Szkła okularowe Rodenstock vs Hoya ewentualnie JZO

Rozmowy o wszystkim
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Szkła okularowe Rodenstock vs Hoya ewentualnie JZO

20 września 2017, 11:18 - śr

Przymierzam się do zakupu okularów i stanąłem przed dokonaniem wyboru szkieł. Optycy w okolicy a nawet najbliższe salony VisionExpress oferują szkła firm:
- RODENSTOCK (Solitaire Protect Balance 2)
- Hoya (Blue Control)

Optycy w okolicy jeszcze oferują JZO (Idea Max Blue UV).

Ceny są bardzo do siebie zbliżone. Jedynie RODENSTOCK ma 1 szkło za 345 zł ale jest promocja i w niej już 207 zł/szkło.

Z uwagi, że wadę mam niewielką a chcę kupić szkła z antyrefleksem, UV, utwardozne itp. + powłoką redukującą niebieskie światło, pytanie na którą z tych firm byście się zdecydowali, jakie macie doświadczenie?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Szkła okularowe Rodenstock vs Hoya ewentualnie JZO

20 września 2017, 13:54 - śr

Jak już pisałem, powłoki redukującej niebieski światło bym nie brał. Tego typu soczewki są lekko żółte.

Ja mam Idea Max UV lub coś takiego (bez Blue). Jest OK. Co do pozostałych to nic nie wiem. O ile mi wiadomo, przy tego typu szkłach to nie ma większej różnicy.

Problemy się zaczynają przy bardzo dużej sile szkieł, progesywnych, fotochromach i co tylko.
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Szkła okularowe Rodenstock vs Hoya ewentualnie JZO

20 września 2017, 14:01 - śr

Kolega z pracy informatyk ma jakieś szkła z redukcją niebieskiego światła. Chwali sobie, widzę że są lekko żółte, dlatego ponownie postanowiłem to rozważyć. Moim zdaniem niedużo to daje (bo są lekko = bardzo delikatnie żółte), na pewno nie pochłania w 100% niebieskiego światła jak twierdzą sprzedawcy (producenci nie podają) ale różnica w cenie nie jest duża - JZO to różnica +60 zł za oba szkła. Z fotochromów rezygnuję, kupię sobie później przeciwsłoneczne okulary.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Szkła okularowe Rodenstock vs Hoya ewentualnie JZO

20 września 2017, 14:26 - śr

I jeszcze co do punktu. Ja co prawda w Vision Express nic nie robiłem, ale wybieram zawsze tego samego, tradycyjnego, porządnego optyka. Może się mylę, ale to VE to jakbym monitor w biedronce kupował. ;)
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Szkła okularowe Rodenstock vs Hoya ewentualnie JZO

20 września 2017, 14:39 - śr

Możliwe, nie mam doświadczenia. W pracy mam dwóch kolegów, którzy kupili okulary w VS i są zadowoleni. W tym ten informatyk, który narzeka na optyków a odkąd korzysta z VS jest bardzo zadowolony, jednakże badziewia nie kupował, bo za swoje okulary podobno zapłacił 700 zł. Oprawki Polaroid a szkła najprawdopodobniej Rodenstock lub Hoya. Jak chodziłem po lokalnych optykach a jest ich w sumie dwóch choć każdy z nich ma 2 punkty, każdy zachwalał swoje.... "Każdy Żyd swój towar chwali", dlatego postanowiłem podpytać.

Tutaj znalazłem coś takiego o powłoce Blue Control http://www.forum.optometria.info.pl/vie ... php?t=2176 nie znam się na tyle, by to zweryfikować ale historia wydaje mi się naciągana.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Szkła okularowe Rodenstock vs Hoya ewentualnie JZO

20 września 2017, 14:46 - śr

Wybacz, nie chce mi się czytać. Niebieskie widmo pochłania żółte szkło. Nie ma w tym żadnej filozofii. Po prostu, gdy z białego światła wytniemy niebieski zakres, robi się one żółte. Im więcej niebieskiego pochłaniają soczewki, tym są bardziej żółte. Jeśli chcesz wyciąć cały niebieski musisz kupić całkowicie żółte szkiełka. Tyle w temacie. Nie ma w tym żadnej magii.
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Szkła okularowe Rodenstock vs Hoya ewentualnie JZO

22 września 2017, 12:06 - pt

Czy jest taka powłoka - zwiększająca kontrast? Kolega z pracy - ten sam co ma powłokę redukującą niebieskie światło, twierdzi że taką ma. Czy warto się tym zainteresować?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Szkła okularowe Rodenstock vs Hoya ewentualnie JZO

22 września 2017, 12:17 - pt

He he? Rozumiem, że to pytanie to żart.

Są powłoki, które redukują zmniejszenie kontrastu, czyli utrzymują kontrast na prawie tak wysokim poziomie jak byś nie nosił okularów w ogóle. Należy do nich właśnie antyrefleks i materiał soczewek o bardzo wysokiej przejrzystości. Materiał soczewki i wszystkie powłoki pomocnicze (utwardzająca, oleofobowa, UV itp.) powinny być możliwe przejrzyste i nie zatrzymywać światła (poza UV). Powłoka antyrefleksyjna ma redukować odbicia od powierzchni soczewki, co zwiększa przepuszczalność.

Nigdy jednak, niezależnie od zastosowanych soczewek, nie da się uczynić soczewki przepuszczalnej w 110%, bo tylko to zwiększyłoby kontrast. Zawsze będzie to poniżej 100%. no i ważne aby to było 99%, a nie 90%, bo pomiędzy 99% i 90% jest 10x różnica. Tu soczewka pochłania 1%, a tu 10%.
Gwiazdor
Posty: 177
Rejestracja: 07 listopada 2012, 18:26 - śr

Re: Szkła okularowe Rodenstock vs Hoya ewentualnie JZO

22 września 2017, 12:58 - pt

To pytanie to nie był żart. Taką powłokę polecił mi kolega a ja pierwszy raz o tym słyszę, nawet u optyka mi nic o tym nie wspominali. Dziękuję za wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Szkła okularowe Rodenstock vs Hoya ewentualnie JZO

22 września 2017, 13:35 - pt

No to niech on się tłumaczy. Skąd ja mam wiedzieć co kolega miał na myśli?

Wróć do „HydePark”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu