Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
BladyShaman
Posty: 30
Rejestracja: 20 listopada 2017, 00:24 - pn

Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

20 listopada 2017, 15:06 - pn

Serdeczne cześć wszystkim.
Przybyłem tutaj by zasięgnąć profesjonalnej porady.

Jestem web developerem. Bardzo często i długo siedzę w kodzie, praca z tekstem to podstawa. Zależy mi na dobrej jakości wyświetlaczu, 0 migotania, dobrze odwzorowane kolory (czasami babrze się w drobnej grafice webowej) - ale zdecydowanie nie szeroki gamut - nie jestem fotografem i kompletnie z tego użytku nie zrobię. Potrzebuję 2 dobre monitory niefotograficzne. Najlepiej też w wysokiej jakości wykonania (albo przynajmniej przyzwoitej). Na pewno taki, by jego obraz umożliwiaj komfortową pracę z tekstem. Czy prócz EIZO i NECa coś polecacie? Chciałbym, żeby te monitorki trochę posłużyły, żeby za 2 lata nie okazało się, że zamiast białego jest zółty a czcionki tak rozmazane, że trzeba ponowić badania wzroku. Budżet dość elastyczny, ale nie z gumy ;)

Co polecicie w rozdzielczości 1920x1200 z 24''? A co w 2560x 1440 z 27''? Niech zgadnę EIZO z serii EV i NEC EA ;)?
A może jakaś Iiyamka? (lekki trolling) - ale póki nie trafiłem na to forum omal nie kupiłem 2x Iiyama XUB27QSU, który tutaj był bohaterem niejednego wątku...

Czy kalibracja sprzętowa prócz podnoszenia jakości obrazu wydłuża żywotność monitora?
Zastanawiam się nad tym czy w ogóle dla niefotografa kalibrowalny sprzętowo monitor ma sens? Czy to przedłuży żywotność takiego monitora?

Mam też dylemat co do rozdzielczości (1920x1200 vs 2560x1440)
Czy w pracy z tekstem rozdzielczość FHD vs QHD coś zmienia, polepsza (ostrość czcionki, czytelność itdp) oprócz większego obszaru roboczego? Zastanawiam się nad tym. Do tej pory pracuję na wysłużonym, zażółconym LG Flatronem W1952TQ i każdy większy monitor będzie skokiem komfortu. Niestety nie mam też okazji porównać na żywo takich dwóch obok siebie monitorów, ale coś mi mówi bym inwestował w większy obszar roboczy. Zbyt często brakuje mi miejsca na ekranie na toolbary, ramki i inne narzędziówki. Docelowo marzy mi się 2x monitor QHD ale czy to nie za dużo? Czy nie nabawię się przy takim zestawie zespołu rozbieganych gałek ocznych?

EIZO czy NEC?
Który ma zdecydowanie lepszy stosunek jakości do ceny i za jakość nie każe przepłacać?

Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź w tym wątku. Mam nadzieję, że zakończy się on recenzją z zakupionych dzięki Wam monitorów.

Blady Shaman
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

20 listopada 2017, 15:35 - pn

1. Wielkość: Im większy tym lepszy. Nawet jeśli są obawy, wynikające z przyzwyczajenia do poprzednich, mniejszy monitorów, przesiadka na większy zawsze jest pozytywna.

2. Kalibracja, każda w tym sprzętowa, dopasowuje wyświetlanie do konkretnych standardów/wymagań. Zasadniczo nie ma wpływu na trwałość, ale praktyka wskazuje, że niekalibrowane monitory są z reguły ustawiane za jasno i w tym kontekście kalibrowany pożyje dłużej.

3. Rozdzielczość im większa tym lepiej. Większa rozdzielczość to ostrzejszy obraz, szczególnie widoczny na tekście. Naturalny obraz nie jest złożony z pikseli i ich istnienie na urządzeniach technicznych wynika z ograniczeń techniki. Zmniejszenie wielkości piksela jest pożądane i im bardziej tym lepiej.

Konkretnych propozycji nie podam, bo w sumie przy elastycznym budżecie należy rozważyć gdzie leży granica tej elastyczności. Dobre monitory to przedział między 2 a 20 tys zł i każdy o oczko droższy daje wyraźny wzrost jakości i komfortu pracy.

EIZO/NEC? To zależy w jakich liniach modelowych. Oferty obu producentów nie idą równolegle. Przykładowo w ofertach do 3 tys NEC wygrywa zdecydowanie. W klasie 3-6 tys mniej więcej równo. W klasie 6-10 tys przewaga EIZO. W klasie 10-15 tys, przewaga NEC. W klasie do 20 tys przewaga EIZO.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

20 listopada 2017, 17:40 - pn

Niestety od dawna nie ma wysokiej klasy monitorów normalnogamutowych. Każdy monitor klasy profesjonalnej posiada podświetlenie szerokogamutowe, GB-r LED, W-LED z luminoforem zielonym i czerwonym i/lub kropkami kwantowymi.
Ponieważ podświetlenie szerokogamutowe jest bardzo wymagające, monitory te muszą być stabilizowane na powierzchni w kwestii jasności i barwy (naturalne podświetlenie potrafi wpadać w kolorowe plamy, co trzeba usunąć softwarowo z poziomu monitora), muszą mieć czujniki RGB oraz 3D LUT, który umożliwi wyświetlenie standardowego gamutu sRGB i zmianę, w razie potrzeby, gammy z sRGB na 2,2.

W tym kontekście monitory normalnogamutowe są znacznie mniej wymagające i są, stety lub nie, znacznie prostsze. Nie posiadają ani czujnika RGB, na ogół nie są stabilizowane. Niby NEC EA ma stabilizację, ale myślę, że nie jest to stabilizacja ustawiana indywidualnie, a tylko taka ma rzeczywistą wartość. LUT jest najbardziej zaawansowany spośród wszystkich nieprofesjonalnych tak, że żaden inny nie ma nawet startu, ale 3D LUT to jednak nie jest. Ale brak 3D LUT dla Ciebie akurat nie ma znaczenia.

Obecnie najbardziej zaawansowanym monitorem normalnogamutowym, o normalnogamutowym podświetleniu W-LED (niebieska dioda i luminofor zielono-czerwony) jest NEC EA. Tu faktycznie EIZO EV jest w tyle, przy jednocześnie znacznie wyższej cenie.
No i ja bym wybierał pomiędzy:
* NEC EA245WMi
* NEC EA275WMi
* NEC EA275UHD.

Natomiast najnowsze EIZO EV2785 i EV2780 mają bardzo ładną obudowę. Mają jednak zdecydowanie bardziej prymitywną elektronikę sterującą od NEC EA i są potwornie drogie. Za podobne kwoty można już kupić profesjonalne monitory z serii NEC PA, niestety szerokogamutowe.

Do tego przypiąć do biurka dwie lampki Tertial z IKEI, a w nie wkręcić mocne żarówki LED Philips 4000K 1521lm, skierowane na tło i sufit, rozświetlając przestrzeń wokół monitora.
Awatar użytkownika
BladyShaman
Posty: 30
Rejestracja: 20 listopada 2017, 00:24 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

20 listopada 2017, 17:53 - pn

Dziękuję za sprawną i niezwykle szybką odpowiedź. Mgła, w której do tej pory tkwiłem już prawie zniknęła.

Zakładając, że według Pana wskazówek, przesiadkę robię na 27'' QHD zostaje mi raczej tylko wybór pomiędzy tymi:
- NEC MultiSync EA275WMi-CT
- NEC MultiSync EA275WMi
Do 7500zł za 2 sztuki EiZO wypada z gry za 27''
Różnica w cenie między powyższymi to 382zł za sztukę. Czy warto dopłacić i co zyskujemy z tą dopłatą?

Jeśli jednak zdecydowałbym się na 24'' 1920x1200 - tutaj do rywalizacji można wrzucić jeszcze EIZO.

Ale cały czas mam wątpliwości bo np. tutaj na displayspecifications wyraźnie widać że EiZO EV2455 i NEC EA245WMi mają tzw. 8bitową matrycę ale (6bit+FRC) w przeciwieństwie do 27-ek.
https://www.displayspecifications.com/e ... /b0b435c1e
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

20 listopada 2017, 18:31 - pn

Ja bym się zastanawiał nad:
* 2560x1440 (QHD)
* 3840x2160 (UHD)
* 5120x2880 (5K)

Rozdzielczość 1920x1200 w 2017r. (prawie w 2018r.) w nowokupowanym monitorze wysokiej klasy to anachronizm. Niedługo pojawią się bardziej masowo modele z 5K i 8K (na razie jeszcze to wyjątki).

PS. Jakiś czas temu oglądałem iMaca 5K na 27" i ostrość tekstu jest już całkiem dobra, aczkolwiek nadal widać piksele.

Wersje CT są (pre)kalibrowane, co jest szczególnie użyteczne przy zastosowaniach (foto)graficznych. Przy innych, ogólnych, też może się przydać, o ile mamy wysokie wymagania odnośnie wierności obrazu. Aby je w pełni wykorzystać trzeba korzystać z aplikacji zarządzających barwą. W normalnym użytkowaniu wersja CT ma precyzyjniej ustawioną:
* gammę = 2,2
* temperaturę bieli = 6500K
* jasność bieli = 120cd/m2, jednak do pracy na białym tle najlepiej ok. 60cd/m2 w oświetlonym jw. otoczeniu.
* gamut możliwie jak najbardziej zbliżony do sRGB.
Awatar użytkownika
BladyShaman
Posty: 30
Rejestracja: 20 listopada 2017, 00:24 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

20 listopada 2017, 18:45 - pn

max, dzięki za wyczerpującą do cna odpowiedź. Też mi się tak wydaje, że kupowanie dzisiaj full hd 24" gdy mój laptop HP Envy 15'' ma tyle samo mija się z celem. Korzystanie z tego lapka pod względem pracy z tekstem jest bardzo przyjemne i zawsze odczuwam ulgę gdy przesiadam się, choć jednak na mniejszy ekran, to bardziej wypchany pikselami. Na 24'' one zostaną rozciągnięte i ta przyjemność/ulga może zniknąć.

postanowione - minimum 2x QHD

Odnośnie tych NEC Multisynców - EA27WMi. Czy warto więc dopłacać do CT, jeśli nie jestem fotografem, a nawet grafikiem, choć mam wrażliwe oko?
Jedno jest pewne, gdy postawię obok siebie te monitorki kolory muszą być identyczne. Dostałbym fioła gdybym gołym okiem widział że jeden monitor ma biały biały a drugi żółtawy, albo gdy jeden będzie odstawał ostrością itd. Zależy my na 2 identycznych jednostkach wyświetlających. Ah, a czy ew. po zakupie takiego bez CT, można go później skalibrować sprzętowo po jakimś czasie, np. po półroczu użytkowania?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

20 listopada 2017, 19:04 - pn

W takim razie weź CT. Niekalibrowane egzemplarze będą się pewnie nieco różnić, co postawieniu dwóch obok od razu widać.

Tak, EA można kalibrować sprzętowo w dowolnym momencie. Jeśli chciałbyś to zrobić samodzielnie potrzebujesz:
* oprogramowanie NEC SV2 ok. 170zł
* kalibrator i1 Display Pro ok. 900zł.

Ustawiasz około 60cd/m2, sRGB, gamma 2,2 lub sRGB, 6500K.

Jeśli chciałbyś kalibrować własnoręcznie od razu, to wersja CT traci trochę sens.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

20 listopada 2017, 21:48 - pn

BladyShaman pisze:
20 listopada 2017, 18:45 - pn
Odnośnie tych NEC Multisynców - EA27WMi. Czy warto więc dopłacać do CT, jeśli nie jestem fotografem, a nawet grafikiem, choć mam wrażliwe oko?

Zdecydowanie warto. CT są przebierane czyli ograniczane jest prawdopodobieństwo trafiania na wycieki i piksele, mają korygowaną indywidualnie liniowość i to są najsilniejsze cechy różniące względem seryjnego. Poza tym nie mają programowanego punktu bieli o jaskrawości 120 nitów, tylko zakres użyteczny 40-120 nitów z krokiem co 10. (*) W dobrze przygotowanym CT, obraz jest inny gołym okiem. Seryjny skalibrowany nie osiągnie tych samych rezultatów co CT. Poza tym w komplecie jest licencja na oprogramowanie do kalibracji i 5 lat gwarancji w standardzie.

(*) - Usługa w tym zakresie robiona jest wyłącznie w mojej firmie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
BladyShaman
Posty: 30
Rejestracja: 20 listopada 2017, 00:24 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

21 listopada 2017, 00:08 - wt

"Poza tym w komplecie jest licencja na oprogramowanie do kalibracji " na ile lat ta licencja?

Dzięki za wszystkie wypowiedzi. Przydałyby się jeszcze jakieś foty tego monitora w użyciu, podczas pracy - tzw. real foty, bo katalogowych w sieci nie brak. Może nawet porównujące wersję CT i seryjną. Ale wystarczą zdecydowanie foty. Mało jest o tych NECach w sieci. O EIZO też. Za to o Dellach, hoho, epopeje i milion reviewsów na YT.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

21 listopada 2017, 01:08 - wt

Licencja jest oczywiście stała.

Jak Pan sobie wyobraża oglądanie obrazu nowego monitora na swoim starym? Przecież to nadal będzie obraz obecnego. Taki bezsens często się spotyka przy reklamach nowych super-bomba-łał telewizorów. Ludzie patrzą na reklamy nowego pięknego, ostrego, kontrastowego i super nasyconego obrazu. Tyle, że to jest wyświetlane na swoim starym!

Inna sprawa, że nachalne reklamowanie sprzętu średniej i wyższej klasy jest po prostu zbędne. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

21 listopada 2017, 09:14 - wt

Seria EA to nie wiem czy średnia, ale na pewno wyższa seria nie jest. Kiedyś seria EA to były zwykłe monitory biurowe za ok. 1000zł. Reklamować więc trzeba, bo inaczej za te obecne ceny nikt nie kupi.
Seria PA to co innego. Faktycznie wyższa klasa.
Klasa średnia to była kiedyś seria P ale jej się wyleciało.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

21 listopada 2017, 09:33 - wt

Przydałoby się jednak aby NEC w serii EA pożądnie linearyzował te monitory, tak jak EIZO robi to w serii EV. Tam gamma jest w prawidłowych okolicach 2,2 a nie np. 1,16 jak w EA275UHD jaki miałem na testy 2 lata temu.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

21 listopada 2017, 09:40 - wt

I do tego ustawiał DUC/DUE, czyli wyrównywał elektronicznie nierównomierności podświetlenia.
No ale wtedy byłaby to pełną gębą seria P (patrz NEC P242W).

PS. Nie sądzę, abyś miał gammę równą 1.
Obrazek
Obrazek
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

21 listopada 2017, 09:44 - wt

A ja sądzę :)
Sprawdź sobie u siebie programem Pixel Persistance Analyzer. Na moim CX wychodzi elegancko 2,25 przy ustawieniu sRGB :). Wiem, że to ustawienie to nie to samo co czysta gamma 2.2 (tak też mogę ustawić) ale podobna.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

21 listopada 2017, 10:09 - wt

Pewnie to "1" to było 2,2.
Natomiast "1.16" oznacza 1.16*2,2=2,55.
Pamiętam, że nie spodobał Ci się ten monitor, ale gammę równą faktycznie 1 to można między bajki włożyć. ;)
Albo coś tam namotałeś... 8-)
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

21 listopada 2017, 10:11 - wt

Ale mieszasz chłopie :) . Nic nie namotałem, a Ty jak widzę nie znasz tego programu. Napisałem 1,16 a nie 1.
Awatar użytkownika
BladyShaman
Posty: 30
Rejestracja: 20 listopada 2017, 00:24 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

21 listopada 2017, 14:53 - wt

"Jak Pan sobie wyobraża oglądanie obrazu nowego monitora na swoim starym? "

Może źle się wyraziłem.. chodzi o real fotki tego monitora w lepszej jakości. Czy to z włączonym czy wyłączonym monitorem. Nie mogę go obejrzeć na żywo, dotknąć, a co dopiero zobaczyć "w ogniu", dlatego zapytałem o real fotki, może ktoś na forum dysponuje takimi w wysokiej jakości. Nie miałem na myśli samego obrazu, a fragment, w którym niefortunnie wyraziłem się: "porównujące wersję CT i seryjną", raczej dotyczył porównania obrazu pod kątem kolorów, który często są widziane gołym okiem nawet na słabszej jakości filmach video:
https://www.youtube.com/watch?v=_0lGjiKp8Zo

Ale ok, śmiesznie to zabrzmiało :D

Co do wyboru monitora, jeszcze jedną noc muszę się z tym przespać :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

21 listopada 2017, 15:00 - wt

Na mojej stronie jest sporo dobrej jakości zdjęć:
https://monitory.mastiff.pl/monitory-ne ... mi-ct.html

Co do zobaczenia na żywo, proponuję wypożyczyć. Będzie miał Pan np tydzień na postawienie w swoim środowisku, oświetleniu. Czas na adaptację wzroku co nowego obrazu. Najbardziej obiektywna decyzja z możliwych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

21 listopada 2017, 19:52 - wt

BladyShaman pisze:
21 listopada 2017, 14:53 - wt
Co do wyboru monitora, jeszcze jedną noc muszę się z tym przespać :)
Tom01 pisze:
21 listopada 2017, 15:00 - wt
Co do zobaczenia na żywo, proponuję wypożyczyć.
Nie pozostaje nic innego, jak przespać się z monitorem. Albo z dwoma na raz. Cóż to musi być za doświadczenie? ;)
Awatar użytkownika
BladyShaman
Posty: 30
Rejestracja: 20 listopada 2017, 00:24 - pn

Re: Niefotograficzne monitory dla web developera. Praca z kodem i konsolami, czasem obróbka grafiki.

22 listopada 2017, 00:27 - śr

A jeszcze jedno pytanie, które przyszło mi do głowy tuż przed tym "przespaniem" się.

Co lepsze? Większy QHD z serii EA CT czy mniejszy w podobnej cenie graficzny PA, a może nawet i Eizo (np. CS2420)?

Ostatnie pytanie do rozwiania wszelkich wątpliwości ;)

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu