Monitor graficzny dla programisty (wady i zalety)

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
chudyabc
Posty: 3
Rejestracja: 21 października 2021, 14:29 - czw

Monitor graficzny dla programisty (wady i zalety)

23 października 2021, 18:27 - sob

W najbliższym czasie planuje dokupić sobie dodatkowy monitor 27 calowy w cenie do 5000 zł.
W tych pieniądzach spokojnie można już kupić monitor graficzny. Na co dzień zajmuję się programowaniem 8h oraz amatorsko fotografią 2h.
Obecnie używam Eizo EV2450 i jestem z niego super zadowolony. Równomierność podświetlenia jedynie mogłaby być trochę lepsza.

Zastanawiam się czy dokupienie monitora graficznego do pracy głównie z tekstem może być w jakiś sposób męczące dla oczu?
Teoretycznie seria biurowa Eizo reklamowana jest, że ma funkcje redukcji niebieskiego światła, flicker free itp.
Dla monitorów graficznych producenci nie podają takich informacji. Czy to oznacza, że taki monitor nie nadaje się do pracy z tekstem ponieważ nie ma cech monitora biurowego?

Zastanawiam się nad kupnem:
Eizo CS2731 - W porównaniu do serii EV - lepsza równomierność podświetlenia, większy zakres wyświetlanych kolorów,
Eizo EV2795 - podobno na niebieskim kolorze widoczna jest mocno siatka pikseli. Można trafić na egzemplarz ze sporym bleedingiem,
Eizo EV2785 - zdarzają się egzemplarze w których po kilku miesiącach pojawiają się w rogach matrycy czerwone przebarwienia,
BenQ SW270C - trudno dostępny, sporo pozytywnych opinii

Obecnie posiadam laptopa z USB C z DP1.2, grafika UHD Graphics 620
Czy do CS2731 wymagane jest posiadanie dedykowanej karty graficznej aby wykorzystać jego możliwości w pełni?

Z góry dziękuję za informacje.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor graficzny dla programisty (wady i zalety)

23 października 2021, 19:12 - sob

chudyabc pisze:
23 października 2021, 18:27 - sob
W najbliższym czasie planuje dokupić sobie dodatkowy monitor 27 calowy w cenie do 5000 zł.
W tych pieniądzach spokojnie można już kupić monitor graficzny. Na co dzień zajmuję się programowaniem 8h oraz amatorsko fotografią 2h.
Obecnie używam Eizo EV2450 i jestem z niego super zadowolony. Równomierność podświetlenia jedynie mogłaby być trochę lepsza.

Zastanawiam się czy dokupienie monitora graficznego do pracy głównie z tekstem może być w jakiś sposób męczące dla oczu?
Teoretycznie seria biurowa Eizo reklamowana jest, że ma funkcje redukcji niebieskiego światła, flicker free itp.
Dla monitorów graficznych producenci nie podają takich informacji. Czy to oznacza, że taki monitor nie nadaje się do pracy z tekstem ponieważ nie ma cech monitora biurowego?
Nie podają, bo te "cechy" mają znaczenie tylko marketingowe i to właśnie głównie w segmencie korporacyjno-biurowym. Monitory graficzne z natury mają montowane lepsze matryce z bardziej zaawansowaną elektroniką sterującą. W praktyce często się zdarza, że takie konstrukcje są bardziej wszechstronne i uniwersalne, bo można na nich komfortowo pracować wiele godzin, w różnych zastosowaniach. Przykładem jestem chociażby ja, Tom01, Czornyj i wielu innych użytkowników wyższych serii Eizo/Nec do codziennej pracy nie związanej tylko ze zdjęciami itp.

Flicker Free - to typowe hasło marketingowe; to żadna kosmiczna technologia tylko kwestia wysokiej częstotliwości modułu PWM. Temat jest coraz mniej problematyczny z uwagi na to, że coraz więcej monitorów zaczyna korzystać z regulacji DC lub rozwiązań mieszanych (hybrydowych).

Z LBL jest podobnie - temat spłycony do hasła marketingowego, które często nie jest do końca dobrze rozumiane. W tym miejscu pozwolę sobie przytoczyć artykuł Wojtka Koska (Sharp/NEC), który troszkę rozjaśnia obie kwestie:
https://avintegracje.pl/technologie-low ... cker-free/

Co do rozważań, dopisał bym tutaj NEC EA271U oraz PA271Q. Oba mam dostępne od ręki i mogę zrobić dobrą cenę! ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor graficzny dla programisty (wady i zalety)

23 października 2021, 19:13 - sob

Wręcz przeciwnie jeśli chodzi o ergonomię. Monitory przeznaczone do pracy z kolorem mają najbardziej łagodny, neutralny obraz. Wybór ze wszech miar słuszny. Co do konkretnych modeli:

https://monitory.mastiff.pl/monitory-ne ... color.html
https://monitory.mastiff.pl/monitory-ei ... s2740.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Endriu
Posty: 81
Rejestracja: 25 stycznia 2021, 17:00 - pn

Re: Monitor graficzny dla programisty (wady i zalety)

24 października 2021, 11:52 - ndz

Mam prywatnie EIZO CG2420, zajmuje się hobbystycznie grafiką oraz fotografią.
W pracy mam styczność z jakimś monitorem oraz jakimś laptopem.
Srebrzenie, kąty widzenia, równomierność - są żartem we wszystkim, co widzę po wyjściu z domu.
Polecam monitor graficzny do wymienionych przez Ciebie zadań ;)
Przymierzam się do przejścia na CG2730, także za 4500 może być do oddania mój CG2420 - stan wzorowy, ze wszystkim od producenta - zakupiony 6 kwietnia 2021 z jednego z największych sklepów na rynku.
EIZO CG2730 :D
chudyabc
Posty: 3
Rejestracja: 21 października 2021, 14:29 - czw

Re: Monitor graficzny dla programisty (wady i zalety)

24 października 2021, 14:57 - ndz

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Do moich zastosowań 27" będzie najbardziej optymalne. Obecnie pracuje na 24" FHD i brakuje mi na nim trochę pola roboczego.
Zostanę przy rozdzielczości QHD z uwagi na to, że pracuje na co dzień w branży embedded. Mam doczynienia z różnego rodzaju "egzotycznym" oprogramowaniem wiec skalowanie z UHD może być problematyczne w niektórych programach. Poza tym grafika zintegrowana UHD w moim laptopie może dostać sporej zadyszki przy obsłudze pełnej rozdzielczości w 10 bitach.

Do monitorów marki NEC ostatnio trochę się zraziłem.
W ubiegłym tygodniu kupiłem EA271Q - Odesłałem go na drugi dzień. Egzemplarz miał przesyconą czerwień, słabą równomierność podświetlenia oraz mniej intuicyjne menu w porównaniu do obecnie używanego EV2450. W tych pieniądzach jakie za niego zapłaciłem spodziewałem się, że będzie miał bardziej neutralne kolory.

Jedyny słuszny wybór jaki pozostał to EIZO CS2731.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor graficzny dla programisty (wady i zalety)

24 października 2021, 20:06 - ndz

..oraz PA271Q ;)
zapraszam na PW jakby co! dogadamy się :)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu