Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

20 kwietnia 2022, 22:20 - śr

Zasługą forum jest wzrost świadomości na wielu płaszczyznach w temacie obrazu i jego znaczenia. Moim zdaniem jest to bardzo pozytywne zjawisko.

Zakup dobrej jakości ekranu nie jest przecież żadnym złem. Z dobrej jakości monitorem kupuje się niemal zawsze know-how. Nikt przecież nie poświęca czasu aby udzielać szerokiego wsparcia przed i posprzedażowego, w przypadku Samsungów czy AOC-ów za 300 zł. Siłą rzeczy więc, informacje o prawidłowej regulacji, kompozycji miejsca pracy, oświetleniu, masie niuansów są "w komplecie" z produktem średniej i wyższej klasy, a nie masowym. W tym kontekście, lepszej klasy monitor, rozwiązuje wiele problemów, w tym ergonomicznych, nawet jeśli w jakiejś części pośrednio.

Pomijam już fakt, że fajnie się gada i bagatelizuje problem jakości ekranu, jednocześnie pracując na monitorze za kilka czy kilkanaście tys zł. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

20 kwietnia 2022, 23:33 - śr

max pisze:
20 kwietnia 2022, 14:27 - śr
...Oświetl pomieszczenie jak Ci to polecono. Następnie ustaw Brightness na około 50cd/m2. Dla U2719D jest to mniej więcej Brightness na 5%.
25% to stanowczo za dużo w standardowych warunkach mieszkalnych, ok. 100cd/m2, dlatego tak Ci męczy oczy.
Kontrastu nie ruszaj!!!! zostaw na 75%.
I tyle. Nic innego nie kombinuj, nie kalibruj, nie reguluj.
Podzielam powyższą opinię, z taką małą uwagą. Gdzieś w recenzji w necie osoba kalibrująca Dell P2419H do 90 cd/m2 stwierdziła, że odpowiada to poziomowi 28 % na suwaku jasności.
Oczywiście monitory nawet te same mogą się różnić, to taka przybliżona wartość dla tego della. Czyli 25 % odpowiadałoby pewnie ok. 85 cd/m2.
Brightness na 5% to już chyba byłoby za mało. Najpierw spróbowałbym obniżyć do 20 %, później do 15 %. Kontrast j.w. w cytacie, najlepiej zostawić natywny, fabryczny i już całkowicie w ostateczności nim regulować.
Mi akurat pasuje jasność 80 cd/m2 i nawet kilkugodzinne siedzenie przed monitorem (przy bardzo skąpym oświetleniu) nie męczy mi wzroku, ale to już indywidualna sprawa...
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

21 kwietnia 2022, 10:56 - czw

max pisze:
20 kwietnia 2022, 19:01 - śr
Zgadza się, ale wówczas zdjęcia wyświetlane nad tekstem wyglądają na "mydło". Rozjaśniając czerń tekstu programowo mamy niski kontrast tekstu i jednocześnie prawidłowy kontrast zdjęć (przy gammie 2,2/sRGB i monitorze w trybie sRGB).
Wilk syty i myszka cała.

Szczerze, to najprościej po prostu porządnie oświetlić pokój. Wówczas sporo światła odbija się od matrycy co nam wizualnie obniża kontrast i takie ceregiele z programowym podbijaniem jasności czerni nie są potrzebne.

PS. Trzeba dać sobie trochę czasu, aby przyzwyczaić się do takiego "ciemnego", czyli prawidłowo wyregulowanego monitora. Po paru tygodniach oczy powinny nam podziękować.

Oczywiście niezależnie od tego warto co godzinę robić przerwy w pracy i pamiętać o mruganiu powiekami (to nie żart).

Samym monitorem interesujemy się na samym końcu. To najmniej istotna, a jednocześnie najdroższa część tej całej układanki. Tymczasem 99% UżySzkodników robi dokładnie odwrotnie. Czyżby zasługa niniejszego forum? ;)
Porządne oświetlenie pokoju działa analogicznie jak obniżenie kontrastu przez podniesienie jasności punktu czerni w monitorze. Czerń satynowego monitora odbija 0,5cd/m² w słabo oświetlonym pomieszczeniu i 1-2cd/m2 (lub więcej) w pomieszczeniu z włączonym "dobrym oświetleniem". Realny kontrast tekstu przy monitorze skalibrowanym do 100cd/m² wynosi zatem od 200:1 do 50:1 (lub mniej).

Podsumowując - aby uniknąć zmęczenia przy pracy z tekstem należy obniżyć jego kontrastowość. Można to zrobić przez rozjaśnienie punktu czerni przy pomocy podświetlenia monitora, rozjaśnienie punktu czerni przy pomocy flary oświetlenia w pomieszczeniu, lub obniżenia luminancji bieli do poziomu, gdzie w relacji z otoczeniem będzie ona wizualnie szarawa.

Wszystkie te zabiegi dają wizualnie ten sam efekt i zwiększą komfort pracy z tekstem, natomiast należy stosować je ze świadomością celu jaki chcemy osiągnąć, bo jeśli np. bezmyślnie w zbyt jasnym pomieszczeniu nadmiernie zmniejszymy luminancję, to osiągniemy efekt przeciwny do zamierzonego. Analogicznie - jeśli mocno obniżymy luminancję monitora, ale będzie on stał w mroku, to osiągniemy niewiele lub kompletnie nic, bo kontrast monitora 30cd/m² w mroku może osiągać 1000-1500:1 i być wyższy niż kontrast monitora 500cd/m² w jasnym otoczeniu, gdzie może on wynosić w porywach 200:1 lub mniej.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

21 kwietnia 2022, 12:39 - czw

Amen.
ulisses87
Posty: 6
Rejestracja: 16 kwietnia 2022, 22:10 - sob

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

04 maja 2022, 17:49 - śr

Panowie - bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i zaangażowanie się w temat. Dzięki Waszym uwagom przyswoiłem sobie kawał praktycznej wiedzy.

Ostatnie tygodnie byłem mocno zajęty i stąd spóźniona odpowiedź. Od mniej więcej dwóch tygodni użytkuję monitor NEC EA271U w codziennej pracy biurowej po 8h dziennie. Muszę powiedzieć, że w stosunku do poprzedniego monitora jest to faktycznie przepaść: tekst jest bardzo wyraźny, czerń głęboka, a kolory soczyste i naturalne. Ból oczu zdecydowanie zmniejszył się, a mdłości i dziwne zaburzenia widzenia o których wspominałem ustąpiły po kilku dniach pracy na nowym monitorze.

Niestety problemy nie ustąpiły całkowicie i zastanawiam się, gdzie jeszcze może leżeć przyczyna? W dalszym ciągu po kilkudziesięciu minutach pracy przed monitorem odczuwam ból głowy. Być może jest to kwestia przyzwyczajenia, albo przemęczenia wzroku (syndrom widzenia komputerowego?). Co ciekawe problem nie występuję przy czytaniu ze smartfona wyposażonego w wyświetlacz OLED. Podobny ból głowy odczuwam natomiast wychodząc na spacer w bardzo słoneczny dzień bez okularów przeciwsłonecznych - ewidentnie ma tu więc udział natężenie światła.
Monitor starałem się go wyregulować kierując się Waszymi poradami:
  • Monitor ustawiony na tle białej ściany w odległości ok 70 cm od oczu
  • Połączenie DP - USB-C (thunderbolt) na komputerze MacBook Pro 2019 16''
  • Rozdzielczość 4k 60Hz przeskalowana na Macu do opcji "Large Text" (Full HD)
  • Włączyłem tryb redukcji światła niebieskiego (Low blue light 4500K) - stwierdziłem, że najmniej męczy mi oczy, chociaż wszystko jest lekko zażółcone
  • Automatyczna jasność jest wyłączona. Kontrast w załączonym trybie jest regulowany automatycznie
  • Gdy pokój jest mocno oświetlony światłem słonecznym, ustawiam jasność ok 20%. Gdy w pokoju jest jasno, ale nie ma bezpośredniego słońca, ustawiam ok 12% - 15%. Wieczorem, przy sztucznym oświetleniu zjeżdżam na 5%
  • NEC ma opcję regulacji poziomu czerni "Black level" - zszedłem z nią z poziomu 50% do 35%. Nie wiem dokładnie co ta opcja robi - ustawiałem kierując się własnymi odczuciami wzrokowymi.
  • "Response improve" ustawiłem na "ON"
  • "Uniformity" ustawiłem na "ON"
  • "Sharpness" zostawiłem na "50%"
  • "UHD Upscaling" ustawiłem na "ON"
Fakt faktem, że mam astygmatyzm i dotychczas pracowałem w okularach z filtrem polaryzacyjnym i światła niebieskiego. Niestety od kilku tygodni praca w nich jest jeszcze gorsza niż bez (mdłości). Podejrzewam, że wzrok mi się pogorszył - niestety u okulisty każde badanie wychodzi inaczej, więc dostałem zalecenie: "jechać na urlop i dopiero robić badanie wzroku", co właśnie zamierzam uczynić :D

Uprzejmie proszę o rzucenie okiem i ewentualne porady, co mógłbym jeszcze poprawić. Poniżej moje przemyślenia/wątpliwości, które wynikają trochę z własnych rozważań, a trochę z czytania różnych materiałów i opinii innych osób w szeroko pojętym "Internecie". Gdyby ktoś dał radę się do nich ustosunkować, będę zobowiązany:
  • Czy NEC EA271U można zaliczyć do monitorów wąskogamutowych? Przeczytałem, że przy astygmatyzmie zaleca się wąski gamut i dużą rozdzielczość
  • Czy na ból głowy mogłaby pomóc wyższa częstotliwość odświeżania rzędu 144 Hz, tak jak ma to miejsce w monitorach typowo gamingowych, czy jest to kompletnie bez znaczenia?
  • Odkąd pamiętam nie czułem się zbyt komfortowo pod względem bólu oczu pracując z matrycami IPS. Przeczytałem, że niektórym ludziom pomaga powrót na starsze matryce TN. Czy myślicie, że warto spróbować?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

04 maja 2022, 18:28 - śr

UHD Upscaling zdecydowanie wyłączyć!
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ulisses87
Posty: 6
Rejestracja: 16 kwietnia 2022, 22:10 - sob

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

04 maja 2022, 18:59 - śr

Tom01 pisze:
04 maja 2022, 18:28 - śr
UHD Upscaling zdecydowanie wyłączyć!
OK. Można prosić o uzasadnienie?
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

04 maja 2022, 19:02 - śr

ulisses87 pisze:
04 maja 2022, 17:49 - śr
[*]Gdy pokój jest mocno oświetlony światłem słonecznym, ustawiam jasność ok 20%. Gdy w pokoju jest jasno, ale nie ma bezpośredniego słońca, ustawiam ok 12% - 15%. Wieczorem, przy sztucznym oświetleniu zjeżdżam na 5%
Mam ten model i wydaje mi się, że 20% w bezpośrednio oświetlonym słońcem pokoju to może być za mało, a 5% w sztucznym oświetleniu — wciąż za dużo. (Ja mam 120 cd/m2, czyli 36%, przy zasłoniętych roletach, ale z oświetloną ścianą za monitorem (2 × yuiji 6 W, na pewno mocniejsze w przeliczeniu na wat od zwykłych, jak na zdjęciu, przy czym tu główne źródło wyłączone, ekran 80 cd/m2, odpowiednik 24%) i potężną świetlówką CCFL (125 W) pod sufitem (w 10 m2).

Obrazek
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

04 maja 2022, 20:01 - śr

Przyszło mi też do głowy, że jeśli pokój jest bezpośrednio oświetlony światłem słonecznym, udział w opisanym zjawisku mogą mieć silne plamy światła w okolicy stanowiska i/lub odblaski, ewentualnie jasna plama w postaci okna na skraju pola widzenia.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

04 maja 2022, 21:39 - śr

ulisses87 pisze:
04 maja 2022, 18:59 - śr
OK. Można prosić o uzasadnienie?

To jest opcja wyostrzania obrazu wyświetlanego w nienaturalnej rozdzielczości. Nie należy jej używać w innym wypadku, gdyż powoduje degradację wyświetlania.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

05 maja 2022, 11:39 - czw

Matryca LCD polaryzuje światło podświetlenia. Zastosowanie soczewek z filtrem polaryzacyjnym może przynosić nieoczekiwane skutki, ponieważ polaryzuje ponownie już spolaryzowane światło.

Z moich obserwacji wynika, że niestety czcionki na monitorach zewnętrznych o standardowym zagęszczeniu pikseli (poniżej 250ppi) podłączonych do maców są nieostre. Nic na to nie da się poradzić. Testowo można podłączyć konwencjonalny komputer z Windowsem i skalowaniem 200%, co da tą samą wielkość czcionek ale wyższą ich ostrość.

Skoro już masz soczewki pochłaniające część niebieskiego światła (czyli po prostu lekko żółte) nie przestawiaj już monitora na 4500K, zostaw standardowe nastawy.

Wieczorem zwiększ jasność oświetlenia, wkręć mocniejsze żarówki, np. LED 4000K 16W.

Kontrast powinien być natywny, raczej nie jest regulowany automatycznie, no chyba, że miałeś na myśli Brightness (jasność podświetlenia).

Wychodząc na zewnątrz na słońce zastosuj soczewki fotochromowe (przyciemniające się pod wpływem światła UV), nie zaś polaryzacyjne.

Black Level pozostaw na 50% lub podwyższaj, aby uzyskać niższy kontrast a nie odwrotnie, nie obniżaj. Przeczytaj jeszcze raz wątek od początku, bo chyba czegoś nie zrozumiałeś.

Powyższy NEC jest lekko szerokogamutowy, ale w obecnych czasach można go zaliczyć do "normalnogamutowych". Fakt, szeroki gamut może powodować to co opisałem tutaj, ale nie powinno to być w tym przypadku intensywne, no chyba że masz te cylindry w soczewkach mocne.

http://mva.pl/viewtopic.php?f=41&t=1833 ... cja#p19327
ulisses87
Posty: 6
Rejestracja: 16 kwietnia 2022, 22:10 - sob

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

06 maja 2022, 16:31 - pt

voteck pisze:
04 maja 2022, 19:02 - śr
ulisses87 pisze:
04 maja 2022, 17:49 - śr
[*]Gdy pokój jest mocno oświetlony światłem słonecznym, ustawiam jasność ok 20%. Gdy w pokoju jest jasno, ale nie ma bezpośredniego słońca, ustawiam ok 12% - 15%. Wieczorem, przy sztucznym oświetleniu zjeżdżam na 5%
Mam ten model i wydaje mi się, że 20% w bezpośrednio oświetlonym słońcem pokoju to może być za mało, a 5% w sztucznym oświetleniu — wciąż za dużo. (Ja mam 120 cd/m2, czyli 36%, przy zasłoniętych roletach, ale z oświetloną ścianą za monitorem (2 × yuiji 6 W, na pewno mocniejsze w przeliczeniu na wat od zwykłych, jak na zdjęciu, przy czym tu główne źródło wyłączone, ekran 80 cd/m2, odpowiednik 24%) i potężną świetlówką CCFL (125 W) pod sufitem (w 10 m2).
Czy yuiji 6W to model lampy? Nigdzie nie mogę znaleźć.
voteck pisze:
04 maja 2022, 20:01 - śr
Przyszło mi też do głowy, że jeśli pokój jest bezpośrednio oświetlony światłem słonecznym, udział w opisanym zjawisku mogą mieć silne plamy światła w okolicy stanowiska i/lub odblaski, ewentualnie jasna plama w postaci okna na skraju pola widzenia.
Akurat pokój znajduje się od strony północnej, więc bezpośrednio słońce nie wpada tam praktycznie nigdy.
Tom01 pisze:
04 maja 2022, 21:39 - śr
ulisses87 pisze:
04 maja 2022, 18:59 - śr
OK. Można prosić o uzasadnienie?

To jest opcja wyostrzania obrazu wyświetlanego w nienaturalnej rozdzielczości. Nie należy jej używać w innym wypadku, gdyż powoduje degradację wyświetlania.
OK. Dziękuję - wyłączone.
max pisze:
05 maja 2022, 11:39 - czw
Z moich obserwacji wynika, że niestety czcionki na monitorach zewnętrznych o standardowym zagęszczeniu pikseli (poniżej 250ppi) podłączonych do maców są nieostre. Nic na to nie da się poradzić. Testowo można podłączyć konwencjonalny komputer z Windowsem i skalowaniem 200%, co da tą samą wielkość czcionek ale wyższą ich ostrość.
To by się zgadzało z moimi obserwacjami oraz moich kolegów z poprzedniej firmy - wszyscy pracowaliśmy na Dell U2518D i praktycznie każdy miał wrażenie, że czcionki są rozmyte. Pamiętam, że dało się temu zaradzić preparując specjalną konfigurację pod dany monitor, tak, aby był rozpoznawany jako wyświetlacz Retina + trzeba użyć aplikacji RDM: https://macosrepo.com/repo/avibrazil-RD ... -utilities . Na moim NEC nie zauważyłem żadnego rozmycia czcionek, ale aplikacja RDM pokazuje, że jest to wyświetlacz, wspierający standard Retina ;) . Z tego co pamiętam cała akcja była spowodowana wyłączeniem antialiasingu dla subpixeli od wersji Mojave.
max pisze:
05 maja 2022, 11:39 - czw
Skoro już masz soczewki pochłaniające część niebieskiego światła (czyli po prostu lekko żółte) nie przestawiaj już monitora na 4500K, zostaw standardowe nastawy.
Tak - mam takie okulary, ale nie jestem wstanie ich używać z powodu bólu głowy. Muszę zrobić nowe badanie wzroku i zamówić nowe okulary.
max pisze:
05 maja 2022, 11:39 - czw
Kontrast powinien być natywny, raczej nie jest regulowany automatycznie, no chyba, że miałeś na myśli Brightness (jasność podświetlenia).
Miałem na myśli, że w trybie Low Blue Light na moim NEC nie da się ręcznie wyregulować kontrastu - stąd założenie, że musi być sterowany programowo, czyli poniekąd automatycznie.
max pisze:
05 maja 2022, 11:39 - czw
Black Level pozostaw na 50% lub podwyższaj, aby uzyskać niższy kontrast a nie odwrotnie, nie obniżaj. Przeczytaj jeszcze raz wątek od początku, bo chyba czegoś nie zrozumiałeś.
Skoro Black Level steruje de facto kontrastem, to po co osobna opcja Contrast?
Jasne, możliwe, że czegoś nie zrozumiałem, ale gdybym miał podsumować to kontrast między obrazem monitora, a otoczeniem nie powinien być duży + czcionki wyświetlane na monitorze nie powinny mieć dużego kontrastu względem tła. Powyższe trzy rzeczy regulujemy głównie odpowiednim doświetleniem ambientowym za monitorem (zwłaszcza w porze wieczorno/nocnej) oraz obniżeniem jasności monitora (?)
max pisze:
05 maja 2022, 11:39 - czw
Powyższy NEC jest lekko szerokogamutowy, ale w obecnych czasach można go zaliczyć do "normalnogamutowych". Fakt, szeroki gamut może powodować to co opisałem tutaj, ale nie powinno to być w tym przypadku intensywne, no chyba że masz te cylindry w soczewkach mocne.

http://mva.pl/viewtopic.php?f=41&t=1833 ... cja#p19327
Nie - moja wada nie jest duża - poniżej 1 dioptrii.
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

06 maja 2022, 17:32 - pt

ulisses87 pisze:
06 maja 2022, 16:31 - pt
Czy yuiji 6W to model lampy? Nigdzie nie mogę znaleźć.
Tak. Już dawno temu były problemy z dostępnością, więc pewnie nie do kupienia. Przy czym pomyliłem się w zapisie: to Yuji.
Akurat pokój znajduje się od strony północnej, więc bezpośrednio słońce nie wpada tam praktycznie nigdy.
Tak czy inaczej, lepiej nie mieć po boku okna wyraźnie jaśniejszego od ściany. Mnie w każdym razie męczy to bardzo.
Nie - moja wada nie jest duża - poniżej 1 dioptrii.
Rozumiem, że to dioptrie cylindryczne?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

08 maja 2022, 13:48 - ndz

voteck pisze:
06 maja 2022, 17:32 - pt
ulisses87 pisze:
06 maja 2022, 16:31 - pt
Czy yuiji 6W to model lampy? Nigdzie nie mogę znaleźć.
Tak. Już dawno temu były problemy z dostępnością, więc pewnie nie do kupienia. Przy czym pomyliłem się w zapisie: to Yuji.
Akurat pokój znajduje się od strony północnej, więc bezpośrednio słońce nie wpada tam praktycznie nigdy.
Tak czy inaczej, lepiej nie mieć po boku okna wyraźnie jaśniejszego od ściany. Mnie w każdym razie męczy to bardzo.
Nie - moja wada nie jest duża - poniżej 1 dioptrii.
Rozumiem, że to dioptrie cylindryczne?
Obecnie emitery Sunlike w technologii Toshiba TRI-R (fioletowy LED z luminoforami RGB) w LEDVANCE serii Sun@Home są znacznie lepsze od Yuji:

https://shop.ledvance.com/en/products/l ... 0746113205
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

08 maja 2022, 14:18 - ndz

ulisses87 pisze:
06 maja 2022, 16:31 - pt
Skoro Black Level steruje de facto kontrastem, to po co osobna opcja Contrast?
Jasne, możliwe, że czegoś nie zrozumiałem, ale gdybym miał podsumować to kontrast między obrazem monitora, a otoczeniem nie powinien być duży + czcionki wyświetlane na monitorze nie powinny mieć dużego kontrastu względem tła. Powyższe trzy rzeczy regulujemy głównie odpowiednim doświetleniem ambientowym za monitorem (zwłaszcza w porze wieczorno/nocnej) oraz obniżeniem jasności monitora (?)
Zarówno suwak CONTRAST jak i BLACK LEVEL obniżają współczynnik kontrastu monitora - tylko contrast przycina biel matrycą, a black level rozjaśnia czerń. w obu przypadkach powinien być taki sam.

Jeżeli masz astygmatyzm, pamiętaj by unikać pracy z ciemnym interfejsem!!! Jasne litery na ciemnym tle są dla astygmatyka min. 30% mniej czytelne niż ciemne litery na tle jasnym.

Podsumowując:

1) Zmniejsz kontrast suwakiem CONTRAST jednocześnie zwiększając luminancję podświetlenia suwakiem BRIGHTNESS, albo zwiększajc BLACK POINT (powinno dać to analogiczny efekt). Efekt wizualny ma spowodować, tekst stanie się szary, a nie czarny (to głównie czerń tekstu męczy wzrok):
Obrazek

2) Ustaw interfejs, tło i wszystko co się da na jasne, rozświetl ambient wokół monitora światłem 5000-5500K. Dopasuj ze sobą jasność ambientu i jasność monitora tak, by 50% szarość monitora (RGB 120, 120, 120) powinna zlewać się z otoczeniem. Zbyt ciemne tło lub interfejs powodują szersze otwarcie źrenic oczu, co potęguje zwiększenie nieczytelności przez wady wzroku, szczególnie w przypadku astygmatyzmu.
Obrazek

Okulary z filtrem niebieskiego światła to antynaukowa, marketingowa ściema. Nie używaj tego gówna w dzień, bo będziesz zasypiał podczas pracy, w skrajnych wypadkach ludzie dostają od tego depresji. Temperaturę barwową wyświetlacz można lub wręcz trzeba obniżać wieczorem by uniknąc problemów z bezsennością, natomiast w dzień jest to szkodliwy idiotyzm. Na czytelność wpływ zbyt niskiej temperatury barwowej również jest negatywny.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

09 maja 2022, 09:53 - pn

Jako astygmatyk pracujący przy monitorach mogę potwierdzić to wszystko co napisał powyżej Czornyj.
mayoness83
Posty: 11
Rejestracja: 22 września 2022, 10:43 - czw

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

02 marca 2023, 16:43 - czw

Czy moglibyśmy zebrać ustawienia o których mówi Czornyj do zastosowania nie tylko z monitorami NEC. Osobiście posiadam Gigabyte M28U i zastanawiam się czy nie sprzedać go i nie kupić NEC EA271U
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

02 marca 2023, 18:24 - czw

mayoness83 pisze:
02 marca 2023, 16:43 - czw
Czy moglibyśmy zebrać ustawienia o których mówi Czornyj do zastosowania nie tylko z monitorami NEC. Osobiście posiadam Gigabyte M28U i zastanawiam się czy nie sprzedać go i nie kupić NEC EA271U
W każdym monitorze trzeba to ustawić inaczej - o ile w NEC suwaki Contrast i Black Point obniżają kontrast przez regulację jaskrawości punktu bieli i czerni matrycą, o tyle w innych monitorach zwykle nie ma suwaka Black Point, a suwak Contrast może regulować wszystko, tylko nie współczynnik kontrastu monitora.

W przypadku NEC EA sprawa jest prosta - Black Point do góry o 20-25%, Contrast w dół o analogiczną wartość jak Black Point, Brightness do uzyskania komfortowej luminancji (50% szarość tj. RGB 120,120,120 powinna zlewać się z otoczeniem). Efektem powinen być widok lustra tekstu przypominający kartkę książki
mayoness83
Posty: 11
Rejestracja: 22 września 2022, 10:43 - czw

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

02 marca 2023, 19:46 - czw

dzięki za info pozdrawiam
tabweg
Posty: 1
Rejestracja: 24 czerwca 2023, 15:56 - sob

Re: Monitor 27'' 4K do pracy po 8h - priorytetem są oczy

24 czerwca 2023, 16:12 - sob

Witam,

Ja mam astygmatyzm lewego oka, ale też mam bardzo duże niedowidzenie tego, tak w sumie, że patrzę tylko prawym.
I w sumie lepiej mi się pracuje na ciemnym tle niż na jasnym.

Próbowałem soczewkę na tym lewym oku i potrawię widzieć bardzo dobrze z soczewką, tak że rozpoznam 2-3 linię od dołu u okulisty a bez to ledwo 2-3 od góry.
Ale jak otworzę moje zdrowe (jeszcze) oko, to wtedy mam zakłócenia, niby jest dobrze do dali, ale przed komputerem mnie to męczy a monitor nie trzyma kątów prostych tylk ow pionie się zwęża do strony prawej.

Tomek

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu