NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

Czyli jaki NEC do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
Mateosh
Posty: 10
Rejestracja: 23 czerwca 2019, 16:46 - ndz

NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

23 marca 2020, 20:29 - pn

Cześć :)

Jestem zupełnie zielony w tematach ekranów, dlatego z góry przepraszam za głupie pytania.
Posiadam monitor NEC EA244WMi. Monitor jest podłączony, do Maca Mini 2011 kablem HDMI.

Pytanie, czy takie migotanie jak to pokazane na filmie który jest w poniższym linku, jest normalne dla tego sprzętu? Czy jest to bardzo szkodliwe dla wzroku?
https://youtu.be/raBpkh0R7iE

Drugie pytanie w jaki sposób mam ustawić monitor, aby obraz był możliwie jak najmniej szkodliwy dla oczu. Przesiadłem się z laptopa na komputer z zewnętrznym monitorem, ponieważ mocno bolała mnie głowa od obrazu wyświetlanego na laptopie. Zależy mi aby ustawić obecny monitor tak, aby jak najmniej wpływał na ból oczu i złe samopoczucie. Od razu zaznaczam, że nie pracuję z filmem ani grafiką, natomiast dużo z tekstem. Będę bardzo wdzięczny jak w związku z tym ustawić monitor. Jednocześnie pytanie, czy ten model to aby na pewno dobry wybór, jeśli chodzi o komfort pracy? Szukałem czegoś używanego w stosunkowo niskiej cenie, dlatego nie mam dużego wyboru.

Trzecie pytanie, przy natywnej rozdzielczości monitora, gdy np. wyświetlam strony w chrome, to są one w dosyć małe i wyświetlają się na środku. Czy istnieje jakiś sposóļ aby dopasować strony do obecnego ekranu? Poniżej wklejam screen jak to wygląda
Załączniki
Zrzut ekranu 2020-03-23 o 20.27.03.png
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

23 marca 2020, 21:18 - pn

Tak, takie miganie jest normalne w tym modelu. Nie jest szkodliwe.

Poprawne ustawienie monitora to przede wszystkim kalibracja. Do tego jest potrzebne oprogramowanie do niego, czyli NEC SpectraView II i czujnik, dobrze się sprawdza X-Rite I1 Display Pro.

Przy większym ekranie w naturalny sposób pracuje się w oknach, nie na całym ekranie. Po co komu puste miejsca po bokach? Można rzecz jasna powiększyć zawartość stron (ctrl +) ale często średnio to wygląda.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mateosh
Posty: 10
Rejestracja: 23 czerwca 2019, 16:46 - ndz

Re: NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

23 marca 2020, 21:58 - pn

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.

Pocieszające, że migotanie nie pogorszy komfortu pracy, bo już się bałem, że "zamienił stryjek..."

Jak rozumiem, żeby obraz nie męczył i nie niszczył wzroku, konieczna jest odpowiednia kalibracja? Domyślam się, że w moim przypadku, najlepiej jeśli komuś to zlecę, biorąc pod uwagę marną wiedzę na ten temat :) Czy do tego czasu, mogę w ustawieniach zwiekszyć kontrast czy obniżyć ilość światła niebieskiego, żeby mniej męczyć wzrok?

Nie sądziłem, że ekran 24cale może w taki sposób wyświetlać strony, ale fakt, że ostatnie 10 lat u mnie to praca na laptopie maks 15 cali, także efekt przyzwyczajenia :)
Natomiast strona MVA dla przykładu, wyświetla się bardzo dobrze i zajmuje cały ekran( wklejam screen). Jak rozumiem jest to zależne od poprawnego lub nie formatu strony?
Załączniki
Zrzut ekranu 2020-03-23 o 21.57.13.png
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

23 marca 2020, 22:17 - pn

W tym momencie najlepiej skasować monitor do ustawień fabrycznych i można nieco obniżyć temperaturę barwową, powiedzmy na 6000K zamiast standardowych. Korzystnie wpływa na widzenie bieli, jest faktycznie wyraźnie mniej niebieskawa. No i zmniejszyć jaskrawość. Nic innego nie dotykać.

Co do pracy okienkowej i pełnoekranowej, proszę sobie wyobrazić monitor np 40". Też będzie na pełnym ekranie? Raczej nie, prawda? Dlatego najlepiej zacząć układać sobie potrzebne okna i tak się przyzwyczajać, bo wielkości będą rosły, nie malały.

PS. Forum mva.pl działa w oparciu o zaawansowany interfejs, HTML5, Ajax, prawdopodobnie najbardziej złożony i elastyczny wśród polskich forów, więc ładnie się skaluje niezależnie od ekranu, ale to i tak nie znaczy, że należy wyświetlać go na całej powierzchni. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mateosh
Posty: 10
Rejestracja: 23 czerwca 2019, 16:46 - ndz

Re: NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

24 marca 2020, 17:52 - wt

Czy ewentualnie obniżenie np na 5000K będzie w porządku? Akurat takie są u mnie w automatycznych ustawieniach monitora. Mogę tu wybrać pomiędzy sRGB 6500K a właśnie 5000K.

Mam ustawienie Brightness ustawione standardowo na 50%, czy obniżyć go np. do 40%? Mam jeszcze coś takiego jak ustawienia DV Mode, i tu mogę ustawić np. na na text co przyciemnia ekran i zwiększa nieco kontrast. Czy warto to robić?

Monitor i tak będę chciał oddać komuś kto pomoże mi go dobrze ustawić, ale chwilowo nie jest to najlepszy okres na spotkania z obcymi ludźmi :)
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

24 marca 2020, 18:14 - wt

Mateosh pisze:
24 marca 2020, 17:52 - wt
Mam ustawienie Brightness ustawione standardowo na 50%, czy obniżyć go np. do 40%?
Jasność ustaw na wygodną. Ja do czytania ustawiam na kilka procent (kilkadziesiąt cd) a do filmów/gier, na kilkadziesiąt procent (okolice 160-200cd).
Mateosh
Posty: 10
Rejestracja: 23 czerwca 2019, 16:46 - ndz

Re: NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

22 maja 2020, 19:01 - pt

Po dwóch miesiąc testowania monitora, niestety dla mnie dalej tragedia. Po pracy dłuższej niż 1-2h oczy i głowa bardzo mnie bolą, samopoczucie jest fatalne. Czy może to być spowodowane migotaniem? Czy spróbować kupić inny monitor dla porównania, czy to czas żeby wybrać się do okulisty lub lekarza innej dziedziny?
Mateosh
Posty: 10
Rejestracja: 23 czerwca 2019, 16:46 - ndz

Re: NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

22 maja 2020, 19:04 - pt

Czy ewentualnie jesteście w stanie mi polecić jakiś monitor który nie ma problemu z migotaniem i jest możliwie jak najmniej 'dręczący" dla oczu , przy założeniu w miarę budżetowego zakupu? Jak najbardziej mogą to być monitory używane. Rozmiar nie ma większego znaczenia, może być nawet 20cali
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

22 maja 2020, 20:56 - pt

Dawno już nie widziałem migotającego monitora (na poziomie prążków interferencyjnych widocznych w kamerze). Tym samym trochę dziwne że ten model jest niestabilny.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA244WMi , Pytania dotyczące ustawień

25 maja 2020, 12:34 - pn

Może to być migotanie. EA244WMi ma taką przypadłość. Następca EA245WMi jest już wolny od takich niespodzianek.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu