Monitor dla programisty na czas zarazy

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
michalbw
Posty: 7
Rejestracja: 23 lutego 2019, 15:43 - sob

Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2020, 15:07 - czw

Po pierwsze witam wszystkich, bo choć zarejestrowałem się na forum ponad rok temu, to mój pierwszy post.

Obecnie mam SX2762W, skalibrowany na 80cd/m2 5000K, do tej pory sprawdzał się super bo używałem go sporadycznie do obróbki zdjęć i to głównie wieczorami przy sztucznym oświetleniu. Obok stoi NEC 2170NX, też dawał radę jako monitor dodatkowy, gdy musiałem coś pokodować w domu i potrzebowałem drugiego obszaru roboczego.

Teraz pracuję w domu po 8h dziennie, głównie w dzień (ale i wieczorami też się zdarza), a biurko stoi przodem do okna, więc za samym monitorem zasłaniam je, a po bokach zostawiam odsłonięte, a w monitorze włączyłem czujnik oświetlenia i sprawdza się to OK. Głównie pracuję z tekstem - w środowiskach programistycznych wolę ciemne motywy - tzn. tło ciemniejsze niż litery. Jeśli chodzi o organizację miejsca pracy to mam ograniczone możliwości, remont jeden już nie dawno przerabiałem i właściwie przestawienie biurka nie wchodzi w grę. Bardzo nie chciałbym też pracować cały dzień z całkowicie zasłoniętymi zasłonami, źle się wtedy czuję.

Więc pierwsze pytanie jest takie, czy macie jakieś rady - jak wszystko poustawiać, aby wygodnie pracować i wieczorami i w dzień, bez zaciemniania pokoju? Obecnie nie jest źle, ale może da się lepiej.

Druga sprawa to brakuje mi trochę szerokości monitora. W biurze miałem 3*biurowe 24 ustawione obok siebie, ale w domu nie mam tak dużego biurka, na stojącą z boku 21 zerkam bardzo rzadko, bo za dużo kręcenia głową, głównie stoi wyłączona. Nawet dwóch 24 obok siebie nie postawię, bo żeby zmieściły się podstawy musiałbym je postawić bardzo blisko (mam narożne biurko i monitor stoi w rogu). Więc wolałbym coś z szerszym ekranem, żeby dało się podzielić na dwa obszary robocze. Przejrzałem oferty wydaje się, że NEC EX341R, może dałby radę. Co sądzicie? Ktoś pracował z tym monitorem? Jaka jest optymalna odległość w jakiej powinien stać, aby wygodnie patrzeć na cały ekran? Czy da się go ustawić na 80cd/m2 i 5000K? Czy czujnik oświetlenia daje radę w pracy z tekstem? Wierność kolorów nie jest dla mnie w tej chwili priorytetem.

Są jeszcze monitory ok. 38 cali 3840x1600 np. te:
https://www.prad.de/testberichte/test-m ... #Bewertung
https://www.prad.de/testberichte/test-m ... #Bewertung
ale podejrzewam, że od ww. Neca będą lepsze tylko w tych paru cm szerokości i wysokości (co dla mnie ważne), a są jeszcze droższe. Ale też je rozważam. Pytanie czy na nich jest szansa osiągnięcia 5000K przy jakiejś rozsądnej jasności.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2020, 15:28 - czw

Pracowałem, da się sprzętowo skalibrować do czego chcesz, uzyskasz odpowiednik dwóch monitorów 1920x1440px więc powinno się pracować wygodniej niż na dwóch 24-kach (więcej przestrzeni w pionie).

Obrazek
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2020, 15:28 - czw

michalbw pisze:
09 kwietnia 2020, 15:07 - czw
Czy da się go ustawić na 80cd/m2 i 5000K?
Każdy się da ;)
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2020, 15:54 - czw

Może lepiej coś w rodzaju MSI Prestige PS341WU? To taki wydłużony 27-calowiec Ultra-HD: przekątna 34 cali, gęstość 163 ppi.
michalbw
Posty: 7
Rejestracja: 23 lutego 2019, 15:43 - sob

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2020, 16:35 - czw

Czornyj pisze:
09 kwietnia 2020, 15:28 - czw
uzyskasz odpowiednik dwóch monitorów 1920x1440px[/img]
Hmm, na stronie neca w poziomie ma 3440px więc wychodzi 2*1720 nie 1920. 400px piechotą nie chodzi.
michalbw
Posty: 7
Rejestracja: 23 lutego 2019, 15:43 - sob

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2020, 16:43 - czw

voteck pisze:
09 kwietnia 2020, 15:54 - czw
Może lepiej coś w rodzaju MSI Prestige PS341WU? To taki wydłużony 27-calowiec Ultra-HD: przekątna 34 cali, gęstość 163 ppi.
Wygląda fajnie, ale musiałbym zmienić kartę, jaka obsłuży taką rozdzielczość? I nie widzę czujnika światła, przy obecnym stanowisku pracy to dla mnie mus.
michalbw
Posty: 7
Rejestracja: 23 lutego 2019, 15:43 - sob

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2020, 16:45 - czw

Czornyj pisze:
09 kwietnia 2020, 15:28 - czw
Pracowałem, da się sprzętowo skalibrować do czego chcesz
A jak działa czujnik światła, w obecnym jestem z tego zadowolony i nie chciałbym z tego rezygnować.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2020, 17:30 - czw

michalbw pisze:
09 kwietnia 2020, 16:35 - czw
Czornyj pisze:
09 kwietnia 2020, 15:28 - czw
uzyskasz odpowiednik dwóch monitorów 1920x1440px[/img]
Hmm, na stronie neca w poziomie ma 3440px więc wychodzi 2*1720 nie 1920. 400px piechotą nie chodzi.
Racja, ciągle zapominam że tam jest tylko 1720px
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2020, 17:31 - czw

michalbw pisze:
09 kwietnia 2020, 16:45 - czw
Czornyj pisze:
09 kwietnia 2020, 15:28 - czw
Pracowałem, da się sprzętowo skalibrować do czego chcesz
A jak działa czujnik światła, w obecnym jestem z tego zadowolony i nie chciałbym z tego rezygnować.
Nigdy nie używam, ale ztcw działa dobrze i ma moźliwość konfiguracji
michalbw
Posty: 7
Rejestracja: 23 lutego 2019, 15:43 - sob

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2020, 19:01 - czw

Czornyj pisze:
09 kwietnia 2020, 17:31 - czw
michalbw pisze:
09 kwietnia 2020, 16:45 - czw

A jak działa czujnik światła, w obecnym jestem z tego zadowolony i nie chciałbym z tego rezygnować.
Nigdy nie używam, ale ztcw działa dobrze i ma moźliwość konfiguracji
No tak, wiem, że to nie profesjonalne, ale wolę tak niż w ciemnicy. Chyba że masz inne rady jak używać stałej jasności i nie rezygnować ze światła dziennego.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2020, 22:12 - czw

michalbw pisze:
09 kwietnia 2020, 19:01 - czw
Chyba że masz inne rady jak używać stałej jasności i nie rezygnować ze światła dziennego.
Nie bardzo wiem w czym problem. Poziom jasności reguluję sobie roletami + oświetleniem, więc niezależnie czy jest bezchmurne niebo w lipcu o godz 12:00 w południe, czy środek nocy, czy może deszczowy, zachmurzony dzień, to ilość światła w pokoju mam taką samą.
michalbw
Posty: 7
Rejestracja: 23 lutego 2019, 15:43 - sob

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2020, 22:54 - czw

Kyle pisze:
09 kwietnia 2020, 22:12 - czw
michalbw pisze:
09 kwietnia 2020, 19:01 - czw
Chyba że masz inne rady jak używać stałej jasności i nie rezygnować ze światła dziennego.
Nie bardzo wiem w czym problem. Poziom jasności reguluję sobie roletami + oświetleniem, więc niezależnie czy jest bezchmurne niebo w lipcu o godz 12:00 w południe, czy środek nocy, czy może deszczowy, zachmurzony dzień, to ilość światła w pokoju mam taką samą.
Ja tak nie chcę, w dzień chcę mieć jasno jak w dzień a nie jak przy sztucznym oświetleniu, reflektorów stadionowych też nie chcę montować w pokoju, a do tego czasem pracuję jak żona śpi, w tym samym pokoju.
Nie planowałem mieszkania jako biura tak wyszło, i z dnia na dzień tego nie zmienię.
Andrzej21
Posty: 2
Rejestracja: 09 kwietnia 2021, 09:24 - pt

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2021, 09:41 - pt

Witam

To mój pierwszy post więc witam wszystkich. Nie chciałem tworzyć kolejnego wątka, więc jestem tutaj.
Jestem programistą, często pracuję w edytorze tekstu z czarnym tłem i kolorową składnią. Pracuje i w nocy i w dzień. Miałem EV2450 i go rozbiłem, dodatkowo model jest wycofany z sprzedaży (ed: są ostatnie sztuki po sklepach internetowych). W trybie paper mode był całkiem niezły, ale tak naprawdę dobrze pracowało mi się na laptopie Dell Latitude D630 z zintegrowaną grafiką i najtańszą matrycą. Dodam że jeśli chodzi o laptopy to ostatni na którym znośnie pracowało mi się, to biznesowy hp sprzed 2013. Potem w 2018 dostałem nowy/ mało używany biznesowy Hp (jakieś elitebook czy cos takiego, strasznie świecił na niebiesko) i w ciągu paru miesięcy wzrok mi się pogoszył gorzej niż przez poprzednie 10 lat. Teraz na czymkolwiek pracuję mam włączony tryb 'światło nocne' i maksymalne/ bliskie maksymalnemu pociemnienie obrazu. Ahah mam 45 lat i ciągle udaje mi się nie nosić szkieł.
Jakie 24/27 cali Panowie doradzają?

Pozdrawiam, Andrzej
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2021, 10:22 - pt

Andrzej21 pisze:
09 kwietnia 2021, 09:41 - pt
Witam

To mój pierwszy post więc witam wszystkich. Nie chciałem tworzyć kolejnego wątka, więc jestem tutaj.
Jestem programistą, często pracuję w edytorze tekstu z czarnym tłem i kolorową składnią. Pracuje i w nocy i w dzień. Miałem EV2450 i go rozbiłem, dodatkowo model jest wycofany z sprzedaży (ed: są ostatnie sztuki po sklepach internetowych). W trybie paper mode był całkiem niezły, ale tak naprawdę dobrze pracowało mi się na laptopie Dell Latitude D630 z zintegrowaną grafiką i najtańszą matrycą. Dodam że jeśli chodzi o laptopy to ostatni na którym znośnie pracowało mi się, to biznesowy hp sprzed 2013. Potem w 2018 dostałem nowy/ mało używany biznesowy Hp (jakieś elitebook czy cos takiego, strasznie świecił na niebiesko) i w ciągu paru miesięcy wzrok mi się pogoszył gorzej niż przez poprzednie 10 lat. Teraz na czymkolwiek pracuję mam włączony tryb 'światło nocne' i maksymalne/ bliskie maksymalnemu pociemnienie obrazu. Ahah mam 45 lat i ciągle udaje mi się nie nosić szkieł.
Jakie 24/27 cali Panowie doradzają?

Pozdrawiam, Andrzej
Jak największy, o jak największej rozdzielczości. Nie przesadzaj z trybem "światło nocne", bo będzie cię usypiać przy robocie i negatywnie wpływał na samopoczucie. Przez psychozę szkodliwości światła niebieskiego ludzie włączają tryby nocne, LBL, zakładają okulary z filtrem i w efekcie rozpieprzają naturalną regulację cyklu dziennego przez co mają problemy ze snem, zmęczeniem, a nawet depresją. Jeśli chcesz ograniczyć niebieski komponent w podświetleniu monitora bez nadmiernego ocieplania obrazu kup monitor z podświetleniem W-LED PFS (np. NEC PA271Q, PA311Q).

Mając 45 lat zaczynasz mieć problemy z widzeniem z bliska, więc polecam zmienić tło edytora tekstu na białe, wg. badań zwiększa to czytelność tekstu o 30-40%. Pracując z ciemnym interfejsem powodujesz, że tęczówka oka szerzej się otwiera co powoduje mniejszą ostrość wzroku powodowaną niedoskonałością optyczną soczewki, dodatkowo w twoim wypadku potęgowaną przez początek starczowzroczności (naturalnej dla osób po czterdziestce). Pracuj na jasnym tle, zadbaj o to by tło wokół monitora znajdujące się w zasięgu wzroku nie było zbyt ciemne.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2021, 12:40 - pt

Proponuję przejrzeć: viewtopic.php?f=40&t=3728&p=51956#p51956 Proszę się nie sugerować dedykacją foto. Po prostu cokolwiek lepszej jakości rekrutuje się z branż foto i graficznych, nawet jeśli mają wyświetlać sam tekst.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Murmichal
Posty: 35
Rejestracja: 03 listopada 2020, 21:06 - wt

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2021, 20:30 - pt

Tom01 pisze:
09 kwietnia 2021, 12:40 - pt
Proponuję przejrzeć: viewtopic.php?f=40&t=3728&p=51956#p51956 Proszę się nie sugerować dedykacją foto. Po prostu cokolwiek lepszej jakości rekrutuje się z branż foto i graficznych, nawet jeśli mają wyświetlać sam tekst.
Jest Pan bardzo bezkompromisowy. Na zachodzie ludzie z branży foto/video używają Ultrasharpów od Della jako GUI i są zadowoleni.

To forum nie istniałoby pewnie bez Pana, Czornyja i kilku innych osób. Rozumiem też przestrzeganie przed podkoloryzowaną ofertą niektórych producentów. Jednak w tym przypadku, autor wątku, będąc programistą pewnie lepiej spożytkuje zaoszczędzone pieniądze. Nie wiem, czy robiąc zakupy w branżach nie będących bliskich Pana sercu kieruje się Pan równie dużą bezkompromisowością, jeśli tak to gratuluję portfela :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

09 kwietnia 2021, 20:35 - pt

W sporej części ma Pan rację, ale to ma uzasadnienie. Oczy, jakość pracy też jest bezkompromisowa. Bije mi już 5 krzyżyk i nie odwrócę już faktu, że przez kawał życia pracowałem na takich właśnie DELL-ach i innych pośledniej jakości. Po czasem 10, 12 godzinach wracałem do domu z gałami jak wampir. Obecna praca wynika przede wszystkim z tych właśnie doświadczeń. Oczu się nie odkupi za żadne pieniądze. Im prędzej się odkryje tą prostą prawdę, tym lepiej.

Zawód programisty jest narażony na wybitne męczenie wzroku, podobne jak księgowi, excelowcy, traderzy itp grupy zawodowe tradycyjnie bagatelizowane jeśli chodzi o jakość obrazu. Przyjęło się, nie wiadomo dlaczego, że do w/w zastosowań wystarczy byle jaki szmelc.

PS. Bezkompromisowość widać również po moim nicku. Jest 0 albo 1. Nie ma rozmywania pojęć, nie ma półprawd. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

10 kwietnia 2021, 14:11 - sob

Murmichal pisze:
09 kwietnia 2021, 20:30 - pt
Jest Pan bardzo bezkompromisowy. Na zachodzie ludzie z branży foto/video używają Ultrasharpów od Della jako GUI i są zadowoleni.
Przypomniał mi się wątek o jakimś LG, w którym autor zachwycał się równomiernością, niby pokazaną na dołączonym zdjęciu. Dla każdego, kto miał do czynienia z lepszym sprzętem, był to koszmar. Albo inny wątek, chyba na Reddicie. Gość pokazał jakieś kolorowe plamy (nic, co by wykraczało poza supermarketową normę) i pytał, czy to normalne, a inny mu odpowiedział, że nie wie, o co mu chodzi, bo on tam nic szczególnego nie widzi.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

10 kwietnia 2021, 15:06 - sob

Murmichal
Posty: 35
Rejestracja: 03 listopada 2020, 21:06 - wt

Re: Monitor dla programisty na czas zarazy

10 kwietnia 2021, 15:36 - sob

voteck pisze:
10 kwietnia 2021, 14:11 - sob
Przypomniał mi się wątek o jakimś LG, w którym autor zachwycał się równomiernością, niby pokazaną na dołączonym zdjęciu. Dla każdego, kto miał do czynienia z lepszym sprzętem, był to koszmar. Albo inny wątek, chyba na Reddicie. Gość pokazał jakieś kolorowe plamy (nic, co by wykraczało poza supermarketową normę) i pytał, czy to normalne, a inny mu odpowiedział, że nie wie, o co mu chodzi, bo on tam nic szczególnego nie widzi.
Cieszę się, że Ci się przypomniał. Nie pisałem o przypadkowych użytkownikach z Reddit.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu