Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

Czyli jakie EIZO do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
DarkRodent
Posty: 47
Rejestracja: 30 czerwca 2021, 12:15 - śr

Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

07 lipca 2021, 19:38 - śr

Witam.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy przebrnąłem przez dużą ilość monitorów "gamingowych", gdzie wcześniej korzystałem ok. 7 lat z TN'ki LG Flatron E2351VR-BN, którą naprawdę dobrze wspominam.
W każdym z tych gamingowych monitorów nie pasowały mi 3 rzeczy - zbyt wysoka jasność minimalna, mega nasycone kolory - były to same ips - oraz świecenie po oczach, mimo niskiej jasności - nie będę się dłużej rozwodził nad nimi, ponieważ po tych próbach mam taki sam stosunek do nich jak na tym forum - zabawki bez jakości. Stary TN od lg - zwykłe 60hz, był o niebo łagodniejszy dla oczu niż te gamingowce.
Powiedziałem sobie - dość, nie chce żadnych herców, chce wygody, po za grami jak i w grach. Chcę patrzeć i nie cierpieć.
Wspomnę również, ze jestem studentem, gdzie kierunek zobowiązuje do ciągłego korzystania z komputera.
Czytając na temat monitorów, natknąłem się na to forum, gdzie królują dwie marki oraz założenia typu eizo,nec dalej ,dalej nic i masówka. Przeszedłem przez wiele tematów, szukając informacji na temat Eizo.
Czytałem na temat modelu EV2450 – głosy typu „same plusy, dobre opinie, dobry dla oczu, zbawienie”. Szukałem ofert z dobrymi używanymi egzemplarzami – niestety, same podejrzane oferty.
Postanowiłem wziąć nowy, zainwestować raz a dobrze. Zonk, mało ofert, przeglądając ceneo, trafiłem albo na zawyżone ceny spowodowane niedoborem (może wycofują model z rynku), albo brakami na magazynach.
Z tylu głowy wiedziałem też o istnieniu w miarę świeżego na rynku następcy - ev2460. Ten kandydat wszędzie jest dostępny i nawet wideo recenzja od morele na youtube widnieje.
Widziałem tutaj porównania mówiące, że to tylko ramka zgrabniejsza od ev2450, nic po za tym. Czytałem również post o problemie z jasnością w 2460 – autor porównywał go do Forisa, więc tak bardzo się tym nie przejmowałem – myślałem, ze zacznie porównywać braci *50 *60. Zaciekawiony, porównałem jasności obydwu monitorów zestawiając pomiary 2450 z tftcentral i pomiary 2460 z recenzji morele.
Ciekawe jest to, że na starszym modelu, typowa jasność 120cd/m2 osiągana już na poziomie około 45% jaskrawości monitora, za to na 2460 dopiero przy 75%.
Porównując monitory na displayspecifications - starszy brat ma podanego producenta panelu, a o nowszym brak informacji.
Po dużym researchu, wybór padł na ev2460 - nie chciałem czekać na uzupełnienia magazynów z ev2450.

Od pierwszego podłączenia minęło 5 dni, gryzie mnie parę rzeczy, co podsuwa mi myśl o zwrocie i zakup sprawdzonego 2450. Problemy/obserwacje są następujące:
1. Najjaśniejsze efekty nadal powodują u mnie dyskomfort. Są to jasności na poziomie hmm...najjaśniejszej części płomienia świecy? Mam lekki astygmatyzm – lekki- 0.5d na jedno i drugie oko, ale bez okularów czytanie jest dosyć uciążliwe.

Dopowiem, że korzystając z ipada przez te kilka dni, kiedy czekałem na monitor, nie dochodziło do zmęczenia wzroku, nie pękała żyłka - czym najczęściej objawia się mój dyskomfort przy korzystaniu z komputera

2. Zapisałem się już do okulisty, bo tak jak tzw. wylew podspojówkowy jest niegroźny, wchłania się w kilka dni, tak w moim przypadku jest on codziennie odnawialny – zaraz po rozpoczęciu pracy przy komputerze.

3. Kierując się poradą z innego tematu, ustawiłem sobie profil srgb - nie pracuję z kolorami, a jedynie przeglądam strony/gram/oglądam filmy. Po zmianie, mam wrażenie, że jest odrobinkę lepiej, lecz oślepianie w/w scenami niestety pozostało.

4. Ze względu na to, że z komputera korzystam przy świetle dziennym jak i wieczorem - okno dosłownie obok stanowiska, postanowiłem przetestować funkcję ecoview - na ipadzie/ telefonie automatyczna jasność sprawdza się znakomicie. W przypadku monitora mam wrażenie, ze najniższy możliwy stopień ustawiony przez ecoview, czyli 50-60% jaskrawości wieczorem, jest za ciemny, utrudnione mam wtedy czytanie czegokolwiek, co nie jest biała czcionką na czarnym tle, za to najjaśniejsze efekty już po oczach tak nie biją. Bez ecoview, póki jest światło dzienne, to 78% nastawy jest idealne, gorzej, jak się zachmurzy i nagle na tle szarej ściany mam efekt monitora-żarówki. Trafiłem też na wypowiedź o ecoview, że to nie zwykły czujnik, a PID, który się uczy – czy to oznacza, że po czasie zwyczajnie sam się skalibruje i będzie lepiej dostosowywał jasność względem jasności pomieszczenia?
Z góry dziękuję za poświęcenie czasu mojemu przypadkowi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

07 lipca 2021, 20:00 - śr

Ad.1 Przy tego typu wadzie powinno się wybierać monitor z jak najmniejszą plamką. Zdecydowanie nie coś takiego jak Pan kupił. Proponuję też zmniejszyć ile tylko się da. Ekran nie ma prawa "świecić". Ma być brudny, wyprany, nieatrakcyjny.
Ad.4 Lepiej dać lampkę za monitor i ustawić jaskrawość ręcznie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

07 lipca 2021, 20:14 - śr

Hej, a nie czytałeś naszych wczorajszych wypocin? ;) było trochę a propos "Twojego" problemu :)

A strzępiliśmy ryja również dla potomnych ;p

viewtopic.php?f=6&t=4061&start=20

Na dole tej strony z linku wkleiłem dwa screeny z przeglądarki - ciemny i jasny. Otwórz sobie na tym komputerze te screeny i powiedz, czy ten ciemny daje Ci jakąś ulgę.

Powiedz, z jakich aplikacji korzystasz? Jaki masz motyw w iPadzie ustawiony? Ciemny, czy jasny? i z jakiej aplikacji do czytania korzystałeś?

Ogólne rady i esencja z wczoraj:
- Musisz mieć odpowiednie światło w pomieszczeniu, przy stanowisku pracy - jak wali po oczach z monitora a za monitorem masz zupełnie ciemno, to masz słabo to ogarnięte - tutaj musisz trochę nad tym popracować (możesz też zmienić motywy na ciemny - będzie mnie waliło po oczach)
- Musisz pozbyć się dużego kontrastu w systemie, aplikacjach, przeglądarkach z których korzystasz
- Nie można skakać z ciemnego interfejsu na biały, tam i z powrotem - w takiej pracy żyłki Ci będą strzelać jedna po drugiej. Liczy się konsekwencja :)
- Musisz odpowiednio ustawić monitor. Jeśli chodzi o jasność to na początek nie więcej niż na 50-60 nitów - nie znam Eizo, ale jest tu sporo osób, które wiedzą sporo jak ten monitor ustawić, może się ktoś odezwie. Czornyj dał fajne rozwiązanie dla Neca w multiprofilerze - może coś podobnego w Eizo się znajdzie
- Ja w pierwszej kolejności zawsze ustawiam mało kontrastowe ciemne motywy - do przeglądarki, w systemie operacyjnym, również korzystam z programów, które mają ciemne motywy. Ciemne nie znaczy, że od razu czarne :) Nie mam praktycznie nigdzie białego tła ani białych czcionek.
DarkRodent
Posty: 47
Rejestracja: 30 czerwca 2021, 12:15 - śr

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

07 lipca 2021, 22:24 - śr

Tom01 pisze:
07 lipca 2021, 20:00 - śr
Ad.1 Przy tego typu wadzie powinno się wybierać monitor z jak najmniejszą plamką. Zdecydowanie nie coś takiego jak Pan kupił. Proponuję też zmniejszyć ile tylko się da. Ekran nie ma prawa "świecić". Ma być brudny, wyprany, nieatrakcyjny.
Kurczę, no właśnie jeżeli chodzi o plamkę - miałem pomiędzy tymi gamingowcami, jeden nienajgorszego sortu monitor Philipsa, rozdziałka 2k, tekst totalna maślanka, gładkie to jak na macbooku, ale jak wspomniałem, też coś tam sobie pogram, czasami zaangażuję się w nowszy tytuł, na którego płynną grę bebechy mojego pc mi pozwalają, ale nie w rozdziałce 2k, a w pospolitej full hd - ewentualnie mógłbym dążyć do 23cali - plamka się odrobine zmniejszy, a zauważyłem, jak tworzyłem ten temat, że LG, o którym wspomniałem, miał 23", tylko nie ma go na displayspec, dlatego nie wiem, czy były to 23", czy realnie też jakieś 23.5/8.
Tom01 pisze:
07 lipca 2021, 20:00 - śr
Ad.4 Lepiej dać lampkę za monitor i ustawić jaskrawość ręcznie.
Jeżeli chodzi o oświetlenie, tak ono wygląda wieczorem - według mnie słabo - żarówka to Xiaomi Mi Smart LED Bulb Essential RGB, ustawiona na 4000k - choć uważam, że zwykła żarówka nie smart o określonej z góry temperaturze,, świeciłaby mocniej. Ten szary kolor ściany muszę w końcu przemalować na biały i myślę, że będzie dużo lepiej.
IMG_20210707_221231.jpg
PS. na zdjęciu przez tą szarą ścianę, trochę gorzej wygląda to oświetlenie, niż w rzeczywistości.

A jak to jest z tym luminoforem proszę mi powiedzieć. Jak sprawdzić, jaki posiada dany monitor, czy tak po prostu nie serwisowo, w dokumentacji się nie da? Czy to czy mam żółty, czy - rzekomo najlepszy dla oczu - zielono czerwony ma większe znaczenie, czy nie ma potrzeby, bym do tego dążył w opisywanym przypadku?
Ostatnio zmieniony 07 lipca 2021, 22:53 - śr przez DarkRodent, łącznie zmieniany 1 raz.
DarkRodent
Posty: 47
Rejestracja: 30 czerwca 2021, 12:15 - śr

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

07 lipca 2021, 22:50 - śr

lukasso pisze:
07 lipca 2021, 20:14 - śr
Hej, a nie czytałeś naszych wczorajszych wypocin? ;) było trochę a propos "Twojego" problemu :)

A strzępiliśmy ryja również dla potomnych ;p

viewtopic.php?f=6&t=4061&start=20
Podczas wyboru monitora, jak i w czasie, gdy czekałem na niego, przewinął mi się ten temat i "plebejskie oczy" - to określenie lekko mnie uspokoiło, że nie tylko ja taka wrażliwa duszyczka jestem z tymi ekranami :D Ale najnowsze posty akurat mnie pominęły.
lukasso pisze:
07 lipca 2021, 20:14 - śr
Na dole tej strony z linku wkleiłem dwa screeny z przeglądarki - ciemny i jasny. Otwórz sobie na tym komputerze te screeny i powiedz, czy ten ciemny daje Ci jakąś ulgę.
Oczywiście, że ciemny, chociaż to też nie do końca w tę stronę, bo są teksty w internecie - jak np. opisy postów na FB, gdzie tamta czcionka na białym tle mnie nie boli. Tutejsza po prostu bardziej mi pasuje na ciemnym.
lukasso pisze:
07 lipca 2021, 20:14 - śr
Powiedz, z jakich aplikacji korzystasz? Jaki masz motyw w iPadzie ustawiony? Ciemny, czy jasny? i z jakiej aplikacji do czytania korzystałeś?
Na IPadzie mam czarny motyw, ale Safari jest np. biała. Może jest to tez kwestia kontrastowania, to znaczy na IPadzie nie skacze co chwile Netflix/Safari/Netflix/Safari/Ustawienia...Na komputerze tak skacze - gra z ciemnym motywem -alt tab-chrome z jasnym fb -alt tab- ciemny discord -alt tab- przeglądarka - yt ciemny - nowa karta biała - alt tab - gra.
Ogólnie to mam takie założenie, a może miałem, bo trochę mnie od tego założenia tutaj odciągacie - nie wszystko na ciemno, bo też nie wszystko jeszcze w internecie jest ciemne - gdy serfując po swoim internetowym ciemnym podwórku trafisz nagle na stronę, która trzepnie Cię brakiem możliwości dark mode? Albo załóżmy, że cały internet to już dark web (takie tam heheszki) - każda strona ma swój dark mode, ale gram w gry, gdzie są efekty typu flash, a od których widoku oko trochę się odzwyczaja, bo nagle po za grą ma w sumie 100% ciemny interfejs - tutaj chociażby mój problem z tego typu efektami, które mnie bolą. A może to już nadwrażliwość, i jeżeli już wszystko zciemnie, to oczy odpoczywając po za grą na ciemnych planszach, nie będą tak wrażliwe na flashbangowe wrażenia w samej grze? Moje dywagacje są czasami zbyt głębokie, proszę nie zraźcie się tym tak bardzo jak moi znajomi :D
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

07 lipca 2021, 23:44 - śr

Najpierw kup 27-calowy monitor Ultra HD. Pograć możesz w dowolnej rozdzielczości, przy czym dzięki małej plamce skutki uboczne będą mało uciążliwe, o ile w ogóle jakieś będą.

Potem oświetl ścianę za monitorem tak, żeby jasnością nie odbiegała istotnie od zawartości o zbliżonej barwie (np. szarość 50% od szarości 50%, biel od bieli). To zresztą w połączeniu z żaluzjami dobry sposób na zmniejszenie różnic między monitorem a otoczeniem, kiedy co chwila słońce przesłania kolejna chmura.

Następnie (dotyczy zastosowań nierozrywkowych) zmniejsz kontrast między tekstem a tłem programu (zmiana punktu czerni, zmiana koloru czcionki). Ja pracuję z tekstem w Wordzie i zmieniam tymczasowo w dokumencie styl Normalny tak, że główny tekst jest (bardzo)ciemnoszary.

Dopiero jeśli to nie pomoże, kombinuj z ciemnymi motywami. Niestety, odwrócenie kolorów ma skutki uboczne, m.in. w postaci gorszej przyswajalności tekstu, a w domowych warunkach (biała albo szara ściana za monitorem) najczęściej po prostu nie jest konieczne.

W każdym razie zrób tak jak na zdjęciu (do zastosowań niegraficznych dodatkowe centralne oświetlenie jest wręcz wskazane) i ewentualnie dopiero potem szukaj innych rozwiązań. Możesz też zastosować listwę LED albo „miecze” LED, najlepiej o regulowanej barwie światła.

Obrazek
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

08 lipca 2021, 04:54 - czw

DarkRodent - później coś napiszę, natomiast teraz wkleję "dwa motywy" tej samej strony na FB, który powinieneś wyświetlić u siebie na tym rażącym monitorze.

Z którym czujesz się lepiej? Ciemniejszy czy jaśniejszy?

Aaa, i prześlij link do tekstu na FB (czy na innej tronie), w którym Cię oczy bolą :)
Załączniki
FB_Szary.jpg
FB_Ciemny.jpg
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

08 lipca 2021, 06:09 - czw

Na ciemnym ze zdjęć masz info, jak włączyć ciemny motyw na FB - spróbuj i daj znać ja Ci :)

A ja tu pewnie wpadnę jakoś popołudniu, czy wieczorem..
Murmichal
Posty: 35
Rejestracja: 03 listopada 2020, 21:06 - wt

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

08 lipca 2021, 10:22 - czw

Ciemny motyw nie jest zalecany dla osób z astygmatyzmem.
DarkRodent
Posty: 47
Rejestracja: 30 czerwca 2021, 12:15 - śr

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

08 lipca 2021, 12:46 - czw

voteck pisze:
07 lipca 2021, 23:44 - śr
Najpierw kup 27-calowy monitor Ultra HD. Pograć możesz w dowolnej rozdzielczości, przy czym dzięki małej plamce skutki uboczne będą mało uciążliwe, o ile w ogóle jakieś będą.
Kiedyś się na tym zastanowię, na ten moment byłby to dla mnie za duży skok - nie widzę takiej potrzeby, jeżeli mówimy o tekście, bo w okularach widzę go bardzo dobrze.
voteck pisze:
07 lipca 2021, 23:44 - śr
W każdym razie zrób tak jak na zdjęciu (do zastosowań niegraficznych dodatkowe centralne oświetlenie jest wręcz wskazane) i ewentualnie dopiero potem szukaj innych rozwiązań. Możesz też zastosować listwę LED albo „miecze” LED, najlepiej o regulowanej barwie światła.
Czy na zdjęciu to dwie proste lampki za monitorem sobie stoją? Niby takie proste, a efekt zdumiewający :D Zastanowię się jak to u siebie zmajstrować.
lukasso pisze:
08 lipca 2021, 04:54 - czw
Z którym czujesz się lepiej? Ciemniejszy czy jaśniejszy?
Wiadomo, że ciemniejszy, ale chyba nie chcę popadać w skrajności i na wszystko narzucać dark mode'a. Chociaż, co to za dziwny efekt jakby przyciemnionej bieli na pierwszym zrzucie? :D
Najchętniej popracowałbym w pierwszej kolejności nad nitami, o których wspomniałeś wcześniej. Tylko te 60nitów, to powiem Ci, że trochę hardcore - dziś sobie tak ustawiłem, mniej więcej na 55% zgodnie z pomiarami z recenzji i ciemnica niemiłosierna, aż roletę musiałem zasłonić (okno bliżej stanowiska zasłonięte, bo tylko z niego światło pada na monitor/ścianę za, okno dalej od stanowiska odsłonięte). Oczywiście nic nie razi, białą stronę to mógłbym mieć każdą a i kontrast pomiędzy jasną a ciemną planszą zanika - nie ma efektu przejścia. Wieczorem zmniejszę jasność lampki, bo to będzie za dużo dla monitora na 60nit.
Murmichal pisze: Ciemny motyw nie jest zalecany dla osób z astygmatyzmem.
Prawda, dlatego tym bardziej nie chcę popadać w skrajności z samymi ciemnymi motywami.
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

08 lipca 2021, 13:33 - czw

DarkRodent pisze:
08 lipca 2021, 12:46 - czw
voteck pisze:
07 lipca 2021, 23:44 - śr
Najpierw kup 27-calowy monitor Ultra HD. Pograć możesz w dowolnej rozdzielczości, przy czym dzięki małej plamce skutki uboczne będą mało uciążliwe, o ile w ogóle jakieś będą.
Kiedyś się na tym zastanowię, na ten moment byłby to dla mnie za duży skok - nie widzę takiej potrzeby, jeżeli mówimy o tekście, bo w okularach widzę go bardzo dobrze.
Po pierwsze, masz astygmatyzm (i narzekasz). Po drugie, jako studentowi, szczególnie zależy Ci na szybkości czytania i skuteczności w rozumieniu i zapamiętywaniu informacji. Badania nie pozostawiają wątpliwości, jak typowa rozdzielczość monitora wpływa na te aspekty, zwłaszcza jeśli krój nie był projektowany pod kątem LCD. Po trzecie, tylko tak Ci się wydaje, że tekst dobrze wygląda. Porównaj go choćby z wydrukiem (przy czym gładkość krawędzi to nie wszystko, najgorsze są zniekształcenia kroju). Gdybyś po wypróbowaniu Ultra HD chciał wrócić do mniejszej rozdzielczości, przeżyłbyś szok, to wygląda nieporównanie gorzej niż przed przesiadką. Sam teraz przymierzam się do laptopa Ultra HD, bo Full HD nawet na 14 calach to katastrofa (jeśli wszystko jest proporcjonalnie mniejsze, w końcu znaki są zbudowane z dwa razy mniejszej liczby pikseli, więc sama wielkość piksela ma tu niewielkie znaczenie, zwłaszcza że siedzisz blisko).
voteck pisze:
07 lipca 2021, 23:44 - śr
W każdym razie zrób tak jak na zdjęciu (do zastosowań niegraficznych dodatkowe centralne oświetlenie jest wręcz wskazane) i ewentualnie dopiero potem szukaj innych rozwiązań. Możesz też zastosować listwę LED albo „miecze” LED, najlepiej o regulowanej barwie światła.
Czy na zdjęciu to dwie proste lampki za monitorem sobie stoją? Niby takie proste, a efekt zdumiewający :D Zastanowię się jak to u siebie zmajstrować.
Tak, najtańsze lampki z Leroy Merlin z bardzo — koniecznie! — małymi świetlówkami. Dzisiaj jednak pewnie poszedłbym w miecze Yongnuo albo jakieś taśmy na tylnej ścianie monitora.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

08 lipca 2021, 17:04 - czw

DarkRodent pisze:
08 lipca 2021, 12:46 - czw
voteck pisze:
07 lipca 2021, 23:44 - śr
Najpierw kup 27-calowy monitor Ultra HD. Pograć możesz w dowolnej rozdzielczości, przy czym dzięki małej plamce skutki uboczne będą mało uciążliwe, o ile w ogóle jakieś będą.
Kiedyś się na tym zastanowię, na ten moment byłby to dla mnie za duży skok - nie widzę takiej potrzeby, jeżeli mówimy o tekście, bo w okularach widzę go bardzo dobrze.
voteck pisze:
07 lipca 2021, 23:44 - śr
W każdym razie zrób tak jak na zdjęciu (do zastosowań niegraficznych dodatkowe centralne oświetlenie jest wręcz wskazane) i ewentualnie dopiero potem szukaj innych rozwiązań. Możesz też zastosować listwę LED albo „miecze” LED, najlepiej o regulowanej barwie światła.
Czy na zdjęciu to dwie proste lampki za monitorem sobie stoją? Niby takie proste, a efekt zdumiewający :D Zastanowię się jak to u siebie zmajstrować.
lukasso pisze:
08 lipca 2021, 04:54 - czw
Z którym czujesz się lepiej? Ciemniejszy czy jaśniejszy?
Wiadomo, że ciemniejszy, ale chyba nie chcę popadać w skrajności i na wszystko narzucać dark mode'a. Chociaż, co to za dziwny efekt jakby przyciemnionej bieli na pierwszym zrzucie? :D
Najchętniej popracowałbym w pierwszej kolejności nad nitami, o których wspomniałeś wcześniej. Tylko te 60nitów, to powiem Ci, że trochę hardcore - dziś sobie tak ustawiłem, mniej więcej na 55% zgodnie z pomiarami z recenzji i ciemnica niemiłosierna, aż roletę musiałem zasłonić (okno bliżej stanowiska zasłonięte, bo tylko z niego światło pada na monitor/ścianę za, okno dalej od stanowiska odsłonięte). Oczywiście nic nie razi, białą stronę to mógłbym mieć każdą a i kontrast pomiędzy jasną a ciemną planszą zanika - nie ma efektu przejścia. Wieczorem zmniejszę jasność lampki, bo to będzie za dużo dla monitora na 60nit.
Murmichal pisze: Ciemny motyw nie jest zalecany dla osób z astygmatyzmem.
Prawda, dlatego tym bardziej nie chcę popadać w skrajności z samymi ciemnymi motywami.
Po pierwsze, to nie jest tak, że ciemniejsze motywy są złe dla wszystkich osób z astygmatyzmem - każdy jest inny, i każdy musi dostosować do siebie warunki ale i narzędzia na których pracuje - taka osoba określa, jakie warunki mu sprzyjają, a jakie nie.
Osoba cierpiąca na światłowstręt, a mająca astygmatyzm, czasem dużo więcej zyska przyciemniając motyw, da sobie mniej szkodliwe warunki pracy, a paradoksalnie czytelność na ciemniejszych interfejsach dla niektórych osób może być nawet większa.

Jeśli faktycznie masz dość silny astygmatyzm, to może Ci się tekst, czy kontury rozlewać na bardzo ciemnych motywach, co może powodować ból oczu, dlatego jak zauważyłeś, pokazałem Ci różne stopnie zaciemnienia i do bardzo ciemnych nikogo nie przymuszam ;)
Dzięki takim narzędziom, możesz sobie zmienić jasność, kontrast, odwracać na bardzo ciemny, lub tylko lekko przyciemniony motyw, jak i zupełnie wyłączać biel tła - a białe tła to dla wielu po prostu zabójca ;)
Dla osób z problemami okulistycznymi, takie rozwiązania są MUST HAVE, bo dają dodatkową kontrolę nad tym jak im się wyświetlają treści
a zdrowi często nie mają w ogóle takich potrzeb.

Podkreślam po raz któryś - ciemniejszy motyw, to nie znaczy zupełnie czarny :) Bo motywy też można dostosowywać niemalże od A do Z - i o to nam też przecież chodzi.

Zainstaluj sobie na próbę do Chroma ten dodatek (Dark Reader):
https://chrome.google.com/webstore/deta ... ieeh?hl=pl

Po instalacji, pojawi Ci się Lord Vader po prawej stronie na górze w przeglądarce lub ktoś kto marzy by nim zostać ;)
Jak widzisz, masz to wybrania dwa motywy - na początku ustaw sobie Marzyciela, czyli jasny - Jasność na 25%, Kontrast na 50% - czyli tak jak masz na załączonym screenie.

I daj znać, jak jest :)

Alt+Shift+D - to szybkie Włączanie-Wyłączenie tego narzędzia
Załączniki
DarkReader.jpg
DarkRodent
Posty: 47
Rejestracja: 30 czerwca 2021, 12:15 - śr

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

08 lipca 2021, 22:50 - czw

@lukasso Przetestowałem ten dodatek - nic nadzwyczajnego, jakby z tyłu głowy miałem świadomość, że istnieją tego typu bajery do przeglądarek, nadal jednak uważam, że sztuczne przyciemnianie na siłe, tak jak na powyższym ss, nie daje - przynajmniej mi, niczego lepszego, niż zwykłe dopasowanie jasności, a od startowego progu, jaki zaleciłeś jestem już trochę dalej, bo na 65% nastawy. Startowaliśmy od 60nit ~ 55% nastawy, przy 75% - co mi przeszkadzało, jest według testów ok 120nit, więc 65% można powiedzieć, że 80nit? tak przypuszczam, ale wiadomo, na oko to chłop w szpitalu...Żyłka od dzisiejszego startu 60nit jeszcze nie rozsadziła oka, zobaczymy, jak będzie dalej.

@voteck Podsunąłeś mi pewien pomysł, tak naprawdę nie wpadłbym na niego, chociaż powrót na studia stacjonarne (niezdalne) i akademik z klitkami bez normalnego miejsca na stanowisko pc dodatkowo przemawia mi za takim wyborem, jakim jest zmiana trybu życia na laptopa. Tekst dla astygmatyka, mówisz? Nie zależało mi na tym, rozpoczynając cały temat, ale może coś w tym jest. Mam pewne porównanie - przez chwile miałem styczność z monitorem 2k 24", fajna czcionka, gładka, z tego z widzę w pewnym kalkulatorze, było to 123.41 PPI / 0.2058mm wielkości plamki, kontra zwykłe fhd na 24" z 92.56 PPI / 0.2744mm wielkości plamki. Przerzucając się na laptopa fhd 15.6" miałbym jeszcze odrobinę więcej - według kalkulacji 141.21 PPI / 0.1799mm wielkości plamki, to jeszcze lepiej jak przy 2k fhd. Regulacja jasności w laptopach też fajnie działa, może jest to jakieś wyjście i w stronę tej światłości, może te kolorki - trafiłem na takie tematy:
viewtopic.php?t=1502&start=100 , który poprowadził mnie dalej: viewtopic.php?f=41&t=1833&p=19327&hilit ... cja#p19327
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

08 lipca 2021, 23:27 - czw

DarkRodent pisze:
08 lipca 2021, 22:50 - czw
Mam pewne porównanie - przez chwile miałem styczność z monitorem 2k 24", fajna czcionka, gładka, z tego z widzę w pewnym kalkulatorze, było to 123.41 PPI / 0.2058mm wielkości plamki, kontra zwykłe fhd na 24" z 92.56 PPI / 0.2744mm wielkości plamki. Przerzucając się na laptopa fhd 15.6" miałbym jeszcze odrobinę więcej - według kalkulacji 141.21 PPI / 0.1799mm wielkości plamki, to jeszcze lepiej jak przy 2k fhd.
Plamka plamką, pamiętaj jednak, że np. 160 ppi w laptopie o kilkunastocalowej przekątnej ekranu to nie to samo co 160 ppi w 27-calowym monitorze. Po pierwsze, przed laptopem siedzisz bliżej. Po drugie, jak już pisałem, najpewniej skalowanie będziesz miał takie samo, czyli wszystko będzie proporcjonalnie mniejsze, żeby tyle samo treści się zmieściło, co oznacza jedno: mniej pikseli będzie tworzyć poszczególne elementy, np. znaki tekstu, a więc krój będzie tak samo zniekształcony, a odległość od ekranu na tyle mała, żeby te różnice nie zaczęły się zacierać. W tym zakresie przekątnych Ultra HD wydaje mi się minimum niezależnie od przekątnej. Sam przymierzam się do poleasingowego ThinkPada P50.

Druga kwestia to jasność otoczenia. Mimo wszystko warto mieć jakieś biurko pod ścianą, choćby miniaturowe na kółkach.
DarkRodent
Posty: 47
Rejestracja: 30 czerwca 2021, 12:15 - śr

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

08 lipca 2021, 23:52 - czw

Przy 24" 2k też działało skalowanie - bodajże 125%, które mi nie odpowiadało i zwiększyłem je do 133%, czcionka nadal była o wiele gładsza od fhd. W laptopie będzie pewnie w drugą stronę, bo na 15.6" skalowanie przy fhd proponowane jest to samo, czyli 125%. i będę chciał zmniejszyć do 100%.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

09 lipca 2021, 01:27 - pt

DarkRodent pisze:
08 lipca 2021, 22:50 - czw
@lukasso Przetestowałem ten dodatek - nic nadzwyczajnego, jakby z tyłu głowy miałem świadomość, że istnieją tego typu bajery do przeglądarek, nadal jednak uważam, że sztuczne przyciemnianie na siłe, tak jak na powyższym ss, nie daje - przynajmniej mi, niczego lepszego, niż zwykłe dopasowanie jasności, a od startowego progu, jaki zaleciłeś jestem już trochę dalej, bo na 65% nastawy. Startowaliśmy od 60nit ~ 55% nastawy, przy 75% - co mi przeszkadzało, jest według testów ok 120nit, więc 65% można powiedzieć, że 80nit? tak przypuszczam, ale wiadomo, na oko to chłop w szpitalu...Żyłka od dzisiejszego startu 60nit jeszcze nie rozsadziła oka, zobaczymy, jak będzie dalej.
Tzn, jest właśnie odwrotnie :) To nie jest sztuczne przyciemnianie, tylko właśnie generowanie prawdziwych kolorów, prawdziwego kontrastu między różnymi elementami.
To komputer jest tu rysownikiem - Możesz podłączyć projektor, monitor, możesz też wypuścić druk, a wszystko to może inaczej nasz rysunek wyświetlić, inaczej zinterpretować, ale rysunek pozostaje ten sam. Tak jak oglądanie obrazów w różnych galeriach, z różnym oświetleniem, np z częścią obrazów tylko na monitorach, bo stoją pod kluczem w piwnicy, ale ponoć widok na żywo :)

Jak wygenerujesz jakiś kolor CMYK np 40, 33, 33, 1 (czyli podobny szary, jaki wcześniej wkleiłem), to "sztucznie" możesz właśnie monitorem lub oświetleniem zaburzyć postrzeganie tej barwy, ale ta barwa cały czas tam będzie, zawarta w pliku, ustawieniach systemu, czy jakiejś aplikacji.
Dlatego ludzie na tym portalu kupują (i sprzedają) dobre monitory, które dają dodatkową kontrolę i masę możliwości, dodatkowo je kalibrują. Dzięki temu jest szansa by monitor pokazywał to co karta graficzna chce nam zaprezentować, to co zaprojektowaliśmy na komputerze.

A jak doszedłeś do 80 nitów, to jestem w szoku :) Czyli nie jest tak źle jak myślałem.
DarkRodent
Posty: 47
Rejestracja: 30 czerwca 2021, 12:15 - śr

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

09 lipca 2021, 15:55 - pt

lukasso pisze:
09 lipca 2021, 01:27 - pt
A jak doszedłeś do 80 nitów, to jestem w szoku :) Czyli nie jest tak źle jak myślałem.
Znaczy się, nie wiem, czy jest to 80nitów. Swoje domysły nt nitów opieram, jak już mówiłem, na planszy równomierności z testu morele, oto ona:
Zrzut ekranu 2021-07-05 165101.png
Dodatkowo, zestawiając ją z tabelką od tftcentral - tylko oni mierzyli ev2450, więc przykładowe 120cd/m2 osiąga gdzieś na 45%, a *60 osiąga to samo dopiero przy 75%. Zestawienie pomaga mi jedynie w orientacji, co ile mniej więcej nitów zmienia się jasność, skacząc w nastawie o 10%.
Zrzut ekranu 2021-07-09 155639.png
Zrzut ekranu 2021-07-09 155639.png (11.39 KiB) Przejrzano 4838 razy
DarkRodent
Posty: 47
Rejestracja: 30 czerwca 2021, 12:15 - śr

Re: Problem z wyborem monitora na stałe. Możliwy zwrot EV2460 i zakup 2450 - czy ma to sens?

12 lipca 2021, 15:27 - pn

Opierając się jeszcze na tym temacie viewtopic.php?f=41&t=1833&p=19327&hilit ... cja#p19327 czy wśród eizo/nec istnieje model o normalnym/niższym gamucie, niż taki 2450/60?
Z tą jasnością najjaśniejszych efektów źle się trochę wyraziłem, bo to chyba podpada pod ten cały gamut, jak bardzo kolory są nasycone - dodam, że tak jak autor tematu z linku, cierpię na nasycone kolory, gdzie na tn'ce były według narzuconych norm, wyprane - a mi pasowały. Przykładowo, ale proszę nie brać tego tak poważnie - nie gram w tą grę, ale jest to genialny przykład tego, co znaczy u mnie przesada nasycenia - które zaczyna gryźć oczy:
Zrzut ekranu 2021-07-12 152250.png
Zrzut ekranu 2021-07-12 152250.png (523.74 KiB) Przejrzano 4683 razy
Typowe założenie twórców tej gry, że ma być kolorowo, błyszcząco,jaskrawo, doskonale wpasowały się w mój problem gdzie mogę powiedzieć "na tym monitorze mnie boli, a na tym (wyprane) mnie nie boli". Zaczynam się nawet śmiać z - oczywiście prawdziwej - opinii ludzi na temat matryc w gejmingowych laptopach ~5000zł, jakie to one nie brzydkie, a mnie zaczyna to urzekać i przekonywać, czy na taki shit się nie przerzucić, jeżeli nie znajdę nic w samodzielnych monitorach do pc :?

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu