Ocena stanu monitora z BrightRegulator

Czyli jakie EIZO do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

01 sierpnia 2016, 16:52 - pn

Tom01 pisze:Za 600 zł kupowałem takie monitory w stanie idealnym, z wymian od swoich klientów, czyli znanym pochodzeniem, bez wad obrazu. "Poleasingowego", czyli tak naprawdę, kompletnie nie wiadomo co, za 600 z tak wyglądającym ekranem na pewno bym nie kupił.
Ten nie jest poleasingowy, tylko od prywatnego użytkownika, z pudełkiem i dokumentami. Co nie zmienia faktu, że jego prawdziwej przeszłości nie poznam.
Tylko załóżmy, że ten zwrócę. Gdzie mam szansę kupić dobrą używkę w podobnej lub nawet trochę wyższej cenie? Czytałem gdzieś chyba Pana post, że poleasingowe mają zużyte podświetlenie, które jest jakoś sztucznie podciągane, żeby wyglądało na sprawne. W dodatku może kręcone liczniki. Kupowanie każdego z allegro czy olx-a i potem odsyłanie jest średnio opłacalne. Oferta takich monitorów jest wyjątkowo mała. A nie pojadę na drugi koniec Polski, żeby zobaczyć być może złom.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

01 sierpnia 2016, 16:56 - pn

Skoro monitor ma mieć podświetlenie krawędziowe, na górnym i dolnym boku, to dlaczego nierównomierności są na krawędziach bocznych? I dlaczego nie są widoczne pod kątem prostym?

160/150=+/-7%, 160/140=+0/-14%. To niezły wynik jak na monitor bez DUC/DUE, tylko, że miernik mierzy pod kątem prostym.

Nowe nie są wcale lepsze.

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil6.html
Obrazek

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil6.html
Obrazek
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

01 sierpnia 2016, 17:57 - pn

max pisze:Skoro monitor ma mieć podświetlenie krawędziowe, na górnym i dolnym boku, to dlaczego nierównomierności są na krawędziach bocznych?
Też mnie to zastanawia.
max pisze: I dlaczego nie są widoczne pod kątem prostym?
Tak jak pisałem, trochę są, ale mniej.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

02 sierpnia 2016, 19:38 - wt

Tom01 pisze: przeczuwam, że to może być składak i matryca od innego monitora.
W sensie od innego egzemplarza czy innego modelu monitora?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

02 sierpnia 2016, 19:41 - wt

piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

02 sierpnia 2016, 20:52 - wt

Ten link nie działa. Czy chodziło oto? http://mva.pl/search.php?keywords=sk%C5 ... mit=Szukaj

Mam jeszcze takie pytanie: czy to normalne, że trybie sRGB minimalna jasność jest sporo wyższa niż w Custom?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

02 sierpnia 2016, 21:28 - wt

Sprawdź ustawienie wag R G B w menu monitora w trybue Custom. Prawdopodobnie ustawione są poniżej nominalnych wartości, co skutkuje przycięciem kontrastu i jasności bieli przez matrycę ciekłokrystaliczną. Wprowadza też pogorszenie liniowości, dynamiki, kontrastu obrazu.

W trybie sRGB matryca ciekłokrystalicznych komórek subpikseli nie blokuje już emisji światła przez podświetlenie w tak dużym stopniu.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

02 sierpnia 2016, 21:42 - wt

W trybie Custom po wejsciu w Menu wchodzę w opcję Color (custom) i tu wszystkie 3 kolory ustawione są na 100%.
max pisze: W trybie sRGB matryca ciekłokrystalicznych komórek subpikseli nie blokuje już emisji światła przez podświetlenie w tak dużym stopniu.
Czyli mniejszy zakres regulacji jasności (tzn. najmniejsza jasność startuje od wyższego poziomu niż w Custom) jest normą w trybie sRGB?
W sRGB nawet ustawienie 0% jasności przy sztucznym świetle męczy wzrok.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

02 sierpnia 2016, 22:03 - wt

piotrek1234 pisze:W trybie Custom po wejsciu w Menu wchodzę w opcję Color (custom) i tu wszystkie 3 kolory ustawione są na 100%.
W takim razie trop się nie sprawdził.
piotrek1234 pisze:Czyli mniejszy zakres regulacji jasności (tzn. najmniejsza jasność startuje od wyższego poziomu niż w Custom) jest normą w trybie sRGB?
W sRGB nawet ustawienie 0% jasności przy sztucznym świetle męczy wzrok.
Może masz za ciemno ustawione. 0% to ok. 30cd/m2 lub mniej, a to trochę maławo.
Zapal wszystkie światła w pomieszczeniu i ustaw Brightness na ok. 25%. Tryb sRGB jest potrzebny do uzyskania odpowiedniej temperatury bieli (choć pewnie trochę pożółkło ze starości) i dynamiki (gammy 2.2) oraz gamutu barwowego. sRGB to standard w 99% przypadków.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

02 sierpnia 2016, 22:34 - wt

max pisze: Może masz za ciemno ustawione. 0% to ok. 30cd/m2 lub mniej, a to trochę maławo.
Zapal wszystkie światła w pomieszczeniu i ustaw Brightness na ok. 25%. Tryb sRGB jest potrzebny do uzyskania odpowiedniej temperatury bieli (choć pewnie trochę pożółkło ze starości) i dynamiki (gammy 2.2) oraz gamutu barwowego. sRGB to standard w 99% przypadków.
Ustawiłem teraz monitor tak, by był oświetlony lepiej. Dla mnie i tak jest trochę za jasno. 0% jasności w sRGB odpowiada ok. 50% jasności w trybie Custom.
A więc wychodzi na to (zakładając, że maximum tego monitora to 150 nitów), że minimalna jasność w trybie sRGB to ok. 75 nitów. No i czy tak ma być czy coś tu jest nie tak?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

02 sierpnia 2016, 22:52 - wt

A możesz to jeszcze zmierzyć? Czyli te 0% w sRGB?
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

02 sierpnia 2016, 22:55 - wt

max pisze:A możesz to jeszcze zmierzyć? Czyli te 0% w sRGB?
No niestety nie. Do mierzenia jeździłem kilkadziesiąt kilometrów.

Ale gwarantuję, że tak to wygląda: 50% custom odpowiada 0% sRGB. Ustawiłem na Custom 50% i zaraz przełączyłem na 0% sRGB, róznic w jasności nie było. Mój błąd nie wynosi więcej niż kilka procent.
Przy Custom faktycznie może schodzić do 30 nitów, ale w sRGB absolutnie nie.

I jest tak jak wcześniej pisałem, przy sRGB nie ma odczucia między 0 a 100% jaskrawości, by zwiększyła się ona kilkukrotnie, najwyżej 2-3 krotnie.
Przy Custom takie odczucie jest, że jest ładne kilka razy jaśniej.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

02 sierpnia 2016, 23:05 - wt

W takim razie w ustawieniu oświetlenia, gdy wszystko co żyje się świeci, ustaw jeśli to możliwe jasność bieli tak, aby było nieco tylko jaśniej od białej kartki przed monitorem, oświetlonej światłem.

Czy nosisz soczewki cylindryczne, korygujące astygmatyzm?
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

02 sierpnia 2016, 23:14 - wt

max pisze:W takim razie w ustawieniu oświetlenia, gdy wszystko co żyje się świeci, ustaw jeśli to możliwe jasność bieli tak, aby było nieco tylko jaśniej od białej kartki przed monitorem, oświetlonej światłem.

Czy nosisz soczewki cylindryczne, korygujące astygmatyzm?
Nic nie noszę, kilkanaście lat temu stwierdzono u mnie lekki astygmatyzm, dostałem wtedy okulary -0,5 i -1, ale nigdy prawie ich nie nosiłem. A jakie ma to znaczenie?

Ta jasność sRGB w jasny dzień może być ok, monitor mam ustawiony przy oknie, ale gdy słońce jest wysoko, czyli przez większość dnia nie jest tu specjalnie jasno, słońce jest zasłaniane przez balkon.

Bardziej chodziło mi o to, czy nie jest coś "spieprzone" w monitorze, że z tą jasnością w sRGB nie można zejść tak nisko, jak w Custom czy innych trybach jak Picture, Movie i Text.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

11 sierpnia 2016, 15:59 - czw

Witam ponownie po przerwie :)

Zniechęcony dość niską jasnością monitora oraz tym co Tom01 pisał w kwestii tych ciemnych miejsc na matrycy postanowiłem zrezygnować z tego monitora oraz zaryzykować zakup innego, tym razem od firmy z możliwością ewentualnego, bezproblemowego zwrotu.

Zakupiłem s2242w. Świeci o wiele jaśniej od tamtego, nie ma też takich ciemniejszych miejsc. Są troszkę różnice w odcieniach barw (część monitora jest delikatnie bardziej żółta, a część delikatnie bardziej różowa (patrząc na bieli), ale za 500 zł myślę, że i tak jest super. Przebieg niecałe 3k godzin i myślę, że nie kręcony, bo gość sprzedawał też z przebiegami ponad 10k godzin.

Mam pytanie - czy jest to model lepszy, gorszy czy porównywalny pod względem jakości obrazu z s2231w ?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

11 sierpnia 2016, 18:19 - czw

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... 242wh.html

Mam nadzieję iż wiesz, że jest to monitor szerokogamutowy bez 3D LUT i co się z tym wiąże; podobnie jak poprzedni.

Od poprzedniego ma wyższą rozdzielczość, więc jest lepszy.
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

11 sierpnia 2016, 18:55 - czw

Słyszałem pojęcie 3D LUT, natomiast szczerze mówiąc nie bardzo wiem o co w nim chodzi. Możesz podac jakiś link na ten temat po polsku (nie widzę nic w google) lub napisać w skrócie?
Ze jest szerokogamutowy tu wiem o co chodzi i czytałem na ten temat.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

11 sierpnia 2016, 19:36 - czw

W uproszczeniu, monitor ze sterowaniem 1D LUT nie ma możliwości zmiany przestrzeni barwnej. Stąd w Windows może być uciążliwe zbytnie przesycenie elementów interfejsu. Ten model ma za to tryb pseudo sRGB, który przycina jaskrawość kanałów, sprawiając złudzenie mniejszego nasycenia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

11 sierpnia 2016, 20:33 - czw

Kiedyś była taka firma Tonsil. Robiła kolumny głośnikowe Altus. Mówiło się, że Altusy nie mają basu, one mają tylko głośnik basowy.

Podobnie szerokogamutowy monitor z 1D LUT. On nie ma trybu sRGB, on ma tylko guzik sRGB. A zatem z trybu sRGB "guzik".

PS. Swego czasu sporo osób dało się na to złapać. Ja o mało co też.
Szerokogamutowe podświetlenie CCFL, brak 3D LUT, brak stabilizacji podświetlenia, wysokokontrastowy PVA.
I nieszczęście gotowe.

Poza tym: "Mocno świeci" i "kolorowe plamy". Toż to typowy DELL. Też na 4 litery, czy tam do "czterech liter".
piotrek1234
Posty: 66
Rejestracja: 12 lutego 2014, 18:46 - śr

Re: Ocena stanu monitora z BrightRegulator

11 sierpnia 2016, 23:17 - czw

max pisze:Kiedyś była taka firma Tonsil. Robiła kolumny głośnikowe Altus. Mówiło się, że Altusy nie mają basu, one mają tylko głośnik basowy.

Podobnie szerokogamutowy monitor z 1D LUT. On nie ma trybu sRGB, on ma tylko guzik sRGB. A zatem z trybu sRGB "guzik".

PS. Swego czasu sporo osób dało się na to złapać. Ja o mało co też.
Szerokogamutowe podświetlenie CCFL, brak 3D LUT, brak stabilizacji podświetlenia, wysokokontrastowy PVA.
I nieszczęście gotowe.

Poza tym: "Mocno świeci" i "kolorowe plamy". Toż to typowy DELL. Też na 4 litery, czy tam do "czterech liter".
Wiem co to Tonsile bo jak zmieniłem na Bowers&Wilkins to nie mogłem uwierzyć jak mogłem tamtego słuchać :)

A ten s2231w też ma 1d LUT?

W jakim sensie "nieszczęście". Rozumiem brak stabilizacji podświetlenia, ale czy to zbytnie nasycenie w Windows to taki problem, skoro można załadować profile do przeglądarki i photoshopa? Przepraszam jak pytanie jest naiwne, ale moja wiedza jeszcze nie jest zbyt duża.

Czym ten s2242w różni się od s2243w?

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu