Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

Sprawdzone rozwiązania, porady, testy.
jetron
Posty: 24
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 11:31 - wt

Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

26 grudnia 2022, 21:03 - pn

Witam,

ponizej wklejam uklad pokoju w ktorym musze pracowac, zadne zmiany ustawienia mebli niemozliwe (wklejam taki schemat zeby skrocic dodatkowe pytania, a dac od razu obraz sytuacji).
Legenda:
niebieski prostokat - przeszklenie balkonowe na cala szerokosc pomieszczenia,
zielony prostokat - moje biurko, z dalekim widokiem na okna (niebieski prostokat),
czarny prostokat - laptop, czasem na biurku/stoliku laduje takze monitor NEC EA244WMi, uzywam jednego wyswietlacza czyli albo notebook albo NEC.
pomaranczowy prostokat - krzeslo/fotel,
zolte gwiazdki - punkty swietlne, beznadziejne ledy i pare halogenow - zarowki juz do mnie leca,

Wszystkie stanowiska jakie znam i sam mam w pracy maja sciane za monitorem wiec mozna zrobic dodatkowe odbicie podswietlenia zeby poprawic kontrast na NEC'u. W mieszkaniu ktore aktualnie uzytkuje nie mam tej mozliwosci.

Cel: osiagnac jakies podswietlenie za monitorem/laptopem zeby jako tako dalo sie pracowac poki sie nie przeprowadze do wlasnego M. W zwiazku z tym prosilbym o wasze rady, moze jakies fajne masjterkowe tymczasowe rozwiazania ktore warto zastosowac. Mysle ze przyda sie to takze innym uzytkownikom na przyszlosc.

Pozdrawiam!
Załączniki
salon.PNG
salon.PNG (13.55 KiB) Przejrzano 7645 razy
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

27 grudnia 2022, 09:37 - wt

Pierwsze, co mi przychodzi na myśl, to lampa regulowana z szerokim kątem świecenia, stojąca na biurku lub na podłodze. Ewentualnie mocowana do biurka. Opcjonalnie jakiś miecz świetlny z kombinowanym mocowaniem do biurka.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

27 grudnia 2022, 11:07 - wt

arkusz pianki modelarskiej, tło kartonowe lub dużą blendę (wszystko białe) wieszasz do sufitu lub stawiasz na statywie do zawieszania tła foto za monitorem
jetron
Posty: 24
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 11:31 - wt

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

27 grudnia 2022, 12:05 - wt

pianka modelarska, cos takiego?:
https://allegro.pl/oferta/pianka-modela ... 1675087924

miecz swietlny to tylko takie cos sensownego znalazlem:
https://www.cyfrowe.pl/lampa-led-yongnu ... erm=324082

czy budzetowo wystarczy, albo i jeszce tanszego z marketu budowlanego:
https://www.ikea.com/pl/pl/p/vathult-os ... lsrc=aw.ds
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

28 grudnia 2022, 11:32 - śr

jetron pisze:
27 grudnia 2022, 12:05 - wt
pianka modelarska, cos takiego?:
https://allegro.pl/oferta/pianka-modela ... 1675087924

miecz swietlny to tylko takie cos sensownego znalazlem:
https://www.cyfrowe.pl/lampa-led-yongnu ... erm=324082

czy budzetowo wystarczy, albo i jeszce tanszego z marketu budowlanego:
https://www.ikea.com/pl/pl/p/vathult-os ... lsrc=aw.ds
Piankę najlepiej kupić większą (100x70) w plastyku, może być cieńsza (3-5mm). Oświetlenie ambientu YN-360 bez regulacji temp., albo najlepiej żarówki serii LEDVANCE Sun@Home, np.
https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-e ... 2817583046

IKEA będzie odbiegała barwą od bieli monitora
jetron
Posty: 24
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 11:31 - wt

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

17 stycznia 2023, 22:31 - wt

Zakupilem pare 'zarowek' na testy:

1. [CRI95] LEDVANCE Sun@Home
Ledvance sun@home mozna regulowac temperature wiec inna klasa - cena tez wysoka.
Nie wiem czy to efekt placebo ale Ledvance wypada najlepiej jesli chodzi o niemiezalny komfort obcowania z emitowanym/odbijanym swiatlem z tego zrodla.

2. [CRI98] 13W 4000K THRIVE 98 CRI - 1308lm (https://www.swiatelka.pl/viewtopic.php? ... 40#p273586)
Daje sporo swiatla, ma opcje sciemniania (nie sprawdzalem). Bez klosza nie polecam do mieszkania, IKEA'owy klosz za parenscie zloty mocno ocieplil barwe kosztem jasnosci.

3. [CRI90] Kanlux IQ-LED LIFE A60 7,2W=62W-NW Premium 4000K
Jak w przypadku nr 2. zimno bez klosza.

Bez wynikow syntetycznych, same odczucia to co do CRI (Ra), Ledvance na razie wygrywa, czy to efekt $$$ ze zaplacilem 6x wiecej niz za Kanlux'a to ciezko powiedziec.
Ktos z madrzejszych zna produkty nr.2 i 3 - zeby sie wypowiedziec o CRI z dokumentow? Moge udostepnic 'zarowki' na testy :)

Off-topic: za tv lepiej amiblight czy darowac sobie i zwykla tasma ciepla z przyciemnianiem? Mam wrazenie ze ambilight efekt tylko wizualny a tylko meczy wzrok (nie wspominajac o CRI).
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

17 stycznia 2023, 22:42 - wt

Niby jakim sposobem ambilight męczy wzrok? Wręcz przeciwnie. Na PA271Q mam podklejoną taśmę LED, a w salonie mam PHILIPSA z wbudowanym własnym ambilight i działa to świetnie.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
jetron
Posty: 24
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 11:31 - wt

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

17 stycznia 2023, 23:14 - wt

NocnyJastrzab pisze:
17 stycznia 2023, 22:42 - wt
Niby jakim sposobem ambilight męczy wzrok? Wręcz przeciwnie. Na PA271Q mam podklejoną taśmę LED, a w salonie mam PHILIPSA z wbudowanym własnym ambilight i działa to świetnie.
Ambilight mialem na mysli ze za tv podswietlenie sie zmienia wraz z tym co wyswietla tv. Widzialem pare takich salonow i troche dyskotekowy odbior tego mialem, nie czulem neutralnosci - byc moze bylo to zle poustawiane, moze zbyt jaskrawe.
Za monitor i tak bym wolal stabilne niezmieniajace sie barwa i temperatura swiatlo.

Byc moze mam cos ze wzrokiem albo za dzieciaka za duzo siedzialem na zewnatrz w naturalnych warunkach oswietleniowych i teraz ciezko mi znalezc jakies dobre zrodlo oswietlenia. Przyznaje ze to moze sie wydawac dla wiekszosci dziwne ale za dnia jak jestem w biurze jest dla mnie neutralna jasnosc (sciany biale), swietlowki na suficie, fajne warunki. Wracam do wynajmowanego mieszkania i szlak mnie trafia z tymi bezowymi scianami. Temat rozwinal sie fajnie i testuje jako ze to najlepszy moment testowac zrodla swiatla.
Jak wspomne czasy '80/'90 to stare energochlonne poczciwe zarowki byly neutralne dla mnie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

18 stycznia 2023, 09:42 - śr

Zgadza się, philipsowy ambilight w TV to rzecz przede wszystkim efektowa. Ma też inną rolę, ukrywać nierówności ekranu LCD. Moim zdaniem, ambilight w TV jest kompletnie zbędny. W kinie przecież nie ma łuny dookoła ekranu. Przy filmie inaczej konfiguruje się ekran, oczywiście MUSI to być plazma lub OLED, zaciemnia pomieszczenie i jest idealnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cnc5
Posty: 7
Rejestracja: 18 grudnia 2022, 16:40 - ndz

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

22 stycznia 2023, 13:01 - ndz

jetron pisze:
17 stycznia 2023, 22:31 - wt
Zakupilem pare 'zarowek' na testy:

1. [CRI95] LEDVANCE Sun@Home
Ledvance sun@home mozna regulowac temperature wiec inna klasa - cena tez wysoka.
Nie wiem czy to efekt placebo ale Ledvance wypada najlepiej jesli chodzi o niemiezalny komfort obcowania z emitowanym/odbijanym swiatlem z tego zrodla.

2. [CRI98] 13W 4000K THRIVE 98 CRI - 1308lm (https://www.swiatelka.pl/viewtopic.php? ... 40#p273586)
Daje sporo swiatla, ma opcje sciemniania (nie sprawdzalem). Bez klosza nie polecam do mieszkania, IKEA'owy klosz za parenscie zloty mocno ocieplil barwe kosztem jasnosci.

3. [CRI90] Kanlux IQ-LED LIFE A60 7,2W=62W-NW Premium 4000K
Jak w przypadku nr 2. zimno bez klosza.

Bez wynikow syntetycznych, same odczucia to co do CRI (Ra), Ledvance na razie wygrywa, czy to efekt $$$ ze zaplacilem 6x wiecej niz za Kanlux'a to ciezko powiedziec.
Ktos z madrzejszych zna produkty nr.2 i 3 - zeby sie wypowiedziec o CRI z dokumentow? Moge udostepnic 'zarowki' na testy :)

Off-topic: za tv lepiej amiblight czy darowac sobie i zwykla tasma ciepla z przyciemnianiem? Mam wrazenie ze ambilight efekt tylko wizualny a tylko meczy wzrok (nie wspominajac o CRI).
Bardzo jestem ciekaw wyników tych testów, ponieważ sam próbuje znaleźć jakieś sensowne żarówki ale na rynku jest tego tyle co kot napłakał.

Jeszcze napisz przy żarówce nr 1. ile ma Watów i lm.

Ciekawa sytuacja z tym że Ledvance wypada wg Ciebie lepiej od żarówki z 98 CRI być może żarówka nr 2 jest za jasna na Twoje potrzeby (1308 lm) gdzie przy Sun@Home max jasność jaką znalazłem to 1055 lm.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

23 stycznia 2023, 09:19 - pn

cnc5 pisze:
22 stycznia 2023, 13:01 - ndz
Ciekawa sytuacja z tym że Ledvance wypada wg Ciebie lepiej od żarówki z 98 CRI być może żarówka nr 2 jest za jasna na Twoje potrzeby (1308 lm) gdzie przy Sun@Home max jasność jaką znalazłem to 1055 lm.
CRI to indeks bez większego znaczenia - Sun@Home (i inne źródła światła oparte o emitery SunLike/Toshiba TRI-R) mają widmo najbardziej zbliżone do światła dziennego i żarowego, dlatego wizualnie są bardziej neutralne i naturalne niż zwykłe LEDy.
jetron
Posty: 24
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 11:31 - wt

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

25 stycznia 2023, 10:59 - śr

Czornyj pisze:
23 stycznia 2023, 09:19 - pn
cnc5 pisze:
22 stycznia 2023, 13:01 - ndz
Ciekawa sytuacja z tym że Ledvance wypada wg Ciebie lepiej od żarówki z 98 CRI być może żarówka nr 2 jest za jasna na Twoje potrzeby (1308 lm) gdzie przy Sun@Home max jasność jaką znalazłem to 1055 lm.
CRI to indeks bez większego znaczenia - Sun@Home (i inne źródła światła oparte o emitery SunLike/Toshiba TRI-R) mają widmo najbardziej zbliżone do światła dziennego i żarowego, dlatego wizualnie są bardziej neutralne i naturalne niż zwykłe LEDy.

Czornyj,

CRI na stronie Ledvance jest takze wskazane jako wspolczynnik prezentujace bardziej naturalne oddawanie barw (ponizej grafika), troche sie pogubilem w takim razie w jakim celu jest jest CRI czy RA dla mnie jako koncowego uzytkownika?
Rozumiem ze widmo to masz na mysli tez pogladowa grafike z drugiego zdjecia?

Obrazek
sun@home_widmo.PNG

Dla przykladu wstawiam dla produktu nr2.
Obrazek


CNC5 - Ledvance ma 9W, 750lm
https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-e ... 2817583046
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

25 stycznia 2023, 11:27 - śr

CRI Ra to średnia dla czternastu (niezbyt wrednych) próbek - w efekcie wychodzi 97-98% nawet jeśli są dziury i piki, gdzie lokalnie dla danej próbki CRI spada np. do 70%. Dodatkowo przy widmie z pikami i dziurami adaptacja chromatyczna potrafi zachowywać się inaczej niż ustawa przewiduje - przykładowo moje lampki video Phottix/Viltrox CRI 98% przy CCT 5600K są wizualnie... cieplejsze od SunLikea 5000K, choć w teorii powinny być o 600K chłodniejsze.

Oczywiście CRI pow. 95% jest dobrym prognostykiem, ale np. w powyższym przykładzie CITIZEN mimo CRI 97% w praktyce będzie mniej neutralny i bardziej przekłamujący barwy wydruków niż SunLike czy Thrive o CRI 95-97% - po prostu im bardziej płaskie widmo, tym lepiej - a fioletowe emitery (SunLike, Thrive, Yuji VTC) z luminoforami RGB mają jak widać na powyżej załączonym obrazku znacznie mniej poszarpane widmo od niebieskich emiterów z luminoforami RG (np. Citizen)
jetron
Posty: 24
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 11:31 - wt

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

25 stycznia 2023, 12:31 - śr

Czornyj pisze:
25 stycznia 2023, 11:27 - śr
CRI Ra to średnia dla czternastu (niezbyt wrednych) próbek - w efekcie wychodzi 97-98% nawet jeśli są dziury i piki, gdzie lokalnie dla danej próbki CRI spada np. do 70%. Dodatkowo przy widmie z pikami i dziurami adaptacja chromatyczna potrafi zachowywać się inaczej niż ustawa przewiduje - przykładowo moje lampki video Phottix/Viltrox CRI 98% przy CCT 5600K są wizualnie... cieplejsze od SunLikea 5000K, choć w teorii powinny być o 600K chłodniejsze.

Oczywiście CRI pow. 95% jest dobrym prognostykiem, ale np. w powyższym przykładzie CITIZEN mimo CRI 97% w praktyce będzie mniej neutralny i bardziej przekłamujący barwy wydruków niż SunLike czy Thrive o CRI 95-97% - po prostu im bardziej płaskie widmo, tym lepiej - a fioletowe emitery (SunLike, Thrive, Yuji VTC) z luminoforami RGB mają jak widać na powyżej załączonym obrazku znacznie mniej poszarpane widmo od niebieskich emiterów z luminoforami RG (np. Citizen)

Czornyj, dziekuje za informacje - jak zwykle diabel tkwi w szczegolach.

Kanlux CRI90:
1. CRI ma najnizsze z tych trzech lampek a przebieg na wykresie (dolny po prawej) wykazuja ponad 'swiatlo naturalne' - jak to rozumiec/interpretowac?
2. Widmo z pikami i dziurami o ktorych wspominasz masz na mysli ponizej wartosci 1 na osi Y na wykresie (gorny po prawej)?
kanlux.png
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

25 stycznia 2023, 13:30 - śr

Na tym wykresie Standard LED masz wyraźny pik niebieskiego emitera na 450nm, następnie dziurę w cyanach ma 480nm. W przypadku IQ-LIFE na wykresie wyraźnie widać delikatny pik fioletowego emitera na 430nm, później delikatny spadek, ale niewielki bo od razu wypełniony niebieskim luminoforem. W efekcie widmo jest płaskie - luminofor czerwony jest trochę zbyt mocny co powoduje spadek CRI do 70% (R9 to w CRI Ra próbka czerwona) przez co w efekcie obniża uśrednione CRI do 90%, ale ogólnie wygląda to całkiem nieźle i powinno dawać w miarę neutralne światło - choć jest to CCT 4000K, więc nieco zbyt ciepły do oświetlania ambientu monitora, sprawdzi się raczej jako neutralne w odbiorze ogólne oświetlenie pomieszczenia.
jetron
Posty: 24
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 11:31 - wt

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

26 stycznia 2023, 11:28 - czw

Czornyj pisze: Na tym wykresie Standard LED masz wyraźny pik niebieskiego emitera na 450nm, następnie dziurę w cyanach ma 480nm. W przypadku IQ-LIFE na wykresie wyraźnie widać delikatny pik fioletowego emitera na 430nm, później delikatny spadek, ale niewielki bo od razu wypełniony niebieskim luminoforem. W efekcie widmo jest płaskie - luminofor czerwony jest trochę zbyt mocny co powoduje spadek CRI do 70% (R9 to w CRI Ra próbka czerwona) przez co w efekcie obniża uśrednione CRI do 90%, ale ogólnie wygląda to całkiem nieźle i powinno dawać w miarę neutralne światło - choć jest to CCT 4000K, więc nieco zbyt ciepły do oświetlania ambientu monitora, sprawdzi się raczej jako neutralne w odbiorze ogólne oświetlenie pomieszczenia.
Czornyj,
pogrzebalem troche po necie i znalazlem 3 ponizsze artykuly, wyjasniajace ogolnie co to CRI, Ra, eCRI, Re, Twoim zdaniem dobrze to wyjasnili?
https://www.waveformlighting.com/tech/w ... cri-and-ra
https://www.waveformlighting.com/tech/c ... mples-tcs/
https://www.waveformlighting.com/tech/w ... important/

Generalnie na 'papierze' maja dosc ciekawe produkty o wysokim CRI, dla czesci wyrobow udostepniaja takze raporty "Photometric Report" czego nie znalazlem w tak szczegolowej formie u Philips'a, Osram/Ledvance'a, Kanlux'a.
przyklad: https://www.waveformlighting.com/photom ... 001.50.pdf


Dwa tygodnie testów 3ech "zarowek" minely. Jeden ciekawy wniosek mi sie nasunal, dosc praktyczny ale zaznaczam ze mowimy o zastosowaniu domowym!: sun@home drozszy 6x od Kanluxa, natomiast funkcje zmiany temperatury oraz jasnosci sa bardzo uzyteczne. W THRIVE (nr2) i Kanlux'ie (nr3) mam stala temperature (nr2 ma tez opcje sciemniania), dobrze swieca natomiast nie ocieplimy barwy na wieczor, wtedy juz staje sie to zbyt zimne. Sun@home moze sam zmieniac barwe od pory dnia, mozna tez to samemu konfigurowac godzina dnia/temperatura.
MirekKowal
Posty: 22
Rejestracja: 08 stycznia 2024, 00:49 - pn

Re: Stanowisko pracy, laptop, niekorzystne uwarunkowania

26 stycznia 2024, 03:07 - pt

Ktoś testowa może OSRAM/Ledvance z CRI97 2700K (zmierzone2500K) bez WiFi i bez dim co dla wielu jest zaletą? Ciekawe czy to na tych emiterach SunLike/Toshiba TRI-R. Cena dosyć niska, na oko świecą bardzo ładnie, zdecydowanie lepiej niż Philips z CRI80 ale nie wiem jak w porównaniu z innymi drogimi Ledvance, może to to samo tylko bez WiFi i Dim? Sprawdzałem w slow motion 240FPS to nie wykryłem najmniejszych śladów migotania, jeszcze później sprawdzę kamerką przy 960FPS. Moce 4.9W i 9.4W znalazłem w PL.
Załączniki
led 97.png

Wróć do „Oświetlenie, akcesoria, uchwyty, osłony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu