Monitor i komputer na początek

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Gabat
Posty: 6
Rejestracja: 23 marca 2018, 19:20 - pt

Monitor i komputer na początek

23 marca 2018, 19:58 - pt

Na początku chciałbym się ze wszystkimi przywitać. Wątki przejrzałem ale z powodu skromnej, bardzo skromnej wiedzy mam kompletny metlik w głowie. Fotografia to moje hobby. Do tej pory wywoływałem zdjęcia w Aperture, a teraz z konieczności w LR. Robię to na Macbook pro late 2010. Dostalem nagrodę roczną i postanowiłem całość przepuścić na nowy komouter. O mało nie kupilem iMaca .... o mało bo trafilem na to forum. Wiem już że nie ma szans żeby to był Apple. Ok niech to będzie pecet + monitor. Pytanie dla Was proste, dla mnie jak na razie trudne: co kupić do LR + PS w kwocie do ~7k? Focę d700 więc 1TB chyba wystarczy.
Focę portrety ludzi i psów
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor i komputer na początek

23 marca 2018, 20:25 - pt

NEC PA272W w promocji targowej za pół ceny:
viewtopic.php?f=31&t=3512&p=47248#p47122

Za drugie pół sakiewki kupujemy blaszaka. Myślę, że najnowszy Core i3, 8GB RAM, SSD 250GB, płyta jakaś ASUSa albo Gigabyta na czipsecie H370, czy cóś podobnego.

Można też rozważyć nowego, ale za to potwornie zacofanego i koszmarnie wolnego maca mini. Może wystarczy. Będzie miał zarządzanie barwą, jeśli się uruchomi przed Twoją emeryturą.
Gabat
Posty: 6
Rejestracja: 23 marca 2018, 19:20 - pt

Re: Monitor i komputer na początek

23 marca 2018, 21:54 - pt

Dziękuję za odpowiedź. Co to znaczy promocja tagowa 1/2 ceny?
voriax
Posty: 39
Rejestracja: 16 marca 2018, 13:38 - pt

Re: Monitor i komputer na początek

23 marca 2018, 22:04 - pt

max pisze:
23 marca 2018, 20:25 - pt
NEC PA272W w promocji targowej za pół ceny:
viewtopic.php?f=31&t=3512&p=47248#p47122

Za drugie pół sakiewki kupujemy blaszaka. Myślę, że najnowszy Core i3, 8GB RAM, SSD 250GB, płyta jakaś ASUSa albo Gigabyta na czipsecie H370, czy cóś podobnego.

Można też rozważyć nowego, ale za to potwornie zacofanego i koszmarnie wolnego maca mini. Może wystarczy. Będzie miał zarządzanie barwą, jeśli się uruchomi przed Twoją emeryturą.
Drogi max'ie.
Wpuszczasz Gabat'a chyba troszkę na minę... ile tych PA na tych targach będzie?

Zjawi się biedak na targach nastawiony na PA i wróci z niczym bo reszta forumowych i targowych 'wyjadaczy' wyszarpie między sobą kilka sztuk które tam będą dostępne do zamówienia...
Już Tom01 pisał, że :
Promocyjne ceny na kilka monitorów będą dotyczyły wyłącznie zamówień składanych na targach
(...) wyjaśniam, że promocyjnych egzemplarzy będzie bardzo mało
Gabat:
max miał na mysli 50% Twojego budżetu,
nie jest to 50% ceny monitora gdyż ten na targach ma kosztować około 3700 a obecnie jego cena to 4500
Gabat
Posty: 6
Rejestracja: 23 marca 2018, 19:20 - pt

Re: Monitor i komputer na początek

23 marca 2018, 22:13 - pt

Zrozumialem lepiej dla siebie ;)
voriax
Posty: 39
Rejestracja: 16 marca 2018, 13:38 - pt

Re: Monitor i komputer na początek

23 marca 2018, 23:12 - pt

"dla siebie" - nie wiem czy dobrze zrozumiałem ;'-)
Wyjaśnię jednak, że ja PA nie mam zamiaru kupić - nie moja półka - więc nic dla siebie nie mam zamiaru na targach "schować".
Na targach mnie po prostu mnie nie będzie, a inni i forumowi 'wyjadacze'... nie wiem.
Gabat - jeśli chcesz PA i jeśli uda Ci się zarezerwować sztukę (u Tom'a lub Marcina) to jedź i kupuj, inaczej... po prostu możesz mieć tylko wycieczkę :-)
Powodzenia!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor i komputer na początek

24 marca 2018, 00:43 - sob

Gabat pisze:
23 marca 2018, 19:58 - pt
Wiem już że nie ma szans żeby to był Apple.

Dlaczegóż, na miłość Boską? System Apple ma ogromne zalety, szczególnie w kontekście wymiany monitora na lepszy. Działa normalne zarządzanie barwą w całym systemie, praca z monitorem wyższej klasy to przyjemność.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor i komputer na początek

24 marca 2018, 04:06 - sob

Tak, miałem na myśli pół budżetu na monitor, pół na komputer.

Ja na targi do Łodzi się nie wybieram, nie mam po co (no może te modelki by mnie skusiły :) ). NECa PA272W mam już od 4 lat, do tego PA242W. Więcej miejsca na biurku nie mam. Nie wiem ile będzie tych NECów na targach. Nie mam informacji, nie organizuje, nie mam z tym związku. Jest na forum informacja, ja o niej wiem, sam nie skorzystam, informuję w dobrej wierze. Nie mam zamiaru nikogo wpuszczać w maliny, wręcz przeciwnie, staram się bezinteresownie wyświadczyć przysługę.

Jak pisałem, mac ma zarządzanie barwą na dobrym poziomie. To niewątpliwy plus. Cała reszta to minusy, a jest ich całe stado. Za 3.3 tysia nie da się kupić maca, który będzie się do czegoś sensownego nadawał, bo będzie nieopłacalny, zacofany technologicznie i potwornie powolny. Ale napisałem dla porządku, niech forumowicz sam sobie wybierze.

Natomiast w cenie 3.7-5.0 tysi ten PA272W to i tak najlepszy monitor. Jak zabraknie targowych PA272W, kupi jeszcze lepszego następcę, czyli PA271Q, pewnie za 4.5-5.0tysia. Pewnie przy okazji będzie można obejrzeć i porównać. Przy okazji odpadnie z planu nieopłacalny mac, bo będzie za drogi. A na dobrego blaszaka jeszcze spokojnie wystarczy.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor i komputer na początek

24 marca 2018, 13:22 - sob

voriax pisze:
23 marca 2018, 22:04 - pt
Wpuszczasz Gabat'a chyba troszkę na minę... ile tych PA na tych targach będzie?
Spokojna głowa, wystarczy ;)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor i komputer na początek

24 marca 2018, 13:34 - sob

Gabat pisze:
23 marca 2018, 19:58 - pt
Na początku chciałbym się ze wszystkimi przywitać. Wątki przejrzałem ale z powodu skromnej, bardzo skromnej wiedzy mam kompletny metlik w głowie. Fotografia to moje hobby. Do tej pory wywoływałem zdjęcia w Aperture, a teraz z konieczności w LR. Robię to na Macbook pro late 2010. Dostalem nagrodę roczną i postanowiłem całość przepuścić na nowy komouter. O mało nie kupilem iMaca .... o mało bo trafilem na to forum. Wiem już że nie ma szans żeby to był Apple. Ok niech to będzie pecet + monitor. Pytanie dla Was proste, dla mnie jak na razie trudne: co kupić do LR + PS w kwocie do ~7k? Focę d700 więc 1TB chyba wystarczy.
Focę portrety ludzi i psów
NEC EA275WMi i PC z czterordzeniowym procem, możliwie szybkim SSD i min. 16GB RAM (dla spokoju brałbym jakiś gotowy wypust Della), lub ew. mocny, poleasingowy laptop z IPS (ja bym brał Dell Precision M3800).
voriax
Posty: 39
Rejestracja: 16 marca 2018, 13:38 - pt

Re: Monitor i komputer na początek

24 marca 2018, 14:03 - sob

Czornyj pisze:
24 marca 2018, 13:34 - sob
NEC EA275WMi i PC z czterordzeniowym procem, możliwie szybkim SSD i min. 16GB RAM (dla spokoju brałbym jakiś gotowy wypust Della), lub ew. mocny, poleasingowy laptop z IPS.
Batdzo rozsądny wybór dla kogoś kto nie jest aż nadto chętny grzebać za głęboko w kieszeni i sprzętowych detalach.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor i komputer na początek

24 marca 2018, 14:56 - sob

voriax pisze:
24 marca 2018, 14:03 - sob
Batdzo rozsądny wybór dla kogoś kto nie jest aż nadto chętny grzebać za głęboko w kieszeni i sprzętowych detalach.
Dzięki ;) Tak poszperałem po Allegro i widzę, że w sumie można nawet przygarnąć przy tym budżecie nowego lub powystawowego M3800 z matrycą IPS 3200x1800px z zewnętrznym EA275WMi, więc na miejscu autora wątku wszedłbym w tą opcję.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor i komputer na początek

24 marca 2018, 16:06 - sob

Ja jestem zwolennokiem "zrób to sam". Składałem wszystkie (dwa) swoje blaszaki, poza pierwszym z czasów studiów. Ale to trzeba się trochę orientować w temacie i mieć podstawowe umiejętności trzymania śrubokręta oraz młotka za właściwy koniec. Druga niezbędna umiejętność, to czytanie instrukcji płyty głównej, ze zrozumieniem i odrobina cierpliwości. Można mieć wpływ na dokładnie wszystkie podzespoły, ich ceny, sposób i staranność montażu podzespołów, dobór wentylatorów, zasilacza (polecam Corsair wyższe serie) itd.

Natomiast w biurze pracuję na ciężko opancerzonym używanym DELLu T3500 na 6cio rdzeniowym Xeonie, ściągniętym z Irlandii, i też śmiga. 20 kg żelastwa. Używanego laptopa bym natomiast nie kupił.

Procesor musi być 4ro rdzeniowy, 4ro lub 8mio wątkowy. Nie 2 rdzeniowy, 4 wątkowy. Jeśli najnowszy serii 8, to i3 wystarczy. Może być też najnowszy Ryzen, jak ktoś lubi.

PS. Natomiast monitor najlepiej kupić w całości. Nie składać z podzespołów, nawet wysokiej klasy młotkiem i śrubokrętem, trzymanym za właściwy koniec.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor i komputer na początek

24 marca 2018, 16:44 - sob

W LR liczy się głównie szybkość dysku SSD i pamięci RAM, wydaność proca ma mniejsze znaczenie bo obróbka zdjęć nie jest zbyt skomplikowana obliczeniowo. Karta grafiki zwiększa responsywność odpowiedzi na suwaki kosztem wolniejszego przeładowywania zdjęć (bo przeładowywanie obrazu z RAM do RAM karty zabiera trochę czasu). Czterordzeniowe icośtam będą ok, choć liczba rdzeni nie ma kolosalnego wpływu na komfort pracy, ważniejsza jest częstotliwość zegara i prędkość komunikacji z RAM (chyba, że lubimy w tle odpalać dwadzieścia rzeczy na raz, kopać kryptowaluty itp.).

Na składanie mz. szkoda czasu, szybciej i pewniej kupić gotowca. Laptopowe stacje robocze biznesowych serii są solidne i dopasione, kwestia ew. kosmetycznego serwisu i będą dalej śmigać (na pewno dłużej, niż plasticzane lapki hipermarketowe). Polecam używane/nowe M3800 - design i poziom wykonania wykonania zbliżony do rMBP15, niezła matryca IPS wymagająca jedynie lekkiej korekty bieli i liniowości, możliwość bezproblemowego podłączenia kilku zewnętrznych monitorów, cena 3-4k. Stacjonarne stacje robocze na Xeonach mają sens tylko przy bardziej obciążających aplikacjach, co w procach mobilnych szybko powoduje wzrost temperatury i obniżenie taktowania zegara. W zastosowaniach foto nie ma to sensu (pominąwszy hardkor - forsowną pracę na ogromnych plikach 16bit z dużą ilością warstw).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor i komputer na początek

24 marca 2018, 17:56 - sob

Czornyj pisze:
24 marca 2018, 16:44 - sob
Stacjonarne stacje robocze na Xeonach mają sens tylko przy bardziej obciążających aplikacjach, co w procach mobilnych szybko powoduje wzrost temperatury i obniżenie taktowania zegara.
No, akurat mam takie właśnie zadania. Laptopy smażą się przy tym po 10 minutach, ale też mają swoje zalety.

Laptoki to DELLe Precisiony, jak mniemam. Z tego co wiem, to jedyne laptoki, jakie się do czegokolwiek poważnego nadają, ale nie pracowałem na takich. Ekranik taki, że ledwo widać, czy jest włączony. Niestety czasy laptopów się zbliżają coraz większymi krokami. Pewnie niektórzy uznają, że jestem 20 lat zapóźniony...

M3800 powiadasz. Zobaczymy... Edit: Widziałeś w AMSO, jak rozumiem? Obok EA244WMi?

PS. SSD ważne, aby w ogóle był. Czy będzie 500MB/s, czy 1500MB/s to już mniej ważne.. Moim zdaniem najlepsze są Samsungi MLC, czyli seria PRO (860 bodaj jest teraz). Byle nie talerzowiec 100MB/s w pełni biegu. 16GB RAM to optimum. 4 rdzeniowe procesory mają 2x większą pamięć L3 od 2 rdzeniowych. Poza tym 2 rdzeniowe zasadniczo przeszły już do lamusa. Tylko w bardzo głęboko zacofanym Apple to nadal sprzedają jako 8 cud świata, emejzing i w ogóle...

PS. Może profesjonalne DELLe składają porządnie. Jednak zwykłe blaszaki, to strach się bać co tam wyprawiają. Działa, ale lepiej nie zaglądać do środka. Wentylatory dmuchają nie w tą stronę itp. kwiatki, a komputer dalej działa. Radiator ze szczeliną, pamięci nie w tych slotach, procesor fabrycznie podkręcony bez zgody właściciela, system zainstalowany z różnymi kwiatkami. O dziwo dalej działa. Samemu takich baboli człowiek zwykle nie nawyczynia, jak ma tylko jakieś pojęcie o mniemaniu i się nazbyt nie spieszy.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor i komputer na początek

24 marca 2018, 21:04 - sob

M3800? Może jak na laptop jest niezły. Mam nadzieję, że się mylę, ale na zewnątrz i w środku wygląda jak laptop. Czyli z mojego punktu widzenia to zabawka.

PS. Proszę się nie obrażać. Po prostu nie uznaję laptopów do poważniejszej pracy. ;)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor i komputer na początek

25 marca 2018, 14:21 - ndz

max pisze:
24 marca 2018, 17:56 - sob
No, akurat mam takie właśnie zadania. Laptopy smażą się przy tym po 10 minutach, ale też mają swoje zalety.
No, akurat to jest wątek o LR i fotografii, a nie o sprzęcie do symulacji procesu zwijania się białek ;) Oczywiście są wydajniejsze lapko-stacje robocze, ale to już cegły, zaletą M3800 jest w miarę smukła i lekka, acz solidna obudowa, a różnice w wydajności proców w przedmiotowych zastosowaniach są pomijalne.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor i komputer na początek

25 marca 2018, 14:47 - ndz

Zgadzam się. Do fotografii może być bylejaki komputer, bez większej różnicy. Po prostu z doświadczenia proponuję stacjonarne używane DELLe. Tanie i solidne i dość szybkie. Za 1000-1500zł można nabyć i5 2500 w małej obudowie SFF. Po odkurzeniu wyglada jak nowy. Moźe też mielic na 100% przez 8 godzin zwijanie białek albo makaronu. Bardzo dobra relacja ceny do możliwości, trudno popsuć. Laptop raz spadnie i po nim, także używany to moim zdaniem duże ryzyko. Stacjonarne SFF są małe i dość pancerne, T3500 to bunkier przeciwatomowy.

Nie znam tego laurem, ale coś tam mają.
https://laurem.pl/pol_m_Komputery_Core- ... ter_price=
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor i komputer na początek

25 marca 2018, 15:22 - ndz

Kompów w dzisiejszych czasach jest od zarąbania, klas rozmaitych, od badziewia po high-end i to za grosze. Moim zdaniem składać nie ma sensu, chyba, że wytyczne są nietypowe, np pod hackintosha.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor i komputer na początek

25 marca 2018, 15:32 - ndz

max pisze:
25 marca 2018, 14:47 - ndz
Zgadzam się. Do fotografii może być bylejaki komputer, bez większej różnicy. Po prostu z doświadczenia proponuję stacjonarne używane DELLe. Tanie i solidne i dość szybkie. Za 1000-1500zł można nabyć i5 2500 w małej obudowie SFF. Po odkurzeniu wyglada jak nowy. Moźe też mielic na 100% przez 8 godzin zwijanie białek albo makaronu. Bardzo dobra relacja ceny do możliwości, trudno popsuć. Laptop raz spadnie i po nim, także używany to moim zdaniem duże ryzyko. Stacjonarne SFF są małe i dość pancerne, T3500 to bunkier przeciwatomowy.

Nie znam tego laurem, ale coś tam mają.
https://laurem.pl/pol_m_Komputery_Core- ... ter_price=
Moje rMBP zaliczały gleby z 1,5m poza wgniotką na obudowie to nawet się nie wyłączały. Laptop ma tą zaletę, że można go zabierać ze sobą podczas wyjazdów.

Używane Delle/HPki to również fajna opcja.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot], voriax
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu