i/lub ma ograniczony zakres regulacji klosza, prawidłowe czyli mocne rozproszenie światła przy biurku jest trudne.
W takim przypadku włączenie mocnego światła ogólnego, silnie rozproszonego i świecącego wszędzie, daje lepsze efekty. Obecne LEDówki biorą bardzo mało prądu, więc nie ma co go oszczędzać (do przesady) i wkręcać najmocniejsze jakie są. Ja znalazłem 1520lm, wg producenta odpowiednik jasności 100W tradycyjnej żarówki.
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

13 września 2017, 13:33 - śr

Tom01 pisze:
03 września 2017, 18:14 - ndz
No właśnie, pokazana konfiguracja oświetlenia to BRAK świecenia po oczach. Stanowisko powinno być oświetlone łagodnie. Można oczywiście stosować światło górne, ale skąd na bogów przyszło Panu do głowy stosować 6500K? Przecież to jest trupiarnia.
Mnie 6500 K pod sufitem bardzo odpowiada, o ile tylko źródło jest bardzo mocne. Testowałem na przykład 125-watowego powerluksa CCFL w 8-metrowym pokoju i dwa takie same w 10-metrowym. Owszem, pojedynczy 30-watowy z tej samej serii nawet w tak małym pomieszczeniu to właśnie trupiarnia. Chociaż wciąż wolę 5400 K. Teraz w salonie mam trzy takie w kloszu z papieru ryżowego:

http://fsfoto.pl/product_info.php/info/ ... -625W.html

Do obróbki zdjęć używam osobnego komputera w sypialni, w którym dwie 6-watowe LED-y Yuji oświetlają ścianę tak, żeby jej jasność odpowiadała jasności ekranu (70 nt):

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

13 września 2017, 13:52 - śr

voteck pisze:
13 września 2017, 13:33 - śr
Do obróbki zdjęć używam osobnego komputera w sypialni, w którym dwie 6-watowe LED-y Yuji oświetlają ścianę tak, żeby jej jasność odpowiadała jasności ekranu (70 nt):

Obrazek

Wyszedł bardzo ładny efekt. Wiele stanowisk profesjonalnych jest gorzej zrobionych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

13 września 2017, 14:45 - śr

voteck - jakich lampek Pan użył? Ile takie żarówki kosztują, chyba są bardzo drogie?
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Uniwersalny monitor jak najzdrowszy dla oczu przy bardzo długim korzystaniu [ok 2000 zł]

13 września 2017, 14:48 - śr

Gwiazdor pisze:
13 września 2017, 14:45 - śr
voteck - jakich lampek Pan użył? Ile takie żarówki kosztują, chyba są bardzo drogie?
Jak pisałem, to dwie 6-watowe Yuji (CR 95, 5000 K). Łącznie kosztowały 200 zł, chociaż krótko potem bardzo (chwilowo?) podrożały. Lampki – najtańsze z Leroy Merlin.
Ostatnio zmieniony 13 września 2017, 15:31 - śr przez voteck, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu