Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Awatar użytkownika
Wolfgang
Posty: 49
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 01:22 - śr

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

07 kwietnia 2019, 22:38 - ndz

Właśnie nie wiem dlatego się zastanawiam- wszystko zależy od punktu widzenia. Oczywiście nie chodzi o to że się nie grzeją, prawie wszystko się tam grzeje, sprawa się rozbija o to, czy sytuacja jest alarmująca.
Sam całe życie używam składanych osobiście komputerów i nigdy na to specjalnie nie zwracałem uwagi (nigdy nie bawiłem się w podkręcanie RAMu) jako że zbijanie temperatury w obudowie pośrednio odbija się też na pamięciach. Bo bezpośrednio- raczej niewiele można zrobić.
W praktyce mało kto będzie montował dodatkowe radiatory czy panikował i zbijał napięcie zwłaszcza że trzeba podejść do tego w praktyczny sposób- czy i jaka temperatura jest problemem i potencjalnym zagrożeniem dla sprzętu.

Oczywiście mówię tu z perspektywy normalnych, pełnowymiarowych jednostek, nie biznesowych składaków upchanych w form factor zakładający użytkowanie sprzętu w biurze banku...
50'C+ to faktycznie MOŻE dużo. Sporo osób które bawi się w podkręcanie pracuje z okolicach nawet ~70'C.

Problemem jest właśnie kupowanie takich (małych) jednostek i ulepszanie podzespołów, bez zwracania uwagi czy obudowa na to pozwala. Wielu z kupujących gotowce nawet o tym nie pomyśli.
Jak taktowania, napięcia bez zmian, brak fizycznych uszkodzeń to jedyne co można zrobić to sprawdzić czy wszystkie wentylatory działają, czy kable są spięte i nie przeszkadzają w przepływie powietrza i czy komputer jest w dobrym miejscu a nie stoi na dywanie typu 'shaggy' koło grzejnika :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

07 kwietnia 2019, 22:46 - ndz

Jest w tym wiele racji, ale mówimy o najbardziej optymalnym wyborze, dla osoby, która nie ma najmniejszej ochoty na doktoryzowanie się z tematu. Dlatego twierdzę, że sensowna wersja DELL-a Optiplex, HP Elite Desk to najlepsze co można z tym wypadku kupić. Sprzęt niezawodny, zasadniczo przeżyje większość składaków bez najmniejszego nawet interesowania się nim, bez żadnego dłubania. Cichutki, estetyczny, pozbawiony jarmarcznej stylistyki. Do tego w przypadku DELL-a 3 lata gwarancji on-site (technik przyjeżdża do domu). Nie wiem czego chcieć więcej. Sam używam do celów technicznych w pracy kilkunastu takich komputerów z bodajże 4 czy 5 różnych generacji. Od lat pracują, w ogóle się nimi nie interesuję.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Wolfgang
Posty: 49
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 01:22 - śr

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

07 kwietnia 2019, 23:14 - ndz

Tego typu komputery są bardzo wszechstronne i co ważniejsze szalenie opłacalne w porównaniu z komputerami mobilnymi. Za cenę budżetowego laptopa, bez szukania, w pierwszym lepszym sklepie ze sprzętem poleasingowym można kupić jednostkę która będzie biła go na głowę pod względem wydajności, komfortu pracy i wygodnego oraz ekonomicznego serwisu przez lata.

Problemem nawet nie jest używanie go do rzeczy które przekraczają jego możliwości, a zwyczajnie nieodpowiednie użytkowanie i ludzka ignorancja- czy komp za 2500 czy 5000 to przy braku opieki jeden i drugi stanie się wolny, przegrzany i głośny i w końcu niedziałający, jak system się wykrzaczy czy spali zasilacz.
Laptopy i smartfony ludzi rozleniwiły i spotkanie z normalnym komputerem to momentalnie trauma :>
nika
Posty: 24
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:32 - ndz

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

07 kwietnia 2019, 23:34 - ndz

Ten, który mam na celowniku, to niestety seria vostro, nie optiplex. Może za jakiś czas będę się wkurzać, że nie wzięłam lepszego, ale teraz postawiłam sobie taki a nie inny limit, trudno. To dla rozrywki, nie do pracy. Choć ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęłam, zawsze można zmienić zdanie ;)
Zastanawiam się, dlaczego na tej aukcji można sobie wybrać dowolną pojemność dysku i wielkość RAM, sklep sam dokonuje wymiany? https://allegro.pl/oferta/dell-vostro-3 ... 7955670468
nika
Posty: 24
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:32 - ndz

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

07 kwietnia 2019, 23:44 - ndz

Wolfgang pisze:
07 kwietnia 2019, 23:14 - ndz
Tego typu komputery są bardzo wszechstronne i co ważniejsze szalenie opłacalne w porównaniu z komputerami mobilnymi. Za cenę budżetowego laptopa, bez szukania, w pierwszym lepszym sklepie ze sprzętem poleasingowym można kupić jednostkę która będzie biła go na głowę pod względem wydajności, komfortu pracy i wygodnego oraz ekonomicznego serwisu przez lata.

Problemem nawet nie jest używanie go do rzeczy które przekraczają jego możliwości, a zwyczajnie nieodpowiednie użytkowanie i ludzka ignorancja- czy komp za 2500 czy 5000 to przy braku opieki jeden i drugi stanie się wolny, przegrzany i głośny i w końcu niedziałający, jak system się wykrzaczy czy spali zasilacz.
Laptopy i smartfony ludzi rozleniwiły i spotkanie z normalnym komputerem to momentalnie trauma :>
Mogę prosić o rozwinięcie tematu odpowiedniego traktowania stacjonarnego komputera?
Dywanu shaggy nie posiadam i nie zamierzam mieć ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

08 kwietnia 2019, 08:19 - pn

nika pisze:
07 kwietnia 2019, 23:44 - ndz
Mogę prosić o rozwinięcie tematu odpowiedniego traktowania stacjonarnego komputera?

Chodzi o "higienę pracy". Nie instalowanie wszystkiego co się znajdzie, nie łażenie po ciemnych zakątkach internetu itd. Rzecz wymagana przy użytkowaniu komputerów z Windows. To nie Mac ani Linux, system nie potrafi zadbać o swoją integralność i nienaruszalność w kontekście poczynań własciciela. Działalność użytkownika, pomimo że otoczona systemem absurdalnie skomplikowanych uprawnień, w praktyce miesza się z warstwą kompetencji systemu i po pewnym czasie mamy pogłębiające się zmiany jego samego, czyli to co laicy nazywają "zamulaniem", "zaśmiecaniem". Po przekroczeniu masy krytycznej jedyną czynnością ratunkową jest wypalenie wszystkiego do zera i postawienie nowej instancji systemu.

nika pisze:
07 kwietnia 2019, 23:34 - ndz
Ten, który mam na celowniku, to niestety seria vostro, nie optiplex.

Znalazła też Pani jakiegoś prostego Precisiona. To lepsza seria niż Vostro. Ewentualnie, w przypadku Optiplexów, spokojnie da się kupić prostszą konfigurację nowego, albo dość świeży używany w interesującej wersji. Co prawda to nie jest moja priorytetowa działalność, ale mogę w tym pomóc.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Wolfgang
Posty: 49
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 01:22 - śr

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

08 kwietnia 2019, 17:05 - pn

nika pisze:
07 kwietnia 2019, 23:44 - ndz
Mogę prosić o rozwinięcie tematu odpowiedniego traktowania stacjonarnego komputera?
Dywanu shaggy nie posiadam i nie zamierzam mieć ;)
Wracając jeszcze do głównego punktu- mogę oczywiście w określonym budżecie polecić jakąś konfigurację do zakupu (w większości sklepów jest opcja zamówienia montażu, więc przychodzi paczka z gotowym sprzętem). Aczkolwiek w przypadku Pani potrzeb, planów i stopnia zaawansowania nie wiem czy było by wystarczająco dużo plusów przemawiających za tym, a nie zamówieniem jakiejś stacji roboczej nt. których jest większość postów.

Dla mnie wchodzi w grę jedynie składanie z kilku powodów:
- możliwość wybrania każdej części w dowolnym sklepie (tu taniej, tam taniej i razem jest oszczędność plus nie wszystko jest w każdym sklepie, więc wybierając jeden jesteśmy czasem ograniczeni)
- osobne paragony i gwarancje na każdy komponent- możliwość naprawy, wymiany, sprzedaży i ulepszenia bez utraty gwarancji jak w przypadku 'składaków'

Niemniej to jest powiedzmy średni poziom zaawansowania, dla osoby początkującej szybciej i wygodniej jest kupić coś gotowego i jak pojawi się problem- można zanieść komputer do naprawy i nie przejmować się diagnostyką, naprawami itd. Ma to plusy i minusy ale na początek to lepsza opcja, zwłaszcza przy zestawie używanym i perspektywie, że będzie przeznaczony do niewymagającej pracy. Szkoda pieniędzy na coś więcej.
Jak mieszka Pani w średnim/większym mieście to powinno być w okolicy parę punktów oferujących takie komputery na gwarancji, z serwisem itd.


Wracając do samego pytania- nie chcę offtopicować bo to trochę poboczny temat, niemniej jest ważny, jeśli faktycznie mocniej zaangażuje się Pani w pracowanie na nim to wypadało by znać choć podstawy (nie wiem jak duże jest tu doświadczenie z desktopami).
Są oczywiście książki (np. https://helion.pl/kategorie/podstawy-ko ... -komputera ), ale w sieci bez problemu można wygooglować poradniki na temat obsługi komputera.
Większość rzeczy to zwyczajny szacunek do sprzętu i troska, ta sama co w przypadku smartfona, laptopa, kina domowego itd.

Dzieli się to na dwie rzeczy, sprzęt i oprogramowanie. Stopień skomplikowania obu jest nieporównywalnie mniejszy z tym, co było 10 czy 20 lat temu.
Sprzęt- przy gotowcu większość rzeczy na początek odpada, zostają oczywistości:
- trzymanie sprzętu z dala od małych dzieci, jedzenia, wilgoci
- używanie zasilającej listwy antyprzepięciowej (zamiast bezpośredniego podłączenia do gniazdek, zresztą i tak rozdzielacz jest w większości konieczny- wtyki z PC, monitora, głośników, ładowarek itd)
- umiejscowienie komputera w bezpiecznym miejscu, na twardej, gładkiej powierzchni, z dala od źródeł ciepła, z odstępami z wszystkich stron na swobodny przepływ powietrza
- regularne (chociaż raz na 1-1,5 roku) czyszczenie samemu lub w serwisie. Czyli w 95% przypadków przedmuchanie z kurzu. Dla bardziej zaawansowanych- wyjęcie i czyszczenie radiatora procesora, karty graficznej, wymiana pasty na procesorze)

I w zasadzie tyle. O ile żadna z części się nie zepsuje, to w tych czasach PC nie wymaga jakoś więcej troski niż laptop.

Oprogramowanie- tu już temat szerszy więc lepiej w wolnej chwili poczytać jakiś poradnik o korzystaniu z danego systemu operacyjnego, potem o korzystaniu i konfiguracji oprogramowania na którym trzeba pracować. Ale tak jak ze sprzętem- dziś system to bułka z masłem (Windows 7 czy 10).
A już przy gotowcu, gdzie system i sterowniki są poinstalowane, prawie nie ma czego poza kosmetyką zmieniać (na początku).

Tu ciekawostka jak kształtują się ceny różnych zestawów:
https://www.purepc.pl/zestawy_komputero ... ecien_2019
Można na szybko wybrać daną opcję (budżet) i zobaczyć co można dostać.
nika
Posty: 24
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:32 - ndz

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

08 kwietnia 2019, 23:47 - pn

Dziękuję za wszystkie objaśnienia, tym bardziej, że zrozumiałe dla laika. Przyznam, że o wielu rzeczach bym nie pomyślała.

Może jestem uparta, może głupia, może przegapiam jakieś super okazje, ale raczej wezmę nowy Vostro, albo coś ciut wyżej. Tylko z tych wyższych z i5, 8 GB RAM, SSD 256 GB widzę ceny od 3600 w górę, może źle szukam :(
Awatar użytkownika
Wolfgang
Posty: 49
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 01:22 - śr

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 01:01 - wt

nika pisze:
08 kwietnia 2019, 23:47 - pn
Dziękuję za wszystkie objaśnienia, tym bardziej, że zrozumiałe dla laika. Przyznam, że o wielu rzeczach bym nie pomyślała.

Może jestem uparta, może głupia, może przegapiam jakieś super okazje, ale raczej wezmę nowy Vostro, albo coś ciut wyżej. Tylko z tych wyższych z i5, 8 GB RAM, SSD 256 GB widzę ceny od 3600 w górę, może źle szukam :(
Pomyślę, tylko pytanie- finalnie ile na komputer (bez monitora) było by zarezerwowane?
Jeśli chodzi o peryferia (myszka, klawiatura, głośniki) coś już jest, czy trzeba kupić?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 07:35 - wt

nika pisze:
08 kwietnia 2019, 23:47 - pn
Może jestem uparta, może głupia, może przegapiam jakieś super okazje, ale raczej wezmę nowy Vostro, albo coś ciut wyżej. Tylko z tych wyższych z i5, 8 GB RAM, SSD 256 GB widzę ceny od 3600 w górę, może źle szukam :(

Proszę bardzo, pierwsza lepsza propozycja przy niedużym budżecie:

Zrzut ekranu 2019-04-9 o 07.32.08.png

Sprzęt godny uwagi, mniej niż połowa ceny nowego, różnica w szybkości pracy w stosunku do "aktualnego" modelu kosmetyczna. Dysk tylko trzeba dokupić dodatkowo SSD na złączu M.2 i voila.

A tu model aktualny, nowy:

Zrzut ekranu 2019-04-9 o 07.37.34.png
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mrmajster
Posty: 7
Rejestracja: 20 lutego 2019, 13:34 - śr

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 09:17 - wt

Mam monitor EA245wmi-2 aktualnie podłączony po HDMI z laptopem.
Myślę nad PC, ten Dell OptiPlex 7040 jest bardzo interesujący z względy na wyjście DP, czy podłączając monitor pod DP będę miał możliwość przeprowadzenia jego kalibracji za pomocą X-Rite i1 Display Pro? Bo gdzieś czytałem że aby przeprowadzić kalibrację potrzebna jest zewnętrzna karta graficzna.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 09:21 - wt

NEC SVII faktycznie ma problem z komunikacją z monitorem korzystając z "pokładowyych" grafik, ale to się rozwiązuje podłączając dodatkowo monitor przewodem USB. Przykładowo, w EIZO jest to podstawowa forma programowania monitorów. Inna sprawa, że karta zewnętrzna z DP kosztuje na rynku wtórnym od 15 zł. Jeśli ktoś nie gra, nie ma sensu wywalać pieniędzy w silne karty graficzne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nika
Posty: 24
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:32 - ndz

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 09:30 - wt

A jeśli komputer nie ma display pro, to jak podłączyć ten monitor? Przez HDMI czy VGA?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 09:36 - wt

Display Pro to model kalibratora. Wyjście video to DisplayPort. Jeśli nie ma, należy podłączyć przez DVI. Jeśli nie ma, przez HDMI, ale zastosować wówczas trick z takim przejściem: https://monitory.mastiff.pl/przewod-kabel-hdmi-dvi.html Chodzi o to, aby za wszelką cenę nie wykorzystywać wejścia HDMI w monitorze. Podłączenie "VGA", czyli RGBHV na złączu D-SUB15 odpada całkowicie w współczesnych monitorach.

Istnieje jeszcze wyjście Thunderbold 2, który jest elektrycznie zgodny z Mini DisplayPort oraz Thunderbolt 3, wykorzystujący złącze USB-C. Do TB2 potrzebny jest przewód MiniDP na DP a w przypadku TB3 można łączyć bezpośrednio jeśli monitor też ma USB-C lub przez przejście USB-C na DisplayPort. Tylko uwaga, USB-C może, ale nie musi przekazywać obrazu. To zależy od konkretnego wykonania w komputerze.

PS. Wszystkie podane przejścia są bezstratne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mrmajster
Posty: 7
Rejestracja: 20 lutego 2019, 13:34 - śr

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 09:36 - wt

A jeśli komputer nie ma display pro, to jak podłączyć ten monitor? Przez HDMI czy VGA?
Taka jest kolejność najlepszego podłączania:

DP
DVI
HDMI
VGA
NEC SVII faktycznie ma problem z komunikacją z monitorem korzystając z "pokładowyych" grafik, ale to się rozwiązuje podłączając dodatkowo monitor przewodem USB. Przykładowo, w EIZO jest to podstawowa forma programowania monitorów. Inna sprawa, że karta zewnętrzna z DP kosztuje na rynku wtórnym od 15 zł. Jeśli ktoś nie gra, nie ma sensu wywalać pieniędzy w silne karty graficzne.
Dziękuje za szybką odpowiedź. Rozumiem że w przypadku NEC są dwie drogi wewnętrzna karta + USB - powinno zadziałać, zewnętrzna karta z DP - musi zadziałać ;)

A tak z ciekawości jak to jest z EIZO? W przypadku łączenia po USB i podłączenia monitora pod zintegrowaną kartę kalibracja zadziała zawsze, nie trzeba się wspomagać kartą zewnętrzną?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 09:39 - wt

Połączenie po USB działa zawsze, niezależnie od typu karty. W EIZO jak mówiłem jest to podstawowy sposób komunikacji z monitorem, też niezależny od karty.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mrmajster
Posty: 7
Rejestracja: 20 lutego 2019, 13:34 - śr

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 09:43 - wt

Super, dziękuje za szybkie rozjaśnienie sytuacji. :) To faktycznie ten Dell to bardzo dobre rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 09:50 - wt

Rynek jest wręcz przesycony komputerami. Za naprawdę nieduże pieniądze można kupić niemal nowe egzemplarze. A i nowe mają ceny niewiele wyższe niż składaki. Kilka tygodni temu ustrzeliłem wersję 7050, nówkę, z procesorem 7 generacji, za mniej niż 3 tys. Jak wcześniej wspomniałem, wszystkie moje komputery techniczne do pracy z monitorami to właśnie takie Optiplexy w wersjach SFF i dwa Micro, takiej wielkości, że mieszczą się na dłoni. Przez lata, sukcesywnie w miarę rozbudowy warsztatu kupowałem kolejne. W tej chwili mam niemalże całą kolekcję modeli od starych po najnowsze. Wszystkie pracują prawie non stop. Energii ciągną tyle co kot napłakał, cichutkie, bezawaryjne, malutkie. Rewelacja.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nika
Posty: 24
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:32 - ndz

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 11:11 - wt

Wolfgang pisze:
09 kwietnia 2019, 01:01 - wt
Pomyślę, tylko pytanie- finalnie ile na komputer (bez monitora) było by zarezerwowane?
Jeśli chodzi o peryferia (myszka, klawiatura, głośniki) coś już jest, czy trzeba kupić?
Wciąż się biję z myślami ile faktycznie mogę wydać. Chyba poczekam z określeniem do przyszłego tygodnia, bo w tym mam spotkanie trzeciego stopnia z pewną szacowną instytucją i nie wiem ile mnie to będzie kosztować ;) Zanim zaczęłam się w ogóle interesować PC i monitorami, myślałam że 3500 wystarczy mi na cały nowiutki zestaw :lol:
Mam jakąś tanią mysz przewodową, której czasami używam do laptopa, nie jest zła, ale głośna. Klawiatury brak. Nie wiem, czy dodatkowe głośniki będą mi potrzebne, monitor jakieś tam ma, a filmów nie będę oglądać.
mrmajster
Posty: 7
Rejestracja: 20 lutego 2019, 13:34 - śr

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 11:48 - wt

Dell OptiPlex 7040 podany niżej plus monitor EA245wmi-2 np. w wersji Color jak do fotografii.

Plus jakieś nowe urządzenia peryferyjne (mysz, klawiatura, kable, dysk zewnętrzny) i spokojnie zamykamy się w budżecie 4 tysięcy, a mamy nowy monitor i akcesoria, niedrogi używany komputer który spokojnie wydajnościowo da radę w LR/CS.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu