NEC MultiSync PA311D USB Hub

Wszystko dotyczące użytkowania, w tym kabelkologia, czyszczenie, ustawienia.
magmag
Posty: 18
Rejestracja: 10 listopada 2022, 00:08 - czw

NEC MultiSync PA311D USB Hub

08 stycznia 2023, 20:57 - ndz

Mam problem z moim NEC MultiSync PA311D.
To będzie dłuższy wpis ale chcę całościowo opisać sytuację, bo może rozwiązanie mojego problemu jest prostsze niż myślę.
Używam go z Mac Pro z kartą graficzną AMD Radeon Pro W5500X 8 GB.
Ta karta ma dwa wyjścia HDMI, aby używać Displayport trzeba podłączyć się przez Thunderbolt do portu USB C w monitorze, i tak też tego monitora używam.
Mam potrzebę skorzystania z monitora jako hub dla czytnika kart CF express, z prostego powodu - nie mam już wolnych portów USB z tyłu komputera.
Problem w tym, że przy podłączeniu monitora przez Thunderbolt --> USB C jednocześnie dla video i danych, uplink do monitora jest tylko w standardzie USB 2.0.
NIe muszę chyba nikomu tłumaczyć jaka to masakra kiedy ma się do przegrania kilka kart CF Express po 128GB danych. Już na USB 3.0 jest to kilka\kilkanaście minut na kartę, na USB 2.0 jest to 10 razy dłużej...
Próbowałem przełączyć monitor w tryb USB 3.0, jest to możliwe pod warunkiem że odświeżanie w trybie 4096x2160 spada do 30 klatek. Jako że monitora używam do zdjęć nie sądziłem że to będzie jakiś problem.
Niestety okazuje się że w trybie USB 3.0 i 30fps obraz wygląda po prostu dziwnie, jest wypłowiały, wręcz szary, a transmisja danych zwyczajnie się rwie. Monitor potrafił też nagle zrobić się zupełnie czarny, brak sygnału.

Przeanalizowałem sprawę i wydaje mi się że mam dwa wyjścia:
- podłączyć sygnał wideo z komputera do monitora przez wyjście HDMI w komputerze, a wyjścia Thunderbolt w komputerze używać tylko jako uplink do USB hub w monitorze.
- kupić nową kartę graficzną do Mac'a Pro, z wyjściem DP, uplink danych jak wyżej.

Dlaczego kupić kartę z wyjściem DP? Bo w instrukcji obsługi producent podaje że DP / DP over USB-C jest zalecane i że tak monitor wykorzystuje pełnię swoich możliwości.
A może się mylę?
I czy ktoś używa USB Hub w tym monitorze, jakieś problemy? Warto ciągnąć ten temat czy szukać rozwiązania gdzie indziej?
shm
Posty: 45
Rejestracja: 07 marca 2022, 12:33 - pn

Re: NEC MultiSync PA311D USB Hub

08 stycznia 2023, 22:55 - ndz

bez wiedzy odnośnie pozostałych połaczeń USB trudno coś sensownie doradzić.

Jeśli pozostałe złącza usb nie są wykorzystwane przez krytycznie istotne peryferia to rozważyłbym jakiś sprawdzowny hub thunderbolt - do czytnika kart wystarczy.

Display port w kartach apple masz chyba od 5700X (google mówi, że obecnie to ok 6K pln)

Zdecydowanie tańszą opcją byłoby dokupienie dodatkowej karty thunderbolt - zasadnioczo ten problem to kwestia zbyt małej liczby portów... (kwestia co jest lepszym rozwiązaniem - hub czy dodatkowa karta ze złączami)
magmag
Posty: 18
Rejestracja: 10 listopada 2022, 00:08 - czw

Re: NEC MultiSync PA311D USB Hub

09 stycznia 2023, 00:18 - pn

Chwilowo znalazłem inne rozwiązanie - kupiłem używany Radeon Pro Vega II . On co prawda nie ma standardowego portu DP, ale ma 4 porty Thunderbolt które mogę wykorzystać do podłączenia monitora zamiast portu który używam obecnie.
Ewentualnie kupić kabel Thunderbolt --> Displayport.
W tym momencie port który używałem do podłączenia monitora (ten w obudowie, nie w karcie) mogę wykorzystać do podłączenia urządzenia czytnika kart.
No i przy okazji będę miał cokolwiek szybszą kartę, nie było mi to specjalnie potrzebne ale zawsze miło.
Jeżeli ktoś ma doświadczenia z USB hub wbudowanym w PA311D to niech się podzieli, bo ciągle nie wiem czy te zwiechy, przerwy w transmisji danych i czarny ekran to coś z moim monitorem czy kwestia obecnego połączenia.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC MultiSync PA311D USB Hub

09 stycznia 2023, 15:37 - pn

magmag pisze:
08 stycznia 2023, 20:57 - ndz
Próbowałem przełączyć monitor w tryb USB 3.0, jest to możliwe pod warunkiem że odświeżanie w trybie 4096x2160 spada do 30 klatek.

To normalne. Łączenie funkcji USB-C to taka trochę proteza. Najprościej dokupić kontroler USB do kompa albo koncentrator.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
magmag
Posty: 18
Rejestracja: 10 listopada 2022, 00:08 - czw

Re: NEC MultiSync PA311D USB Hub

10 stycznia 2023, 04:21 - wt

Tom01 pisze:
09 stycznia 2023, 15:37 - pn

To normalne. Łączenie funkcji USB-C to taka trochę proteza. Najprościej dokupić kontroler USB do kompa albo koncentrator.
Rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie.
Czy dobrze myślę że podłączenie sygnału wideo do monitora przed oddzielny kabel DP i ustawienie tegoż jako źródła sygnału a korzystanie z kabla USB-C tylko do danych powinno rozwiązać sprawę?
Miałem wiele monitorów z hubem USB podłączanych przez HDMI / DP i osobnym kablem USB na uplink danych i nie miałem z nimi problemu.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC MultiSync PA311D USB Hub

10 stycznia 2023, 07:12 - wt

PA311D bez problemu działa po USB-C - niestety wejście w monitorze i wyjście TB2 w MP ma przepustowość 20Gbps, więc nie wystarczy na przesyłanie obrazu 4K 60Hz (18,6GBps) i USB 3.0 jednocześnie. Problemy po przełączeniu na 30Hz wynikają albo z źle kabla, albo jakichś baboli w sterownikach MP, u mnie przy podłączeniu TB3 na 30Hz wszystko śmiga tak samo jak przy 60Hz.

Tak czy owak najsensowniej podłączyć monitor kablem TB2 na DP w celu przesyłu obrazu 4K 60Hz oraz TB3 na USB-C lub zwykłym USB-A na USB-B w celu przesyłu danych do huba USB.
magmag
Posty: 18
Rejestracja: 10 listopada 2022, 00:08 - czw

Re: NEC MultiSync PA311D USB Hub

10 stycznia 2023, 13:38 - wt

Dziękuję bardzo.

Wróć do „Podłączenie, użytkowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], gtomray
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu