Monitor dla amatora foto i grafiki

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

06 lutego 2018, 11:22 - wt

Przeczytaj jeszcze raz. Jeśli podświetlenie jest w miarę w punkt sRGB, wówczas brak możliwości dowolnych zmian koordynat chromatycznych RGB (czyli przestrzeni barwnej) nie ma dużego znaczenia. Wystarczą te ograniczone, które umożliwia 1D LUT, czyli jednoosiowa zmiana koordynat chromatycznych (a to też jakaś zmiana).

Sens rozgraniczania jakości i możliwości jak najbardziej jest. W 95% przypadków wyboru monitora dla amatora sztuką jest wybrać możliwie najlepszy kompromis pomiędzy potrzebami, jakością, wielkością, rozdzielczością i ceną. Nie jest zaś sztuką kupić byle drogi monitor, z wszystkimi bajerami i mikroskopijną rozdzielczością oraz przestrzenią roboczą. Ja wiem, że takie monitory kiepsko schodzą i zalegają po magazynach, ale nie bez powodu tak się dzieje.

@rmr
Jak dotąd, jedyne jakie znam, to NEC serii EA. Mają podświetlenie z diodą niebieską i luminoforem zielono-czerwonym, zbliżonym przestrzenią do sRGB (w zakresie 98-102%, pokrywającym się oczywiście z sRGB). Mają też 1D LUT z możliwością zaprogramowania podczas kalibracji, np. oprogramowaniem SVII za 160zł i kalibratorem i1DisplayPro za ok. 900zł (lub usługowo, ponoć za ok. 150zł).

PS. Zamiast dopłacać do wersji CT wolałbym też kupić własny kalibrator i oprogramowanie kalibracyjne SVII i własnoręcznie skalibrować własny sprzęt, ucząc się czegoś przy okazji.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

06 lutego 2018, 12:18 - wt

Ale widzisz.. Przykładowo BenQ SW2700PT ma szeroki gamut, EIZO CS2420 też, a i tak są "dedykowane" dla amatorów i hobbystów. Nie oznacza to jednak, że nie mogą kupić innego. I też nie chodzi tylko o to, czy coś "wystarczy"..

PS. Które to niby monitory się tak kiepsko sprzedają wg Ciebie? Raczej nie masz do wglądu analiz sprzedaży, tylko swój pogląd i sztuczne wnioski.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

06 lutego 2018, 16:16 - wt

Czornyj pisze:
05 lutego 2018, 23:20 - pn
To poproszę o realne przykłady takich zdjęć - chętnie użyję bo samemu nie znalazłem, ani nie sfotografowałem, ani nie byłem w stanie doprowwdzić w PP. Świetlisty karmin się nie drukuje nawet z sRGB, więc sprecyzujmy może o czym mowa.
Ja widzę ogromną różnicę - po konwersji do sRGB kolory są ewidentnie przycięte. Poniżej plik w pełnym gamucie (tam jest chyba ProPhotoRGB).
https://ufile.io/ra3g2
Czornyj pisze:
05 lutego 2018, 23:20 - pn
Kolory „naturalne” na monitorach nie występują, bo to fizyczne niepodobieństwo ;)
... się w Tomka bawisz i w jego niuanse słowno-interpretacyjne ? :)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

06 lutego 2018, 16:57 - wt

No to akurat bardziej skrajny przypadek.. Tu jeszcze do słonka. Z czerwonym często są problemy. Zwłaszcza kiecki ślubne. Dużo zależy od kanału jasności. Jakby był bardziej wrażliwy na zmiany od innych. Na "za ciemnym" zdjęciu potrafi być OK, a jak chcesz wyrównać ekspozycje, to nagle półtony się zlewają, gubiąc fałdy i faktury..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

06 lutego 2018, 19:53 - wt

Kyle pisze:
06 lutego 2018, 16:16 - wt
Czornyj pisze:
05 lutego 2018, 23:20 - pn
To poproszę o realne przykłady takich zdjęć - chętnie użyję bo samemu nie znalazłem, ani nie sfotografowałem, ani nie byłem w stanie doprowwdzić w PP. Świetlisty karmin się nie drukuje nawet z sRGB, więc sprecyzujmy może o czym mowa.
Ja widzę ogromną różnicę - po konwersji do sRGB kolory są ewidentnie przycięte. Poniżej plik w pełnym gamucie (tam jest chyba ProPhotoRGB).
https://ufile.io/ra3g2
Czornyj pisze:
05 lutego 2018, 23:20 - pn
Kolory „naturalne” na monitorach nie występują, bo to fizyczne niepodobieństwo ;)
... się w Tomka bawisz i w jego niuanse słowno-interpretacyjne ? :)
Słabe, mam lepsze ;)

I nie bawię się w Tomka, tylko w Karla:
http://www.lumita.com/site_media/work/w ... _image.pdf
marceli
Posty: 17
Rejestracja: 01 lutego 2018, 07:58 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 12:45 - śr

Z 24" z wąskim gamutem EIZO EV2455 czy NEC EA245WMi? Samodzielnie chciałbym kalibrować.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 13:04 - śr

Bierz EA245WMi-CT, będziesz mógł sam kalibrować. Będzie lepiej od EV2455 ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
rmr
Posty: 5
Rejestracja: 04 lutego 2018, 17:01 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 13:14 - śr

To jeszcze, w ostatniej chwili przed zakupem, chciałbym zapytać w ten sposób: lepiej do pracy z PS (fotografia ślubna, portrety rodzinne itp.) wziąć EA245WMi w wersji CT i z usługą kalibracji, czy dołożyć 900 zł i kupić pa242w bez svii i kalibracji z perspektywą zakupu tych "dodatków" w bliżej nieokreślonej przyszłości- może za rok? Inaczej to ujmując, nie chciałbym kupować czegoś, czego potencjał zupełnie przerośnie moje możliwości :)
marceli
Posty: 17
Rejestracja: 01 lutego 2018, 07:58 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 13:49 - śr

NocnyJastrzab pisze:
07 lutego 2018, 13:04 - śr
Bierz EA245WMi-CT, będziesz mógł sam kalibrować. Będzie lepiej od EV2455 ;)
Pod uwagę biorę tylko wersje fabryczne ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 14:56 - śr

CT nie jest wersją fabryczną-fabryczną, tylko fabryczną "(pre)kalibrowaną" przez "forumowiczów" (i nie tylko). Jeśli będziesz sam kalibrował to nie ma za bardzo sensu płacić za kalibrację wykonana przez kogoś innego i lepiej moim zdaniem wybrać fabryczną-fabryczną. Ewentualnie wybrać fabryczną-fabryczną PA242W, o ile gdzieś go dostaniesz oryginalnie zamknięty, a nie z wystawy, bo się ponoć skończyły w magazynie głównym.
marceli
Posty: 17
Rejestracja: 01 lutego 2018, 07:58 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 15:03 - śr

max pisze:
07 lutego 2018, 14:56 - śr
CT nie jest wersją fabryczną-fabryczną, tylko fabryczną "(pre)kalibrowaną" przez "forumowiczów" (i nie tylko). Jeśli będziesz sam kalibrował to nie ma za bardzo sensu płacić za kalibrację wykonana przez kogoś innego i lepiej moim zdaniem wybrać fabryczną-fabryczną.
Zgadza się, dlatego CT nie biorę pod uwagę. Stąd było moje pytanie, który z tej dwójki będzie lepszy "out of the box" i ew. po mojej kalibracji wypożyczonym kalibratorem ;)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 15:15 - śr

Nie rozumiem, dlaczego dyskwalifikujesz wersję CT chociaż jest lepsza? Zważ na to, że Eizo EV może być kalibrowane tylko programowo. Pomimo, że prosto z pudła będzie bardziej poprawny od EA245WMi, to jednak jakość obrazu na obu będzie inna.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 15:19 - śr

NocnyJastrzab pisze:
07 lutego 2018, 15:15 - śr
Nie rozumiem, dlaczego dyskwalifikujesz wersję CT chociaż jest lepsza? Zważ na to, że Eizo EV może być kalibrowane tylko programowo. Pomimo, że prosto z pudła będzie bardziej poprawny od EA245WMi, to jednak jakość obrazu na obu będzie inna.
Ale ja nie mówię, że CT nie jest lepsza tylko, że nie warto jej kupować, zwłaszcza jeśli będziemy samodzielnie kalibrować. To istotna różnica.
Zamiast CT wybrałbym seryjny PA242W lub PA272W albo pozostałbym przy seryjnym WMi i samodzielnie kalibrował.

W moim sposobie rozumowania nie chodzi o to, żeby była to koncepcja bezwzględnie najlepsza (bez uwzględnienia ceny), a najbardziej opłacalna, czyli dająca najwięcej (jakości i wielkości) za najmniej.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 16:09 - śr

Warte wzmianki jest, że CT ma 5 lat gwarancji nie 3, ma eliminowane dyskwalifikujące wady nierówności podświetlenia, piksele. Taki monitor kompleksowo przygotowany tak samo jak serie profesjonalne, jest na dodatek tańszy (z wyjątkiem EA275UHD-CT), niż wersja seryjna + dokupienie elementów różniących.

Zrzut ekranu 2018-01-12 o 17.30.06.png
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 16:35 - śr

@Max
Nie piłem do Ciebie tylko do @marceli..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 17:34 - śr

Tom01 pisze:
07 lutego 2018, 16:09 - śr
Warte wzmianki jest, że CT ma 5 lat gwarancji nie 3, ma eliminowane dyskwalifikujące wady nierówności podświetlenia, piksele. Taki monitor kompleksowo przygotowany tak samo jak serie profesjonalne, jest na dodatek tańszy (z wyjątkiem EA275UHD-CT), niż wersja seryjna + dokupienie elementów różniących.
Obrazek
Moim zdaniem koło profesjonalnego monitora to nie stało (ewentualnie tylko przez moment).
1. Sformułowanie "stabilizacja panelu" najzwyczajniej w świecie wprowadza w błąd, delikatnie rzecz ujmując. W monitorach profesjonalnych stabilizacja panelu oznacza:
* elektroniczne wyrównanie jasności i barwy podświetlenia, tzw. DUC/DUE.
* korekcję w czasie rzeczywistym barwy podświetlenia na podstawie ciągłych odczytów współrzędnych chromatycznych przez czujnik RGB
* skalibrowanie regulatorów tak, aby można było regulować monitor w oparciu o jednostki bezwzględne np. cd/m2, K, wsp.chromatyczne, gammę itp.
Opisywana przez Toma01 "stabilizacja" nie ma z tym nic wspólnego, co wprowadza niezorientowanych w błąd, żeby tego inaczej nie nazwać. Moim zdaniem należałoby użyć innego słowa np. "sprawdzenie", "weryfikacja", "wygrzewanie" itp.
2. Rażące nieròwnomierności podświetlenia w sprzęcie profesjonalnym zminimalizowane są z definicji, a wynikają z zastosowania lepszych matryc i stabilizacji z p. 1. W CT wynikają natomiast z odrzucenia drobnej części najgorszych egzemplarzy. A zatem znów kompletnie co innego.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 18:21 - śr

Nie ma to jak wycinać kawałki z kontekstu, co? ;)

max pisze:
07 lutego 2018, 17:34 - śr
Moim zdaniem koło profesjonalnego monitora to nie stało

Mowa jest to takim samym przygotowaniu jak profesjonalne, czyli każda sztuka indywidualnie.

max pisze:
07 lutego 2018, 17:34 - śr
1. Sformułowanie "stabilizacja panelu" najzwyczajniej w świecie wprowadza w błąd

W opisie jest "Stabilizacja panelu w kontrolowanych warunkach". Myślę, że trzeba zdrowo kombinować aby widzieć w tym związek z układem wyrównywania matrycy.

max pisze:
07 lutego 2018, 17:34 - śr
2. Rażące nieròwnomierności podświetlenia w sprzęcie profesjonalnym zminimalizowane są z definicji, a wynikają z zastosowania lepszych matryc i stabilizacji z p. 1. W CT wynikają natomiast z odrzucenia drobnej części najgorszych egzemplarzy. A zatem znów kompletnie co innego.

Wyeliminowanie rażących wad ekranu jest jednoznaczne. Odrzucenie egzemplarzy które mają, wspomniane "rażące wady".
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 19:04 - śr

Tom01 pisze:
07 lutego 2018, 18:21 - śr
max pisze:
07 lutego 2018, 17:34 - śr
Moim zdaniem koło profesjonalnego monitora to nie stało
Mowa jest to takim samym przygotowaniu jak profesjonalne, czyli każda sztuka indywidualnie.
Czyli proszę napisać, że indywidualnie. Dlaczego nie jak profesjonalne? Ano dlatego, że zakres czynności wykonywanych w fabryce w sprzęcie profesjonalnym jest zupełnie inny, niż wykonywanym przez Pana. A jaki, już króciótko i po łebkach opisałem. Kto jak kto, ale Pan świetnie o tym wie i po prostu "wykorzystuje" wcześniej wielokrotnie na forum wychwalane i "kultowe" już hasło "STABILIZACJA" do swoich celów. Tu nic nie trzeba zdrowo kombinować, tu widać z kilometra, że już jest zdrowo nakombinowane. :)
Ostatnio zmieniony 07 lutego 2018, 20:00 - śr przez max, łącznie zmieniany 2 razy.
marceli
Posty: 17
Rejestracja: 01 lutego 2018, 07:58 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 19:14 - śr

NocnyJastrzab pisze:
07 lutego 2018, 16:35 - śr
@Max
Nie piłem do Ciebie tylko do @marceli..
Kupuję nie w Polsce, więc żadnych CT nie mam dostępnych ;)

Sprawdziłem, że w laptopie mam HDMI 1.4, z racji tego zostaje mi raczej 24", bo GT740M zapewne wyższej rozdzielczości niż full-hd w 60Hz nie pociągnie? Jedni piszą, że wystarczy 1.4, inni nie i już zgłupiałem. Najczęściej będę monitor podłączał do laptopa, niestety :(
Ostatnio zmieniony 07 lutego 2018, 19:42 - śr przez marceli, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

07 lutego 2018, 19:18 - śr

CT to nasz forumowy wynalazek, miejscowy specjał.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu