Składanie komputera

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Składanie komputera

06 maja 2015, 19:59 - śr

Wydzielone z wątku: http://mva.pl/viewtopic.php?f=6&t=2200

Witam serdecznie,

Trzon konfiguracji to:
i7 4790K + 16 GB RAM + Dysk SSD 250 GB + SATA 2 TB + GeForce 970 GTX

Do tego jeszcze sprzęt do nagrywania audio: interfejs audio, 2 mikrofony, statywy do nagrywania instrumentu muzycznego + głosu
I tak pewnie za chwilę będę musiał dołożyć kolejne dyski.

Sam komputer - około 6 tysięcy, sprzęt do rejestracji audio około 1500.

Ogólnie sprzęt powinien dać się jeszcze trochę podkręcić, będę próbował choć nie jestem wielkim fanem overclockingu.

Zastosowanie: Wiedźmin III w Full HD w Ultra detalach ;) a tak na poważnie to:

- główna praca: tłumaczenia - wielogodzinna praca z tekstem, słownikami i stronami WWW
- rozrywka: gry (Wiedźmin III / MMORPG ale pewnie na tym sprzęcie będę mógł pobawić się w najnowsze tytuły)
- hobby: muzyka (gra na instrumencie) - nagrywanie dźwięku + wideo, obróbka fotografii i video (w tym momencie głównie hobbystycznie,
dlatego też nie chcę inwestować w CS240), soft: Lightroom, Photoshop, Premiere, After Effects
- jeśli uda się załatwić lepsze połączenie internetowe to możliwe, że też live streaming.

Nie chcę schodzić z konfiguracji kompa, bo obecnie komputery starzeją się dużo wolniej niż kiedyś za czasów pierwszych PCtów
(przykład mam koło swojego biurka, komp kupiony w 2008 roku po trzech latach w 2011 bez problemu służył mi do wszystkich zadań
(nadal mi dobrze służy)). Chcę zainwestować teraz w najlepszy PC, na jaki mnie stać, który będzie mi dobrze służył do wszystkich zadań,
do tego dobry monitor domowo/biurowy, który od biedy nada się do jako-takiej obróbki photo/video (napewno lepiej niż mój wyświecony
FlexScan S2231W) z takim założeniem, że jeśli w najbliższym czasie zarejestruję działalność gospodarczą i uda mi się zdobyć dodatkowe środki
na rozwój w kierunku wideografii, to dołożę do niego CS240 Eizo jako drugi i poproszę o skalibrowanie obu. Jeśli nie - tańszy ale dobry biurowy
monitor nadal nada się do podstawowych zadań: tłumaczenia, gry + muzyka + hobbystycznie foto i video. Pewnie, na PCta można wydać i
20 tysięcy, ale myślę, że powyższa konfiguracja będzie dla mnie zupełnie wystarczająca i zapewni komfortową pracę i zabawę w
każdej z wymienionych powyżej dziedzin.
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: Wybór monitora - proszę o pomoc

07 maja 2015, 01:53 - czw

Z i7 akurat można zrezygnować, w Lightroomie i Photoshopie faktycznie przydaje się mocny procesor, jednak specjalne właściwości i7 (Hyper-Threading i 2 MB więcej cache L3) nie wpływają widocznie na jego wydajność względem okrojonego z tych cech i5. Polecam przejrzeć testy:
http://pclab.pl/art61598.html
http://pclab.pl/art61474.html
Co więcej, przewaga i7-4790K nad i5-4690K wynika przede wszystkim z wyższego taktowania - dla lepszego porównania można zerknąć na identycznie taktowanego i7-3770K, który już oferuje wydajność niemal identyczną, co i5. Jeśli w planach jest podkręcanie procesora, różnice między taktowanym 4,5 GHz i7 a i5 będą blisko błędu pomiarowego. Podobnie, a może jego gorzej dla i7 sytuacja wygląda w grach - tutaj właściwości i7 (nie liczę wyższego taktowania) nie dają już żadnego zauważalnego wzrostu wydajności, a niektóre gry wręcz nie lubią Hyper-Threadingu. Mimo wszystko polecam jeszcze raz zastanowić się nad podkręcaniem, jeśli nie jest Pan na 100% pewien, czy będzie Pan to robił, to można spokojnie założyć, że do tego nigdy nie dojdzie - za jakiś czas lepiej już będzie wymienić platformę, niż kręcić 4-5 letni procesor bez gwarancji. Proszę pamiętać, że dopłaca Pan za specjalną wersję procesora, odpowiednią płytę, a także dodatkowe chłodzenie na procesor. Podkręcanie nieraz potrafi dać fajny wzrost wydajności, dlatego wiele osób kupuje i5/i7 K, ale że wydajność i tak już na starcie jest bardzo wysoka, pracują one tak przez te parę lat, a potem o overclockingu już nikt nie myśli. Niestety, pieniędzy włożonych w zakup specjalnego procka, płyty i chłodzenia się już nie odzyska. Dodatkowo wspomnę jeszcze, że prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu lub ewentualnie w następnym na rynek wchodzą Broadwelle (będą to jednak tylko 2 modele ukierunkowane na podkręcanie).
Generalnie polecam jeszcze skonsultować się na jakimś forum komputerowym przed zakupem sprzętu jeśli jeszcze Pan tego nie robił, dobieranie części na zasadzie bo są popularne czy jakiś "ekspert" w sklepie poleca rzadko popłaca i często ładuje się pieniądze w coś mało opłacalnego.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Wybór monitora - proszę o pomoc

07 maja 2015, 08:36 - czw

@Szynkars: Dziękuję Panu bardzo za testy i linki. Zaraz poczytam.

Z tego, co widzę, to różnice pomiędzy i7 4790K, a i5 4690K to odpowiednio w Photoshopie 36,6%, a
w Lightroomie 28,2% na rzecz tych szybszych procków (bez kręcenia). To sporo, zwłaszcza, że i5 4690K
kosztuje także około 1000 PLN, czyli jakieś właśnie te 30% taniej od lepszego proca. Gdyby to było
5-10% to w życiu bym nie dopłacał, tak jak np. jest w przypadku GeForce 970 i 980 - różnica w wydajności
jest za mała, żeby tłumaczyła 1000 PLN w różnicy w cenie pomiędzy tymi dwoma układami.

Co do kręcenia - zupełnie się z Panem zgadzam. Niemniej jednak, wybierając ten procesor oraz płytę i chłodzenie
pod niego (zestaw składałem sam w oparciu o fora i testy) i jak komp przyjdzie to będę chciał spróbować.

Pozdrawiam!

Paweł
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: Wybór monitora - proszę o pomoc

07 maja 2015, 22:33 - czw

Różnica między i7 a i5 wynika przede wszystkim z wyższego taktowania i7 (zarówno bazowego, jak i Turbo; w obu przypadkach wyższe o 500 MHz). Przy takich samych taktach różnice między tymi procesorami będą marginalne. Sugeruję porównać i5-4690K z i7-3770K, które mają identyczne taktowania. Skoro planuje Pan podkręcać procesor, tym bardziej opłacalny wydaje się być i5. I7-4790K po podkręceniu będzie w gruncie rzeczy niewiele szybszy, bo już na starcie jest dosyć wyżyłowany - osiąga do 4400 MHz w trybie Turbo, podkręcanie da jeszcze 100-300 MHz, góra 400 MHz - na chłodzeniu powietrznym wyżej nie poleci ze względu na temperatury i napięcie.
markov
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 31
Rejestracja: 10 lutego 2015, 11:56 - wt

Re: Wybór monitora - proszę o pomoc

08 maja 2015, 08:53 - pt

Szynkars pisze:Różnica między i7 a i5 wynika przede wszystkim z wyższego taktowania i7 (zarówno bazowego, jak i Turbo; w obu przypadkach wyższe o 500 MHz). Przy takich samych taktach różnice między tymi procesorami będą marginalne. Sugeruję porównać i5-4690K z i7-3770K, które mają identyczne taktowania. Skoro planuje Pan podkręcać procesor, tym bardziej opłacalny wydaje się być i5. I7-4790K po podkręceniu będzie w gruncie rzeczy niewiele szybszy, bo już na starcie jest dosyć wyżyłowany - osiąga do 4400 MHz w trybie Turbo, podkręcanie da jeszcze 100-300 MHz, góra 400 MHz - na chłodzeniu powietrznym wyżej nie poleci ze względu na temperatury i napięcie.
Różnicą jest rozmiar L3 Cache i co najważniejsze HT, a nie taktowanie. W grach i5 = i7, przy różnicy rzędu x fps.

Co do temperatur i napięcia, za całość możemy podziękować lutowanemu IHS na procesorze w przypadku procesorów z serii Haswell, który skutecznie uniemożliwia odpowiednie odprowadzanie ciepła jak miało to chociażby miejsce przy procesorze sandy bridge ( 2500k/2600k ). Te drugie dochodziły i do 5000 MHz, gdzie przypadku serii 4xxx nie jest to możliwe mimo mniejszej ilości produkowanego ciepła - chyba, że zafundujemy naszemu procesorowi oskalpowanie.
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: Wybór monitora - proszę o pomoc

08 maja 2015, 22:04 - pt

markov pisze: Różnicą jest rozmiar L3 Cache i co najważniejsze HT, a nie taktowanie. W grach i5 = i7, przy różnicy rzędu x fps.
Tak, rzecz w tym, iż te dodatkowe 2 MB cache L3 oraz HT wiele nie dają, HT przydaje się dopiero w aplikacjach wielowątkowych, a i tam na dobrą sprawę przyrost wydajności nie jest jakiś gigantyczny. W podstawowych zastosowaniach nieco większą wydajność i7 zawdzięczamy wyższemu taktowaniu.
markov pisze: Co do temperatur i napięcia, za całość możemy podziękować lutowanemu IHS na procesorze w przypadku procesorów z serii Haswell, który skutecznie uniemożliwia odpowiednie odprowadzanie ciepła jak miało to chociażby miejsce przy procesorze sandy bridge ( 2500k/2600k ). Te drugie dochodziły i do 5000 MHz, gdzie przypadku serii 4xxx nie jest to możliwe mimo mniejszej ilości produkowanego ciepła - chyba, że zafundujemy naszemu procesorowi oskalpowanie.
Haswell nie ma lutowanego IHS, ale uznaję to za drobne niedopatrzenie w powyższej wypowiedzi, bo widać, że chodziło o co innego (osławioną pastę termoprzewodzącą). Nie wszystkie Sandy Bridge robiły ochoczo po 5000 MHz, może co najwyżej pierwsze, co bardziej szczęśliwe sztuki, te z dalszych miesięcy produkcji podkręcały się bardziej standardowo do 4500-4800 MHz. W rodzinie Devil's Canyon zastosowano pastę termoprzewodzącą nieco wyższej jakości, dzięki czemu przekazywanie ciepła z rdzenia na IHS nieco się polepszyło.

Nie schodźmy jednak tak bardzo z tematu, to forum o monitorach ;)
cz
czuk

Re: Wybór monitora - proszę o pomoc

09 maja 2015, 01:11 - sob

sinolog pisze:
Trzon konfiguracji to:
i7 4790K + 16 GB RAM + Dysk SSD 250 GB + SATA 2 TB + GeForce 970 GTX
a na jakiej płycie głównej Chcesz skonfigurować ten zestaw.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Wybór monitora - proszę o pomoc

09 maja 2015, 10:45 - sob

Pan sinolog zapewne wybierze jakąś chińską. :mrgreen:
... i do tego japoński monitor? Toż to się pogryzie. :twisted:
cz
czuk

Re: Wybór monitora - proszę o pomoc

09 maja 2015, 12:20 - sob

Max ,trochę żartuje,ale płyta główna to podstawa do konfiguracji.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Wybór monitora - proszę o pomoc

09 maja 2015, 14:01 - sob

max pisze:Pan sinolog zapewne wybierze jakąś chińską. :mrgreen:
... i do tego japoński monitor? Toż to się pogryzie. :twisted:
No tak :D Płyta nie wybaczy monitorowi Masakry Nankińskiej, a monitor będzie jeździł do świątyni Yasukuni oddawać cześć zbrodniarzom wojennym ;)

A tak serio Asus Z-97 PRO Gamer.
cz
czuk

Re: Składanie komputera

09 maja 2015, 15:13 - sob

Weż Sobie dobrą obudowę i dobry zasilacz.Z tego co widzę to podzespoły masz na wyrost,teraz tak wszystko się zmienia ,że nie warto kupować coś bardzo drogiego.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

09 maja 2015, 15:37 - sob

czuk pisze:Weż Sobie dobrą obudowę i dobry zasilacz.Z tego co widzę to podzespoły masz na wyrost,teraz tak wszystko się zmienia ,że nie warto kupować coś bardzo drogiego.
Obudowa: Be quiet! Silent base 800.
http://proline.pl/?r=biuletyn&p=BQT+BG001

Zasilacz: Be quiet! System Power 7, 700W.
http://proline.pl/?r=biuletyn&p=BQT+SP+7+700W

Płyta główna:
http://proline.pl/?r=biuletyn&p=ASUS+Z97-PRO+GAMER
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

09 maja 2015, 15:43 - sob

czuk pisze:Weż Sobie dobrą obudowę i dobry zasilacz.Z tego co widzę to podzespoły masz na wyrost,teraz tak wszystko się zmienia ,że nie warto kupować coś bardzo drogiego.
Fakt są trochę na wyrost i komp nie był za tani (w przyszłym tygodniu do mnie przyjedzie), ale to nie maszyna na rok czy dwa. Do pracy spokojnie starczy mi na
4-5 lat, jak nie więcej. Nagrywanie i obróbka muzyki - z zewnętrznym interfejsem audio bez problemu. Gry - raczej pociągnie wszystko co jest teraz na rynku, dobierając konfigurację celowałem w Wiedźmina III w ultra detalach w Full HD albo nawet 1440p. Obróbka wideo i foto - powinno być bez problemu, nawet przy dużych RAW'ach z D800 / 5D Mark III etc. Myślę, że i tak komp złożony jest w miarę racjonalnie bo można na PCta wydać spokojnie 20-30 tysięcy, ale po co :D ?

Tak, jak pisałem obok mnie stoi składak na AMD Phenom 9650, 8 GB ramu, dysk SATA III 1 TB i GeForce GTX 260 (płyta ASUS, obudowa Gigabyte, zasilacz Be Quiet chyba 430 W). Ten komp kupiłem w 2008 albo 2009 roku i służy mi do dzisiaj, a pewnie jeszcze posłuży długo mojej rodzicielce, która go dostaje w prezencie. W 2011 bez problemu ciągnął najnowsze gierki na wysokich albo ultra detalach, do dziś da się na nim wygodnie pracować, a nawet obrabiać materiały foto i video, choć trochę to trwa. Wtedy sam komputer kosztował jakieś 4500, monitor około 2500 (Eizo FlexScan S2231W), to wychodzi jakieś 70 PLN za każdy miesiąc użytkowania, co nie jest, moim zdaniem zbyt wygórowaną ceną. Przez te wszystkie lata wymieniłem w nim tylko dysk twardy, bo stary padł jakiś rok temu, dokupiłem nowy system Windows 7 (pierwotnie miałem go na Vista) i wymieniłem wentylatory w obudowie. Zabawek typu nowa klawiatura, Razer Naga etc nie wliczam.

PCty nie starzeją się już tak szybko, jak kiedyś. Myślę, że w tym momencie, mając oszczędności, warto kupić najlepszy komp na jaki mnie stać, bo po prostu długo mi posłuży.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2015, 16:34 - sob przez sinolog, łącznie zmieniany 1 raz.
cz
czuk

Re: Składanie komputera

09 maja 2015, 16:08 - sob

Ja też składałem swój zestaw komputerowy,na monitorze nie oszczędzaj to bardzo ważne,pozdrawiam
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

09 maja 2015, 16:12 - sob

czuk pisze:Ja też składałem swój zestaw komputerowy,na monitorze nie oszczędzaj to bardzo ważne,pozdrawiam
Nie będę. Na razie kupiłem "dobrą biurwę", czyli EIZO FlexScan EV2436. Powinna mi starczyć bez problemu do pracy tłumaczeniowej i
gier oraz amatorsko foto/video. Patrząc na mojego FlexScan'a mam bardzo duże zaufanie do jakości EIZO więc raczej nie będę zawiedziony.

Kiedyś zajmowałem się fotografią profesjonalnie, wiązałem z nią przyszłość, ale obecnie głównie pracuję w
sinologicznych rzeczach, a foto i video to hobby, które praktykuję podczas podróży albo jak np podczas wspinaczki (GoPro etc.).
Jeśli uda mi się włączyć fotografię i wideografię do mojej oferty biznesowej i wykonywać projekty z nią związane, wtedy na pewno
zainwestuję w bardzo dobry monitor, prawdopodobnie Eizo CS240.

Poza tym ;) Zdjęć nie drukuję... rzucam z negatywu na papier pod powiększalnikiem :D
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: Składanie komputera

09 maja 2015, 17:09 - sob

Zasilacz wybrał Pan mocno przeciętny, ale cóż, mogło paść i na coś dużo gorszego. Największą jego bolączką będzie przytwierdzone na stałe okablowanie i aż 4 linie 12 V (choć nie wiadomo, jak dokładnie są rozłożone). Widzę, że w Proline wybór był stosunkowo niewielki, w innych sklepach dużo lepszym wyborem byłby np. Antec Edge 550W, XFX XTR 550W czy Corsair CS550M. Wszystkie praktycznie pod każdym względem wyraźnie lepsze. Mocy by i tak nie zabrakło, pobór prądu przez komputer nie przekroczy 300W pod maksymalnym obciążeniem.

Na przyszłość polecam fora komputerowe.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

09 maja 2015, 19:53 - sob

Szynkars pisze:Zasilacz wybrał Pan mocno przeciętny, ale cóż, mogło paść i na coś dużo gorszego. Największą jego bolączką będzie przytwierdzone na stałe okablowanie i aż 4 linie 12 V (choć nie wiadomo, jak dokładnie są rozłożone). Widzę, że w Proline wybór był stosunkowo niewielki, w innych sklepach dużo lepszym wyborem byłby np. Antec Edge 550W, XFX XTR 550W czy Corsair CS550M. Wszystkie praktycznie pod każdym względem wyraźnie lepsze. Mocy by i tak nie zabrakło, pobór prądu przez komputer nie przekroczy 300W pod maksymalnym obciążeniem.

Na przyszłość polecam fora komputerowe.
Fakt, zasilacz mógłby być lepszy, zwłaszcza te odpinane kable to dość duża wygoda. Dziękuję bardzo za polecane modele. W starym kompie mam właśnie Be Quiet i jestem z niego bardzo zadowolony - cisza, nic nie piszczy. Przyznam się szczerze, że wybierając akurat ten zasilacz umknął mi fakt, że nie ma modularnego okablowania. No trudno :) Ważne, żeby był cichy i dobrze pracował. Do obudowy i tak często nie zaglądam.

Jeśli chodzi o zużycie prądu, to liczyłem za pomocą kalkulatora (http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp), wyszło zalecane 539W przy 100% obciążeniu (ze wszystkimi urządzeniami etc), i przy 10% dla starzenia się kondensatorów. Brałem mocniejszy zasilacz także z myślą, że być może będę budował 2xGPU w SLI.
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: Składanie komputera

09 maja 2015, 20:35 - sob

sinolog pisze:wyszło zalecane 539W przy 100% obciążeniu (ze wszystkimi urządzeniami etc), i przy 10% dla starzenia się kondensatorów. Brałem mocniejszy zasilacz także z myślą, że być może będę budował 2xGPU w SLI.
Haha, czyli można takie wskazania podzielić przez 2 i wyjdzie wynik bliski rzeczywistego. Widać te kalkulatory zawyżają wyniki jeszcze bardziej, niż myślałem. Lepiej patrzeć na testy:
http://pclab.pl/art59688-21.html
W zależności od modelu 263-290W przy podkręconym do 4,5 GHz i7-4770K. Oczywiście tyle bierze cały komputer. Warto jednak zwracać uwagę na procesor, bo o ile tutaj mamy podkręconego, mało prądożernego i7-4770K (w środku to samo, co i7-4790K tak na marginesie), tak przy 6-rdzeniowym potworze i7-3960X@4,5 GHz pobór prądu wynosi już 380-392W:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/ge ... ?page=0,20
Przy okazji można zobaczyć, że karta graficzna po podkręceniu bierze tylko ok. 30W więcej.

O SLI polecam dokładniej poczytać, jeśli pozna Pan dokładnie wszystkie bolączki i zasady rządzące łączeniem kart, pewnie sam Pan dobrowolnie z tego zrezygnuje. Przykładowe artykuły:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/ge ... ?page=0,26
Powyższy test dotyczy wprawdzie SLI z GTX-ów 960, ale przeczytać i tak warto, widać przy okazji, że nawet dwa takie GTX-y dopiero zrównują się z GTX-em 970, który jest przecież "jedynie" 50% wydajniejszy od 960 - skalowanie dwóch kart nie jest idealne i nigdy nie przynosi 100% wzrostu wydajności. A poniżej już SLI z 970:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/te ... ?page=0,20
O ile teraz łączenie dwóch GTX-ów 970 może nie byłoby takie całkowicie bezsensowne, o tyle za 2 lata czy jeszcze później zdecydowanie rozsądniejszym pomysłem będzie sprzedaż starej karty i kupno nowej.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

10 maja 2015, 01:51 - ndz

Dziękuję ślicznie za linki! Poczytam.

Łączenie 2x970 nie jest moim zdaniem bez sensu głównie ze względu na cenę 980'tek. Obecnie taniego 970 da się dostać za
jakieś 1300-1400 PLN, a 980'tka to wydatek rzędu 2500 przy 10-15% wzroście wydajności. W tym momencie lepiej chyba pójść w multi-gpu, co
zresztą widać po osiągach w podesłanym przez Pana teście. Nie wspominając już o tym, że najnowsze odsłony m.in. Adobe Premiere
też już multi GPU wspierają, choć nie wiem jak to się przekłada na wydajność w praktyce.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za linki!

PM

PS. Zdaję sobie sprawę, że kalkulatory zawyżają, ale tu akurat poszedłem drogą "przezorny zawsze zabezpieczony" :D
Lepiej mieć 700 W niż 450-500 i potem płakać, że trzeba zasilacz zmieniać bo nie starcza ;)
cz
czuk

Re: Składanie komputera

10 maja 2015, 07:40 - ndz

Zasilacz jest ok,ja mam enermax modu 650 z odpinanymi kablami, naprawdę fajna sprawa.

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], miro99, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68321
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu