EIZO CX271 vs NEC PA272

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
mithrill
Posty: 14
Rejestracja: 17 marca 2017, 01:43 - pt

EIZO CX271 vs NEC PA272

17 marca 2017, 02:47 - pt

Witam wszystkich serdecznie,

od kilku tygodni przymierzam się do wymiany mojego leciwego, 9-letniego Samsunga 226CW (22", TN-ka). Po wnikliwej lekturze tego forum i przejrzeniu kilkudziesięciu wątków zorientowałem się, że od wielu lat korzystam z wyrobu monitoropodobnego, wobec czego podjąłem oczywistą decyzję, że tym razem nie popełnię tego błędu i zdecyduję się na coś z pary EIZO lub NEC.

Monitor ma mi służyć do obróbki zdjęć w LR/PS oraz typowych, codziennych zastosowań (net, film, gry). Dodam, że param się fotografią amatorsko (głównie zdjęcia architektury), a część zdjęć wykonuję i obrabiam dla potrzeb strony www firmy, w której pracuję (robię to bardziej z pasji, niż z konieczności - na co dzień zajmuję się w firmie zupełnie innymi rzeczami). Zdaję sobie sprawę, że trudno będzie znaleźć monitor, który świetnie sprawdzi się we wszystkich, wymienionych przeze mnie zastosowaniach. Liczę się z tym, że będę zmuszony przymknąć oko na pewnie niedogodności (słaby czas reakcji, input lag etc.).

Ale do rzeczy...

Pierwszym typem był EIZO EV2450. Jednak apetyt rósł w miarę jedzenia i w podbijaniu stawki zatrzymałem się na EIZO CX271 ;) Budżet trzeszczy w szwach, ale myślę, że jak zamknę na chwilę oczy i zagryzę zęby to podołam wydatkowi rzędu 5,6-5,7K. To max maxów w moim przypadku.

Moje obecne typy:
EIZO CX271
NEC PA272-SV2

EIZO CS2730

Różnica w cenie pomiędzy CX271 a PA272 to obecnie ok. 1K - za tą kwotę mógłbym nabyć kalibrator (np. X-Rite i1Display Pro). Nigdy w życiu nie kalibrowałem żadnego monitora, ale zakładam, że z Waszą pomocą, oraz po lekturze porad zamieszczonych m.in. na tym forum, prędzej czy później bym sobie z tym poradził. Zakładam, że oba monitory mają wliczone w cenę oprogramowanie, które będzie mi do tego niezbędne (ColorNavigator, SpectraView). Przez chwilę zastanawiałem się również nad CS, ale mając na wyciągnięcie ręki "niewiele" droższy PA272 wolałbym chyba produkt z wyższej półki.

Na tą chwilę optuję za NEC PA272 + X-Rite, co powinno się zamknąć kwotą łączną zbliżoną do CX271. Ale istnieje oczywiście alternatywna opcja kupna EIZO CX271 i dokupienia kalibratora w niedalekiej przyszłości (za kilka miesięcy). Chciałbym więc prosić Was o pomoc w podjęciu decyzji - czy w Waszej opinii różnica pomiędzy CX a PA jest na tyle duża, że uzasadnia wybór EIZO? Przemawia do mnie 5-letnia gwarancja i lepsza czerń, ale będę chyba potrzebował nieco więcej argumentów, żeby odpuścić NECa. A jak wypadają oba monitory w zastosowaniach multimedialnych - da się na nich w coś pograć, czy obejrzeć? Jak z czasami reakcji, tearingiem itd.?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

17 marca 2017, 08:46 - pt

Różnica cenowa PA vs CX jest teoretycznie mniejsza, bo była podwyżka i wg nowego cennika PA272W kosztuje ok. 5200 zł. Są jeszcze sklepy oferujące w starej cenie, ale trzeba to dobrze sprawdzić. Soft SVII to 169 zł. Kalibrator ok. 860 zł.

CX faktycznie "wygrywa" lepszą gwarancją i wizualną czernią. Sam używam NEC SV 272 (linia SpectraView) i sobie chwalę. Srebrzenie można przełknąć przy właściwym oświetleniu i użytkowaniu. Bardziej też podoba mi się elastyczność (łatwość) ustawień dzięki wsparciu darmowego MultiProfilera. Monitor jest stabilny i równy, a poziom odchyłek w czasie jest niewielki.
Oczywiście MultiProfiler nie zastąpi rzetelnej kalibracji, nie mniej jednak jest to niezwykle wygodne rozwiązanie i wystarczająco dokładne. Spokojnie dostosujesz monitor do różnych zastosowań, a w razie potrzeby można szybko skorygować odpowiedni parametr bez kalibratora.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

17 marca 2017, 20:55 - pt

Jeśli budżet wytrzyma, zdecydowanie CX271. To jeden z najbardziej wszechstronnych monitorów ostatnich czasów. Trzeba się jednak streszczać, bo w handlu są już ostatnie sztuki. Grać można z powodzeniem nawet w szybkie FPS. Monitor ma świetnie dostrojony dopalacz.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Bayger
Posty: 83
Rejestracja: 13 lutego 2011, 09:19 - ndz

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 10:48 - sob

Z tym graniem w szybkie FPSy to bym nie przesadzał. :)
Owszem, overdrive w CX271 jest ok, ale trzeba się do niego przyzwyczaić. Przebarwienia i 'powidoki' w negatywie są dobrze widoczne. Wystarczy płynnie skrolować dowolną stronę z czarnym tekstem na jasnym tle i jakimiś obrazkami, żeby to dobrze zobaczyć. Sama matryca jest dość wolna, co można zobaczyć wyłączając dopalacz. Brakuje mi w CX271 pośredniej opcji jak to jest w biurowych Eizo odnośnie Overdrive'a (tam jest 2 stopniowa + off, tutaj tylko on/off). Oczywiście grać z powodzeniem można, ale są znacznie tańsze i lepsze do tego celu monitory. Natomiast do celów opisanych przez autora wątku ten monitor będzie świetny, zwłaszcza że jest świadomy "pewnych niedogodności". :)
krzysio
Posty: 69
Rejestracja: 12 października 2016, 19:50 - śr

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 11:18 - sob

Trochę pytanie laika - ten kalibrator do CX będzie potrzebny? CX ma czujnik korekcyjny, nie wystarczy raz skalibrować do danych warunków/zadań, a później czujnik pilnuje tego co trzeba?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 14:05 - sob

Ja smużenia, przebarwień czy powidoków na PA272W nie widzę.
Możliwe jednak, że nie jestem za bardzo na to uwrażliwiony, bo nie widzę też większej różnicy niezależnie od tego, czy overdrive jest włączony, czy nie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 14:08 - sob

Po pierwszej "zerowej" kalibracji czujnik zewnętrzny przestaje być potrzebny. Przyda się do kontroli monitora za dwa lata. Przy czym, okazjonalnie można wypożyczyć. Wyjdzie taniej i lepiej bo kalibratory zawsze nowe.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mithrill
Posty: 14
Rejestracja: 17 marca 2017, 01:43 - pt

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 16:06 - sob

Dziękuję za wszystkie komentarze. Po kolejnych dwóch dniach analiz skłaniam się bardziej w stronę NECa. W moim przypadku przemawia za nim niższa cena (wciąż w wielu sklepach można go dostać za ok. 4700 zł), przydatny i darmowy MultiProfiler oraz wygląd. Gdyby CX wyglądał tak, jak choćby EV2750, to pewnie miałbym mniej dylematów. Do jaśniejszej czerni pewnie będę się w stanie przyzwyczaić, tym bardziej, że mam za sobą kilkunastoletnią pracę na atrapach monitorów ;)

Chciałbym Was jeszcze prosić o kilka podpowiedzi:
- zakładam, że programy ColorNavigator/SpectraView są niezbędne do wykonania sprzętowej kalibracji monitora za pomocą kalibratora, a z MultiProfilera można korzystać bez niego? (możliwość stworzenia profili z różnymi, wprowadzanymi z ręki ustawieniami?);
- czy mimo upływu 3 lat od daty wejścia obu monitorów na rynek można je uznać za konstrukcje, które nie zestarzały/nie zestarzeją się zbyt szybko? chciałbym, aby monitor posłużył mi przez kolejne 7-8 lat (o ile nie okaże się, że za kilka lat będzie można dostać 32" tej jakości za 2-3K, co raczej nam nie grozi ;));
- czy wiadomo coś na temat następcy NEC PA272? (EIZO CX271 doczekał się chyba następcy w postaci CG2730, ale jego cena... wiadomo).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 16:31 - sob

Następca PA272W będzie zaprezentowany w przeciągu najbliższych kilku tygodni i to w dwóch wersjach. Oczywiście zapewne będzie droższy. Sama konstrukcja w przypadku obu rozważanych monitorów to monitory profesjonalne. Nie bardzo wiadomo co w nich można poprawiać. Oczywiście bajery zawsze się znajdą, jednak nie ma obaw co do ich jakości ani teraz ani za 10 lat.

Multiprofiler to nie jest kalibracja. Proponuję kupować wersję SV2 albo, jeśli kalibracja jest bardzo istotna w Pana pracy, proponuję chwilę zaczekać na nową wersję, nazwaną roboczo CP (Color Proof), która jest obecnie w trakcie przygotowywania. Będą to monitory z bardzo precyzyjnie przygotowywaną korekcją pod kompletne stanowisko pracy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 18:14 - sob

Przytoczę jeszcze kilka historycznych komentarzy, prezentujących nieco inny punkt widzenia:

http://mva.pl/viewtopic.php?f=50&t=2597 ... cja#p31454

http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=2114 ... cja#p23914

http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=2110 ... cja#p23757

http://mva.pl/viewtopic.php?f=33&t=2104 ... cja#p23716

http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=1916 ... cja#p20462

http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=1916 ... cja#p20456
Tom01 pisze:Następca PA272W będzie zaprezentowany w przeciągu najbliższych kilku tygodni i to w dwóch wersjach.
I ja nic o tym nie wiem? Muszę przyznać, że "ściana ogniowa" jest bardzo szczelna. :)
Tom01 pisze:Sama konstrukcja w przypadku obu rozważanych monitorów to monitory profesjonalne. Nie bardzo wiadomo co w nich można poprawiać. Oczywiście bajery zawsze się znajdą, jednak nie ma obaw co do ich jakości ani teraz ani za 10 lat.
Kierując się tylko i wyłącznie węchem przewiduję, że pojawi się HDR. Może nie będzie już "skomplikowanego" podświetlenia GB-r LED, a pojawi się szerokogamutowy W-LED z modnym ostatnio luminoforem zielonym i czerwonym. Może będzie OCF... Ale to czyste zgadywanki. Sam jestem ciekaw co wymyślą, bo z użytkowego punktu widzenia faktycznie nie bardzo jest co poprawiać, a jako szary użyszkodnik nie znam kompletnie żadnych przecieków poza tym forum.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 18:36 - sob

max pisze:Kierując się tylko i wyłącznie węchem przewiduję, że pojawi się HDR.
Nie. Jest z tym problem i raczej nadal będzie w sferze planów w monitorach biurkowych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 22:25 - sob

Tom01 pisze:Następca PA272W będzie zaprezentowany w przeciągu najbliższych kilku tygodni i to w dwóch wersjach. Oczywiście zapewne będzie droższy. Sama konstrukcja w przypadku obu rozważanych monitorów to monitory profesjonalne. Nie bardzo wiadomo co w nich można poprawiać.
Można zrobić podświetlenie wygaszane strefowo po to, by tym sposobem wyrównywać jasność panelu, dzięki czemu nie będzie wyraźnego spadku kontrastu, jak to on obecnie sporo spada na EIZO czy NEC po włączeniu DUE / DUC.
Ostatnio zmieniony 18 marca 2017, 22:29 - sob przez Kyle, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 22:26 - sob

Niestety niemożliwe przy podświetleniu krawędziowym.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 22:30 - sob

Oczywiście, że niemożliwe, bo do takich celów nie robi się podświetlenia krawędziowego. Jest dla mnie oczywiste zamontowanie podświetlenia takiego jak w ASUS PG27UQ, czyli bezpośrednio za panelem. W EIZO czy NEC do równania luminacji można by to zrobić nawet taniej, robiąc mniej stref niż 384.
Ostatnio zmieniony 18 marca 2017, 22:42 - sob przez Kyle, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 22:42 - sob

OLEDy, QLEDy, HDR, podświetlenie strefowe, matryce 100-120Hz, wysokie kontrasty, 4K, UHD, duże przekątne...
Takie rzeczy tylko w telewizorach, przy cenach znacznie niższych niż w monitorach profesjonalnych.

No ale poczekamy, zobaczymy. Na razie jest jedna pewna informacja. Podrożeje.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 22:45 - sob

Z tego co mi wiadomo, nie istnieje matryca 27" UHD z tylnym podświetleniem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

18 marca 2017, 23:42 - sob

Tom01 pisze:Z tego co mi wiadomo, nie istnieje matryca 27" UHD z tylnym podświetleniem.
Wygląda na to, że świat się nie kończy na EIZO i NEC.

http://balcerzak.gadzetomania.pl/59198, ... or-ultrahd

* 27"
* UHD/4K
* HDR10
* 144Hz
* G-Sync
* podświetlenie strefowe, z Quantum Dot, najpewniej W-LED, o szerszym spektrum niż sRGB, czyli filmowym DCI-P3
* IPS
* DisplayPort 1.4, HDMI2.0
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

19 marca 2017, 00:25 - ndz

Z ciekawości przejrzałem katalog dostępnych matryc na panelook. To pełna baza części. Nie ma matrycy tego typu z tylnym podświetleniem, znaczy ktoś tu kłamie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

19 marca 2017, 00:58 - ndz

Może to jakaś nowa. Sięgnąłem do źródła:

https://rog.asus.com/articles/gaming-mo ... ft-pg27uq/

I jeszcze tu:
https://pcmonitors.info/asus/asus-pg27u ... -sync-hdr/

AU Optronics.
pcmonitors pisze:The monitor uses a 27” 144Hz ‘4K’ UHD (3840 x 2160) panel, an IPS-type (AU Optronics AHVA) part with 178°/178° viewing angles and high levels of colour consistency expected. A light matte ant-glare screen surface is likely employed. The monitor also supports G-SYNC HDR. This has two elements to it. Firstly there is the variable refresh rate element of ‘traditional G-SYNC’, which allows the monitor to dynamically adjust its refresh rate to match, where possible, the frame rate of the game. This operates with a 30 – 144Hz adjustment range – something that will come in very useful given the GPU horsepower required to run the UHD resolution. In this sense, there is a certain amount of ‘future-proofing’ with this screen in that it will likely be a while before a user has the GPU power available to take full advantage of it. Secondly there is High Dynamic Range capability, which is a key addition to G-SYNC HDR.
The monitor is the first model currently announced to feature a full array backlight. Rather than a traditional monitor backlight, which works as an individual unit (BLU – Backlight Unit), this model has 384 local dimming zones or 384 clusters of individually controllable LEDs. Some could be brightly lit whilst others are lit very dimly, depending on the brightness or darkness of various parts of the image. This provides a static contrast ratio, currently unspecified, that far exceeds the 1000:1 typical for an IPS-type panel and would reduce traditional issues such as ‘IPS glow’ (or ‘AHVA glow’) in the dimly lit regions. The peak luminance is also exceptionally high for a monitor, at 1000 cd/m².
Sypnęło nowościami w skostniałym, konserwatywnym światku monitorów. OLEDów nie ma, ale LCDki czerpią z rynku telewizorów, żeby nadal się sprzedawać. Monitor będzie musiał być trochę zaawansowany, żeby wyrównać matrycą LCD różną siłę podświetlenia na powierzchni. Zmienne odświeżanie w zakresie 30-144Hz. Do grafików to się nie nada, ale jakieś nowości są.
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO CX271 vs NEC PA272

20 marca 2017, 09:39 - pn

Bayger pisze:Z tym graniem w szybkie FPSy to bym nie przesadzał. :)
Owszem, overdrive w CX271 jest ok, ale trzeba się do niego przyzwyczaić. Przebarwienia i 'powidoki' w negatywie są dobrze widoczne. Wystarczy płynnie skrolować dowolną stronę z czarnym tekstem na jasnym tle i jakimiś obrazkami, żeby to dobrze zobaczyć. Sama matryca jest dość wolna, co można zobaczyć wyłączając dopalacz. Brakuje mi w CX271 pośredniej opcji jak to jest w biurowych Eizo odnośnie Overdrive'a (tam jest 2 stopniowa + off, tutaj tylko on/off). Oczywiście grać z powodzeniem można, ale są znacznie tańsze i lepsze do tego celu monitory. Natomiast do celów opisanych przez autora wątku ten monitor będzie świetny, zwłaszcza że jest świadomy "pewnych niedogodności". :)
Hmm, to ciekawe. W CX240 tego właśnie nie ma. Brak powidoków w negatywie. Jest kulturalne rozmycie, ale nie ma tych nieprzyjemnych artefaktów ruchu, które obserwowałem w nadmiarze w SX2462W. Co ciekawe, różnica pomiędzy włączonym i wyłączonym overdrive jest znikoma.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu