Apple iMac - dziwne buczenie

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Apple iMac - dziwne buczenie

19 sierpnia 2016, 15:36 - pt

Witajcie,

Być może ktoś z ekspertów i znawców elektroniki zarejestrowanych na MVA mógłby pomóc w tym dziwnym problemie.

Posiadam komputer typu all-in-one Apple iMac 5k late 2015. Od początku zauważyłem wyraźne buczenie dochodzące gdzieś ze środka.
Buczenie jest constans, pojawia się od momentu włączenia komputera.
Na buczenie nie ma wpływu obciążenie procesora, karty grafiki, dysku twardego czy obrotów wiatraka czy jasność ekranu.

Metodą prób i testów ujawnił się zaskakujący fakt:
buczenie cichnie w sytuacji gdy komputer stoi dalej od ściany. Czyli na biurku przy ścianie lub na środku biurka buczy, natomiast stojąc przy krawędzi biurka nie.
Testowałem w różnych miejscach i to jedyna prawidłowość jaką zaobserwowałem.

Żadnego logicznego wytłumaczenia nie znam. Rozumiem, że dysk HDD może być zepsuty ale buczenie byłoby cały czas bez względu na lokalizację. Tak samo wiatrak.

Może to jakiś wpływ metali: kaloryfera, zbrojonej ściany na zaawansowaną elektronikę i warstwę magnetyczną. Może jakieś wibracje, rezonans ale podkładałem pod komputer filce, ręczniki i inne i buczenie constans. Wystarczy tylko odsunąć od ściany i przestaje. Co to może być? Może ktoś z Szanownych Forumowiczów miał coś podobnego i ma jakiś pomysł. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Apple iMac - dziwne buczenie

19 sierpnia 2016, 18:12 - pt

Rozumiem, że buczenie nie pochodzi z jakichś wbudowanych głośniczków? Mogłoby by wyć wtedy spowodowane jakim brumieniem, przydźwiękiem od pola elektromagnetycznego, aczkolwiek trochę to naciągane.

Druga możliwość to buczenie cewki zasilacza. Ale dlaczego by ustawało po odsunięciu w inne miejsce to za bardzo nie wiem.
https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=cewka+zasilacza
No
Nok

Re: Apple iMac - dziwne buczenie

19 sierpnia 2016, 18:36 - pt

Testował Pan w różnych miejscach na biurku czy ogólnie w domu? Problem występuje tylko gdy komputer stoi blisko ściany? Konkretnego miejsca czy na całej powierzchni ściany? Każdej ściany? Nośnej, działowej?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Apple iMac - dziwne buczenie

19 sierpnia 2016, 20:31 - pt

A może bardzo blisko znajduje się tradycyjna świetlówka rurowa, która sieje po okolicy...
cz
czuk

Re: Apple iMac - dziwne buczenie

19 sierpnia 2016, 20:54 - pt

Sprawa dziwna ,może masz coś w okolicy ze zbyt mocnym magnesem i rezonują?kolumny itp?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Apple iMac - dziwne buczenie

20 sierpnia 2016, 09:50 - sob

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: Apple iMac - dziwne buczenie

23 sierpnia 2016, 10:01 - wt

Kolega Max, jak zwykle z humorem ;)
Panowie dziękuję. Namierzyłem buczący element. To dysk mechaniczny w iMaku tj.: Seagate Barracuda.
Wymusiłem sleep dysku i następuje błoga cisza. To oczywiście nie wyjaśnia dziwnych zależności poziomu buczenia od ściany.
Niemniej tematu dalej nie drążę. Wykonałem split Fusion Drive na 2 dyski fizyczne. Korzystam tylko z SSD PCIE, a HDD trzymam odmontowany (unmount) i uśpiony (sleep).
Dziękuję i pozdrawiam.

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu