Żarówka 6500k, CRI powyżej 90

Sprawdzone rozwiązania, porady, testy.
michalk
Posty: 71
Rejestracja: 09 września 2020, 18:23 - śr

Re: Żarówka 6500k, CRI powyżej 90

19 września 2021, 15:00 - ndz

Jak wspomniałem wcześniej jestem laikiem. W takim razie, żeby uściślić, według Pana jaką temperaturę powinno mieć światło za telewizorem w celu konsumpcji treści, a jaką za monitorem np. Eizo CG przy pracy nad korekcją barwną, zakładając, że są odpowiednio skalibrowane w stosunku do swojego przeznaczenia i otoczenie (ściany) też jest neutralne?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Żarówka 6500k, CRI powyżej 90

19 września 2021, 15:11 - ndz

Aha, jeszcze jedna ciekawostka, odnośnie jakości informacji, jakie można znaleźć w sieci, i to w zdaje się poważnych źródłach. Na forum Lift Gamma Gain podano celem uwiarygodnienia źródło https://www.lightillusion.com/viewing_environment.html, a w nim kwiatek w postaci zaleceń kalibracji punktu bieli monitora: "White point D65 - x 0.3127, y 0.3290" Jest to wręcz przedszkolny błąd. D65 jest modelem iluminantu, a punkt bieli jest współrzędnymi w przestrzeni barwnej. Świecenie monitora nie ma zupełnie nic wspólnego z świeceniem iluminantu typu D. Nieprawdopodobne, jak wiele "autorytetów" nie rozróżnia w/w wielkości.

Przy okazji jednak jest informacja o tym co pisałem wcześniej, czyli trendowi windowania CCT: "(D95 optional in some areas - x 0.2831, y 0.2971)" Sposób podania danych jest oczywiście tak samo błędny jak w pierwszym akapicie, ale pamięta Pan jak wspominałem, że "Kowalski" jest szczęśliwy jak dostanie 10 tys K? :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Żarówka 6500k, CRI powyżej 90

19 września 2021, 15:13 - ndz

michalk pisze:
19 września 2021, 15:00 - ndz
Jak wspomniałem wcześniej jestem laikiem. W takim razie, żeby uściślić, według Pana jaką temperaturę powinno mieć światło za telewizorem w celu konsumpcji treści, a jaką za monitorem np. Eizo CG przy pracy nad korekcją barwną, zakładając, że są odpowiednio skalibrowane w stosunku do swojego przeznaczenia i otoczenie (ściany) też jest neutralne?

Kolor powinien być taki, aby w miarę możliwości, nie widział Pan różnicy między bielą / szarością monitora a ścianą. Każdy widzi nieco inaczej i nie ma ścisłych zaleceń. Jedyne co można powiedzieć na pewno, to lampa będzie miała niższy CCT niż monitor. O ile, wyjdzie w eksperymencie.

Jasność natomiast podświetlenia powinna być mniej więcej taka jak ok 35% szarość monitora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
michalk
Posty: 71
Rejestracja: 09 września 2020, 18:23 - śr

Re: Żarówka 6500k, CRI powyżej 90

19 września 2021, 15:46 - ndz

Tom01 pisze:
19 września 2021, 15:13 - ndz
Kolor powinien być taki, aby w miarę możliwości, nie widział Pan różnicy między bielą / szarością monitora a ścianą. Każdy widzi nieco inaczej i nie ma ścisłych zaleceń.
Nie ma określonego standardu? Skoro ustawienie jest pod moje oko, zakładam że mogę to zrobić samemu, jaka jest zatem Pana rola? :) Dlaczego w takim razie we wszystkich tematach odnośnie światła za monitorem pisze Pan o 5000k i odradza 6500k. Myślałem, że ludzki wzrok jest na tyle omylny/ma zdolności adaptacyjne, że niczego nie powinno się robić na oko.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Żarówka 6500k, CRI powyżej 90

19 września 2021, 17:52 - ndz

Ludzie, dajcie spokój - nie łapcie się za słówka.
"Michalk" - sprawdź jak dla Ciebie będzie dobrze, koledzy sugerują ok. 1000 K niżej niż punkt bieli monitora, ale sprawdzić musisz sam. Są rożne monitory, różne farby na ścianach, różne żarówki i różne oczy...
Ja mam monitor ustawiony na 5800K, najlepiej pasuje mi do druku na pigmencie, Teraz całe oświetlenie studia robię na 5000K.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Żarówka 6500k, CRI powyżej 90

19 września 2021, 19:49 - ndz

michalk pisze:
19 września 2021, 15:46 - ndz
Nie ma określonego standardu? Skoro ustawienie jest pod moje oko, zakładam że mogę to zrobić samemu, jaka jest zatem Pana rola? :) Dlaczego w takim razie we wszystkich tematach odnośnie światła za monitorem pisze Pan o 5000k i odradza 6500k. Myślałem, że ludzki wzrok jest na tyle omylny/ma zdolności adaptacyjne, że niczego nie powinno się robić na oko.

Polecam 5000K, ponieważ w typowych warunkach jest bliżej bieli skalibrowanego monitora do 6500K. To jest oczywiście uproszczenie, ale niezłe. Co do metody "na oko", wbrew pozorom, w pewnych sytuacjach jest to nieprawdopodobnie dokładny sposób. Podobnie jak geometrię dużej obrabiarki można ustawić za pomocą żyłki, drutu i kartki papieru. I będzie ustawiona o dwa rzędy wielkości dokładniej niż mikrometry i lasery. Poważnie. Wykorzystuje się dźwignię wielokrotnie skalującą błędy wymiaru. Jeśli kogoś ciekawi jak to działa, mogę wyjaśnić. W naszym natomiast przypadku, oko jest niebywale subiektywne, to prawda, a trick polega na ogromnej czułości na sąsiadujące walory barwne. W takiej sytuacji oko jest bardziej czułe niż niejeden przyrząd. Nie wiem czy Pan widział, ale wzorniki Pantone mają na końcu dwa pola obok siebie, które mają inną odpowiedź widmową. Jeśli światło jest poprawne, będziemy je widzieć tak samo. Jeśli światło nie spełnia wymagań, będziemy je widzieć różne. Minimalne zmiany widać doskonale. Z tego samego powodu, ocena "na oko" światła ambientowego względem bieli monitora, oddzielonej tylko ramką ekranu, jest bardzo precyzyjnym ustawieniem. Na przyrządy warte worek pieniędzy nie da się tak ustawić. To jest nieprawdopodobne tylko dla laików, nie mających bladego pojęcia jak działa percepcja i sądzących, że szkiełko wszystko załatwia. Tymczasem wcale tak nie jest.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
michalk
Posty: 71
Rejestracja: 09 września 2020, 18:23 - śr

Re: Żarówka 6500k, CRI powyżej 90

19 września 2021, 20:23 - ndz

Rozumiem Pana argumenty, ale nie rozumiem dlaczego tylko Pan o nich pisze. Poświęciłem dziś sporo czasu na znalezienie choć jednej wzmianki o tym, że powinno się stosować światło o temperaturze 5000k i nie znalazłem, wszędzie 6500k.

Przed chwilą znalazłem na HDTV:
Maciej Koper: jakiś czas temu kupiłem świetlówkę akwariową 11W aquael decolight 6500K. Światło padające z niej na białą ścianę (farba tikurilla neutral white) ma temperaturę ok. 6250K i intensywność ~13cd/m2 przy krawędzi telewizora. Tak kosztem 20zł można uzyskać podręcznikowe warunki otoczenia. Nie trzeba nic więcej kombinować ;)
Z tego co słyszałem Maciej Koper zna się na rzeczy.

Światła Medialight są certyfikowane przez ISF. Wszystkie mają 6500k.

Również z HDTV:
Maciej Koper: Optymalne warunki oświetleniowe opisał makakam w temacie: http://hdtvpolska.com/topic/29857-oswie ... go-zalety/ i to ich zalecam się trzymać aby uzyskać jak najlepsze wrażenia z seansu i zachować wierność obrazu.

makakam w przytoczonym poście: - temperatura barwy swiatla powinna być jak najbardziej zblizona do 6500K
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Żarówka 6500k, CRI powyżej 90

20 września 2021, 11:30 - pn

Ciągle Pan chyba nie rozumie, że oświetlenie "kinowe" a pracownia do kontroli koloru to co innego. Zresztą, czy Pan sprawdził jak faktycznie wygląda lampa 6500K i 5000K przy monitorze 6500K? Gorąco zachęcam do eksperymentu, sam Pan stwierdzi jak powinno być.

PS. I nie ja twierdzę, tylko fizjologia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Oświetlenie, akcesoria, uchwyty, osłony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu