FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

Czyli jakie EIZO do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
Materia
Posty: 27
Rejestracja: 25 lipca 2014, 11:11 - pt

FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

01 października 2014, 19:56 - śr

Witam, to znów ja. Otóż testuję ten monitor i co prawda mógłbym kontynuować stary temat, ale jednak wydaje mi się, że jest to może na tyle ważne, że jednak utworzenie nowego tematu nie zaszkodzi, a pomóc może.

Mam monitor od wtorku, wczoraj siedziałem ponad 10 godzin, dzisiaj też, teraz proszę o famfary... oczy nie bolą, głowa nie boli. Korzysta się bardzo przyjemnie.

Słucham, czym to może być spowodowane? Nie spodziewam się, aby się to zmieniło. Skoro pierwszy kontakt jest tak dobry, z reguły jest odwrotnie. Na początku zgrzyt, a potem nieco się poprawia, lub zostaje tak jak jest.

Przeczytałem oczywiście temat TOM'a, jednak nie za bardzo jestem dojść przyczyny tego wszystkiego. Monitor sam w sobie, w porządku. Obawiałem się dosyć sporo, zwłaszcza przez to, że właściwie wszelkie możliwe testy i recenzje ja jakie natrafiłem nie zostawiają na FG2421 suchej nitki, jadą go do bólu pod niemal każdym względem. Są też sponsorowane opisy, ale tego to już zupełnie nie sprawdzałem.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

01 października 2014, 22:03 - śr

Przypomnij proszę, które monitory nie przeszły ścieżki zdrowia astygmatyka?
Materia
Posty: 27
Rejestracja: 25 lipca 2014, 11:11 - pt

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

01 października 2014, 22:56 - śr

1. FS 2333
2. Flex Scan EV2436W
3. Flex Scan SX2262W
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

02 października 2014, 01:38 - czw

Do przypadku z Panem Piotrem nie interesowałem się istotą astygmatyzmu. Do tej pory miałem doświadczenie z kilkoma użytkownikami cierpiącymi na różne odmiany i nasilenie protanopii i deuteranopii. Problem sprowadzał się do skorygowania parametrów chromatycznych barw podstawowych monitora korzystając z jego trójwymiarowej tablicy koloru. Potrzebny do tego odpowiednio zaawansowany monitor, ale nie w tym istota. Tu chodziło o zniekształcenie widzenia barwnego (inny kolor), a przy astygmatyzmie problem leży zupełnie gdzie indziej. Jak podejrzewał Max, bezpośredni związek ma długość fali. Zniekształcona soczewka staje się bardziej achromatyczna niż zwykle, czyli odchylenie przy przejściu między ośrodkami jest inne niż w prawidłowej soczewce, u zdrowego człowieka. Oko nie jest apochromatem, więc efekt jest tym bardziej istotny. Im zatem większa różnica długości fali od niebieskiego do czerwonego, tym różnice kątów załamań będą większe czyli nieostrość achromatyczna większa. Czyli gamut... Ot i tajemnica (*).

(*) - Moim zdaniem oczywiście. To czyste spekulacje...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

02 października 2014, 10:34 - czw

Tom01 pisze:...a przy astygmatyzmie problem leży zupełnie gdzie indziej. Jak podejrzewał Max, bezpośredni związek ma długość fali. Zniekształcona soczewka staje się bardziej achromatyczna niż zwykle, czyli odchylenie przy przejściu między ośrodkami jest inne niż w prawidłowej soczewce, u zdrowego człowieka. Oko nie jest apochromatem, więc efekt jest tym bardziej istotny. Im zatem większa różnica długości fali od niebieskiego do czerwonego, tym różnice kątów załamań będą większe czyli nieostrość achromatyczna większa. Czyli gamut... Ot i tajemnica (*).
http://www.bryk.pl/wypracowania/fizyka/ ... zewek.html
Obrazek
http://pl.wikipedia.org/wiki/Aberracja_chromatyczna
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wydaje mi się, że im mniejszy gamut, im mniejsze różnice w długości fali w kolorach filtrów i pikach podświetlenia diodowego RGB w monitorze, tym mniejsze rozbieżności w kącie załamania poszczególnych kolorów światła z monitora na skraju soczewki cylindryczno-sferycznej w okularach.

Pytanie? Dlaczego są różnice pomiędzy EV2436W, FS2333 i FG2421? Zdaje się, że wszystkie podświetlone są W-LEDami, więc różnice w widmie podświetlenia tych monitorów powinny być niewielkie.
cz
czuk

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

02 października 2014, 18:12 - czw

Zastanawia mnie czy ten EIZO FG 2421 nadaje się tylko do gier czy nie oferuje obrazu z porównywalnie niby lepszymi seriami wykluczam zastosowania typowo profesjonalne z kolorem chodzi mi o przyzwoity kolor + zastosowania domowe(internet biuro)
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

02 października 2014, 20:37 - czw

Zdecydowanie szeroki gamut stwarza takie właśnie efekty. Normalny, czy jak kto woli wąski - zdecydowanie mniej.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

02 października 2014, 21:19 - czw

Jeśli tak, optymalne z punktu widzenia astygmatyka byłoby zastosowanie monitora monochromatycznego, emitującego tylko jeden kolor, np. zielony, ze środka czułości narządu wzroku.
Nie może być to kolor biały (monitor czarno-biały), gdyż po jego rozszczepieniu znów uzyskamy kolorowe widmo i barwy składowe światła białego.
Oczywiście praktyczna korzyść tej informacji jest dość nikła... :geek:
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

02 października 2014, 22:39 - czw

Może nieco bardziej użyteczną informacją, jaką możnaby próbować wysnuć, mógłby być wniosek, że dla astygmatyka im gorszy monitor tym lepszy.
Możnaby zatem przetestować kompletny szrot w rodzaju matryc z laptopów, najtańszych modeli na W-LED i TN itp.
Wydaje się, że ten Eizo, ze swoimi opiniami, idealnie wpisuje się w ten trend... :twisted:
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

03 października 2014, 10:05 - pt

Tak sobie jeszcze myślę, że niewątpliwą różnicą między monitorem akceptowanym i nieakceptowanym jest w tym przypadku rodzaj matrycy ciekłokrystalicznej.

http://www.tftcentral.co.uk/articles/pa ... logies.htm

W każdej technologii ułożenie ciekłych kryształów blokujących światło jest nieco inne. Najprawdopodobniej w związku z tym zastosowane są też inne polaryzatory, aby współgrały z polaryzacją matrycy. Gdybam więc sobie, że być może kierunek polaryzacji światła emitowanego przez monitor wespół z kierunkiem osi soczewki cylindrycznej ma jakiś wpływ na zniekształcenia i odczucia. Ale to czysta spekulacja.
Materia
Posty: 27
Rejestracja: 25 lipca 2014, 11:11 - pt

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

06 października 2014, 22:57 - pn

Czasem zauważam http://pl.wikipedia.org/wiki/Banding_koloru na poprzednich monitorach, ani na CRT nie jest to widoczne? Czyżby matryca VA tak miała? Czy może to raczej specyfika całego monitora?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

06 października 2014, 23:40 - pn

Mz. normalna sprawa w każdym monitorze i TV, gdy obraz jest w ruchu. Przy nieruchomym obrazie nie powinno być widoczne. Znaczyłoby to, że widzisz słabe działanie matrycy 6cio bitowej i FRC. Mało prawdopodobne, ale możliwe, zwłaszcza z bliska.
Materia
Posty: 27
Rejestracja: 25 lipca 2014, 11:11 - pt

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

07 października 2014, 06:59 - wt

Próbowałem wczoraj screen'a zrobić, żeby to pokazać, ale nie wyszło. Na razie zdarzyło się kilka razy, tak mi się wydaje, że najczęściej widać to w ciemnych odcieniach, tzn. jak w grze jest noc, to wtedy łatwiej. Wczoraj sprawdzałem i w ruchu i nawet w miejscu i widać takie szarawe pasy, które są na tyle inne i osobne, jakby ktoś to pędzlem namalował.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

07 października 2014, 09:11 - wt

max pisze:Znaczyłoby to, że widzisz słabe działanie matrycy 6cio bitowej i FRC. Mało prawdopodobne, ale możliwe, zwłaszcza z bliska.
Tym bardziej, że w FG siedzi 10-bitowy panel. Banding wynika ze słabej liniowości w wyniku przetwarzania obrazu. Elektronika w tym monitorze nie jest najwyższych lotów jeśli chodzi o kolor.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Materia
Posty: 27
Rejestracja: 25 lipca 2014, 11:11 - pt

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

07 października 2014, 16:10 - wt

Wielka szkoda, kolory się przydają, ale i tak już wiadomo, że monitory lepsze kolorystycznie dla mnie odpadają z wiadomych względów. Poza tym mógłbym iść w TN'ki, a to już właściwie jest dno, jeszcze gorzej jak VA będzie :D. Chociaż tym się mogę pocieszyć. Właściwie to wyboru nie mam żadnego. Jeszcze sobie popatrzę na to i owo, sprawdzę inne "mode" i dodatkowe opcji tak z ciekawośco, bo ten banding przypadkiem wyszedł, jak wspomniałem.
Sonic
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2015, 12:49 - sob

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

23 maja 2015, 15:40 - sob

Cieszę się, że trafiłem tutaj, bo bym się wpakował w IPSa i później łzawił całe dnie, albo gorzej.
Obecnie użytkuję TNke Szajsunga, model T190 kupiony jakoś w 2008 i jak większość nie przywiązywałem większej uwagi co do jakości monitora, a ten mój pewnie to dno totalne.
Kontrast i jasność na 75+ do czasu aż nie zaczęły się problemy ze wzrokiem, teraz po 25 max. Po drodze doszedł astygmatyzm.
Podsumowując zostaje mi zakup panelu VA lub TN.
FG2421 na papierze wygląda fajnie, tutaj autor go poleca. Uważacie, że to dobry wybór ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

23 maja 2015, 15:45 - sob

Od IPS-s się nie łzawi. Winę ponosi cała konstrukcja monitora i konkretne wykonanie matrycy.

Z FG2421 w tej chwili trzeba ostrożnie, bo większość egzemplarzy ma tzw "cross hatching". Jest to półprzezroczysta drobna siateczka widoczna na białym tle. Radzę obejrzeć przed zakupem czy efekt będzie akceptowalny bo zdarzają się ludzie którym ww efekt przeszkadza.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
dawhaw
Posty: 27
Rejestracja: 12 stycznia 2015, 17:57 - pn

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

24 maja 2015, 00:32 - ndz

Tom01 pisze:Od IPS-s się nie łzawi. Winę ponosi cała konstrukcja monitora i konkretne wykonanie matrycy.
Tyle teoria, choć poparta dużą wiedzą, to jednak praktyka (przynajmniej moja) wskazuje na co innego.
Jak dla mnie, FG2421 można nominować na monitor najbardziej "przyjazny dla wzroku".
Tylko ta siateczka, "KRÓLESTWO ZA ............ FG2421 bez "crosshatchingu" :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

24 maja 2015, 02:20 - ndz

dawhaw pisze:Tyle teoria, choć poparta dużą wiedzą
Praktyka, jak najbardziej praktyka. Sposób skręcania molekuł ciekłych kryształów (a tylko tym się różnią TN, IPS i wszystkie wielodomenowe) nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia ergonomii. Decydują zupełnie inne cechy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: FG2421 przyjazdny dla oczu astygmatyka.

24 maja 2015, 08:22 - ndz

Może teź chodzić o niewłaściwe wyregulowanie monitora oraz niewystarczające oświetlenie stanowiska wokół niego.

http://mva.pl/viewtopic.php?f=5&t=2150& ... nie#p24891
http://mva.pl/viewtopic.php?f=46&t=1721 ... nie#p17572
http://mva.pl/viewtopic.php?f=6&t=2190& ... ość#p25399

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu