Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

11 stycznia 2022, 20:55 - wt

Czyżby społeczność forumowa doszła do wniosku, że nie warto kupować jedynie słusznego monitora?

Ja myślę, że Admin powinien takie rzeczy srogo karać.
Obrazek
Proponuję 3 miesiące ciężkich robót na monitorze DELL serii U, a w przypadku recydywy, 3 lata pozbawienia praw publicznych w jednej celi ze skalibrowanym fabrycznie NECiem serii EA.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

11 stycznia 2022, 22:07 - wt

max pisze:
11 stycznia 2022, 20:55 - wt
Czyżby społeczność forumowa doszła do wniosku, że nie warto kupować jedynie słusznego monitora?

Ja myślę, że Admin powinien takie rzeczy srogo karać.
Obrazek
Proponuję 3 miesiące ciężkich robót na monitorze DELL serii U, a w przypadku recydywy, 3 lata pozbawienia praw publicznych w jednej celi ze skalibrowanym fabrycznie NECiem serii EA.
Znów się mylisz. Społeczność forumowa doszła do wniosku, że chyba ci się w życiu nie powiodło, dlatego siedzisz na tym forum i cały czas trollujesz colargola.

I proponuję, że skoro innym odbierasz prawo do zarabiania, to żebyś poszedł do swojego pracodawcy i poprosił, żeby cię zwolnił, albo zmniejszył wynagrodzenie, co najmniej o 20% - spokojnie wyjaśnisz to faktem, że na rynku są osoby, które zrobią podobnie, ale za dużo mniejsze wynagrodzenie. Jak powie, że nie, to rób to w czym czujesz się najlepiej - wysyłaj mu codziennie wiadomości, żeby zmniejszył wynagrodzenie. Rób to do skutku, aż będziesz pracował za darmo.
Tak jak byś chciał najbardziej :lol:
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 77
Rejestracja: 13 września 2018, 12:03 - czw

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

11 stycznia 2022, 22:23 - wt

@max i @lukasso - zapewne zauważyliście, że na forum zaczął grasować ponury kosiarz. Będzie cięte bez litości aż wróci sterylność. Wątek został przeczyszczony, nie usuwałam kilku postów na granicy, aby nie rozwalić logicznego ciągu polemiki. Proszę jednak o nie rozwijanie dalej myśli z ostatnich wpisów.
Administracja forum mva.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

12 stycznia 2022, 09:00 - śr

Tom01 pisze:
11 stycznia 2022, 17:56 - wt
Nie, to tak tylko mało czytelnie sformułowana tabelka. Czyli pomiar "Gammy" dla presetu sRGB, na środku "Center" i przyrządem jak w ostatnim wierszu.
No właśnie. Gamma w presecie sRGB jest też sRGB. Tabelka jest dla mnie jasna i czytelna. Klin szarości będzie ładny i gładki, ale na obrazku gamma/rzeźnik są przebarwienia na tym presecie.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Rswiac
Posty: 8
Rejestracja: 11 stycznia 2022, 14:29 - wt

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

18 stycznia 2022, 15:15 - wt

Witam
Od niedawna jestem posiadaczem NEC EA271U. Przeczytałem większość wątków na tym forum dot. tego monitora. Moja obecna (tymczasowa) konfiguracja to monitor podłączony przez HDMI pod laptopa z kartą graficzną Intel HD Graphic 3000 + NVIDIA GeForce GT 540M. Rozdzielczość ekranu to 2560x1440_55Hz (najwyższa jaką udało mi się ustawić. W najbliższym czasie planuję zakup nowego komputera, aby w pełni wykorzystać możliwości monitora. Sprzętu używam do projektowania CAD oraz na własne potrzeby do obróbki zdjęć. Mam do szanownych forumowiczów pytanie - czy w tej chwili jest sens kalibracji sprzętowej monitora, czy dopiero po wymianie PC? Po analizie wyświetlania monitora (dzięki temu forum) - "rzeźnik" i jeszcze dwa obrazy załączone na forum - wynik jest taki jak na załączonych zrzutach. Próbowałem różnych ustawień i jedynie zmiana parametru gamma w ustawieniach karty graficznej poprawia obraz, ale kosztem "jasności" - obraz jest zbyt ciemny i nie do przyjęcia, Załączam jeszcze skan z Factory Calibration zakupionego monitora.
Załączniki
Przechwytywanie zawartości sieci Web_18-1-2022_15131_monitory.mastiff.pl.jpeg
Przechwytywanie zawartości sieci Web_18-1-2022_151136_monitory.mastiff.pl.jpeg
EA271U Factory CalibrationR.jpg
Rzeźnik.png
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

18 stycznia 2022, 15:23 - wt

Jak będziesz mieć nowy komputer to podłącz przez DisplayPort. Masz dobry egzemplarz, więc nic przy nim nie kombinuj.
Na razie to HDMI daje tak nietypowy sygnał, że nie ma sensu rozregulowywać z jego powodu monitora.
Jak podłączysz przez DisplayPort prawdopodobnie będzie wszystko cacy.
Rswiac
Posty: 8
Rejestracja: 11 stycznia 2022, 14:29 - wt

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

18 stycznia 2022, 15:34 - wt

Jutro będę miał nowy komputer to zobaczymy jak zadziała. mam jeszcze jedno pytanie - u mnie w ustawieniach OSD tryb sRGB ma wartości fabryczne R255-G250-B241. Czy to są prawidłowe wartości?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

18 stycznia 2022, 15:44 - wt

1. Nie ma uniwersalnych. Każdy egzemplarz jest inny.
2. Przy sterowniku karty graficznej nic nie grzebać!!! Jeśli jest możliwość to jedynie zweryfikować zakres tonalny.
3. Srawdź czy preset Programmable też daje przebarwienia.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Rswiac
Posty: 8
Rejestracja: 11 stycznia 2022, 14:29 - wt

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

18 stycznia 2022, 15:49 - wt

Mam jeszcze jedno pytanie - w instrukcji monitora napisano: "USB Monitor Control (Sterowanie monitorem USB): Ta funkcja umożliwia regulację każdej pozycji z poziomu oprogramowania aplikacyjnego po podłączeniu przewodu USB." jakie jest potrzebne oprogramowanie do takiego sterowania?
Rswiac
Posty: 8
Rejestracja: 11 stycznia 2022, 14:29 - wt

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

18 stycznia 2022, 15:54 - wt

NocnyJastrzab pisze:
18 stycznia 2022, 15:44 - wt
1. Nie ma uniwersalnych. Każdy egzemplarz jest inny.
2. Przy sterowniku karty graficznej nic nie grzebać!!! Jeśli jest możliwość to jedynie zweryfikować zakres tonalny.
3. Srawdź czy preset Programmable też daje przebarwienia.
Możesz bardziej szczegółowo wyjaśnić mi pkt. 3. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

18 stycznia 2022, 17:40 - wt

Na moje oko to obrazki testowe są wyświetlone przeskalowane. Proszę zastosować 100%.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

18 stycznia 2022, 20:43 - wt

Rswiac pisze:
18 stycznia 2022, 15:54 - wt
NocnyJastrzab pisze:
18 stycznia 2022, 15:44 - wt
1. Nie ma uniwersalnych. Każdy egzemplarz jest inny.
2. Przy sterowniku karty graficznej nic nie grzebać!!! Jeśli jest możliwość to jedynie zweryfikować zakres tonalny.
3. Srawdź czy preset Programmable też daje przebarwienia.
Możesz bardziej szczegółowo wyjaśnić mi pkt. 3. Z góry dziękuję.
Ustaw w Menu OSD monitora ostatni preset "Programmable" i wyświetl obrazki trickowe na 100% (bez dodatkowego powiększania). Jak ostatnio sprawdzałem to na tym ustawieniu były najmniejsze przebarwienia..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

18 stycznia 2022, 23:15 - wt

Tak obrazki są przeskalowane, sam się bawiłem ich skalą i wtedy dokładnie tak wyglądają :)
Jeśli są wyświetlane w przeglądarce Chrome/FF, to zazwyczaj ctrl+0 przywraca rozmiar pierwotny
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Rswiac
Posty: 8
Rejestracja: 11 stycznia 2022, 14:29 - wt

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

19 stycznia 2022, 09:17 - śr

Zmiana w OSD niewiele zmienia , obrazki wyświetlane 100% w rozdzielczości ekranu 2560x1440_55 Hz. W systemie wyświetlanie 100%.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

19 stycznia 2022, 10:47 - śr

Jeśli na razie nie można uruchomić monitora w pełnej rozdzielczości, proponuję wyłączyć skalowanie.

Zrzut_2022-01-19_10-46-11.png
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

19 stycznia 2022, 10:58 - śr

Ustaw rozdzielczość i skalowanie systemowe na 100%, wywal profil sRGB ze wzorca, zrób reset fabryczny, ustaw tryb natywny lub sRGB, DV mode Standard, wzorzec musi wyświetlić się tak:
Obrazek

Dla porównania wygląd wzorca w trybie Programmable po kalibracji sprzętowej:
Obrazek
Rswiac
Posty: 8
Rejestracja: 11 stycznia 2022, 14:29 - wt

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

19 stycznia 2022, 11:09 - śr

Po zmianie skalowania w OSD, na wszystkich ustawieniach poza DICOM SIM brak przebarwień, jest O.K. dzięki wszystkim za pomoc. Pytałem jeszcze o oprogramowanie do sterowania monitorem po usb przez PC o czym wspomniano w instrukcji.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

19 stycznia 2022, 11:46 - śr

Może chodzi o NaViSet Administrator 2, ale nie jestem pewien bo go nie używałem
Ala
Posty: 12
Rejestracja: 22 czerwca 2022, 14:37 - śr

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

17 lipca 2022, 16:44 - ndz

tryhp3 pisze:
10 stycznia 2022, 16:20 - pn
No i kupiłem EA271U. Moje wątpliwości budzi jednak uczciwość firmy https://monitory.mastiff.pl/
Chronologia:
1. Dzwonie w ostatnim tygodniu roku 2021 do firmy Mastiff, żeby uzgodnić szczegół z FV. Po rozmowie dowiedziałem się, że będzie dostawa tych monitorów w wersji COLOR początkiem roku. Ale przecież COLOR to miała być selekcja więc jak może być dostawa wersji COLOR? Ponadto dostawa zwykłych wersji miała być na wiosnę...
Nie widzę w wątku odpowiedzi na to pytanie, a też mnie ciekawi. COLOR był tu na forum opisywany jako monitor selekcjonowany z tych seryjnych, i tą selekcją zajmuje się ponoć tylko firma Mastiff. Czyli skoro selekcja odbywa się po stronie firmy Mastiff to jakim cudem te monitory są dostarczane do Mastiff już w wersji COLOR? To jak to w końcu jest - one są przerabiane na COLOR w Mastiff czy gdzieś po drodze do Mastiff?

I co się dzieje z tymi monitorami seryjnymi, które nie przejdą selekcji w Mastiff - są pakowane ponownie w pudełka niby fabryczne i sprzedawane jako wersja seryjna/fabryczna? Mimo że były przez kogoś otwierane?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

17 lipca 2022, 17:01 - ndz

Ala pisze:
17 lipca 2022, 16:44 - ndz
Nie widzę w wątku odpowiedzi na to pytanie, a też mnie ciekawi. COLOR był tu na forum opisywany jako monitor selekcjonowany z tych seryjnych, i tą selekcją zajmuje się ponoć tylko firma Mastiff. Czyli skoro selekcja odbywa się po stronie firmy Mastiff to jakim cudem te monitory są dostarczane do Mastiff już w wersji COLOR? To jak to w końcu jest - one są przerabiane na COLOR w Mastiff czy gdzieś po drodze do Mastiff?

Program COLOR jest autorstwa i wykonania firmy monitory.mastiff.pl. Firma kupuje monitory seryjne i kwalifikacja do programu COLOR następuje już na miejscu. Egzemplarze klasyfikowane muszą mieć spełniane podwyższone normy jeśli chodzi o równomierność, zerowy brak wad pikseli itp. Tego typu zakres przygotowania praktykuje się w tej firmie od około 15 lat. Dopiero niedawno jednak procedura dostała znak firmowy. Poprzednio była to po prostu dodatkowa usługa selekcjonowania (plus ew kalibracji).

Ala pisze:
17 lipca 2022, 16:44 - ndz
I co się dzieje z tymi monitorami seryjnymi, które nie przejdą selekcji w Mastiff - są pakowane ponownie w pudełka niby fabryczne i sprzedawane jako wersja seryjna/fabryczna? Mimo że były przez kogoś otwierane?

Jest to kategorycznie wykluczone! Nie są pakowane z powrotem i sprzedawane jako nowe. Byłoby to nie tylko nieetyczne, ale również byłoby to przestępstwo. Jeśli ktoś kupuje seryjny egzemplarz, monitor jest zawsze fabrycznie zapieczętowany, co widać. Można w razie wątpliwości również zasięgnąć opinii polskiego przedstawicielstwa producenta, lub serwisu fabrycznego.

Spory sukces programu COLOR wynika również z dobrej kalkulacji ekonomicznej. Nie sztuka gołosłownie zapewnić potencjalnego nabywcę, że monitor nie ma wad, ale jeśli jakieś się trafią, a przecież się trafiają, powstanie problem. Wielokrotnie na forum były pytania, co się robi z monitorami nieidealnymi. Proszę się nie spodziewać, że podam na tacy szczegóły działalności. Niejedna konkurencja, która nie poradziła sobie z takim problemem, chciałaby wiedzieć co i jak się robi i załatwia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu