Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
Floruna
Posty: 2
Rejestracja: 16 stycznia 2022, 17:19 - ndz

Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

16 stycznia 2022, 17:23 - ndz

Cześć wszystkim :D
Jestem studentką, początkującym fotografem i rozpoczynam swoją zabawę z grafiką.

Obecnie szukam dobrego laptopa do tego typu zadań w Photoshopie i Illustratorze. Niezbyt znam się na tych sprawach tebchnicznych i mam duzy problem żeby znaleźć coś dobrego w niewygórowanej cenie. Szukam czegoś co ma przedewszystkim:

-16 GB RAMu

- dobrą kartę graficzną

- dobry ekran IPS

Budżet na sprzęt to 4 500 zł

Nie wiem czy iść bardziej w te gamingowe laptopy czy te co maja lepszy ekran?

Czy lepiej dokupić ekran osobno?

Lepiej zainwestować w lepszą kartę graficzną czy NVIDIA GTX 1650 wystarczy?

Jaki procesor polecacie?

Nie mam doświadczenia w tym temacie. Jeżeli możecie coś polecić, doradzić będę ogromnie wdzięczna za pomoc :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

16 stycznia 2022, 17:45 - ndz

Macbook Air M1 16GB
Endriu
Posty: 81
Rejestracja: 25 stycznia 2021, 17:00 - pn

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

16 stycznia 2022, 18:11 - ndz

Do Twoich zastosowań jak wyżej.
Cisza, grafika i Ty ;)
EIZO CG2730 :D
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

16 stycznia 2022, 19:44 - ndz

Czornyj pisze:
16 stycznia 2022, 17:45 - ndz
Macbook Air M1 16GB
Mam i do takich zabaw polecam.
Floruna
Posty: 2
Rejestracja: 16 stycznia 2022, 17:19 - ndz

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

16 stycznia 2022, 19:55 - ndz

Super dziękuję bardzo za rekomendację <3
Niestety Macbook Air M1 16GB jest trochę ponad zakładany przeze mnie budżet. Szukam jeszcze jakiś innych propozycji. Mimo wszystko bardzo dziękuję za wszystkie dotychczasowe polecenia :)
Endriu
Posty: 81
Rejestracja: 25 stycznia 2021, 17:00 - pn

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

16 stycznia 2022, 20:28 - ndz

Kurcze, troszkę się spóźniłaś, bo niedawno wystawiałem Aira od 1 PLN.
Miał 8 GB pamięci, ale przy pracy z grafiką to bez znaczenia, a budżet był niższy od tego, który obecnie chcesz przeznaczyć.
https://allegro.pl/oferta/macbook-air-m ... 1631288358
Nie będziesz czekała raczej, ale w wakacje znów będę miał takiego Aira od 1 PLN i to na dodatek z klawiaturą ANSI, co jest rzadkością na naszym rynku ;)
EIZO CG2730 :D
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

16 stycznia 2022, 20:52 - ndz

Budżetowy monitor fotograficzny minimum 24" z klasy ok 2,5 tys zł + poleasingowy komputerek DELL / HP. Jakość pracy jest nieporównywalna z żadnym laptopem. Laptop to dodatek do warsztatu, nie główne narzędzie.

PS. Karta graficzna nie ma żadnego znaczenia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

16 stycznia 2022, 22:47 - ndz

Pewne marginalne znaczenie karta ma - powinna mieć parę GB ramu, aby programy Adobe mogły korzystać z tego do różnych funkcji.
4GB VRAM nawet na początek styknie.
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
michalk
Posty: 71
Rejestracja: 09 września 2020, 18:23 - śr

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

16 stycznia 2022, 23:04 - ndz

Tom01 pisze:
16 stycznia 2022, 20:52 - ndz
Budżetowy monitor fotograficzny minimum 24" z klasy ok 2,5 tys zł + poleasingowy komputerek DELL / HP. Jakość pracy jest nieporównywalna z żadnym laptopem. Laptop to dodatek do warsztatu, nie główne narzędzie.
Nie wiem, czy wziął Pan pod uwagę fakt, że jeśli autorka studiuje poza miejscem zamieszkania, to każdy wyjazd będzie się łączył z brakiem dostępu do komputera. Nie wspominając o zaletach możliwości zabrania sprzętu na uczelnię i ogólnej mobilności, która na pewnych etapach życia znacznie je ułatwia.

Ode mnie również Macbook Air.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

17 stycznia 2022, 08:20 - pn

Floruna pisze:
16 stycznia 2022, 19:55 - ndz
Super dziękuję bardzo za rekomendację <3
Niestety Macbook Air M1 16GB jest trochę ponad zakładany przeze mnie budżet. Szukam jeszcze jakiś innych propozycji. Mimo wszystko bardzo dziękuję za wszystkie dotychczasowe polecenia :)
Jeśli nie Air, to czekać na nowe Intele 12gen lub AMD 6k - MBA 16GB można było spokojnie kupić na promocjach poniżej 5k (obecnie 5400), w grafice 2D /foto/video śmiga lepiej niż 2-3x droższe laptopy/stacjonarki (zawodowo od 30 kat jestem grafikiem)
Nok
Posty: 89
Rejestracja: 09 sierpnia 2018, 16:39 - czw

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

17 stycznia 2022, 09:43 - pn

Macbook był już proponowany więc wstawię tylko ofertę ze sklepu gdzie jest aktualnie za 5400 zł w wersji 16/256.
Przy zakupie na fakturę byłoby w okolicach 4390 zł. Zostanie jeszcze na kawę ze Starbucks'a ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

17 stycznia 2022, 09:49 - pn

Jak nie ma kasy to wersję 8GB/256GB i czatować na promocje.
Ekran w MacBoku Air jest rewelacyjny, ma rozdzielczość 2560x1600, nie srebrzy, jest fabrycznie idealnie skalibrowany, ma powłokę antyrefleksyjną.
Są to rzeczy nieosiągalne w monitorach stacjonarnych + blaszaki, za taką kwotę.
Z wad: mały ekranik i mało portów (2xUSB-C/TB4), specyficzne środowisko MacOS, na którym działają niemal tylko programy graficzne i muzyczne + kilka uniwersalnych.

Intele 12gen i AMD 6000 będą prawdopodobnie poza budżetem, szczególnie z dobrym ekranem.
Komputery stacjonarne są teraz mało opłacalne, używane również, śledzę trochę temat. W tym budżecie nie ma szans na coś dobrego z monitorem.
Grafiki zintegrowane w blaszakach są za słabe, ok. 3-6x słabsze niż integry w laptopach (96-80EU vs 16-32EU) i 10x słabsze od najsłabszych dedykowanych laptopowych, a dedykowane karty do blaszaków mają absurdalne ceny.

Tak, ja kupiłem pół roku temu 16GB/256GB za 5400zł, ale winnym sklepie.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

17 stycznia 2022, 12:23 - pn

Floruna pisze:
16 stycznia 2022, 17:23 - ndz
Cześć wszystkim :D
Jestem studentką, początkującym fotografem i rozpoczynam swoją zabawę z grafiką.

Obecnie szukam dobrego laptopa do tego typu zadań w Photoshopie i Illustratorze. Niezbyt znam się na tych sprawach tebchnicznych i mam duzy problem żeby znaleźć coś dobrego w niewygórowanej cenie. Szukam czegoś co ma przedewszystkim:

-16 GB RAMu

- dobrą kartę graficzną

- dobry ekran IPS

Budżet na sprzęt to 4 500 zł

Nie wiem czy iść bardziej w te gamingowe laptopy czy te co maja lepszy ekran?

Czy lepiej dokupić ekran osobno?

Lepiej zainwestować w lepszą kartę graficzną czy NVIDIA GTX 1650 wystarczy?

Jaki procesor polecacie?

Nie mam doświadczenia w tym temacie. Jeżeli możecie coś polecić, doradzić będę ogromnie wdzięczna za pomoc :)

Cześć,
https://www.cortland.pl/apple-macbook-a ... model.html

Jest TU 8GB, ale jak nie będziesz wrzucać ciężkich plików i pracować na wielu otwartych rzeczach, 8GB powinno być wystarczające.

Problem z tymi Macbookami do pracy przy grafice jest taki, że mają małe ekrany i z mojego punktu widzenia są na jedynie akceptowalnym poziomie.

Dla studentki jednak takie narzędzie może być ogólnie super, bo M1 świetnie pracują na baterii, więc można brać sprzęt bez ładowarki i robić rzeczy w terenie.
Są małe i lekkie.

Do Photoshopa i Illustratora nie potrzebujesz torpedy, a karta graficzna jest tu prawie marginalna.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

17 stycznia 2022, 12:38 - pn

lukasso pisze:
17 stycznia 2022, 12:23 - pn
Floruna pisze:
16 stycznia 2022, 17:23 - ndz
Cześć wszystkim :D
Jestem studentką, początkującym fotografem i rozpoczynam swoją zabawę z grafiką.

Obecnie szukam dobrego laptopa do tego typu zadań w Photoshopie i Illustratorze. Niezbyt znam się na tych sprawach tebchnicznych i mam duzy problem żeby znaleźć coś dobrego w niewygórowanej cenie. Szukam czegoś co ma przedewszystkim:

-16 GB RAMu

- dobrą kartę graficzną

- dobry ekran IPS

Budżet na sprzęt to 4 500 zł

Nie wiem czy iść bardziej w te gamingowe laptopy czy te co maja lepszy ekran?

Czy lepiej dokupić ekran osobno?

Lepiej zainwestować w lepszą kartę graficzną czy NVIDIA GTX 1650 wystarczy?

Jaki procesor polecacie?

Nie mam doświadczenia w tym temacie. Jeżeli możecie coś polecić, doradzić będę ogromnie wdzięczna za pomoc :)

Cześć,
https://www.cortland.pl/apple-macbook-a ... model.html

Jest TU 8GB, ale jak nie będziesz wrzucać ciężkich plików i pracować na wielu otwartych rzeczach, 8GB powinno być wystarczające.

Problem z tymi Macbookami do pracy przy grafice jest taki, że mają małe ekrany i z mojego punktu widzenia są na jedynie akceptowalnym poziomie.

Dla studentki jednak takie narzędzie może być ogólnie super, bo M1 świetnie pracują na baterii, więc można brać sprzęt bez ładowarki i robić rzeczy w terenie.
Są małe i lekkie.

Do Photoshopa i Illustratora nie potrzebujesz torpedy, a karta graficzna jest tu prawie marginalna.
PS Nie zapomnij dodać zniżki studenckiej:
https://www.cortland.pl/edukacja/znizki/

Z tego co kojarzę, ten laptop może Cię wynieść wtedy około 4418 zł - czyli mieścisz się w swoim budżecie, ale nie jestem pewien, więc kwestia do weryfikacji ;)
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

17 stycznia 2022, 13:19 - pn

lukasso pisze:
17 stycznia 2022, 12:38 - pn
lukasso pisze:
17 stycznia 2022, 12:23 - pn
Floruna pisze:
16 stycznia 2022, 17:23 - ndz
Cześć wszystkim :D
Jestem studentką, początkującym fotografem i rozpoczynam swoją zabawę z grafiką.

Obecnie szukam dobrego laptopa do tego typu zadań w Photoshopie i Illustratorze. Niezbyt znam się na tych sprawach tebchnicznych i mam duzy problem żeby znaleźć coś dobrego w niewygórowanej cenie. Szukam czegoś co ma przedewszystkim:

-16 GB RAMu

- dobrą kartę graficzną

- dobry ekran IPS

Budżet na sprzęt to 4 500 zł

Nie wiem czy iść bardziej w te gamingowe laptopy czy te co maja lepszy ekran?

Czy lepiej dokupić ekran osobno?

Lepiej zainwestować w lepszą kartę graficzną czy NVIDIA GTX 1650 wystarczy?

Jaki procesor polecacie?

Nie mam doświadczenia w tym temacie. Jeżeli możecie coś polecić, doradzić będę ogromnie wdzięczna za pomoc :)

Cześć,
https://www.cortland.pl/apple-macbook-a ... model.html

Jest TU 8GB, ale jak nie będziesz wrzucać ciężkich plików i pracować na wielu otwartych rzeczach, 8GB powinno być wystarczające.

Problem z tymi Macbookami do pracy przy grafice jest taki, że mają małe ekrany i z mojego punktu widzenia są na jedynie akceptowalnym poziomie.

Dla studentki jednak takie narzędzie może być ogólnie super, bo M1 świetnie pracują na baterii, więc można brać sprzęt bez ładowarki i robić rzeczy w terenie.
Są małe i lekkie.

Do Photoshopa i Illustratora nie potrzebujesz torpedy, a karta graficzna jest tu prawie marginalna.
PS Nie zapomnij dodać zniżki studenckiej:
https://www.cortland.pl/edukacja/znizki/

Z tego co kojarzę, ten laptop może Cię wynieść wtedy około 4418 zł - czyli mieścisz się w swoim budżecie, ale nie jestem pewien, więc kwestia do weryfikacji ;)
PS 2 - jak będziesz kupować laptopa pod Windowsa, to tam zadbaj koniecznie o to, by mieć dobre SSD na pokładzie (np Samsunga, gdyż SSD to w dużej mierze poziom niezawodności kontrolerów, a tu Samsung potrafił odjechać konkurencji), a nie o dobrą kartę graficzną - oczywiście, te dwa podzespoły mogą iść w parze, ale przy ograniczonym budżecie, warto znać priorytety ;)
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

17 stycznia 2022, 15:47 - pn

max pisze:
17 stycznia 2022, 09:49 - pn
Jak nie ma kasy to wersję 8GB/256GB i czatować na promocje.
Ekran w MacBoku Air jest rewelacyjny, ma rozdzielczość 2560x1600, nie srebrzy, jest fabrycznie idealnie skalibrowany, ma powłokę antyrefleksyjną.
Są to rzeczy nieosiągalne w monitorach stacjonarnych + blaszaki, za taką kwotę.
Z wad: mały ekranik i mało portów (2xUSB-C/TB4), specyficzne środowisko MacOS, na którym działają niemal tylko programy graficzne i muzyczne + kilka uniwersalnych.

Intele 12gen i AMD 6000 będą prawdopodobnie poza budżetem, szczególnie z dobrym ekranem.
Komputery stacjonarne są teraz mało opłacalne, używane również, śledzę trochę temat. W tym budżecie nie ma szans na coś dobrego z monitorem.
Grafiki zintegrowane w blaszakach są za słabe, ok. 3-6x słabsze niż integry w laptopach (96-80EU vs 16-32EU) i 10x słabsze od najsłabszych dedykowanych laptopowych, a dedykowane karty do blaszaków mają absurdalne ceny.

Tak, ja kupiłem pół roku temu 16GB/256GB za 5400zł, ale winnym sklepie.
Natomiast zastanawiałem się nad tym co napisałeś, a wiemy, że z Marcinem lubicie (eufemistycznie mówiąc) przesadzać odnośnie fabrycznej kalibracji.

Znalazłem info, że - "Every MacBook Pro with Liquid Retina XDR display undergoes a state-of-the-art factory display calibration process on the assembly line to ensure the accuracy"
https://support.apple.com/en-us/HT212851

Skąd zatem przekonywanie ludzi, że Macbooki Air ze zwykłą Retiną są "fabrycznie idealnie skalibrowane"?

Jeśli masz jakieś info, to poprosimy, jak nie masz, to prośba, byś tak z każdego monitora na świecie nie strzelał w ludzi fabryczną kalibracją.
Nok
Posty: 89
Rejestracja: 09 sierpnia 2018, 16:39 - czw

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

18 stycznia 2022, 09:25 - wt

max pisze:
17 stycznia 2022, 09:49 - pn
Tak, ja kupiłem pół roku temu 16GB/256GB za 5400zł, ale winnym sklepie.
Ceny niestety utrzymują się na stałym poziomie. :(
Winny sklep zaszedł mi mocno za skórę w 2018 r. :evil:
Screenshot_1.png
Screenshot_1.png (49.27 KiB) Przejrzano 13032 razy
W kolejnym dużym sklepie do wyrwania za 5300 zł wersja 16/256.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Laptop do grafiki i foto dla poczatkującego do 4 500 zł?

18 stycznia 2022, 11:23 - wt

No to ja tam właśnie.

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu